NHL

Nationellt · 15433 inlägg · 804 ämnen
« · 739405 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: The Hockey News top 50
Deas: Eric Staal vann poängligan i Stanley Cup och ja... ehh vann Stanley Cup. Det står sig ganska högt. Sedan att han var två poäng sämre än Crosby i grundserien över 82 matcher är väl högget som stucket. Jag låter Staal slå Crosby denna gång för att från och med nu så kommer han garanterat få stå i bakgrunden. Om ett år har 1:an på listan #87 på ryggen.

Nicklas Lidström är klar 1:a i mina ögon, det enda minuset är väl Detroits insats i Stanley Cup men Edmonton visade sig vara rätt bra. OS-turneringen borde också vägas in i bedömningen och där var han helt outstanding och att han åter tog hem Norris Trophy och att Detroit vann President Trophy. Han gjorde ytterst få misstag förra säsongen, knappt något alls, väldigt säker.

Brodeur är på nedgång men säkert med på min topp 30 och detsamma för Brad Richards men han hade liksom sina Tampa Bay-polare ett mellanår känns det som. Jaromir Jagr har jag aldrig riktigt gillat, vet inte vad det beror på men hans arbetsinsats och moral är diskutabel, men hans offensiva kvalitéer är kanske bäst i världen däremot.

Sv: The Hockey News top 50
JimmyH: Jag är i år igen ganska överens med deras lista. Tycker Nash står för högt och som dig att Lidström står för lågt (även om han inte är 1a). Annars är jag rätt nöjd.

Jag förstår inte hur du ser Staal som bättre än Crosby dock. Då han i Carolinas förstakedja gjorde mindre poäng och hade sämre +/- än Crosby i sällskap med Hilbert och Armstrong.

Jag saknar dessutom Brodeur och Richards, och vill ha Jagr högre. I övrigt gillar jag din lista :)

Efter nästa säsong är Foppa top tre igen, vad tror ni? :)

Sv: The Hockey News top 50
Deas: Helt sjukt att påstå att Miikka Kiprusoff skulle vara världens bästa spelare anser jag. Han spelar i ett lag med ett väldigt bra försvarsspel så jag är tveksam till att han ens skulle vara världens bästa målvakt.

Men duktig är han, dessutom en en klassisk Timråspelare. ;)

Världens bästa spelare är däremot Nicklas Lidström. Plats 15? Hualigen vad pinsamt av den så klassiska och hederliga tidiningen som ändå brukar ha rätt okej årslistor.

Den topp 5 de har lagt ut så tycker jag att endast Joe Thornton och Alexander Ovechkin platsar där.

Jag håller med dig, deas om Rick Nash också. Långt ifrån en komplett hockeyspelare, då är den jämnårige Eric Staal betydligt vassare i mina ögon.

Jag kan sitta här och kritisera hela dagen så det är väl bäst jag slänger upp en egen topp 20:

1. Nicklas Lidström
2. Joe Thornton
3. Alexander Ovechkin
4. Eric Staal
5. Sidney Crosby
6. Jaromir Jagr
7. Jarome Iginla
8. Chris Pronger
9. Patrick Marleau
10. Dany Heatley
11. Dion Phaneuf
12. Zdeno Chara
13. Jason Spezza
14. Henrik Zetterberg
15. Daniel Alfredsson
16. Joe Sakic
17. Ilya Kovalchuk
18. Peter Forsberg
19. Miikka Kiprusoff
20. Henrik Lundqvist

The Hockey News top 50
Så var det dags igen, hockeybibeln har talat och rankat alla spelare inför säsongen 06/07. Jag hittade den postad på ett forum (där den dessutom är uppdelad i flera olika inlägg) så jag har ingen riktig länk utan klistrar bara in den här.

Jag håller i stort sett med. Lite överraskad av Kipper men han har väl ändå varit världens bäste målis i två år nu. Förstår inte vad Nash gjort för att förtjäna sin ranking dock.

1.) Kirusoff
2.) Pronger
3.) Jagr
4.) Thornton
5.) Ovechkin
6.) Crosby
7.) Iginla
8.) S. Niedermayer
9.) R. Nash
10.) Heatley
11.) Broduer
12.) Elias
13.) Forsberg
14.) Staal
15.) Lidstrom
16.) Redden
17.) Sakic
18.) Kovalchuk
19.) Chara
20.) Alfredsson
21.) Lecavalier
22.) Spezza
23.) B. Richards
24.) Hossa
25.) Luongo
26.) Havlat
27.) Gaborik
28.) Zatterberg
29.) Vokoun
30.) R. Blake
31.) Gagne
32.) Phaneuf
33.) Smyth
34.) Naslund
35.) Datsyuk
36. Cheechoo
37. Marleau
38. Brind'amour
39. Doan
40. Visnovsky
41. O. Jokinen
42. Zubov
43. Tanguay
44. Regehr
45. McCabe
46. Morrow
47. St Louis
48. Sundin
49. Turco
50. Gionta

Sv: Silly Season inför 06/07
För första gången talar Malkin själv om situationen.

Det finns tydligen mer på nån rysk sida men TSN's version känns lättare att förstå =)

Sv: Silly Season inför 06/07
henkaaa: Att de inte är i närheten av löntaket innebär inte att de inte är i närheten av deras budget.

Pinsam fråga nu, men du får påminna mig om vilken blockbuster det är du tänker på :)

Sv: Silly Season inför 06/07
Deas:

Hehehe, jo jag håller med till största del. Dock kan jag nog kontra med att säga att Malkin trots allt är ett helt oprövat kort vad gäller transatlantisk hockey. Så vad mig anbelangar så hade det kunnat vara en stor chansning att trada bort fyra erkänt bra spelare mot en som (troligen) kommer bli väldigt bra, men inget är ju säkert. Jag har tyvärr en del dåliga erfarenheter av blockbusters vad gäller Montréal. Och den jag tänker mest på involverar bl a två nuvarande Pens-spelare..... :-)

Vad gäller Théos kontrakt så har jag ingen vidare insikt. Har han envägskontrakt så får de ju betala full lön trots spel i farmen och det vill man ju kanske inte. Bortsett från detta så hade jag valt Abby alla dagar för Théo iaf. Fleury lär dock komma betraktas som förste i Pens och det lär inte Abby ha lätt att acceptera. Dock tror jag att Fleury skulle behöva konkurrensen från Abby för att ha chans att utvecklas ytterligare. I min bok får han inte det av Thibault.

Tight budget? Då har de verkligen inte mycket pengar att röra sig med då deras cap hit just för tillfället ligger på 29.746.... :-P

Sv: Silly Season inför 06/07
henkaaa: Jag såg det där och ingen GM i Sheros position skulle göra den traden (eller ja, Snow kanske? :D).

Pens har redan Tblow som andremålis för 1.5 miljoner dollar per säsong så varför adda Aebischer för ytterliggare 1.9 miljoner?

Ryder och Souray är bra, och Ribiero lovande. Men faktum kvartstår att Malkin redan är en center av världsklass och en väldigt komplett spelare.

Pittsburgh har dessutom en tight budget och de spelarna som nämns tjänar tillsammans 8.3 miljoner dollar per säsong (members.shaw.ca/cdelosreyes/).

Vad är mest attraktivt: Två bra forwards, en bra back och en målvakt man inte behöver för 8.3 miljoner eller en tvåvägscenter av världsklass för 975 000 plus bonusar?

Pittsburgh har dessutom redan fyllt sina två förstakedjor och det ser riktigt bra ut.

Uppgifterna kom ifrån www.hockeybuzz.com där Eklund och andra bloggar alla tänkbara rykten.

Sv: Silly Season inför 06/07
Deas:

Hahahahaha.... måste bara få nämna ett rykte som jag precis läste gällande Malkin.

"On the rumour scale, KGB(1) Ryder, Ribeiro, Souray, Aebischer and a first-round pick for Malkin. Montreal also signs JP Dumont as a result of the freed up cash."

Vad säger man? Så otroligt och komiskt (på samma gång) att det nsätan skulle kunna vara trovärdigt...... eller inte! :-P

Sv: Silly Season inför 06/07
Det känns överraskande att Metallurgs Coach, Dave King, visar så starkt stöd för Malkin. Vissa delar kan ju nästan, mellan raderna, tolkas som att han uppmanade Malkin att åka.

"It's no surprise to the coaching staff or the players. We all knew that Evgeni really, really wanted to go," King said of Malkin's trek to the NHL. "The [Metallurg] executives that kind of put the pressure on him to sign, I think they're a little bit miffed and a little bit surprised.

"After he signed a contract with us, the next morning I met with him in my office, and I said to him, 'I'm a little bit surprised by your decision , Evgeni. What are you thinking?' And he said to me very clearly: 'I really don't want to be here. I want to go to the NHL. But I feel like I owe the organization so much for developing me as a player ... we have a new arena [in the works].' All these obligations are weighing heavily on his mind. He's just a young guy; he just turned 20 years old. I think he kind of let that pressure get to him, and he relented and signed.

"My only advice to him was, 'It's your career. You've got to do the things that you think are right for you.' Little did I know when I said that, four days later he'd be gone. But it's still the best thing for him."

Sv: Silly Season inför 06/07
Paddan: Det där med militärtjänstgöring verkar alltid vara deras ess i ärmen :)

Till saken hör ju att han inte förlängde ett år med dem. Utan omförhandlade kontraktet som det var två år kvar på, till ett bättre ettårskontrakt. De kännde sig väl tvingade att göra så för att få behålla honom i ett år till. Tji fick de dock :)

Sv: Silly Season inför 06/07
Deas: Åfan, man har alltså kört någon form av utnötningstaktik mot Malkin för att försöka få honom att stanna ett år till. Läste någonstans, kommer inte ihåg var det var, att man tycker det är patetiskt att ryska sportchefer mm fortfarande hotar med den obligatoriska militärtjänstgöringen som ett sätt att få spelarna att besinna sig och fogligt ställa in sig för "tjänstgöring" i laget.

Sv: Silly Season inför 06/07
Hmm. PP'et blir ännu bättre, PK'et bör äntligen kunna vara riktigt bra och vi har två vettiga kedjor framåt plus en bra checking line. Ja vafan, hittar Fleury jämnheten kan det bli intressant för Pens i år :)

Sv: Silly Season inför 06/07
Paddan: Det var faktiskt en uppdatering. Detta är det första som säger att Malkin verkligen skickat in sitt avsked gällande det senaste kontrakter med Metallurg. Första gången han gjorde det gällde det ju det tidigare kontraktet, innan han skrev på det nya kl 3 på natten.

Skönt att få det bekräftat :)

Att det nya ettårskontraktet med Metallurg skrevs kl 3 på natten säger verkligen en del om hur mkt de fick pressa honom. Velichkin, och även klubbens stormrike ägare sägs ha närvarat. Malkins föräldrar sa ju själva också att han till slut inte kunde säga nej och efteråt fick ångest eftersom han sagt åt dem i Pittsburgh att han skulle komma över. Det sistnämnda är ju också vad han själv (bevisligen) ville.

Han sägs vara hos sin agent i Toronto. Det är bara rykten men om Ovechkin också är där så känns det ju inte omöjligt.

Nu väntar vi bara två veckor på att Pittsburgh håller hov med fin presskonferens :)

Sv: Silly Season inför 06/07

WarhawK: Verkar vara fler ryssar på väg över Atlanten.

"Evgeny Malkin isn't the only Russian eager to join the National Hockey League, despite having a signed contract with a Russian Super League team for the coming season.

Forwards Alexei Mikhnov and Andrei Taratukhin have each given 14 days notice to Yaroslavl Lokomotiv saying they will not play in Russia. Instead, Mikhnov is close to signing with the Edmonton Oilers while Taratukhin is expected to sign with the Calgary Flames.

Both players are high draft picks who played for Russia at the 2006 world championship. Taratukhin also played for his country at the Turin Winter Olympics. The Russian Ice Hockey Federation is aware of what's happening with both players but is more interested in trying to keep Malkin from signing with the Pittsburgh Penguins."


Sv: Silly Season inför 06/07

MODOJohan: Sergei Gonchar diskuterar Malkinaffären

"I'm sure he felt like (Magnitogorsk) helped him a lot," Gonchar said. "I don't know what to say. Maybe that's why he couldn't say no (to the new contract). When you feel like you're part of a family, maybe it's hard for you to reject them, even if he was only thinking NHL at that point. It's hard to say no when it's a family member, and even though it's not a family member asking him to sign the deal, he was there forever. He grew up there. Everyone in the organization knew him."


Sv: Silly Season inför 06/07

MODOJohan: Det verkar vara ungefär lika osäkert som tidigare, så någon upptadering av rang är det väl inte tal om. Däremot lite läsning, kanske.

"Malkin is believed to be lying low somewhere in North America as he awaits a resolution to what has become a transatlantic feud over the 20-year-old's future. Malkin bolted from his club during a tournament in Finland, with his clothes, passport and Canadian visa, and is now trying to get out of his contract with Magnitogorsk in order to join Pittsburgh."



Sv: Silly Season inför 06/07
MODOJohan: Uppdatera*

Sv: Silly Season inför 06/07
Någon som brukar läsa här inne som kan upptadera mig lite om Grand Theft Malkin? :)

Sv: Silly Season inför 06/07
Paddan:
Aha jag har ingen aning vad det är iaf , bara hoppas på han blir frisk och kry snart för detta är en spelare jag önskar all lycka som gör ett slitjobb i det tysta och inte får nå skriverier för det + han extra viktig i PK när Moore försvann till pingvinerna

Sv: Silly Season inför 06/07
WarhawK: Vad jag förstår så är pulmonär embolism en blodpropp som lossnat och orsakat någon form av lungåkomma.

Sv: Silly Season inför 06/07
Tungt avbräck för rangers PK enhet och checking line när Jed Ortmeyer fått nå som på engelska kallas pulmonary embolism och oftast orsakas av en blodpropp ..

Sv: Silly Season inför 06/07
Foldron: Det kan verka så, ja. Men är man insatt i situationen och hur Metallurgs ledning agerat de senaste åren så är det svårt att inte sympatisera med Malkin.


Kolla in det här föresten. Dock enbart ett rykte så ta det med några nypor salt.

Sv: Silly Season inför 06/07
Deas: Jag lägger min röst på ryssarna i det här fallet!
NHL stinker!

Sv: Silly Season inför 06/07
Metallurgs ilska känns som den bästa bekräftelsen på att han verkligen har försvunnit. Ska bli väldigt intressant detta!

Sv: Silly Season inför 06/07
hahaaaa. snälla låt detta vara sant

Sv: Silly Season inför 06/07
Paddan: Jag skulle just posta det!! Det kanske inte är nåt men jag är full ochj ska ut och ska ska tro på detta ikväll!!

Sv: Silly Season inför 06/07
Deas: Hmm, om det här stämmer så har Malkin tydligen avvikit från Metallurgs träningsläger i Finland med sina personliga ägodelar och resedokument. På väg mot USA?


Sv: Silly Season inför 06/07

Så lägger en av de stora lirarna ner för gott. Philly´s Eric Desjardins har fått nog av skador och annat otyg som stört hans prestationsförmåga på rinken.


Sv: Edmonton Oilers Fans sing O Canada
Frisco: STÅPÄLS!!!
Coolt när sångaren insett sin obetydlighet och bara står och håller upp mikrofonen.


Edmonton Oilers Fans sing O Canada
Klicka på länken för lite Kanadensisk läktarporr. Om ni hittar fler liknande filmer så kan ni väl posta länkar till dem i den här tråden.

Sv: Peter Forsberg
mattias - 74: Ja? Det var nog en 2 veckor sen ungefär de skrev om det första gången :) Det som gör att han kan bli spelklar tills dess är framförallt att han inte behövde operera den vänstra.

Sv: Peter Forsberg
Deas:

Foppas operation lyckad, kanske spelar redan i oktober !!

Sv: Silly Season inför 06/07
Malkin är själv upprörd. No shit ^^

Sv: Silly Season inför 06/07
Och enligt Gonchar är det nu säkert att Malkin stannar. Han har "en anledning" till att han måste stanna. Vad vet jag inte. Han kanske sa det under pistolhot :P

Jaja, han lyckades iaf bli av med ett av de två åren han hade kvar på kontraktet.

Klubbledningen agerar ju verkligen fint får man säga. Tänk om Brynäs lurar på Bäckström ett 4årskontrakt utan NHL-clausul och sen två år irad håller kvar honom mot sin vilja.

Sv: Silly Season inför 06/07
WarhawK: Ah, självklart :) Jag glömde helt bort det, tack. Eller så förträngde jag det eftersom regeln är korkad :) Se det då istället som en ranking av hur bra jag tycker lagen är. Hur ogärna du än vill ;)

Sv: Silly Season inför 06/07
J P Dumont är nu UFA när Sabres valde att tacka nej till beslutet som lönedomstolen fattade .. så då kan Dumont och Bostons back Tanabe gå till vilken klubb dom vill nu

Sv: Tippa Eastern Conference
WarhawK:
Förtydligande skulle stått divisionsvinnarna alltid rankas 1-3 oberoende av poäng av efterkommande lagen

Sv: Tippa Eastern Conference

WarhawK: Det är ju alldeles riktigt. Tänkte inte ens på det, men om man istället säger som så då att tabellen är ett utdrag på hur jag tror att det skulle sett ut enbart efter att ha tittat i poängkolumnen.


Sv: Tippa Eastern Conference
MorganaLefaey , Deas:
Hur mycket ni än vill kan inte Eastern sluta som ni tippat eftersom divisionsvinnarna alltid rankas 1-3 oberoende av poäng

Min tippning blir följande istället

1. Carolina
2. Buffalo
3. Rangers
4. Ottawa
5. Montreal
6. NJ
7. Philadelphia
8. Tampa
9. Boston
10. Toronto
11. Atlanta
12. Florida
13. Washington
14. Pingvinerna
15. Islanders

Sv: Tippa Eastern Conference
Deas:

1: Buffalo
2: Philadelphia
3: Rangers
4: Montreal
5: Carolina
6: Ottawa
7: New Jersey
8: Toronto

9: Tampa Bay
10: Pittsburgh
11: Florida
12: Atlanta
13: Boston
14: Wasingthon
15: Islanders

Gillar att tippa lite mot alla andra

Sv: Tippa Eastern Conference

Deas:

  1. Rangers
  2. Buffalo
  3. Philadelphia
  4. Carolina
  5. Ottawa
  6. New Jersey
  7. Montreal
  8. Tampa Bay
  9. Florida
  10. Boston
  11. Atlanta
  12. Toronto
  13. Washington
  14. Pittsburgh
  15. Islanders

Hade någon form utav anledning till varför tabellen blev som den blev. Men när jag satt och började skriva ner varför jag satt dem där jag satt dem så insåg jag att jag faktiskt knappt följt med i det som hänt här på slutet och att om jag skulle skriva ner något så kommer det bli allt för långt ändå.


Tippa Eastern Conference
Dags att släppa Malkin-soppan och skriva om något roligare.

Min sluttabell för Eastern Conference med kommentarer efteråt:

1: Philadelphia
2: Buffalo
3: Rangers
4: Ottawa
5: Carolina
6: Montreal
7: New Jersey
8: Florida

9: Tampa Bay
10: Boston
11: Toronto
12: Atlanta
13: Pens
14: Wasingthon
15: Islanders

Då det gäller Flyers förutsätter jag att de signar Gagne och att Foppa är tillbaka med en äntligen fräsh fot. Jag höll dem som överskattade ifjol men nu gillar jag deras forwardsbredd. Efter förstakedjan har vi Richards, Carter, Kapanen, Nedved, kanske Primieu plus fina tillskotten Calder och Sandersson. På backen har vi framförallt Pitkänen. Håller han sig fräsh vinner han backarnas poängliga. Många om blir det, men min tippning förutsätter som sagt att dessa saker faller på plats för dem.

Buffalo har trots alla kontrakt som gick ut lyckats behålla sin fina bredd.

Rangers blir ännu bättre i år, och tar kanske en ännu högre placering. Lundqvist kommer, till skillnad från ifjol, vara 1a keeper från start. På backsidan har de behållt alla samt förstärkt med Ward. Och till skillnad från ijol kommer de inte leva lika mkt på förstakedjan (Straka, Nylander och Jagr) eftersom Shanny, Cullen och Prucha bör bli en giftig trio. Har de kanske på pappret ligans bästa top6?

Ottawa tappar några placeringar då de tappat Havlat, Chara och Hasek.

Carolina har tappat några bra spelare men behåller sin fina kärngrupp. Plus att Cole är tillbaka från skadan.

Montreal är stabila bara Huet behåller formen från ifjol. Vad sägs om kedjan Kovalev - Koivu - Samsonov?

NJ är NJ. En superkedja och Brodeur räcker i grundserien.

På 8e plats kommer ett lag många kanske inte håller med om. Men Florida spelade ihop 73 poäng ifjol och har nu förstärkt. Det är dessutom dags för lovande spelare som Horton, Olez, och Weiss att ta för sig mer. De har faktiskt grym bredd.

Boston har förstärkt rejält men det räcker inte, konkurransen är för hård.

Toronto är bra defensivt men Sundin är för ensam framåt. Ska de nå slutspel ska han bibehålla sista månadens drömform över hela nästa säsong.

Atlanta har två supertalanger framåt plus Lehtonen i mål. De har dock inte bredden.

Bottentrion suger verkligen, de är klart sämst. Jag har Pittsburgh först eftersom jag älskar dem (kommer Malkin kan de dock skrälla mot alla lag) och Islanders sist eftersom deras GM heter Garth Snow.

Nu vill jag se fler listor :)

Sv: Silly Season inför 06/07
Och SVT är verkligen helt off. Nej han har inte förlängt sitt kontrakt i Ryssland. Han har lyckats förkorta det ett år. Det ses dock som en besvikelse eftersom man trodde han skulle dra.

Sv: Silly Season inför 06/07
Jag blir väl snart automatiskt avstängd för spamming, men den här historien slutar aldrig att komma med nyheter.

Ny säger Malkins agenter att han trots det nya kontraktet vill över och att de ska försöka lyckas med det. Se länk.

Låter konstigt dock, om han ändå ska försöka dra varför då förhandla om sitt nuvarande kontrakt? Han kanske gör det som en försäkring iof, om han inte lyckas komma över i år har han iaf förkortat sitt kontrakt i Ryssland med en säsong. Men är han så slipad? Mitt intryck av allt det här är att han och hans agenter bara varit tafatta.

Sv: Silly Season inför 06/07
Samtidigt florerar ett konstigt rykte angående Malkins pass:

"Several Russian media report that former Malkin's Russian agent Sergei Isakov kept Malkin's passport with himself and was refusing to give it to Malkin's team.
The team needed Malkin passport in order to obtain Finnish visa for the player (Metallurg goes for some prep games there, and Russians need visas for pretty much all countries in Europe).
Only after Malkin fired Isakov, he got his passport back. Metallurg actually even planned to help Malkin to apply for the replacement passport.

BTW, Malkin's new agent (the one who helped broker Malkin's new contract) is Gennadi Ushakov. Czech media claim (without quoting anybody) that the new contract allegedly commands a sizable salary raise"

Sv: Silly Season inför 06/07
Det där verkar stämma. Det står på Metallurgs officiella hemsida. Det är på Ryska på länken men jag klipper in en ungefärlig översättning/summering här:

"Main points:

- during negotiations culminating late in the night between the team's President Viktor Rashnikov and the player with his agent, both parties agreed:

a) to cancel the existing contract running until 4/30/2008.
b) to sign a new contract. Malkin will play the next season in Magnitogorsk and on May 1, 2007, he will become a free agent with the ability to pick any team.

According to Malkin, President's direct interest in Evgeni future played a key role in finding this solution.

Malkin will join the team on Tuesday."

F***a. Antingen är han en mes eller så hintade väl maffian om eventuella påföljder. Han har själv uttryckt att han vill över i år och att han var besviken på att få samma tomma löften den här sommaren som förra. Eller så var det hans enda chans att inte tvingas vara kvar till 08?

Hoppas han slappar hela säsongen och glider på en skridsko.

Äsch, det spelar ingen roll. Jag är bara less. Känns som säsongen är förstörd nu. Han skulle utgöra en enorm skillnad. Nu har Pens bara en bra kedja i 5 vs 5 samt mkt sämre PK och PP

« · 739405 · »