Brisebois: Klart de kommer att bli stämda. Jag har redan lämnat in en stämningsansökan för att de valt att återge sanningen om Flyers divor från i fjol.
Brisebois: Flyers lag kostade ifjol 55 miljoner, bland de dyraste i NHL. De gjorde två mål i slutspelet. Alltså 27.5 miljoner per mål =) Och bilden på Bobby Clark är ju ganska skön ;)
Brisebois: Aftonbladet...men mitt inlägg vart lite konstigt....kan misstolkas...sidan handlade om målvakts floppar...och en succe´.....han hade spelat 2 matcher och hållit nollan båda...tycker att han inte ska vara med för att det har gått 15/16 matcher trotsallt...förlåt...
Det jag kopierat in nedan är svaret på några inlägg om domarinsatsen i matchen mellan Florida och Pittsburgh.
"I did see a reprehensible thumbing of the nose on the part of Stewart to the league offices in New York. If one didn't know better, one would think he already has a pretty good idea he's going to be part of that first wave of demotions to the AHL which is expected to happen in January. He and his partner Dan O'Halloran, who was just as guilty for not having the courage to show up Stewart, no doubt will be issued scalding reviews from New York for their performance. Every single game is being analyzed, and this will be no exception."
Brisebois: Vadå.jag säger bara att det är konstigt att nån som spelat 2 matcher och hållit nollan båda är först...tycker dom måste ha spelat minst 5 matcher minst..
pappin: Om man säger så här deras målvakt fick en sträkte sig under en träning så dom fick kalla in en målvakt från ett farmalag man skulle inte var specielt förvånad om den inte lykades hålla nollan fören nu.
pappin: Målvakten kan ju vara ansvarig för att han inte hållt nållan på 15 matcher men helt ansvarig är aldrig en målvakt och det kan bero på vilket lag det var också.
Den här diskutionen kan pågå hur länge som helst, jag håller med om att Lemieuxs säsong 92/93 vara fantastisk med tanke att han mitt under säsongen fick Hodgkin`s sjukdom, det är svårt att jämföra om den var bättre eller sämre några av Gretzkys bästa.
Gretzky gjorde exempelvis 212 poäng 81/82, då var Edmonton inte NHLs bästa lag utan åkte ur redan första omgången i slutspelet tex. Han behövde exempelvis bara 39 matcher för att nå 50 mål den säsongen tex. Eller när han 85/86 gjorde poäng i 77 av 80 matcher.
Annars så tycker jag personligen att den bästa enskilda säsongen nånsin av en spelare stod Bobby Orr för 69/70 då han blev förste back någonsin att vinna poängligan (Art Ross Trophy). Boston vann dessutom Stanley Cup efter avgörande i sudden av Orr, ett riktigt snyggt solomål dessutom. Orr vann pris som säsongens back och MVP och även sedan slutspelets MVP också.
Kollade i aftonbladet ,där var det en sida om målvakts floppar...ovh en skräll (enligt dom)...En st.louis målvakt som spelat 2 matcher var först(hede hållit nollan båda)tycker att det är dåligt för att det har iallafall gått 15 matcher ungefär.......
Deas: Jag fattar vad du menar om man läser något om ett lag så man tyker är bra så skriver tidningen eller vad det nu är bara massa skit. Tillexempel: Dom har så dålig ekonomi, dom måste,dom måste, dom måste. Bara massa skit snack. Det är klart att man ser massa bra saker också men nästan bara skit, jag undrar hur det påverkar fansen.
En kille säger att eftersom Yzerman vunnit tre Stanley Cup så bevisar det att han är viktigare för sitt lag än Foppa.
Jag hatar då de börjar räkna antal spelade matcher och antal vunna Stanley Cup! Speciellt i Roy vs Hasek frågan. Roy har vunnit Stanley Cup fler ggr än hasek, hmm, undra varför?
Vissa säger att Beech inte spelar pga skada. Han är skadad men hade ändå spelat i WBS nu, inte i Pittsburgh. Andra kallar Beech för Mario's arvtagare. Vissa säger att Foppa är sämre än Modano och Federov. Andra säger att han är bättre än Lemieux. Nån mupp påstår att Kovalev var bäst på isen i Pittsburghs senaste match mot Florida. Nån påstår att Pittsburgh's tredjekedja suger fast de har varit bra och kallas Pittsburgh's bästa checking kedja på 10 år. (Nästan allt handlar om Pittsburgh, undrar varför?)
Brrr, det är ju så att man inte kommer kunna sova inatt.
Klicka på länktipset så visas poängligan för rookies just nu.
Chicagos Arnason etta med 11p på 14 matcher, före St. Louis tjeck Cajanek (9p). Frolov (LOS) och Chistov (ANA) delad trea på 8p. Zetterberg femma med 7p på 11 matcher. Noterbart är att Zäta är den enda av spelarna i topp5 som ligger på minus i +/- statistiken.
Arnason var inget namn jag hade någon större koll på, däremot så har jag läst att Cajanek, Frolov och Chistov nämnts som tänkbara rookiekandidater i kamp med Henrik Zetterberg. DN's NHL-skribent sa dock på ett tidigt stadium att han trodde att Zetterberg skulle få det svårt att bli årets rookie. Visst kommer det bli svårt, men jag tror fortfarande att Zäta kan prestera bättre än vad han gjort hittills. Han drog ju på sig en lättare ljumsskada och missade nån match också. 7p på 11 matcher är trots allt ingen dålig poängskörd.