Trogen.. Håller i stort sett med dig. Men jag brydde mig inte så värst mycket innan han började med alla korkade uttalande.
Om nu inte Rögle går upp så hoppas jag med hela mitt hjärta att Lhc inte heller går upp. Skulle vara så jävla fräckt och se hur Lhc´s miljonbygge ännu en gång trillade ihop som ett korthus. Samtidigt som alla står och hyllar Waltin och våra grönvita iskrigare.
Trogen: Okej, jag förstår dina synpunkter och visst finns det en poäng i samtliga. Likväl är det fortfarande Rögle som velat haft honom kvar i båset hela tiden och likväl är det Rögle som gått ut med nyheten. Men motsatsen, att inte gå ut med det, hade varit ännu värre i mina ögon.
Min poäng var i alla fall: glöm inte det han faktiskt åstadkommit.
17srsen17RBK: Man vill ju in i detr sista tro och hoppas att herr Melin har ett litet Röglehjärta, men att han inte kan pränta in i soelarna att detta är Kvalserien och inte SHA, tycker jag är kasst...två bortamatcher på rad har de spelat som om alla vore halvskadade..
Roger har gjort ett stort arbete med laget denna säsong, och det skall han ha all HEDER av. Önskar Roger lycka till i Linköping. Samtidigt önskar jag Mats Waltin lycka till med sitt arbete av laget nästa säsong.
bobbe: I mina tankar har inget förändrats, från första dagen har jag sagt att han borde försvinna omgående. Det var en viss aftonblaska som hade en artikel om undermedvetenhet, den var mycket läsvärd och träffsäker. Personligen anser jag att Melin inte borde få coacha eller träna Rögle mer, det har jag sagt hela tiden, och efter hans jävligt dumma uttalande om diverse saker har den åsikten stegrats till gränsen för vad jag kan acceptera.
Sagt av Herr Melin.
Nä jag tror inte att jag kommer att ta med mig några Röglespelare till Lhc, dom vill satsa. (snacka om att nedervärda Rögle spelarna)
Vilka går till Elitserien? Lhc och Brynäs ( känns lite som när Cratz sprang ärevarv på söder)
Jag MÅSTE vara kvar i Rögle säsongen ut ( vad då måste? vill han inte eller?)
Rögle är min arbetsgivare ( det räcker inte, det måste finnas vilja att göra sitt yttersta som tränare, man äter, läser och sover Rögle när man tränar dom)
Det har inte tagit så mycket av Rögles tid i anspråk att sysssla med Lhc ( alltså har det tagit tid och hans arbetsuppgifter i Rögle har fått stå lite åt sidan)
Jösses vad tongångarna har ändrats under de senaste dagarna här, gällande Melin. Har ni helt plötsligt glömt det han gjort tidigare under säsongen? Förväntar ni er att Rögle ska glida genom Kvalserien och spöa övriga?
Junior: Det är ingen ide att vi fortsätter tjata om det, som alla har sagt, " Melin är 100% seriös, och han är anställd av Rögle, han har givetvis sin lojalitet hos Rögle m.m m.m m.m" *NOT*
Jag kan ju bara tala för mig själv, men när jag bytar jobb, då går man bara och ser fram emot sitt nya...tänker mer och mer på det, börjar planera sin nya framtid m.m..
Kicka Melin redan nu, eller vänta tills vi möter LHC igen, så kan han ju åka med antingen spelar/supporter bussen till sitt nya hem, dom e ju såååå mycket bättre än vad vi är.
Tänk att man kan sakna någon som inte ens har vairt i vårat bås.
En sak är klar att nu behövs segrar i dom 2 kommande hemma- matcherna för att det skall vara någon spänning kvar för Rögle. När man har läst tidningarna under säsongen, så har jag uppfattningen att Rögleledningen satsar på elitserien säsongen 2004-2005. Jag tycker att det är en bra inställning, laget behöver minst en säsong till i allsvenskan och superallsvenskan, Roger Melin har gjort ett stort arbete med laget, och får Mats Waltin behålla större delen av detta lag samt ett antal för- stärkningar så kommer han att göra ett ännu större arbete med laget. I tidigare inlägg hade jag uppe om att jag tyckte Peter Lundmark kunde vara kvar som assisterade coach om Waltin ville. Men jag fick direkt mothugg av Signaturen Killer Bob, att Peter inte har spelarnas förtroende, det visste han för var insatt i Rögles inre. Nu vet jag inte vem som döljer sig bakom Sig Killer Bob, kan ju var någon är i Rögles inre, men det ju också vara någon som vill göra sig till, och tro att han är något som vet.Det får tiden utvisa. Med facit i hand var det bra att Jan Votruba stack,för säsongen hade förmodligen inte blivit sa bra som den har blivit.
PS, Finns fortfarande möjligheter att gå upp, men personligen så tror jag att Brynäs släcker den möjligheten på söndag. Sedan vet man ju inte heller om vad Brynäs går för, när det gäller bortamatcher, har bara spelat en mot AIK, som man vann med och näppe. Nu finns nog en del som tycker jag är negativ, och kommer dyka på mig och kasta mig till lejonen. Men jag bryr mig inte så mycket om det, för jag har alltid stått för min åsikter, och det kommer jag alltid att göra. Vill också påpeka att Rögle BK kommer alltid vara mitt lag, oavsett om man spelar i elitserien eller div 100.
Min första bortamatch igår! Tyvär blev det förlust men de va ändå en av dom roligaste sakerna jag vatt med om på lääääänge!! När hela bussen kommer in på McDonald å börjar sjunga!! Och sen för att få oiss att sluta så erbjöd McDonalds oss GRATIS plusmeny......*ler*
Känns som uppförsbacken är riktigt jobbig.....Krävs MINST 15 poäng på 6 matcher.... Är ju inte så troligt..... Igårdagenns andra per. va man ju knäckt.... Hur många friläge som helst missades ju... O sedan börjar d bli dags att flytta fram Hansson så vi slipper han som back... han har inte alls varit bra.... fakta tyvärr.....In me Tomas Andersson också.. Något måste göras..... Kämpa RBK..... ps Nån kunde väl ialla fall sänkt Caspar så nån nytta hade kommit av resan ds
Trogen: *suck* Jag är anställd och arbetar för EN arbetsgivare. Trots detta har jag viss insyn i vad mina konkurrenter sysslar med. Konstigare är det inte.
Trogen: Melin är anställd av Rögle nu men ska träna Linköping nästa säsong. Löjligt situation egentligen. Man borde ta efter NHL här, med deras regler uppstår inte den här situationen.
Ebbe: Wolle gjorde en hel del svettiga räddningar, men det ska fan till att vara målvakt när ens egna lagkamrater försöker dribbla in pucken bakom en ;-) Tyvärr överglänstes Wolle av Sperrle i LHC-kassen :-(
Surt, men inte mycket att säga om. Mot såna här lag gäller det att förvalta de lägen man skapar, typ fem rena frilägen :-( Från min plats, 500 meter från händelsernas centrum och med utsikt över säkert 1/3 av rinken, var Pelles friläge aldrig inne ;-)
Någon gästboksbesökare som körde/åkte i en silverfärgad kombi och svängde av E4 vid Åstorp norra?
nils-ove: Enligt Telias kommentatorer gjorde wolle en hel del svettiga räddningar idag. Och ska man se till räddningsprocenten var det väl heller inte så dåligt, nej jag tycker han ska få fortsatt förtroende.
Televinken-: Nu när Rögle tappar så mycket från toppen så är det mycket svårt att ta sig tillbaka, men det är ändå inte denna matchen man ska va besviken på. Synd att dom är precis ett snäpp för dåliga i de två senaste...på söndag är det verkligen måste match.