Instämmer i att trycket igår inte va bra,inte alls bra t.o.m För många som ställer sig på "klackplats" som inte sjunger.....O då blir det ju som bekant heller inget tryck.Ang. matchen visar ju Rögle upp en andra period som måste va det bästa jag sett denna säsong.Väldigt snöpligt att dom får in 3-3 i slutet.Trevligt med Serieledning men serien är ju grisigt jämn...... På tal om grisigt så blir det ju tufft mot Bofors på ons............ Bofors måste spela fulaste hockeyn i SA.Om man kollar matchstraff utvisningsminuter i matcherna så verkar det så..... Hoppas Kåberg får smaka på Skånskt stål...
Fransson: Ja ooh va härligt. Är det nånting som inte är härligt just nu då? Jo det är måndag.. annars.. ingenting hm.
Jag vet. Det är för jävligt att alla ska skita i vår serie. Men jag ska ju inte "gnälla" som vissa här då anser att det är man gör. TV4 kan dock visa lite mer intresse. Det går ju faktiskt bra för AIK. Visst har de visat Rögle många ggr på tv nu. Men när det är slutsålt(?) borde dom nog visa lite. Missade det imorse :/... Skitsamma! Vi har ju NST och de.:) Fest på fredag!
Mygel: Ja, jag håller med dig...men jag tror att man var så satans ladda inför matchen och när de går upp till 2-0 är det som om man sjunker genom marken.....Jag såg inte dig i går Mygel och kunde knappt röra mig, så du får ha tröja på fredag, då får vi bestämma en plats...!!
Fransson: Det som jag tycker är intressant är att i både KvP o i Norran så skriver de om det fantastiska publikstödet o om hur fanatisk Ängelholmspubliken är etc etc. Men om man frågar mig så tyckte jag att vi var rätt kassa igår. Det var tyst långa stunder o det är väl länge sedan man behövde spela så mycket musik i spelavbrotten som igår. Visserligen så brukar det bli så när det är jämna o spännande matcher, men ändå. Vi vet att vi kan MYCKET bättre än så här. (jämnför Leksands o öven matcherna förra året)
nicke: Fan va gött det hade varit om vi hade kunnat få tillbaka honom. Är det verkligen ingen som vet hur länge hans flickvän skulle plugga där nere.
Sen måste jag säga att jag hoppas att Lööv jobbar för fullt nu med att försöka knyta upp Arlbrandt nästa säsong oxå. En sådan debut som han gjorde efter att bara ha tränat EN gång med laget är egentligen fantastiskt. Det är inte många spelare som kan komma in i ett system så fort. HONOM SKA VI HA!!
ribba9: Ehhh, det var en del frågor. Inget att göra idag? :)
Klart vi har en chans mot de lagen. Traditionen säger att minst ett lag underifrån går upp. Invidiuellt och taktiskt så är vi antagligen sämre än ES lagen, men vi kommer till KS med ett starkt självförtroende då man har vunnit under stora delar av våren. Lag som Brynäs o Linköping kommer in i KS med ett stukat självförtroende + att de kniven på strupen. En annan skillnad är oxå att lagen från ES förväntas föra spelet, mot de "sämre" lagen vilket kan vara ett problem eftersom de i ES allt som oftast inte har fått göra detta.
ribba9: Vanligtvis bör Rögle vinna men när Bofors kör sin grishockey så vet man aldrig, det är dom mycket bra på. Vi har en hel del spelare som är lovande.
ribba9: Det var ett bra match, sett från mina ögon. Domaren (Thorsbrink) gjorde dock att spelet försämrades lite. Jag ger honom betyget g-... efter en från mina ögon sett, mindre lyckad insats. /hasse
Ljunggren mfl i denna tråd: Vad är konstigt i den ramsan då? Jag ser inte ett enda rasistiskt ord eller påhopp i detta. Självklart ska man inte skrika sieg heil eller andra tramserier men det tillhör, vad jag kan se, inte ramsan.
Fransson: Dom vill inte på rätt spår. Dom hotar ju med stryk för fan. Men lyckas du med det så! Jag har då inte sett att dom hamnat på rättare spår, snarare trärtom! Nu hotar dom ju t.o.m medlemmar i Nya AIA med stryk.
daquina: Nej du har helt rätt, några garantier ska man inte ge. Men igår, efter att ha beskådat mina 2 insparkade/inslagna dörrar, tyckte jag att Ängelholm var hålan som Gud glömde, och att allt ont samlats där. Kan dock säga, att hade bilen varit insmetad med råa ägg, skulle jag skrattat under hela min hemresa. Jag får tacka alla som beklagat mitt öde, det värmer i alla fall. Och Rögle får väl fortsätta vinna en och annan match, bara dom inte gör det mot SAIK hädanefter. Varför Skellefteå valt att "stänga" sin sida, kan jag inte svara på. Kanske beror det på Skelleftebons inbyggda svårmod och genetiskt betingade pessimism, man vill helt enkelt inte att "folke utanför schtäään" ska upptäcka denna inte alltför tilldragande läggning. Om man vill kolla bussar till och från Ängelholm, visst ska man då gå in på skånetrafikens hemsida?
Jag kan inte fatta hur det kan komma sig att trevliga rögle och nya AIA som skall ta avstånd från allt vad huliganer och annat pack som kan skada rögle och aia's goda rykte. I 2 eller 3:dje perioden började några "trogna rögle supportrar" att sjunga "AIA vi är 150 man..." Skall det tillåtas att dessa nötter förstör för oss andra som verkligen är där för att sjunga och stötta laget? AIA och RBK kommer aldrig att bli av med dåligt vatten förren vi blir av med nazi fjollorna och de andra slagsmålskämparna. Och allt ramsan som alla på apberget nån gång måste ha hört avrundades med ett prydligt sieg hail så snuten tittade upp e fan dåligt. Ena hälften står och gnäller på att vi skall mobba och frysa ut dom som skämmer ut oss medan andra hälften står och håller om sina vänner. För dåligt, ut med barnungarna och nazitöntarna, annars inget nytt AIA, bara samma gammla skit i ny förpackning.
Vem är det som för AIA's talan inför medlemmar och inför klubben? Dags att sluta dallta med packet och ta i med hårdhanskarna, för vår klubbs och vår egen del och ära.
Klockan 13.00 på onsdag avgår bilen från Lillehammer mot Karlskoga. Eventuellt lite tidigare, beroende på det Norska væglaget... Ær det någon som bor længs vægen Kongsvinger - Charlottenberg - Arvika - Karlstad - Kristinehamn - Karlskoga, som vill se matchen så finns det plats! Droppa ett meddelande i min brevlåda, så får du mer info!
Hærligt med 2 poæng igår, men oerhørt tråkigt att en SAIK-supporter fick bilen vandaliserad...
Mats 56 Mycket tråkigt att någon/några idioter gav sig på din bil.Något liknande har mig veterligen aldrig hänt här tidigare.Du skall å andra sidan vara försiktig med att utlova några garantier.Eftersom jag vistas i Skellefteå de flesta vintrarna och bl.a.bodde granne med Crister Abrahamsson så är jag väl informerad vad som hände med hans fina "merca".På morgonen då han skulle ta sig till ladan var bilen totalbombaderad med råa ägg.Kan vara något för dig att tänka på! Kul att du finner intresse att läsa på vår hemsida,som du då säkert har upptäckt så står den totalt öppen för alla. Skellefteå har valt att begränsa informationen,bara öppna vissa sidor för medlemmar na som får till följd att man väljer bort sidan och låter er själva leka på eran "gata"
Häng på serieledareturnén... Bil går från Stockholm till Karlskoga på onsdag... Häng på och se våra grönvita hjältar försvara serieledningen... Bor du på vägen dit ? Hör av dig så kan vi samåka..
Och Joinzzon.. du kan vänta in mig så hjälper jag dig att hitta hallen.. ;-)
Fransson: Hej laget... jag foljer rogle fran IT cafe efter varje match kanon med 2 poang igar. Vi ar ju 6 timmar fram. Per alhbrant ar ju duktig. halsa alla.
Jonas: När det gäller Skellefteås stängda forum så är det alltid rätt dött. Det har inte "fastnat" bland allmänheten som hellre använder sig av supporterklubbens forum.
Nån sade förresten att det var en Skellefteå-klack på plats. Stämmer detta och i såfall kom det något som helst ljud från dessa tappra hjältar?
Avslutningsvis får jag väl gratulera till vad som verkar ha varit en rättvis 2-poängare och hälsa er varmt välkomna till Skellefteå nästa vecka.
Hasset : Du verkar bara vara en gnällröv som tror att du e något, lägg av med skitsnacket o lägg ner den tiden på att stötta Rögle istället. Eller vi kanske ska kalla dig Hasse märkvärdig?
För många som ställer sig på "klackplats" som inte sjunger.....O då blir det ju som bekant heller inget tryck.Ang. matchen visar ju Rögle upp en andra period som måste va det bästa jag sett denna säsong.Väldigt snöpligt att dom får in 3-3 i slutet.Trevligt med Serieledning men serien är ju grisigt jämn...... På tal om grisigt så blir det ju tufft mot Bofors på ons............ Bofors måste spela fulaste hockeyn i SA.Om man kollar matchstraff utvisningsminuter i matcherna så verkar det så..... Hoppas Kåberg får smaka på Skånskt stål...