Som jag ser det finns det i alla fall tre saker som är till Rögles fördel i streckstriden:
1. Halmstad har en match mer spelad 2. Rögle bör vara det lag som har mest rutin 3. Rögle har Oskarshamn, Västerås och Halmstad kvar att möta på hemmaplan
Det känns frustrerande att Rögle måste slita sig till varje pinne i år. Rögle ska vara tacksamma för att ha hamnat i den något svagare och sämre derbygruppen, annars vet i tusan vilken placering vi skulle haft nu! Nu får man böna och be för att nå den där sista och eftertraktade kvalplatsen som inte enbart innebär ökade intäkter och mer publik. Underhållningen blir mycket intressantare och inramningen vid hemma och bortamatcher blir ännu bättre. Dessvärre är jag orolig för det som komma skall (SA eller fortsättningsserien) med tanke på hur krampaktigt det varit i vissa matcher. Personligen tycker jag att vi inte är bättre än fyra eller femma, vilket tabellen också visar. Orkar heller inte tjata om nytt blod i truppen - beslutet ligger ju inte ens på mitt bord :-(. Det som gör mig upprörd just nu är inte vår tabellplacering, utan allt strunt som skrivs om spelare. Det är nu dom behöver stöd, vilket innebär att det vore fel att kapa spelare längs med fotknölarna. Ska man utdela gliringar till höger och vänster, så får det banne mig vara konstruktiv kritik. Dessutom tror jag att Waltin sköter det alldeles utmärkt, utan vår medverkan. Nu återstår hårt jobb och en jäkla massa pinnar i poängkolumnen om vi ska knipa en SA-plats! Och det ska vi. Notera att det bara är 6 poäng upp till serieledning!!
Du har inte gjort något som helst fel. Absolut inte!
De som gjort fel är Kvp och Bergsten som försökt få det till att Rögle gjort ett officiellt uttalande på sin hemsida i frågan. Det är det vi reagerat på eftersom det är oerhört dålig källkritik.
Kan berätta att spelarna verkligen vill krossa Halmstad efter det här, så det blir nog till att hålla i hatten när de gästar hallen om någon vecka!
Nu börjar jag bli lite orolig, det kanske är en medveten taktik från vår styrelse att det inte spelar någon roll var vi spelar efter jul? Man kalkylerar kanske kallt med att det tapp på publiksidan i forts.serien går jämnt ut med den ökade resekostnaden i Super. I playoffserien så förstärker man sen med 2-3 goa gubbar och spelar in i april så vips har vi ett bra netto vid säsongsslut (o licensen räddad). Skulle det inte vara så blir jag verkligen rädd, då är det nåt helt annat som jag knappt vågar tänka/säga!
Nils: Om Rögle går till superallsvenskan får de det svårt, tror mer på succè i play- off, där Rögle kan komma underifrån och bli ett av de bästa lagen i kvalserien. Elitserien i år!!!!!!
Jo det är nog sant att det är svårt att värva en lämplig spelare i det här skedet, men en annan lösning är kanske att se om det inte finns någon att hyra in från Jonstorp, eftersom det kanske behövs lite friskt blod för ett tag. Pettersson, Gullerstedt kanske? Möller, Tangnes - hur bra är de nuförtiden?
Tycker att Rögle måste agera utanför isen NU!!!!. KÖP/HYR in en ny back måste vara av allra högsta prioritet. En sån som Martin Ericsson håller inte klassen, han är bara stor. Byström är sämre än ifjol. Karmhag är hyfsad, men ingen ledartyp. Josefsson ganska ojämn. Blanck en hårt arbetande medelmåtta.. Sedan märker man att vissa forwards inte är bekväma i de backre regionerna.. En stabil och rutinerad back och jag garanterar att Rögle höjer sig 2 snäpp..
Jag tror att Rögle går till SA, inget snack. Vi har kapaciteten. Vilka mer som går dit intresserar mig inte. Tiden talar för RBK. Södra Allsvenskan är ett getingbo bestående av 12 st bra hocksylag. Inget lag är direkt dåligt och ger bort poäng, vilket finns i norra AS. När sedan lagen kommer på besök till vår hall, har de inga ambisioner att bjuda till, utan spelar en defensiv riv-slit-kläng-haka-hockey som missgynnar vårt lag. I en superallsvensk serie är dessa lag borta, och de flesta kommer att spela matcher för att vinna med offensivt spel, vilket gynnar Rögle. Jag tror dessutom inte att alla lagen i norra Allsvenskan är så mycket bättre än de som finns i södra.
Den ändring jag vill se i laget, är att man förändrar sitt spel i PP. Som det är idag spelar vi med 1 man på blålinjen och 2 torpeder som ska jaga. Detta innebär att man inte vågar slå upp pucken till backen på blå, för om han missar den så är motståndarna rättvända med 3-4 man och kan kontra. Resultatet blir att man "duttar" med pucken längs sargen istället. Inför istället ett traditionella spel i PP med 2 man på blålinjen, 2 man i zonen och 1 som torpederar.
3 poäng mot Oskarshamn är ett måste, jag för rysningar i hela kroppen, om Rögle missar superallsvenskan, och tillråga på att Halmstad Hammers skulle gå dit, vore fasansfult. Kan inte fatta att Rögle redan nu har släppt 7 poäng till Hammers, som för mig personligen är ett stort KALLE-ANKA lag. En liten sak till, varför har Rögle år efter år så himmla svårt mot Mora på bortaplan. Hemma har man inget större problem med Mora.
Hofnar: Den kan nog va stor eftersin IKO planerar bussresa till Ängelholm på onsdag. Se deras hemsida.. Gå till AIAS länkarkiv för adressen till More Support
aiastellan: Stellan! - detta blir istället som en bumerangeffekt. I och med Halmstads mytomani har man i själva verket gett vårt Rögle extra tändvätska inför fortsättningen. Ärlighet lönar sig i längden, och om man kanske tror sej vinna något poäng i serien på lögner, så är det som att kissa i blöjan. Först är det varmt och skönt, men när sen man ändå missar Superallsvenskan så blir det sååå kallt om gumpen... Stellan, Stellan, ge oss en sång!
Som ni ser på Rögles nätmagasins första sida står det med eldskrift: MISSVISANDE ARTIKEL Jag menar det precis som det är skrivet. Intervjun handlade klackarnas match på läktarna. Halmstad har ingen klack och därför kan man inte ta Halmstadsmatcherna på allvar ur LÄKTARSYNVINKEL !!!! Jag är väl ingen spelare eller tränare. Jag är en supporter som blev intervjuad ang LÄKTARMATCHER.
DET är kanske mitt fel att Rögle förlorat 7 poäng emot Halmstad. Det har ju tänt Halmstad HÄÄÄMERS lite extra...Laget alltså.
JAG SER OCKSÅ FRAM EMOT EN URSÄKT ang. "MIN PERSONLIGA Åsikt"
Vad har jag ställt till med ? Hade jag inte sagt så hade ju inte Halmstad varit före oss i tabellen. Stellan Bergsten...(fint namn förresten) krya på dej !
Nyss hemkommen från en skräckfärd till Mora t/r en seg hockeymatch o en brutal dålig jobbnatt :-(
1:a perioden mycket stabilt borta spel, hade vi spelat så här skärpt på borta matcherna i "Norrland" hade vi håvat in mycket poäng. Visst vi hade bara 3 skott men Mora hade hemmaplan så är det något lag som ska bjuda till så är det Mora.
2:a perioden Mora vinner tekningen skaffar lite tryck men Wolle blockerar säkert. Vad händer då ju Bya får för sig att han ska cross-checka en Moraspelare i ryggen, solklar utvisning o här börjar raset. Mora gör 1-0 på ett stenhårt slagskott i krysset.
Direkt efter målet så är det 1:a femman som kommer ut på isen igen o blir direkt nerpressade i egen zon o där en "viss person" inte orkar ta bort Markus Eriksson som är 2 dm kortare o 15 kilo lättare som går runt buren o lägger en backhandsfösare som Wolle lämmnar retur på o som sedan en Moraspelare lägger in.
Sedan håller vi upp spelet skapligt utom när 1:a femman är inne för de blir konstant tillbaka pressade i egen zon. Efter 31 minuter går det inte längre. 1:a femman är inne igen o Moraspelarna kör åttor i våran zon, tillslut så trillar 3:an oxå in. Nästa byte 1:a femman gjorde så blir det exakt likadant igen o en "viss person" är så bortlurad att han är tvungen att dra ner sin Moraspelare. Utvisningen klaras av galant o spelet flyttas återigen upp tills 1:a femman kommer på isen igen o vad händer då .......... jo man blir ännu mer bortfintade än tidigare o till slut så står det en helt ren Moraspelare framför Wolle som enklet lurar ner Wolle o det står 4-0 RIDÅ.
Att Walltin inte gör någonting under den här perioden är en stor gåta (jag vill uttrycka mig grövre men jag avstår) Ingen timeout inga ommöbleringar ingenting gör han *suck*
3:e perioden en "viss person" blir bänkad igen o Pelle tar den defensiva halvbacksplatsen o Skugge kommer in som torped. Mora slutar helt o spela hockey, från att ha ägt matchen så börjar man bara o slå icing eller försöka dumpa ner pucken. Vad jag kan komma ihåg så hade inte Mora ett ända ordentligt anfall på hela perioden. Det ska sägas på en gång att det var inte vi som trycke ner dem, vet inte om deras bensin tog slut eller vad det var. "Stigsson" har redan berättat lite längre ner på den här sidan om Josefs enormt snygga mål......
4-2 målet är matchens behållning, Moraspelarna står fint o prydligt uppställda när MC tar fart bakom mål o tar några snabba skär o slår en smörpass över 2 zoner som Stoffe fångar in på offensiva blå o han gasar på o fintar ner Höglund o lägger in pucken högt upp i nättaket. (Detta är nog det ända glädjeämnet på hela dygnet)
4-3 PP Herman vinner tekning bak till Karma som passar tillbaks till Herman som i sin tur passar tillbaks till Karma som skjuter in en stänkare o det är match igen. tid 55.49
Nu är det match igen o Rögle pressar på o med 1.5 min kvar skapar man en enorm press men Walltin vägrar att ta ut Wolle ..... Inte förren det är ca 45 sek kvar sticker han i väg från sitt mål o det närmaste vi kommer är MC skott som går i utsidan av stolpen. Mora får en spelar utvisad när det är 15 sekunder kvar men vi tappar tekningen o Mora slår pucken ända ner till det övergivna Röglemålet.
Sammanfattning.
2 femmor håller spelet uppe i 3 perioder o 1 femma gör det i 2 perioder.
Vi fick i alla fall se årets mål i Mora ishall ikväll när ni gjorde erat första. Josefsson tror jag att han hette ska spela ner en puck i hörnet, puckstackarn styr på en Moraklubba vid tekningscirkeln sen upp mot ansikten på en Moraback som står 2 meter framför målen. Han i sin tur slänger upp näven för att skydda ansiktet och boxar in pucken i eget mål bakom en chanslös Bengt Höglund. Denna flipperkula gör sen att ni får chansen att komma in i matchen. Man ska aldrig ge upp även dom lösa kan gå in.
Om ni har en biljardhall i Ängelholm så se till att Josefsson får ett medlemskap så kanske han har en ny karriär på G.
mw: Vaddå låta besvikelsen gå ut över Mora? Man hoppas klart att Rögle ska vinna alla matcher, men Mora borta kalkylerar man inte med att bärga tre poäng. Du skulle sett ditt lag i början på serien i Ängelholm. Erbarmligt dåliga, är bara förnamnet.
Vidare räknar vi inte med någon som helst empati, från någon. Dom bästa lagen går till SA. Dom andra får kämpa vidare i den spännande fortsättningsserien.
mw: Halmstad har spelat 13 hemma. Rögle 12. Vi har dessutom Halmstad hemma kvar... Baaaah!...vad fan är detta för diskussion? Rögle kommer att sluta före Halmstad när serien är färdigspelad. Något annat finns inte.
Ebbe: Det var grymt mycket "Old Time Hockey" när man såg utomhusmatchen. Så borde all hockey spelas (okej, det kanske inte är rätt klimat längre för det), men grymt var det att se. Och även att se Oilers i sin rätta uniform! Hade de varit förståndiga hade de tagit tillbaka sin ursprungsdräkt och inte plottrat till det så mycket med ny logga.
Enligt rapporterna är Rögle ett sämre lag än både Bofors och Oskarshamn och att tabelläget faktiskt talar sitt tydliga språk. Nu kan det ju i och för sig vara så att Rögle spelade långt under sin förmåga just i den här matchen, vad vet jag. MIK gjorde heller ingen toppinsats men vann ändå. Rapporterna sa att Rögle såg lite tröga ut på grillorna, vilket låter konstigt med tanke på att Rögle för mig varit ett lag med högt tempo i sitt spel.
Kan det vara så att Rögle är ett överskattat lag i år och helt enkelt inte räcker till? Hur som helst har ni ju fortfarande en bra chans att bevisa att ni hör hemma i SA. Kom igen nu Rögle!
Låt inte besvikelsen gå ut över Mora IK, då har ni snart inte våran empati med er mot poplagen!!!
...att man var på plats i Oskarshamn och filmade, och man där av alla hörnor att filma valde att ställa sig och filma trummhelvetet i nörbild. Men å anda sidan fick vi se vilken iq det krävs för att bli roade av en trumma. Killen som trummade bar en keps med texten "heja brännvin" på. Ja jösses, genier finns det gott om!
Dem mänskliga faktor spelar tydligen in allt som oftast i Mora, men att lyckas fela varje gånge Rögle besöker renland, det är tamejfan ömänkligt. Men något annat hade jag inte väntat mig.
Återigen är det 3 mål som släpps in på ca 10 minuter i början av en peridod och sabbar en hel match. Detta måste man komma ifrån, kan vi kanske spela i 3 * 30 minuter istället, men lagen skippar de 10 första minuterna. Är det en lösning?
Halmstad före i tabellen med 2 pinnar, men å andra sidan en match mer spelad. Det kan gå snabbt, och de får gärna ligga där farm till de sista omgångarna, bara vi är om dem då så... Kvp gör vad de kan för att tända Halmstad, medan jag använder Kvp till att tända brasor med...
zaphod: Jaja.. Än så länge ligger ni över. Allvarligt talat skall ni ha en eloge för att ni ligger där ni gör i tabellen. Det är starkt jobbat! O sen att det kan bli lite ordväxling hör ju till hockeyn. Lycka till o må bästa lag vinna!
Är det någon som har hört någonting om ev nyförvärv . Annars så får jag nog säga att med dagens trupp så är det bättre att missa Superallsvenskan för då finns det ivarjefall en liten chans till playoff . Det hade ju varit tråkigt att bli förnedrade både av Hammarby och Skellefteå , med dagens försvarsspel som Rögle har så gör dessa lagen tvåsiffrigt på Rögle .
P: Håller med. Något måste hända för annars hamnar vi utanför SA och det FÅR INTE SKE. O i ärlighetens namn va matchen mot Nybro ingen uppvisning av Rögle trots 6-2. De spela bra i 10 min i 3e o det räckte till seger. Nu ligger vi utanför SA och under Halmstad (om man nu vågar skriva något om dem utan att de blir "sårade"). Detta håller inte. Något måste ske. Vad är inte upp till mig utan det får styrelsen besluta om. Men det måste till trygghet i spelet och det måste ske NU!!
Det är inte första gången en Mora-nisse gör fel. Många kommer ihåg artiklen som publiserades i programbladet uppe i mora där roger hansson skulle ha skagt något oläpligt. Ge mer penhar till skolan i Mora så att dom kan lära sig och göra räff:D
Det är inte Swehockey som gjort fel utan Moran nissen som suttit vid datorn i Mora. Hur man kan lyckas lägga in samma mål två gånger X2 fattar jag inte!
Sen, borde inte Rögle tagit ut sin målvakt i slutet?? Och att skotten blev 0-0 i sista tror jag inte på direkt.