Patrik: Man har svårt för att tro att ens den mest inbitne HHsupportern som var på matchen kan känna igen matchen i det referatet klart att man har olika uppfattningar om en match beroende på vilket lag man håller på ganska naturligt. Men att så enögt referera en match kan ju bara gå hem hos dom som inte var på plats och inte har snackat med någon som ens körde utanför hallen under söndagens 24 timmar.
Nu har även jag läst Halmstads referat. Vi var nog inte på samma match, det är tydligt. Ett exempel är väl beskrivningen av den avgörande straffen: "Andreas Byström gör mål för Rögle efter mycket tur" Mycket tur??? Han grundlurade ju målisen med sin dragning och sprätte upp pucken i det tomma målet mycket elegant! Sen att Tisell tydligen fortsätter dra sin snyftvals om hur tarvliga Rögles ledare och spelare är, och bygger detta på ett uttalande av en supporter i HD, det visar väl rätt tydligt att man känner sig oerhört osäker på sej själv! Klarar man inte av att läsa tidningen utan att bryta ihop så är det bäst att stanna kvar i sängen hela dagen.
Patrik: OE:s beskrivning av målet låter vackrare, så jag i min värld var det ett rungande slagskott upp i krysset... Var bara en aning ironisk i mitt ursprungliga inlägg. Läser gärna så många referat om matchen som möjligt för att slicka i mig vartenda uns av segersötman. Tre raka segrar...
Sanningen: Har du någon gång hör utrycket "man ska inte kasta pil i gummibåt"? Det finns bara en förening som envisas med att gnälla som en blöt kattunge över något som någon eventuellt har sagt någonstans av någon. Att du sedan försöker skylla vår förening för att ligga bakom dessa utalande som givetvis helt har rycks ur sitt sammanhang på det grövsta enbart för att skada Rögle. Och det gör du i ett supporterforum där vi som supportrar skriver våra tankar. I ett supporterforum är varje skribent ansvarig för det han/hon skriver.
När det gäller dom tre exemplen du tar upp hur kan du rycka tre rader ur sitt sammanhang på detta vis utan att skriva resten av artikeln. var det inte det du skrev att vi gjorde???
Jag tolkar ditt långa fina inlägg precis som Hofnar er sista möjlighet att höras innan ni förpassas ner i seriesystemet och som en röst av en som inte kunde skylla på något annat för förlusten när inte ens elaka uttalanden påhittade eller ej hjälpte.
Men det anser ju du att det inte har någon betydelse, var det står att läsa eftersom Ni äger rätt att tolka det som skrivs någonstans av någon som Rögles officiella utalande ändå.
När du sen ställer frågan om vi läst något på er hemsida så kan jag bara svara för mig själv. Nä jag har större krav än så på vad jag läser om man nu skulle hitta någonting i den röran.
Jag vill därför nogrant påpeka att det som står i detta inlägg är mina ord min uppfattning.
exil-rögleit: Hehe, det är fråga om nyanser... Där är väl inte något som direkt motsäger vartannat? Det enda som skiljer sig är väl beskrivningen av hur hårt skottet var. "A. slängde iväg ett slagskott från blå mot gröten framför mål och så var det reducerat" skulle väl vara en sammanfattning, hehe Vi hade samma målskytt!
exil-rögleit: He he man kan onekligen misstänka att det inte är samma mål som det snackas om. Jag var på plats och kan ge dig ett enkelt svar på denna fråga: Jag har inte en aning *s* men glad blev jag
Att sitta ett antal tidszoner bort och försöka skaffa sig den korrekta bilden av matchen är inte särskilt lätt. Får förmoda att referatet från Hammers hemsida inte har så hög validitet. Finns dock ett par lustiga skillnader även i de grönvita referaten.
Apropå 2-3-reduceringen: "...i periodens slutskede fick Rögle spela fem mot tre. Då fixade Pär Arlbrandt ny reducering efter ett mäktigt slagskott från blå." (OE)
"...och Pär Arlbrandt slängde in pucken mot gröten framför mål, och så var det ännu en gång reducerat." (Patrik)
Vem ska man tro på...? =)
Grymt skönt med två pinnar iaf, och vips har vi en seriefinal att se fram emot. Seriefinal!!
aiastellan: Mycket bra skrivit! Nu ska vi bara skriva ut det, kopiera i 10.000 ex och ge dem till Tissel så kanske det finns skuggan av en chans att 25-öringen ramlar ned.
Jag kan föresten rita finare än dig Tissel, så det sååååå
Jag och Sillen bara skrattar åt eländet... Det var vi som var med om referatet som handlade om MATCHEN PÅ LÄKTAREN !!! Daniel Rooth (underbart begåvad sportjournalist och det menar jag) snackade med oss inför matchen Rögle-Växjö.Det hela handlade om publikens match på läktaren.Frågan kom upp OM vi kunde tänka att samla oss inför en bortamatch i form av en massa bussar. Vi kom in på Halmstads publik och dess inramning där JAG och Sillen hävdade att Halmstad kan man inte ta på allvar UR LÄKTARSYNVINKEL !!! HELA INTERVJUN HANDLADE OM MATCHEN PÅ LÄKTAREN.. VI anser och har alltid gjort att Halmstads publik är en av den mest tafatta och fantasilösa publik. Vi har varit på nästan ALLA Sveriges hockeyarenor och bildat oss en uppfattning. Högtalarna sköter allt... Vi menade att det EJ var tillräckligt lockande och en alldeles för kort resa.Jag vill även påpeka att Daniel skrev precis vad vi sa.
"Tisell...Min pappa är mycket starkare än dig, så det sååå ! Och jag bygger mycket finare sandslott än dig, så det sååå" ! Du ÄR låg, mycket låg...
Nä, grip efter varenda "halm-stadstrå" för jag lovar dig Tisell: Jag kan kasta mycket längre än dig, ska vi slå vad...
Jag har lyckats spåra Sanningen. Han är överstepräst i en religiös sekt kallad "Halmstads Sista Dagars Heliga Cirkussällskap". En utbrytarsekt som uppstått ur spillrorna av ett antal månskenssekter och ett ganska omskrivet gäng från Waco, Texas.
Jag har via en mullvad fått ta del av några av HSDHC's hemliga bud och levnadsregler.
1. Du skall inga andra sanningar ha, förutom Sanningens. 2. Sanningens ord är lag och du ska lyda Sanningens sanningar utan att ifrågasätta Sanningen. 3. Om du är i tvivel i en fråga, konsultera Sanningen för sanningen. 4. Sanningen har alltid rätt, och skulle Sanningen ha fel har han ändå rätt. 5. Sanningen ser och hör allt.
...här bröts mitt samtal med min källa. Jag misstänker starkt att dennes huvud kommer att hittas fastfruset i Nissan någon gång under morgondagen.
Sanningen: Tänk, jag som trodde att vi i svergie hade åsiktsfrihet. Jag som trodde att att varje ledare/spelare har rätt till sin åsikt. Jag som trodde att vi inte något Sovjet som bara publicerar de bekväma uttalandena!
Tänk så fel jag måste ha haft.
Att sen registera ett nytt nick, men ett namn som bara ska visa på hur rätt du är overtygad att din åsikt är, det gör bara det hela ännu mer underhållande...
Sanningen: Tacka vet jag Uffe Weinstock! Han hade alltid en trevlig attityd. En av mina bästa vänner inom hockeyn. På hans tid hade Hammers sportsmanship!
Sanningen: Det vet både du och jag att Tisell var tvärsäker att Rögles organisation på sin officiella hemsida skrivit "Halmstad tar man inte på allvar". Inte ens att tre personer kunde garantera motsatsen, varav den ene även förklarade att det hela sagts av en supporter i NST, fick Tisell att ge vika. Vem drog igång pajkastningen genom att gnälla i KVP i november???
... måste det vara som röks i Halmstad för tillfället! Tissel fortsätter argumentera för sin felaktiga sak i bästa Bosse Ringholm klass. Så, en gång för alla: Tissel, det handlade om Era sk. supporters och kom från en supporter i vårt läger. Vad är det som är så in i greve Jävelen svårt att fatta?
Referatet på Halmstads officiella sida går inte av för hackor heller. Tissel har tydligen delat med sig av rökat, för ett sämre formulerat, och mer enögt, till alla löjans gränser, referat har jag aldrig skådat. Frågan är om den sk. repportern var
A. Blind och korkad B. Full och stenad C. Okunning och partisk D. Allt av ovanstående.
Skicka svaret till Halmstads hemsida. Ni kan vinna en ostmacka och en fotpromenad till Staffanstorp.
Men den största frågan kvarstår. Vad är det för starka saker där tas på andra sidan åsen. Vad det än är, ge mig en dubbel!
Jag som var där på presskonferensen kan ju berätta vad som EGENTLIGEN sades.
Det Tisell sa var att vissa uttalanden från spelare och ledare i Rögle under hösten och vintern har fungerat som en tändvätska på spelarna i Hammers som då gärna vill visa Rögle vad de kan i en match som denna. Han sa också att han fick utskrivet en text med dessa uttalanden från någon i "den snabba kanslipersonalen" OCH han medgav att han inte var säker på om det kom från Rögles hemsida eller HD eller någon annanstans.
Det hade ju givetvis inte heller någon betydelse var dessa uttalanden fanns publicerade utan själva poängen var ATT dessa uttalanden har gjorts (vilket vi alla vet) OCH att de fungerade som en tändvätska för killarna i laget. Det var allt han ville säga. Att sedan hans ord ska förvrängas och det han sa målas upp som pajkastning är bara patetiskt. Att en person säger en sak men någon hör en annan. Snälla försök vara objektiva. Gör inte en höna av en fjäder.
Meningen "Halmstad tar man inte på allvar" är det mest diskuterade uttalandet och det publicerades vad jag förstår inte på Rögles officiella hemsida utan i en artikel på HD. MEN det uttalandet var bara ett av MÅNGA nedlåtande kommentarer från Röglehåll riktade mot Hammers varav en del HAR publicerats på Rögles egen hemsida.
Här är tre exempel:
"De har varit jävla kaxiga den senaste tiden, det var riktigt skönt att trycka till dem ordentligt" /Arlbrandt
"Precis, de kan inte spela ishockey. Det är riktig grishockey från deras sida" /Arlbrandt
"Det vore trist om södra hockeysverige ska representeras av deras grishockey i Superallsvenskan" /Arne Henriksson
Är det seriöst att publicera sådana uttalanden på en allsvensk ishockeyklubbs officiella hemsida? Att dessa ord har uttalats är en sak. Alla har rätt till en åsikt, men är det RÄTT att publicera sådant? Är det inte DETTA som är pajkastning, onödig hets, provokation, bristande respekt för andra lag OCH framförallt BRISTANDE OMDÖME?
Vad leder det till?
En annan fråga:
Har ni läst någonstans på Hammers hemsida där spelare eller ledare eller andra inom Hammers har gjort motsvarande uttalanden om Rögle?
Det intrycket JAG får är att Rögle genom att publicera såna här uttalanden FÖRSÖKER provocera fram bråk. Att dom VILL ha ett ordkrig med Halmstad. Men än så länge har inte Hammers nappat på betet utan de har hållit sig lugna och inte kommit med liknande uttalanden på samma låga nivå. Och vad gör man då i Rögle? Då tar man ett oskyldigt uttalande på en presskonferens helt ur sitt sammanhang, förvrider själva budskapet och gör en höna av en fjäder. Seriöst? Knappast.
OE I ditt referat skriver du att Tissell fortfarande tydligen inte förstått att uttalandet "Halmstad tar man inte på allvar" kom från en artikel i en dagstidning och inte från Nätmagasinet? Är det inte dags för honom att följa med i värden utanför Hammers omklädningsrum snart?
Belix: Jadu, det var verkligen länge sedan man skådade ett matchreferat där man verkligen ser allting från båda lagens sidor. Mer sånt i framtiden, TACK!
Ett totalt ofärgat referat finns nu uppe på AIA:s sida. Vill nogrant påpeka att skribenten är från Växjö så vi inte ska kallas partiska *s* Snyggt jobbat Patrik
Ja den kärleken, den kärleken! Det är verkligen imponerande att så många visar att de inte är medgångare utan snarare allgångare :-) Kanske "föräldra-instinkten" i en som talar när man bryr sig ännu mer om laget då det går lite dåligt! Man tänker lite extra på killarna.
HasseT: jag tycker inte det är så värst farligt med medgångarna.....det är värre med dem som bara går på matcherna då vi möter roliga lag, och det är skillnad...
Belix: jo, naturligtvis....men jag menar inte att vi ska bli 300 man i bussarna, kommer vi upp i 200 så är det kalasbra! Men det är ju säkerligen vissa som kommer att envisas med att köra själva samt att det kommer säkert mycket folk uppifrån också....
Dorza: Det märks att det är många medgångspack i staden.. 22 anmälda bara för att vi vann mot halmstad... jaså 300?? De lät mycket.. synd att man inte hade nåt kvar av varken lön eller barnbidrag.. får satsa på växjö istället.. Gött med en seger iallafall!
Dorza: Besvikna ska vi inte bli anser att vi redan är tillräckligt många för att resan inte ska kunna bli en besvikelse. Vi får inte glömma att motgångarna duggat tätt i Rögleleden under säsongen. Hur många andra lag får ihop så många när det går tungt för laget det visar hur stark kärleken är till Rögle i nordväst.
Härligt att killarna visade vilja idag. Om inte pucken studsat Halmstads väg (samt ett virrigt markeringsspel emellanåt) hade vi tagit en trea idag. Jag fattar inte hur pucken kan studsa så rätt för H-stad.
Det verkar som om Halmstads pengakris är djupare en vad som sagts tidigare. De har knappt råd med egna klubbor så de försökte jämnt att ta Röglespelarnas, det drogs och slets friskt klubborna. Rögle lyckades dock behålla flertalet...;-)
Fredrik: japp, det var något sådant, räknat med alla på sittplats..........och du, jag blir besviken om vi inte blir fler än 300 i växjö.......för vulkanen är fet!
Dorza: Nä, det är skandal...sitter i hårt presat läge...är tvingad att spela monopol och dricka coca-cola och titta på "så ska det låta" den 30:e...ska se om jag revolterar och smyger upp till hbg!
nä, men allvar, det va skönt med två poäng i dag!
Fan TÄNK: vinst på onsdag mot Nybro, vinst på söndag mot Örebro och vinst mot Ljungby den 28:e ...fan sicket tryck där kommer vara i Lakerdome