1150x200-s5b1ZRNY.jpeg

Rögle BK

SHL · 27183 inlägg · 5186 ämnen

Varför gör man så?


Varför gör man så?
Jag fascineras över ledningen i RBK ibland...Dom kan klart och tydligt säga tex "vi skall värva 1 forward och 1 back till"...Sen händer inget, inget, inget och till slut värvas backen...då säger man att det är slutvärvat...man låtsas då helt enkelt som att det regnar angående den där forwarden som dom klart & tydligt aviserade skulle komma...eller som när dom säger "truppen skall vara spikad tex 15 juni", när sen den dagen kommer så sägs det inte ett skit utan återigen låtsas man som det regnar och hoppas på att folk kanske har världens kortaste minne.

detta är på intet sätt unikt för RBK utan det är samma sak även hos en massa andra klubbar men min fråga är VARFÖR?? Varför först gå ut och vara benhårda på en punkt för att sen totalt ändra ståndpunkt, och detta helt okommenterat.

Sv: Varför gör man så?
Jesse Ventura:
Därför att den världen som penningkåta spelare och ännu mer penningkåta agenter (och i förlängningen givetvis även klubbarna) lever i, ständigt förändras. Det som är A idag, blir till B i morgon som blir till $ nästa vecka.

Sv: Varför gör man så?
Jonas: ok...det köper jag...men jag stör mig på att dom först måste vara tvärsäkra och sen när det skiter sig väljer dom att låta det gå förbi helt jävla okommenterat...tror dom att fansen har ett minne som en 95-åring eller??

« · 98809