Challe Berglund spelade för Huddinge säsongerna 84/85 och 85/86, 86/87 representerade han Nacka. Allt detta i dåvarande div1. Från säsongen 87/88 fram till karriärens slut blev han Djurgården trogen förrutom två säsongen 95/96 och 96/97 då han provade på en vända i EHC Kloten i Schweiz.
Jag är inte jättehoppfull inför denna med tanke på hur vassa ni varit i höst. Om vi kan få igång ett par av våra målgörare som gått i sin kan vi kanske ge er en match. Tror det blir jämnt. Två lag med bra defensiv. Men ni tar oss med 3-1, sista i tom bur.
Från säsongen 87/88 fram till karriärens slut blev han Djurgården trogen förrutom två säsongen 95/96 och 96/97 då han provade på en vända i EHC Kloten i Schweiz.