Härligt? Var det härligt när Adolf tog makten i Tyskland? Är det härligt med orkaner, jordbävningar? Är det härligt när din 15-åriga dotter kommer hem med någon 21-årig filur med skinnjacka: hej pappa, här är Stefan, min pojkvän.
Inget av det är fan härligt. Det är inte härligt att det ondskefullla köpelaget utan anor får framgångar heller. Intäkterna borde skänkas till brottsofferfonden.
{7804}: Visst är det härligt att Luleå är i semi? Alla hockeyframgångar norr om Dalälven är härliga. Klart vi ska stå upp för all framgång härifrån och hålla fotbollslandskapen borta från SHL!
All civiliserade, vettiga, renhåriga hockeysupporter är i Sverige har sorg. Qatar, det fulspelande smutsiga fuskande köpelaget utan anor och värdegrund, är klara för slutspel.
Jag tycker som sagt att Qatar hädanefter ska skänka alla inkomster till brottsofferfonden eller till Trafikskadades riksförbund.
Det man kan glädjas över är att Växköp Fakers är utslagna. Nu finns det potentiellt 6 st lag man kan hålla tummarna för semi och framåt.
{7804}: Så är det. Nattsvart kväll, roligt att höra fjollträskarna sjunga "ni har sex fingrar, inte vi" på väg från matchen. På söndag utnyttjar vi fjollornas hybris, tar det till en till hemmamatch och kör 110%. Det är aldrig över förrän det är över.
Mycket står på spel ikväll. Ska Växköp gå upp till 2-2 i värdegrundsslutspelet, eller ska Qatar rycka till 3-1 i köpelagsderbyt? Vem har köpt bäst? Vem är mest hjärndöd? Vilken thriller.
{7603}: Det svåra när du stryker det du tycker är olämpligheter och låter Yodas svar stå kvar är att det blir lite svårt att följa dialogen när man går in och läser.
jag tycker det är helt rätt att du inte stänger av, utan bara raderar skiten. Du stjäl hjonens tid, de skriver och har sig men såklart försvinner skiten som inte håller dynastiklass. Försök stjäla så mycket tid du kan Barbro! De verkar bli grymt sura över att den moderna kraftpoesin får stå kvar däremot. Keep up the good work Barbro.
Ja... Qatarklacken kallas för slödder och idioter i media. Det stämmer att de är slödder och idioter, de lestadianska gnetfinnarna har ingen klass.
Samtidigt stämmer det att Shiminin är en filmare och en chicken. En dvärgväxt hjärndöd typ som flyr bakom linjedomarn när det hettar till.
Så mitt svar är att båda är skyldiga. Finns bara en sak att göra, Qatarklacken + Shiminin får rada upp sig tillsammans med Börje, Daddeh, Vombat, dansbandshjon och resten. Kör sen en flugen på var och en i en maratonsession.
Växköp är kanske inte lika bra i år jämfört med ifjol då de lekte med de andra 13 lagen? Men gå och grupptöj nu. Om du tänker, den är fan slapp och vältöjd, vänta tills Börje plockar fram den lulesamiska magnunattrappen. Flugen... nånting på lulesamiska
Nog får du sitta där i fyllan och kalla er själva för köpelag, det stämmer ju. Det är hemskt att ni fortsätter att spela Kovacs efter hans grova brott.
”när truppen köptes in” är ju lite svårtolkat näre är ett köpelagsderby som utspelas. Det kryllar inte direkt av ishockeyspelare på isen från Qatarland kommun samt för Växköp kommun. Eller vad tycker du?
Stor skillnad jämfört med dynastierns mot Djurgårn.
Zoom : Nå nu var det inte till Växjös fans klacken skrek utan till Minimin och det får han tåla. Förstår att han fd Pitebon Öman är upprörd och ur balans för hans Växjö är illa ute och det har de inte varit på bra många år och det har de nog inte kalkylerat med när truppen köptes in....röda siffror på gång!
Även Hallam tyckte Öman överreagerade, heder åt honom.
{7804}: näringslivsprofil Anders Öman – tidigare vd i hockeyklubben – till grov attack mot Luleås supportrar.
Han kallar motståndarfansen bland annat för ”slödder” och ”idioter”.
Det Luleås klack skriker är fan i mig en skam för idrotten. Så fruktansvärt låg nivå och det visar på ett lag med stöd av fullständiga idioter. Vet att jag nu kommer bli påhoppad av Luleåfans, men det är det värt. Slödder och dåliga vinnare behöver inte hyllas. Idioter”, skriver Öman.
"Har överdrivna känslor av att vara viktig och betydande Har orealistiska uppfattningar om sina egna rättigheter – exempelvis förväntar sig personen ofta den bästa behandlingen när denne söker sådan Utnyttjar andra för att uppnå sina mål Saknar eller har bristande empati Beter sig högfärdigt eller arrogant"
Sen:
"Jämfört med dig Yodabarbro så är det en viktig skillnad i det du o jag skriver: Jag talar sanning Du hittar på Fundera på den några år...."
hihihihi ja jösses alltså!
Det här är ett hockeyforum! Vi skriver skit om ishockey! Vem tror du att du är? Du är en gäst på dynastiernas forum!
DYNASTIERNAS!