Jag tycker att det ar viktiga begrepp som bor anvandas som forklaringsmodell nar man vill beskriva er verksamhet. Ni ar starkt forknippade med pedofili och nazism.
Huruvida det ligger någon sanning bakom detta påstående får stå för dig och dina historiska förnimmelser...
Jag förstår nämligen inte för mitt liv varför du tycker att vi andra HOCKEYintresserade ska behöva ta del av dina 'sagobringande' historieberättelser, som (även om det ligger någon form av sanning bakom dem???) berör ett ämne som ligger så långt ifrån Hockey eller vad vi borde diskutera här, som det överhuvudtaget går att komma.
Med det sagt hoppas jag att du ALDRIG MER!!! nämner nassarna och leastadianerna i dina diskussionsinlägg i framtiden.
Jag haller med om nassepratet apan hit, apan dit, svinjavla regel.
Men de har lulesamiska leastadianska overgreppen mot barn samt Tyskmagasinen som mynnade ut i ren nazism... det tycker jag ar viktig information som jag kanner mig manad att fortsatta belysa.
{7804}: Nu räcker det för min del iallafall, jag avslutar mitt konto! Jag vill inte vara en del av Svens jävla tjatande om apan år efter år och Yodas återkommande skit om pedofiler å nazister m.m, blir bara för mycket!!
Simon Karlsson: Det kan man fråga sig, han vill väl skipa rättvisa men allt blir fel. Yoda får komma med ett mer uttömmande svar för han är expert på Zappaholics göranden.
Simon Karlsson: Zappaholic är Brynässupporter och jobbar som lagens långa arm men är en kopia av Inspector Clouseau dvs han misslyckas alltid och griper alltid fel person. Brottsoffren blir gärningsmän och tvärtom.
{7603}: Ja,det som bedrivs i Luleåboken gällande 'apan' är ju bortom all rim och reson,så det håller jag med om.
Men nu är ju nivån både här ganska ofta, samt därborta när det är 'apan' som dryftas, nere på sandlådenivå, så man orkar ju knappt engagera sig i dessa pajkastningar längre. Det har ju YTTERST lite med hockey att göra...
Simon Karlsson: Du får tänka på det Zappaholic alltid glömmer att den här sidan svarar på angreppen. Lögnerna och konstanta näthatet i Luleåboken måste bemötas. Allt annat är omänskligt.
{7804}: Nej, jag förstår VERKLIGEN INTE vad du menar...
Dock har ju småbarn ibland lite svårt att uttrycka sig. Jag tror att det är därför jag inte förstår vad du menar... Just därför är ursäktad. Du kan ju tala om för mig när du har växt ur barnskorna så kan vi diskutera då istället...
Du kanske är redo REDAN om 5 år eller nåt sånt???...
Simple Zappa han lovade, han looooovaaade att inte lasa och kommentera vad som skrivs har inne hos dynastiernas. Han loooooovaaade! Men kunde han halla det han lovade? Icke sa Nicke. Jag ar inte forvanad.
En polis som gar Goebbels arenden ar ingen bra polis enligt mig.
Ja visst tusan ar det obehagligt att en forening med sadana tydliga nazistiska rotter finnes mitt ibland oss?
Dessa Tyskmagasin mynnade alltsa ut i Lulea hockey. Ett par artionden senare invaderas saledes Munksund och tvingas lyda under swastikan, precis som hande i Osterrike och Tjeckoslovakien pa 30-talet.
Fran nastet Koop Arena skanderar de trogna hjarntvattade gnetsupportrarna:
SVIIIIINJEEEEEFLA REGEL LAT HAN DO! SVIIIINJEEEFLA REEEEGEL LAT HAN DO!
Borje “ Goebbels” Bananslukare sprider sitt hat och sin propaganda, morkhyade och meningsmotatandare ar apor, inavlade, mindre varda. “Javla apa”, “apa”, “apan”, “ap-javeln” matas ut i strida strommar.
De goda krafterna, de allierade, sticker huvudet i sanden och blundar for dessa upprepade brott mot de hockeymanskliga publikrattigheterna.
Ja det ar tragiskt, hemskt, hur lange ska vi blunda for denna ondska som borjade med Tyskmagasinen?
Borje Bananslukare verkar vara lika besatt av “apan som gemene lulesame ar besatt av barn och ungdomar, dvs det ar inte ett halsosamt intresse utan en sjuk bojelse som borde leda till en lang fangelsedom. I sann lestadiansk anda ska livet levas i permanent uppforsbacke, ingen gladje, inget kul, ingen synd, ingen ska fa ha det bra.
Stackars lulesamer och stackars barn och ungdomar som trots alla dessa varningar tviingades vistas i detta pedofilnaste, tragiskt ar bara fornamnet.
Spela ishockey duger de da inte till, darfor kopes alla in till denna talanglosa pedofilklubb.
Fortsatt hårdträning även till veckan och poängtapp hemma mot Bern o Grenoble så man säkrar uttåget ur turneringen är min rekommendation. Sedan släppa upp allt veckan efter och bjuda på propaganda borta i matcher ingen kommer studera är min förhoppning.
Kanske ingen spelmässig propaganda ikväll men bakom syrebristen finns mycket som pekar på en rolig säsong. Lindvall klockren idag o ser bättre ut i år, hela laget visar spelglädje, energi och hunger. Starkt spela ut både Luleå igår och löven idag på ren grundnivå. Backsidan kanske bäst i serien och forwards är så spännande, tekniska, lovande och åkstarka kryddat med seriens två bästa.
{7603}: Jag förstår att du gödslar dynga över just Kovacs. Han är ju faktiskt våran ABSOLUT mest VÄRDEFULLA spelare!!! Tappar han glöden då kan vi ju sannolikt hälsa hem. Det vet även du Yoda.
Tråkigt bara att diskussionsnivån lite FÖR OFTA är på en synnerligen låg nivå, eller vad säger du Yoda???
I övrigt tycks även vår "Apvän" Sven vilja betrakta sitt självporträtt multipla gånger på mitt egentliga Forum, för nu haglar Apbilderna tätt där.
Whats new???
Men jag får ändå säga att du Barbro är en synnerligen objektiv och tänkande person som allt som oftast när du yttrar dig håller en balanserad diskussionsnivå vilket uppskattas högt, i alla fall hos mig!!!
{7804}: Löven ikväll och försäsongens match, ja gårdagen var inget annat än uppvärmning. Hockey är ju mycket vilja och kamp så fördel har ju lagen underifrån men mer produktion skulle inte skada från AIK.
{7804}: Kovacs verkar vara något i hästväg ifråga om hjärndödhet. Man undrar söker han sig till Luleå eller är det Luleå som kontaktar idioten? Hur ser ett sådant möte ut? Att de passar ihop det är tydligt. Lite mer Luleå när man håller på. Innan miljonerna från miljardären var det inte mycket damhockey i Luleå. Riktigt svagt lag och tynande tillvaro. Nu är när någon annan betalat kalaset då glänser man o skryter på alla möjliga vis.
I en traningsmatch mot Jeffrey Epstein favotitlag ar resultatet inte det viktiga, utan att ungdomarna lamnar orten helskinnade utan skador pa krill och sjal.
Det ska bli riktiga jakla kul att mota loven! Det ser man fram emot.
{7804}: Hade annat för mig igår så uppvärmningen mot Björklöven gick mig förbi. Det låter som de gasade i första perioden och dominerade för att sedan slå av. Jag tror Luleå är lika simpla och gnetande i år men hoppas pesten Kovacs blir för mycket till slut för truppen. Kovacs verkar vara ett klassiskt svin som Luleå lockar till sig.
Simon Karlsson: Lugn nu och håll nivån själv, Simon. Nu är jag som Sverige mellan Trump och Kim Jong-Un. Båda håller ju hårt på sina intressen och detta är ett forum där vi gillar olika lag. Vi har yttrandefrihet här i Sverige och det är riktigt roligt.
{7804}: Höj nivån nu Yoda !!! Det är ju Sandlådenivå på dina inlägg för närvarande.
Du ju sänkt dig så att du t.o.m är under Svens nivå när han dillar om Apan. Dock uttrycker sig Sven generellt sett milslångt mycket mer sofistikerat vad gäller svenska språket än vad du gör.
Visste man inte bättre skulle man ju kunna tro att du håller samma nivå på svenska språket som Yoda i Star Wars skulle ha gjort om han pratat svenska...
Kul med hockey men nog blir man anda lite orolig for vad den lulesamiska leastadianska hemmapubliken ska hitta pa? Vi har ju manga ungdomar i laget, hoppas dessa inte blir ofredade.
{7804}: Nä men va fan Yoda, nog kan du bättre än dessa fåniga sexuella anspelningarna. Luleås 1-0 mot Löven hade ju kunnat få sig en känga om defensiv, tråkig, sarg ut hockey t.ex!
Gewe: OK, cred till dig för att du kallar dem för byfånar, för det epitetet har de i mångt och mycket verkligen gjort sig förtjänt utav.
Tråkigt bara att det är just MITT LAG Luleå som de också supportar...
Tyvärr tycker jag att det sätt på vilket Sven och hans alteregos ofta uttrycker sig på Luleås Forum är under all kritik. Inte minst den skada på Luleås renomme som konsekvensen av det evinnerliga tramset om Apan sannolikt leder till...
Simon Karlsson: Har varken nått för lr emot Sven tycker bara att man inte ska göra till sitt livs verk att framföra detta du gör över nått som förmodligen bara är ett par byfånar som munhugger på ett forum..
Ignorera istället och starta ett kollektiv där du kan prata hockey men kränkta vita män som dig själv, tack!
Simon Karlsson: Det är kanske därför som Sven snackar oavbrutet om just 'Apan'??... Han personifierar sig helt sonika med Apor... ------------------------------------------------------------------------------------------------- Plötsligt slog det mig: Sven måste tycka om att se sina egna självporträtt. Det måste vara därför han lägger in så många bilder på Apor...
#1981968 · Yoda Marklund · 1 timmar sedan Ett sundhetstecken har i livet, ett viktigt kompas, det ar att man tycker olika an Borje Bananalukare, Ledin, flens-Osten och resten av Qatarpacket. I allt! Om hockey, om livet, hur man “behandlar” barn, om det ar kul att fora in attrapper i tvaan osv. ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Yoda...Sätt nu bara INTE ett likhetstecken mellan uppenbart mentalt 'vrickade' Sven'den vilde' och hans alteregos, och vi ÖVRIGA mer normala Luleåsupporters.
Men visst, Sven Savage har ju definitivt helt uppenbara "issues". Konstigt ändå, då han ju ändå oftast är relativt vältalig. Synnerligen märkligt måste man säga. Han lider ju högst sannolikt av någon form av Syndrom.
Man undrar vilket. Men på det sätt han uttrycker sig i skrift är jag tveksam till om det är "Djingis Khans" syndrom. Då är det en lindrig form utav den... Då har nog Sven istället 4 exemplar av kromosom nr 21 istället för tre...,och ett totalt antal av 48 kromosomer i varje cell istället för 47, som hade varit fallet om han lidit av "Djingis Khans syndrom"???...
'Apropå det, Apan' som han ju surrar oavbrutet kring har JUST 48 kromosomer i varje cell. Det är kanske därför som Sven snackar oavbrutet om just 'Apan'??... Han personifierar sig helt sonika med Apor...
Nej.
Jag tycker att det ar viktiga begrepp som bor anvandas som forklaringsmodell nar man vill beskriva er verksamhet. Ni ar starkt forknippade med pedofili och nazism.