Att de inte fick kora bil kan ju ocksa ja medicinska skal, tanker pa forstandshandikapp och skelogdhet som enligt bildbevis verkar vara vanligt forekommande uppe i ingenmansland. Lagstiftningen runt korkort har luckrats upp. Det har med bilkorning och Qatarhjon... kanske darfor de kande sig manade att kopa in rallymannen Kovacs?
{7804}: Luleås Laestadiankvinnor ska helst inte idrotta enligt deras tro. När Sunnanå vann SM-guld i damfotboll ett par gånger i början av 80-t fick kvinnorna i religiösa delar av Luleå fortfarande inte köra bil eller vistas utomhus ensamma. Fotboll var i princip en dödsdom.
Det skulle vara intressant att se en match mellan Dynastiernas damer och Qatar damer, dvs damer fran Qatar kommun? Mitt tips hade vart 10-0 till dynastiernas. Damer fran Qatar ar lika illa lampade for att spela hockey som herrar fran den forbannade orten.
Trakigt att lasa om Ersson som akt pa en rejal skada i ena ogat. Men aven om han skulle fa nedsatt syn gar det att fortsatta spela, t ex Weinhandl och Mats Sundin har rakat ut for liknande.
Det gar att spela hockey med ett oga. Annu mer anmrkningsvart ar ju att det gar att spela utan en hjarna vilket ett 3-4 tjog hjarndoda visat i Qatar.
Fragan ar om dynastiernas kommer att forlora nagon fler match? Vi har en dynastidemon i kassen. Nar jag tror vi tar sju raka i grundserien och sen 12 raka i slutspelet och gar up till 27 raka vinster.
{7804}: Därför vill Luleå även förstöra allt annat för alla andra. Ibland lyckas AIK vinna med minsta marginal och minsta möjliga ansträngning. Bra för laget att vi sparar energi när truppen lamslagits av coronaviruset.
Fragan man kan stalla sig, ar varfor allting ar sa fult uppe i Qatarland. De spelar en ful hockey alltsa Det ar ingen finess eller underhallning, de spelar fult dvs manga overfall, de gor bara fula mal, spelarna ar fula, fansen ar fula, invanarna ar fula, staden ar ful, allt ar fult! Fulea!
Om en unge ser normal ut och beter sig normalt drammer de ungstackarn i elementet sa att ungstackarn blir ful och tanker langsamt, allt for att passa in i Fulea.
Min teori ar att de hanger ihop med det har lestadianska. Det ar syndigt att vara snygg, vara lycklig, bjuda pa nagot positivt. Nej allt ska vara fult och hemskt.
{7804}: Förkylningar har visst hämmat laget senaste veckan. Nu är Nowick och Fröden tillbaka så blir det insatser som mot Örebro och Färjestad måste HV vara riktigt bra för poäng imorrn. Norrbotten är ett hockeylän men just Luleå kommun är nästan helt befriat från talanger. Synd att Luleå får allt beröm när kommunen är en skam för hockeysverige. Ännu värre blir det när Luleå inte förvaltar den urgamla "norrlandshockeyn" med fart, spel, skridskoåkning, skills och offensiv. Värst blir det när Luleå pissar på svensk hockeyhistoria och påstår den var ett skämt innan 80-t.
Qatar ar ett enda stort konstlat hyckleri, ett terrorbrott mot genuina foreningar. De latsas att de ar lampade att spela hockey och sa koper de in diverse utomsocknes norrbottningar som andra fostrat och utbildat, titta vi kan ocksa spela ishockey! Precis som de stjal och ranar resten av lanet och landet pa deras tillgangar utan att ge ett smack tillbax. Nae usch fy blah for Qatar och deras rovarstrat!
Undrar om vi gar for seriesegern eller ifall vi konserverar energin till varkanten?
8 matcher kvar och 12 poang upp till gnetfinnarna. Men da ar ju en match mot Qatar. 9 poang pa 7 matcher, det betyder alltsa att vi behover vinna tre mer matcher an Qatar pa 7 matcher. Ingen omojlig uppgift eftersom Qatar redan nu hittat sin beromda “slutspelsform”.
Ja om du bottenmetar i det mest grumliga fororenade pedofilnazistvattnet... och sa far du napp... da kan du rakna med att du har nagot Qatarrelaterat pa kroken.
{7804}: Så sant. Att Luleå har ett lag i SHL är ologiskt. När pengarna kom in i bilden då kunde de köpa sig ett lag 1984, dessutom har de mage hävda hockeyn var på låtsas innan 80-t. Nu kör de samma handel med damlaget och försöker inbilla folk det kommer gynna egna spelare från kommunen. Om 30 år är det lika dött med återväxt på damsidan som det är på herrsidan och det handlar om att man kväver de yngre med köpmanin men mest handlar det om att Luleås befolkning tydligen inte lämpar sig.
I efterdyningarna till den hogklassiga 7e raka, enligt vissa var det arets match i SHL...
Systrarna Christina och Camilla har analysen klar: det var domarnas fel!
Anmarkningsvart eftersom de har fatt sa oerhort mycket traning med att forlora mot dynastiernas genom aren.
Rogle ar anda ett sympatiskt lag tycker jag. De har anor, eget spel, egna spelare. Fienden deras ar ett kopelag utan anor uppbackade av en galen miljardar. Mycket likheter mot norr, aven om Malmo mer och mer borjar upptrada som ett riktigt hockeylag.
Uppe i norr ar det ju som bekant inte en sadan utveckling, kopmanin sitter i vaggarna i Koop arena. Det har mest var: if you can’t beat them, koop them.
Uj uj uj! Topp 4 laget dynastiernas radar upp sjunde raka vinsten, trots att man har sa manga forwards borta. Alvarez ar en gigant, samma med Jocke och Moller.
{7804}: Tomgången på den sovjetiska traktorn räckte till vinst. Trodde de hittat växlarna men två poäng utan att svettas är kanske inte så dumt i längden.
{7804}: Va roligt att se att ni plockar hem två skellefteå produkter och att ni satsar på egna produkter från byggden. Låt dom andra lagen försöka köpa sig till framgång medans ni satsar på egna produkter.
Vi välkommnar Nowick och Kallela tillbaka hem till Skellefteå.
{7804}: Angenäma problem med formationerna i nuläget. Två kedjor klara förmodligen, tänker på Jocke-Adam-Möller och Holm-Linus-Fröden. Burström naturligtvis tillbaka som back. Kiiskinen-Wingerli-Kallela kanske kan vara något. Alvarez,Hugg,Nowick med Sundsvik och Robertsson som 13e känns väl förspänt.
Att de inte fick kora bil kan ju ocksa ja medicinska skal, tanker pa forstandshandikapp och skelogdhet som enligt bildbevis verkar vara vanligt forekommande uppe i ingenmansland. Lagstiftningen runt korkort har luckrats upp. Det har med bilkorning och Qatarhjon... kanske darfor de kande sig manade att kopa in rallymannen Kovacs?