Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Redigerad kommentar
Blister Brigade: Ja det ska bli intressant att läsa den "korrekta" bedömningen på straffet Lindholm igentligen ska ha.
I mitt tycke klockren "open ice" som tog helvittes olyckligt...i beräkningarna skall det tas in att det skiljer exakt 10 cm mellan de inblandade plus att Lindholm hade bladen i isen innan smällen å Bäckman puckhållare...
Blister Brigade: Fy F*n vad fult! Bäckmans säsong eller rent av karriär kan vara över. Fick flashback på Nobbes skada i samma hall. Tippar på minst 5+2 matchers avstängning allt annat vore skandal.
Har knappt återhämtat mej hur tamt vi spelade mot Lule i senaste matchen hoppas på total urladdning mot Frölunda i morgon.
Nu när vi har spelat alla våra hemmamatcher ska jag säga hur jag känner för CHL.
Det är en ganska ny turnering, och man ska inte vara för hård i sitt omdöme. Man ska ge turneringen tid att växa till sig, det finns potential i turnéringen.
Men för mig är det en rejäl besvikelse. Det känns beigt och plastigt rakt igenom.
Låga publiksiffror. Amatörmässiga domare. B-lag som inte kan slå ett pass. Fult spel. Producenter som klipper in svartruta i 5 sekunder ca 20 gånger mitt under match. Oklara tävlingsregler. Lågt underhållsvärde. Dåliga expertkommentatorer.
SHL totalt utklassar CHL på varenda punkt. Tror nog att även att allsvenskan skulle krossa CHL.
Nog förstår man att det blir svårt för våra krigare att tagga till i en sådan amatörmässig turnering, med 3000 kunniga fans på läktarna som inser att turneringen just nu inte håller klassen. Det man kan hoppas på är att grabbarna taggar till på bortaplan i ingenmansland när de får se alla orcher på läktarna. Orcher och hyenor förtjänar inte någon framgång, det är vår plikt att krossa dem. Det kommer säkert att bli fullsatt, och orch-vrålen kanske får våra ädla krigare att vakna upp och visa var skåpet ska stå.
Blister Brigade:
det är inte orättvist med 2-2 sett till matchbilden. Luleå kämpar som galärslavar, årets höjdpunkt för dem, vi glider omkring och är knappt svettiga. Dåligt engagemang, precis som Wallson säger.
Förrutom sargutdunkarmedley och icing har hyenorna hittat tillbaka till sitt gamla vapen: filmningar. Vet inte hur många gånger jag ser fusk från deras sida ikväll, håller fast klubban och låtsas bli hakad (Bryggman), den döende svanen (Wallmark, Gnomström). Tyvärr går domarna på det. Vi behöver dock inte film och fuska, vi kommer att ta detta ändå.
Den där inköpte junioren Oscar Nord ska nog passa sig för att stöta sig med flens-Osten så att det inte blir någon SVINJÄVLA incident.
Fuleå är duktiga på både gammal hederlig icing och den nya hybrid-icingen. Om det fanns hybrid-sargut skulle man nog vara bra där också.
Fuleå känns lite hetare. Sämre, javisst, men vi åker på halvfart och de kämpar mer. Dags att skruva upp tempot nu lite i tredje.
Syster Abbot... vilken kärring han är alltså. På med högklackat och ta fram leopardhandväskan. Det är hockey vi spelar.
Då var det snart dax! spännande match men jag börjar känna mer och mer oråd hur detta ska sluta, mest orolig för att vi ska dra på oss några nya skador tror det blir en tajt match, ingen super Janne har vi heller!
Farbror Barbro:
förlåt, man ska inte sparka på någon som redan ligger. Men måste bra klämma ur mig detta: dyker även Géatan Royer upp?
Bagdad Bob skriver:
"En köpeklubb som Apan exempelvis köper spelare som lirat i 5-10 olika länder, en hel främlingslegion, när de inte knycker 15-åringar från andra klubbar för att presentera som "egna" juniorer."
hihihihi!
Alltså, jämför man deras a-lag och j-20 med oss, så kryllar det inte direkt av spelare från den egna kommunen? Så har det sett ut de senaste 20 åren.
Längtar till ikväll. Att tukta hyenor är något som gör mig så glad.
M.Lemiux:
ja vi får helt enkelt vänta och se vem som får äta upp sina ord. Jag ska påminna dig.
Sven Sewage:
Undra vem som egenkligen spelat Allan på andra sajter tidigare och vem som egenkligen får äta upp sina ord :D
Redigerad kommentar
M.Lemiux:
Jo, tre stycken spelare ur egna led i laguppställningen, resten inköpta... då är det ju normalt att anklaga mer anrika lag med en majoritet spelare ur egna led för att vara köpelag? I en ding-ding värld kanske, där ni verkar befinna er i uppe i ingenmansland.
Det blir solklart att retas och dryga sig efter vi slagit ut er ur er egen köpeturnering. Självklart. I flera års tid har Bagdad Bob suttit där och hånat över CHL, att vi aldrig skulle få vara med, att den skulle stängas, att det räcker med att Luleå representerar norra Sverige etc etc. Jag ska nog t om leta reda på några av de värsta kommentarerna.
Nu skulle jag vilja se dig posta samma dynga som nedan till Bagdad Bob, hatpredikanten, din läromästare. Jag är som sagt ny här på HS, han har hållt på och spelat allan i flera år. Och nu får han äta upp det.
Sven Sewage:
Tänk du på en sak....du har hållt på med påhopp, lögner och hat på andra sajter i flera år på diverse klubbar och speciellt Luleå och ingen då fattade varför. Då fick helt enkelt den riktige och duktige skribenten Sven nog och krossade dig och de myter du framförde, så det är så det ligger till från början och det vet du också innerst inne.
Vaddå?? Får man inte vara kaxig med glimten i ögat även om det går sämre?? Lustig attityd du har men å andra sidan är du bara kaxig utan glimt.
Ja, kanske tyckte de att du att det var lite kul med bussBoris och Flens-Osten även om det är ljughoístorier, lite jag å faktiskt eftersom sanningen är att Luleås bidrag den senasta tiden till NHL är skral vilket vi inte mörkar heller och vi målar inte heller upp saker som inte är sant.
Men dina historier rinner över inte bara lite utan för mkt och det blir bara jobbigt med ditt hat, dryghet och ljug utan minsta finess dock med en pytteliten gnutta humor ibland.
Väl mött imorrn, eller för din del...väl hatat imorrn.
Farbror Barbro:
jag är som sagt inte så orolig för resultatet, men har på känn att vi kommer att åka på en del snorfula överfall med skador. Beordrat av Lars "vi har vart överlägset bäst i Europa de senaste säsongerna" Bergström. Troligtvis i nästa match när loppet är kört för köpelaget, men ifall vi drar ifrån rejält imorgon kan de komma redan då.
Bifogar ett riktigt skönt klipp ifall du missat det, från hockeyhistorikern.
Ser att eunuck-Bagdad Bob fått ett till av sina psykotiska attacker mitt i natten. Så här skriver han:
"Största köpelaget i Norden kommer förstås hur osportsligt som helst göta allt för att slå oss. "
När jag kikar på vår senaste laguppställning ser jag 8 stycken Skellefteåkillar och ytterliggare 3 stycken norrlänska killar från närmområdet som skolats i vårt juniorlag. 11 stycken av 21, vilket betyder att vi har över 50% ur egna led. Sen kommer nu Axel Holmström och Sebbe Aho in i laget också. Som bakgrund tappade vi alltså våra tre bästa kedjor och vår bästa back på kort varsel efter fjolårssäsongen.
I Luleås laguppställning ser jag 3 stycken från den egna kommunen, samt ingen annan ur egna led. Det blir 3 av 21 spelare. 14% alltså.
Nog måste man vara riktigt jävla bombad om man inte inser att Fuleå är köpelaget av de två?
Sen visst är killarna som vi värvat in betydligt bättre än de reaköpta gnuggarna Osten lurat upp till ingenmansland. Absolut. Men har svårt att se vad som är osportsligt?
Nu är det inte så att jag påstår att Skellefteå AIK har fått fram bättre spelare än MoDo eftersom det vore en lögn, men någon måtta borde det faktiskt vara på de lögnaktiga attackerna.
Blister Brigade och Barbro:
det som talar för oss är att vi är en 3-4 klasser bättre. Vi kan vila några nyckelspelare, och ändå ta hem det med en bred marginal.
Betänk även att Fuleå inte får ha med de 5 senaste köpespelarna, varav 2 nyckelbackar. Man tvingas spela med egna spelare, såsom Mannberg, Oskarsson, samt några av dessa inköpta reservgnetare. Jag är då inte orolig för resultatet.
Det måste kännas jobbigt för hyenorna ifall vi krossar dem i deras egen köpeturnering. En turnering där de måste köpa sin plats medan vi är med för att vi är bäst. "Vi är Europas äverlägset bästa lag de senaste säsongerna" som flen-Osten sa till media, hihihihi.
Det här ser jag som faran: att de blir så förgrymmade över att åka på smisk mot oss i sin egen köpeturnering. De har ett gäng spelare som totalt saknar spärrar, det har man märkt vid ett flertal tillfällen under det senaste året. Det kan bli precis hur fult som helst. Det skulle inte förvåna mig om vi leder med en 4-5 mål på bortaplan i slutminuterna, och någon av deras hjärndöda gnuggare skadar någon av våra lirare. Som nu senast när syster Abbot först kör över en junior på 65 kg och sen inväntar linjedomaren, sen när han är i skydd av honom så försöker han bryta armen mot båsdörren på Sundqvist som då inte kan försvara sig. Orchpubliken kanske då skanderar: "låt han dö, låt han dö" igen när någon ligger medvetslös på isen. Sådana är de uppe i ingenmansland, de kontaktar ju t om våra spelare privat på facebook och hånar och hotar, ingen nytt.
M.Lemiux:
tänk nu på en sak, lögnerna och påhoppen har flödat från er sida i flera års tid. Jag har skrivit här sen i sommar, Barbro i ett par månader.
Det är lätt att vara kaxig när man är bäst. Det är däremot patetiskt att vara kaxig när man är sämst. Kaxig med glimten i ögat är alltid okej, när man är bra alltså.
Kul att du tycker att det är lite humoristiskt med Géatan Royer anspelningarna, även fast det är lite elakt att retas med någon som riktigt ligger ner. MoDofansen tycker nog inte att det var så kul, men de kanske tycker att det var lite humoristiskt att läsa om Fuleås enda bidrag till den nordamerikanska hockeyn: busschauffören Boris Berntsson. Eller läsa om orsaken till varför flens-Osten lider av en sådan köpmani: han har köp-provision i sitt kontrakt. Det finns lite humor där åt de allra flesta. Långa tråkiga inlägg utan finess och glimt i ögat, det försöker jag hålla mig ifrån däremot.
Sven Sewage/Farbror Barbro/Slobodan
Nu är det så att de mesta lögnerna och påhoppen kommer från ert håll på andra klubbar, det har gått så långt att de seriösa SKAIK-fansen knappt skriver här längre utan på andras lags sidor.
Att du/ni är extremt dryg och kaxig kan jag hålla med om och att det ibland finns en gnutta humor (t.ex det med Geatan Royer) men det slutar att det bara blir för mkt och den pyttelilla sanning som enbart ibland finns förvrängs så inåt h-vete.
Åtet till hockeyn.
Efter vår egen kanonmatch slötittade jag på Gr0k0-M0D0. Det kändes verkligen att man flyttat sig från toppen av tabellen till botten. Inte mycket till spel, inga passningar som går rätt.
Såg vissa förbättringar i MoDo, men de kan nog ställa in sig att spela i den nya kvalserien, och börja scouta motståndarna. Det kan faktiskt vara positivt att ställa in sig redan nu att lira kvalserien, medan det andra laget kan få en mental chock och inte vara mentalt förberedd på bästa sätt. Det säger i alla fall historiken.
MoDo måste slipa bort alla dessa onödiga utvisningar, och lära sig att lägga pucken ur zon när man är under press. I tredjeperioden gick MoDo på knäna efter att ha misslyckats med att lägga pucken ur zon 10 gånger i rad + en 3-4 totalt onödiga utvisningar i rad. Man gav verkligen bort matchen.
ASA:
jag måste flika in några ord.
Lite smågnabb, retas och tjafs norrlandsrivaler emellan, det tycker jag hör till. Många MoDoiter som har lite svårt att acceptera att vi är nummer ett och de ligger sist, och man får ha överseende med deras tjat om NHL-stjärnor. Från Hyenornas håll så är det en jobbig situation när de bara passerat skamgränsen kvartsfinal två gånger detta årtusende och båda dessa gånger blev de utslagna av oss efter att ha torskat 4 raka matcher - vi har alltså 8 raka slutspelssegrar mot dem. Det finns många normala Luleåsupporters, men tyvärr blir de färre och färre destå sämre det går på isen. De tar nästan till alla medel nu för att inte vara sämst.
Galningen på Fuleås sida har dock passerat gränsen för anständighet i sina psykotiska attacker och lögner riktade mot Skellefteå AIK. Ett axplock:
Skellefteå AIK har inga anor och ingen historik
Skellefteå AIK är en köpeklubb
Semi och finalserierna var jämna
Skellefteå ska aldrig få vara med i CHL
Skellefteå spelar fult
Alltså, sätter man ovan exempel i relation till Fuleå och den köpeklubbens eget agerande blir det rätt så komiskt faktiskt. Signaturen Sven Sewage är liksom en komisk spelegbild av den galningen, med lite mer klass och finess bara.
Lägger man sedan till dessa tråkiga personangrepp så klarnar bilden. Man ska dö, bli dödad, få dödhjälp, få stryk, man köper horor, man har köpt sin fru, man är pedofil, inavlad, nazist, rasist, Breivik...
Nu är jag inte oskyldig själv, utan man spär på genom att själv provocera. Ett helt okej beteende i min bok, besvara ett personangrepp med ett lite fyndigare personangrepp, en provokation med en provikation. Lögner håller jag mig ifrån dock, det får han stå för själv. Det är faktiskt ganska lätt att vara dryg och fyndig tillbaka när laget i ens hjärta är Skellefteå AIK och fjantens lag är Fuleå. Det finns så enormt många infallsvinklar man kan retas med, helt seriöst har jag 100 stycken på lager.
Farbror Barbro: Ha ha snacka om självmål FB men du har helt rätt. Sverige är på PLO:s sida mot den mobbande översittaren Israel.
Betr du och SS vet alla att ni är samma person, skrivstilen avslöjar er trots tama försök (stil, finess osv)
Ha en bra dag.
Redigerad kommentar
Jag vill bara säga en sak: Efter TV afton vill jag säga en sak: SAIK är det överlägset o underhållande hockeylag jag sett på länge o väl. Jag hoppas innerligt väl att dom vinner GULDET för 3.e året i följd. DOM ÄR BARA BÄST!
Farbror Barbro:
det är ju lite synd ifall de inte lirar kval nu i år, med deras sämst när det gäller psyke kan de torska mot vilket lag som helst. Efter i år blir det lättare att undvika nedflyttning. Jag tänker nu på SHLs publik i första hand.
Farbror Barbro:
jag tänkte först; varför visar de vår match i repris, i slow motion? Sen insåg jag att det vara Gr0k0-M0D0 live.
Redigerad kommentar
Blister Brigade:
mamma mia vilket bra lag vi har, och det lär inte bli sämre när Kabanov, Petterström, Aho, Sörensen och Holmström är tillgängliga för spel. Vilken jävla dynasti, lyckoruset tycks aldrig ta slut.
Man blev ju utskrattad när man inför säsongen sa att målsättningen är trippeln; serieseger, CHL-guld och SM-guld. Nu är det långt långt kvar innan medaljer och serieseger delas ut, men det är otroligt glädjande att se det uppoffrande lagspelet samtliga spelare står för i match efter match.