{7804}: Som du vet har jag trott på DIF länge,långe och anser att det är en kombination av ett mkt bra DIF och ett ovanligt dåligt och ängsligt Brynäs ikväll. Hoppas Brynäs kan döda DIFs PP till att börja med för att sen göra nästa mål. Men sanningen är nog att DIF är för bra.
Tror även Frölunda kommer slås ut av DIF i kvarten.
fanken också att de ska vara så jävulskt dåliga. Inte en chans att vi får chansen att möta dem i kvarten nu. Riktigt jäkla synd. Hoppas att de inte lägger sig för att slippa oss?
{7804}: Klassiskt utseende i Qatar,det där grottlika alkisutseendet som endast de ratade kvinnorna försöker stå ut med. Fråga diamanten din om hon skulle vilja mysa med killen.
{7804}: Savage har ju humor men eftersom du är totalt befriad från ens ett uns av förmågan att få andra att dra på smilbanden så begriper du ju i princip ingenting av det han skriver utan du bara fortsätter vräka ur dig illaluktande illa författade bokstavsrader med spyor utan substans.
Jag tycker att det är fint att Börje Gnestadius hittat tillbaka till sitt klippa och klistra inne hos Qatars bok.
Det här med att klippa och klistra är ju lite av hans grej. Han klipper och klistrar andras grejer och låtsas att han är kreativ. Han sitter där i Gnesta och gnetar på. En och annan b-roll i reklamfilm, men mestadels försörjer han sig på att klippa och klistra filmer. Jag har hört att det blir en hel del kisstyska läderfilmer sent fram på småtimmarna, förklarar en del. :-)
{7804}: Alltid kul att du är så lättstött när man retas lite.
Du skriva om hockey? Säg till när du skriver ett rent hockeyrelaterat inlägg utan påhopp på spelare eller ledare i andra lag. Jag har väntat några år nu!
Deppig dag men J 20 vann då borta mot Qatar med 6-2
I podden pratar man också om Möller och Jocke L och dom är inne på samma linje som en själv att allting tyder på de kommer. Jag börjar få för mig det är typ minst 95% chans.
Zappaholic: Snyft... AIK är de ondaste och dumma och gör allt för att sabba. Det finns alltid en tanke på att förstöra... för nån. Du glömmer även att det är 52 matcher i serien. Att vila spelare i tidigare matcher i serien har säkert påverkat de matcherna också och poängen i dem. Att det upprör dig så mycket att AIK vilar spelare inför slutspelet och kommer hit och insinuerar det till osportsligt uppträdande är ju löjligt. Ja, det kanske påverkade utgången av matchen, vem vet, men så vadå? AIK har i högsta grad påverkat serien och poängen för alla andra lag tack vare sina 37 vinster och 15 förluster. Brynäs vann 25 och förlorade 27. Med ditt resonemang anser jag då att AIK gjort sin plikt 12 gånger mer än Brynäs. Men det är ju kul att du anser att AIK inte vann tillräckligt många matcher utan borde ha vunnit 1-2 till. Ja, det var dåligt, 37 vinster var för lite, vi får hoppas på 40 vinster nästa säsong. Koncentrera dig på Brynäs mot Dif. Ni har en bra chans. Tror det gagnar AIK om ni vinner, vi har svårare för Djurgården.
{7804}: Jaja, bla bla bla junisar. Grejen är att ni vilade spelare inför slutspelet. Inget konstigt med det förutom att ni inte ställer ert bästa lag på isen vilket gör att det påverkar lagen som fajtas om placeringar. Precis som luleås målvaktsgrej gjorde igår.
du kan då inte ha sett matchen kan jag då lugnt säga.
Vi möter ett desperat bortalag, och vi ställer upp med 10 juniorer som krigar. Vi är det bättre laget och skapar massvis med kvalificerade målchanser, men Ersberg gör en otroligt bra insats i kassen och är anledningen till att vi inte vinner med en 3-4 kassar.
snyft snyft... önskar Lasse the Almigthy J lycka till med sitt nästa äventyr, vad han nu ska göra? Coacha Ryssland, bli rådgivare åt Amerikas president, eller bli en profet till någon ny miljardsreligion?
Ja, nu ska Lasse gå vidare! Det är ju inte ologiskt. Succé och framgångar gör att man blir attraktiv på marknaden. Att AIK stoppade hans Rysslandsplaner var ju säkert inte helt uppskattat hos Lasse, men med tanke på 14 utgående kontrakt så kan man inte släppa Lasse mitt under säsongen och det förstår han.
Han kommer att göra ett strålande jobb med att hitta ett slagkraftigt lag även för nästa säsong och han kommer med stor sannolikhet göra nytta och succé på hans nya arbetsplats var det nu är. Lycka till Lasse!
Zappaholic: Har varit min känsla också. Men Örebro denna säsongen känns lite för svajiga för att röra oss i en lång serie. Så vore kul med något nytt faktiskt. HV tror jag inte heller vinner en serie men har 'snipers' och mkt bra målvakter. Känns som dom störde vårat PP rejält idag också(även om det var mkt slarvigt i uppspelsfasen) Tror även HV kan få till ett bra PP.
Får jag välja så tar jag Örebro för lite nytt blod eller er för våran plusstatistik.
Synd att ni inte kunde hålla i er ledning samt att vi inte vann(hade kanske inte spelat någon roll iåfs?!) Vi gick verkligen för det med födelsedagsmannen Ersberg var helt fenomenal ikväll:(
Ok!! Antar att vi kan få Brynäs om dom slår ut DIF men att du som många andra resonerar att dom inte gör det. Iåmd får vi HV som är sämst rankat av lagen vidare om dom vinner mot Örebro.
{7827}: Exakt!! Läst under kvällen att flertalet HV fans inte vill möta oss i en kvart. Men idag stod deras keeper på skallen och hade inte förvånat mig om han räddade upp emot 40skott. Vi dominerade 3e Tot men hade tyvärr inte skärpan alls i PP medan vi radade upp chanser i 5-5.
Men borde inte vi som 1a och vinnare i serien få möta det sämst rankade lagen sett till tabell från playin-serien?
Som jag förstår det kan vi inte få Brynäs som hamnar 10a(även om dom slår ut DIF!?)
Innan playin systemet fick väl seriesegraren välja mellan 7an och 8an om jag minns rätt.
Xtravaganskaja: Tillbaka hemma. Betyg 3 av 5. Hv effektiva, slet hårt även om vi hade mera tryck och mer chanser. Våra junisar bra, och Ritola var grymt bra. Gissar att vi får Hv i kvarten oxå. De vinner inte 4 matcher mot AIK.
Som du vet har jag trott på DIF länge,långe och anser att det är en kombination av ett mkt bra DIF och ett ovanligt dåligt och ängsligt Brynäs ikväll. Hoppas Brynäs kan döda DIFs PP till att börja med för att sen göra nästa mål. Men sanningen är nog att DIF är för bra.
Tror även Frölunda kommer slås ut av DIF i kvarten.
Men hoppas på match i alla fall!!