fröken småland: Konstigt att alla dessa stjärnor alltid är villiga att ställa upp i vm, då är de ju borta ännu längre från sin familjän en sketen vanlig turnering. Nä detta måste göras något åt, de finns faktiskt spelare som vill vara med till skillnad från jörgen jönsson och compani!!
heart: jaa men det är bara onödigt. inte alla som får chansen i landslaget ju. joo.. jonas jonsson ville lira några turneringar först innan vm.. hmm.. när faan då?
fröken småland: Precis!!!Det finaste som finns ska ju vara att få spela i Tre Kronor!!Tycker det är dåligt när folk tackar nej hit och dit, då ställer man inte upp för sitt lag
lifälskare: Hehe bänkade vet jag inte! Vem syftar du på? Jag håller med om att Mikale Karlberg borde få chansen nu när så många tackat nej..istället för Jens Karlsson ?!?! kanske.
vad är det för fel på Mikael Karlberg, han leder poäng ligan... när alla "stor" spelare har tackat nej, så varför finns inte micke med i truppen?? istället så för man höra namn som knappt spelat några matcher i elitserien, utan mest varit bänkade!!!
Ursäkta.... men jag tycker den här diskussionen börjar bli patetisk... Internationella träningskamper är mycket viktig för att hockeyspelare ska få rutin och träning på att möta andra spelartyper och system... sen om det inte intresserar några herrar hemma i soffan så blunda då... det finns väl andra skäl att spela internationella matcher än för ert höga nöjes skull.... sedan att införa lite "branding" och göra en "serie av cuper" för att få lite mer spänning och spelartändning än en rak träningsmatch är väl helt ok... man måste ju få tillbaka pengarna som arrangör för dessa matcher....
eller skall vi styka alla matcher och turneringar som vi i detta forum kommer fram till att inte vara värda att finnas....???? ryck upp intellektet nu och inse värdet med internationell matchning....
Jag tycker att nhl ska ha ett uppehåll under VM.så att svenska landslaget kan välja mellan dom olika spelarna. Och så blir det ju också lite högre klass men det e ju klart nhl spelarna är vel slitna.Det är bara min åsikt.Håller ni med mig eller tycker ni att det jag skrivit e rena skiten så kan ni ju skriva.
RavenLord: jag tycker det är självklart vi ska ta ut de bästa spelarna till alla turneringar, även fast de tackat nej tidigare. Vi åker juh trots allt till VM och OS för att försöka vinna .. inte håna våra bästa spelare som tackat nej till ett par små skitturneringar och sedan förlora turneringen. Jag tycker också det är dumt av Jönsson Ottosson med mera att tacka nej, men de ska vara med i VM om vi vill komma på pallen! ( så vida vi inte får hem Foppa. lidas, näslund, affe mm)
Lunkster: Ja om man nu inte bara hittar formen och suget så fort det blir VM och OS. För som de är nu verkar de som de bara vill slippa dessa små turneringar där man ska kämpa om en plats till VM och OS Hoppas dom har lika lätt att tacka nej för sig till VM OS
kim martin är ett underverk! tänk om fler tjejer vågade gå samma väg som hon! jag hade gärna gjort det om rätta tillgången fanns i detta dötrista blåshål ni andra kallar kalmar kommun :)
Hen-rink: Tycker du skriver mycket tydligt...Men vadå.. varför lägger man inte bara en dessa turneringarna helt och hållet... det verkar inte ge hockeyn större publik direkt... Men aif tycker jag man kan ha dom med lite större mellanrum.. så de blli lite mer attraktivt.. tillexempel kunde man ha två stycken per å.. så skulle dessa fyra (är det va?!?) turneringarna spelats vart annat år..perfekt..gör lika dant med VM!
RavenLord: Men om en tillfrågad inte känner sig hungrig... varför skall han då vara med i landslaget i t ex Baltica Cup... då är det väl bättre att lämna sin plats till hungrigare spelare.... som dessutom får chansen att visa upp sig internationellt och dessutom få mer rutin.... Jag tycker absolut att man kan få säga nej till Tre Kronor om man känner att inte formen är på topp eller att man av andra skäl inte kan göra sitt bästa...
Jag tycker att NHL ska ha ett litet upehåll under VM. Så att man kan ta spelare som vill till VM så blir det också litte högre klass. Men det e ju klart spelarna e ju slitna i slutet på sesongen.
pettsson: Exakt en NHL spelare kan ju inte spela om den så vill,Läste Aftonbladet och Jonas Bergqvist har helt rätt i frågan om att ställa upp i Tre Kronor
RavenLord: Jag kan inte mer än hålla med. Blir de tillfrågade att vara med i Tre Kronor till t ex baltica cupp eller karjala och tackar nej, då har de försatt sin chans till VM och OS samma år. De kan få en ny chans nästa år men inte samma år.
Att spelarna i NHL inte är med har jag all förståelse för. De är bundna med kontrakt på ett annat sätt än spelarna i ES. De kan helt enkelt inte sticka.
Frölunda85: Mange är för liten som back precis som de sägs här. Det är inget att varken skämmas för eller tjafsa om, det är ett faktum. Mange är från Linköping som du kanske vet eftersom du har full koll på dina spelare. Samma gymnasium, samma årskull. Det känns lite som det kvittar om du tror på det eller inte eftersom jag inte delar din idolbild av ishockeyspelare.
Frölunda85: Kanske inte blåögd, men du är helt klart en optimist, vilket inte behöver vara negativt ;-)
Skall vi vara ärliga så kommer Mange aldrig att få storleken att kunna spela på riktigt hög nivå, tyvärr. I förhållande till sin längd kan han inte bli mycket tyngre, då blir han långsam. Ibland är gud taskig mot oss människor.
Klinth: Nej du, det tror jag faktiskt inte att de skulle. Frölunda kan lika gärna köra över NY rangers...ni kanske tycker att jag är blåögd...men ni överskattar NHL lagen. De spelar ändå bara för pengarna.
Då är det bara för Magnus att gå upp några kilo, då platsar han till Tre Kronor
Frölunda85: Du är la en go optimist du. NY Rangers skulle köra över Frölunda så det small om det. Tyvärr, men NHL är bra mycket bättre hockey än ES. Även om man älskar Frölunda över allt annat, så ska man inte inbilla sig något annat, tyvärr.
Mange är en kunglig back, men i ett VM är jag rädd att han tyvärr är lite för liten till växten. Hade han varit 10 cm längre, och 20 kilo tyngre, så hade han varit i NHL fär länge sen och given i Tre Kronor.
Hen-rink: Känner du Magnus Johansson???tror jag knappast, du är väldigt hård mot honom i så fall. Han platsar visst i Tre Kronor.
Ok...det är så DU tycker. Så tycker inte jag. Du överskattar snarare NHL..de är inte lika bra som du tror. Frölunda kan slå tex New York Rangers vilken dag som helst!!
Nä detta måste göras något åt, de finns faktiskt spelare som vill vara med till skillnad från jörgen jönsson och compani!!