ni kan annars pröva att springa ut bar fota i bara kort byxor och i t-shirt det gjorde jag för ett tag sedan det var skönt men ni måste ta en runda i snön
Du låter som en gammal avdankad fotbollsspelare själv. Det ondast jag har varit med om, det var när hälsenan gick av. Det var när jag var 14-15 år. Som tur var så var det inte min häsena, men jag har aldrig hört någon så tuff skrika så ohyggligt någon gång.
Fan, jag blir ju bara friskare av att ligga ute på baklongen. Man vill ju dessutom inte skada huvudet med dess vikigheter när man ska se på OS. Nej för mig får det bli något smärtsamt mot fötterna, det är man lite van så här kort efter fotbollskarriären. Låter nästan skönast av dom alternativ jag kan komma på.
Ja, men vad bra! Då har vi lyckats lösa denna "svåra" nöt.
Fast då vete fåglarna om Slovakien klarar kvalet, men skulle dom göra det tror jag nog att dom kan lägga käppar i hjulet för en del lag, när proffsen är tillgängliga!
Jag har inte fattat fel, det jag sa förut hade jag hört någonstans. Men nu har jag hört andra uppgifter och det är det som ni har snackat om (Gone och rådbjer)....men Gone: Jag sa att Satan blev stoppad av Buffalo o det är ju nästan samma sak som att han inte kan vara med i vissa kvalmatcher för att Buffalo har matcher samma dag eller dagen innan
Gone: Eller kan det vara så att dom inte kan använda NHL proffsen i kvalet eftersom dom inte är tillgängliga då, NHL pågår ju fram till på onsdag nästa vecka o kvalet börjar ju på söndag?
I ett landslag får man juh inte ha spelare från andra länder det vet juh alla men varför får man då ha tränare från andra länder? vad är det för skillnad igentligen? jag tycker det är helt fel. Vi minns väll alla tuffe uffe i nagano att han inte fick spela för sverige för han hade dubbla medborgarskap varför får inte han spela för sverige när tex Lettland får ha en svensk tränare uffe har iaf svenskt medborgarskap.
Det där har jag fortfarande bara hört ifrån sign. Keibee här på HS och tror vad jag vill om. Skulle nu till äventyrs exempelvis Slovakien inte ha med sina bästa NHL-gubbar i turneringen så beror det på något helt annat än deras klubbars stopp för os-spel. Det hör man ju själv hur idiotiskt det låter...
Frisco: Räkna bort Österrike o Frankrike iaf... de är chanslösa...
Tyskland får det svårt... men vet inte om de får NHL-hjälp i grundspelet, isf har de en liten chans... Slovakien borde vinna ena gruppen men Lettland blir farliga utmanare...
I den andra så slåss Vitryssland o Schweiz i första hand om slutspelsplatsen... Med Schweiz som favoriter...
Summa summarum: Slovakien o Schweiz spelar i slutspelet... Om du vågar lita på en Timråfantast...:)
Är det nån som vet nåt bra ställe med ev. tips till OS-hockeyn? Jag har ingen aning omvilka lag av Slovakien-Österrike-Lettland-Tyskland som kan vinna gruppen. Inte heller har jag nån aning om Schweiz - Vitryssland - Ukraina - Frankrike i den andra. Jag vet att Slovakien vann med 4-1 mot Schweiz. Bra hjälp? NOT!
Det kan vara ett bra alternativ med en norrlandskedja men jag som många andra tror att Sundin Renberg och Näslund spelar tillsammans!!!! Zäta kan spela med Jönsson och Johansson eftersom de kompleterar varandra bra i Färjestad!!
Jag har en intressant kedjeformation. Varför inte en ren Västernorrlandskedja? Sundström som Center o sen Näslund o Z som spjutspetsar. (vill inte ta ordet torpeder i min mun)
Dom skulle nog kunna uträtta en hel del. Kom ihåg var ni läste det först!!!! :))
Zäta ska inte hålla till någon annanstans än på bänken. En "se å lära-turnering" för honom. Han kommer att bli bra, men är enormt överskattad i dagsläget.
Zäta skulle definitiv komma bort och inte spela sitt spel. Zäta skall spela med en defensiv center - typ Sundström - och en offensiv spelare, varför inte Näslund?
Sundström tar det defensiva arbetet, medan Markus och Zäta går framåt och stressar motståndarnas backar.
Nu har vi fixat en liga i Dreamteam där alla som vill kan få ansluta sej..Ligan heter Hockeysnack precis som förra gången i Elitseriens dreamteamtävling..Välkomna in i dimman den som törs..Länk som följer..
Satt och kollade olika trupper från OS och Canada Cup respektive World Cup,från tidigare år. Då dök namnet Fredrik Nilsson, det var väl han som lira i VIK och Luleå, är det nån som vet var han spelar nu???eller har han slutat??
visst, han är cool. Matchen mot Lule 5/12 -00 gav han hela skulden på Myllys. Gällande hans torpedstil var den mycket effektiv, men det är inte svårt att lära sej motangrepp. Tror inte på Hardy ytterligare 4 år. Däremot var han mycket bra i DIF, jag kan (tyvärr) inte säga annat
glöm inte bort att man även lär ha bra backpar och flera bra kedjor så man inte står och faller med en kedja, man behöver även en bra checkingkedja, det är mycket som ska stämma för att vinna standlycup
KentaK: att Toronto har en så "outstanding kedja" som du säger så kan man juh fråga sig är det en bra eller betyder det att dom andra kedjorna håller lägre klass än dom andra lagens andra och tredje kedjor. Är det då inte bättre att ha tre jämn bra kedjor.....vad händer om en spelare i den bra kedjan blir skadad?
Varfl´ör Höglund är kvar i Toronto beror väll på en krånglande fax i sommras? Men han har väll visat iden här säsongen att det kanske var tur att faxen krånglade :)
Nja.. Det hänger MYCKET mera på målvakterna än på forwardskombinationer, efter målvakter kommer stjärnstatus.. iaf i NHL! Därefter kanske kombinationer, det gör ju onekligen att Toronto ser bra ut.. kanske den bästa målvakten I Cu-Jo, och absolut den mest outstanding kedjan i ligan! Ingen kan påstå att det finns nåt lag som har en kedja som är så pass överlägsen dom andra formationerna i sitt lag.. och som dessutom producerar mer än vad man tror när man ser namnen på pappret!
Möjligen kan man tänka sig Fly-line med York, Lindros och Fleury.. Men det är så pass svårt att jämföra från lag till lag...
Uppenbart är i alla fall att Pat Quinn lyckades med ett riktigt dunderdrag när han plockade in Höglund i första linen istället för att trada bort honom!!!
Det är svårt att välja ut en kedja. Finns många bra kedjor i NHL. Sedan så har dom ju sina svackor ibland, men som sagt det lag som har den bästa kedjeformationen kommer att vinna stanleycup.
BORÅSINDIAN: Bra fråga... Lindros, York, Fleury... är ett alternativ... men det finns nog ingen given... Elias, Sýkora och Arnott brukar vara vass... men har inte varit lika bra i år... Flyers ändrar ofta i sina...Detorits förstaline är inte dålig den heller...
det kãnns lite tråkigt att påstå att ett tre kronor inte ãr det bãsta laget som vi kan visa fram men så ãr det
saknar lite tyngd i laget D:V:S: Modda & Hõglund
Att sprãcka NHL`s bãsta kedja med sudden renberg & hõglund låter i mina õron korkat
så till modda en stor å stark fw som honnom ãr den spelartyp som det inte ãr så gott om i SWE så han behõvs. Han spelar dock i ett skitlag och har dãrmed lite svårt att visa en massa poãng vilket han i och fõr sig klarar av ãndå
husse ãr det bara att glõmma i år han har inte tillrãcklig rutin men se upp i nästa OS. Jag tror att vi kan vãnta oss en Näslund utveckling hos honnom (kommer sent men blir en toppspelare med tiden)
Något dom flesta framgångsrika lag får lida av tyvärr. Djurgården lär slippa det i en säsong ellet två skulle jag tro. Kanske ser vi supertorpeder i DIF nästa säsong.
Nej det är bra gjort ändå. DIF är ett klasslag. Bara för att avslöja lite om hur det går till: Modos Salomonsson fördubblade sin lön när han gick till DIF. Med modoögon mätt så låg han redan i toppskicktet i laget. Inte mycket att sätta emot då.
Ja det är väll rätt att ge Zetterberg chansen att visa vad han går för mot riktigt bra motstånd ska bli kul att se hur han klarar det. Och det djurgården håller på med är fel att börja på så låg ålder som dom gör. Ja det verkar vara svårt att hitta rätt spelare men att ligga 4 med samma poäng som 2:an är juh inte direkt nått misslyckande direkt eller hur?
Zetterberg är en spelare sominte skulle fått chansen om det bara berodde på spelsystemet. Det viktiga är att spelare med den talangen får vara med ändå. Foppa fick chansen en gång i tiden även fast det var omdiskuterat. Under turneringen utvecklades han enormt och i slutet av turneringen var han en av dom absolut bästa i laget. Talanger utöver det vanliga gör så, lär sig snabbt och utvecklas snabbare än gamla inkörda systemstofiler. Det skulle kunna vara en nackdel för kommande Djurgårdsgenerationer som tydligen redan från låg ålder skall matas in i torpedsystemet. Det blir inte lätt för dom att utvecklas snabbt i ett landslag när den dagen kommer, infackade som dom kommer att vara. Nu verkar dock torpedhockeyn redan ta ihjäl sig själv. Bevisligen är det väldigt svårt att hitta rätt typ av spelare vilket Djurgården har fått befara i år.