heart: det snackas om nordgren till vm men det är nog lite övermodigt....tror att det blir dem två första femmorna från shg till vm och kanske någon överraskning...
Vi leksingar ville ju Se Mikael Karlberg i SHG men det ville inte Hardy " Fjollan " Nilsson men att se en spelar som fagermo i SHG kanske skulle fungera men jag tror tyvärr att de spelare som kommer ed till vm är de spelare jag föreslagit i min artikel på tre kronors sida....
heart: nordström visar ju bra i från sig i vad han gjorde mot gällstedt! om han ska va me kan dom lika gärna ta med Sjögren från timrå, sen kan dom värva Lulin från västerås..........sånna som han behövs INTE! ...däremot martin lindman visst är han bra men kommer NHL killarna får han kliva åt sidan...nordgren vart ju halft petad i sweden hockey games
Är det någon som kommer ihåg landslagsmatchen där en kille nickade in ett mål?
Killen slängde sig (eller föll), pucken flög på hans hjälm och sedan in i mål. Är det någon som vet vem killen var? Det är några år sedan nu....såg himla fräckt ut iaf :)
frölundaindian: jo, det finns nog de som är värre än jag........men så är jag tjej......då är man konstig om man har tröjor som hänger på väggen och köper VM biljetter för 2500:-
mysmi: Ja, Liv började ju säsongen bra... både med HV 71 och med landslaget. Men i takt med HV 71's skador och lagets formsvacka så drabbades även vår polskfödde målvaktstalang (började förövrigt ungefär samtidigt som Detroit var på deras årliga målvaktsresa i Jönköping).
Han har ju rasat i målvaktsligan de senaste hmmm 2 månaderna och är väl nu bara runt 9, 10:e målvakten i elitserien. Men om jag känner till Livs och HV 71's kapacitet så kommer han snart klättra, liksom laget, och finnas med i VM-truppen.
men sen ska det väl kanske tilläggas att Pittsburgh har kanske NHLs sämsta backuppsättning... och inte alltför många av de offensiva stjärnorna är helt bekanta med att jobba hemåt.
Klinth: Ja, han viker ju så sällan ner sig, och han är ju inte dum, Klart att om han hade fått spela en match hade han gått in för det nu när han har så många ögon på sig, men gör han en KANON match så kan han vara i NY-rangers på ett kick.
frölundaindian: Frågan är ju hur bra de är när motståndet blir såpass mycket tuffare som det blir i ett vM. Hade varit kul att se hur Henke skulle klara av det.... Förmodligen riktigt bra.
mysmi: Han spelar i Pittsburgh Penguins. Mig veteligen delar han målvaktsrollen där med Jean-Sebastien Aubin. Dom har stått ungefär lika många matcher.
mysmi: Pittsburgh... han har dragits med lite skador under säsongen dock.
Tyvärr är ju Hedberg relativt oprövad i landslagssammanhang... och han anses väl vara blande de sämsta 1:a målvakterna i NHL... men troligtvis skulle han väl tillföra något.
Personligen skulle jag dock lika gärna nöja mig med Lundqvist / Liv (om han kommer igång) istället för just Hedberg.
Något som hade varit jäkligt kul... att se Mikael Tellqvist och Johan Holmqvist i exempelvis en turnering som Sweden Hockey Games. Båda har ju spelat bra den här säsongen... och varit uppe i NHL lite as well. Finns väl kanske ingen anledning att plocka en farmarspelare till en VM-turnering iofs... nu när denne precis har anpassat sig efter NA-spelet... men men
frölundaindian: Ja, det ser ju inte alls dumt ut, men frågan är om det inte blir Liv istället för Hedberg. Vet inte riktigt hur det har gått för honom, men är han verkligen VM aktuell? Det troliga är ju i så fall att Henke är nr 2 och Liv nr 3.
Oavsett så hoppas jag att Henke får vara med, det är han värd efter denna strålande säsong.
Är jag den enda som saknar det gamla B-landslaget Vikingarna? Tyckte det var riktigt kul att följa de spelare som inte riktigt var tillräckligt bra för Tre Kronor ... internationellt.
Hade också varit ett utmärkt tillfälle för de yngre spelarna att känna på internationell atmosfär...
Frölunda85: Men han har ett grymt skott, ett av de bästa i elitserien. Dessutom träffar han allt som oftast mål när han skjuter. Det enda som ligger Mange i fatet är eventuellt hans brist på storlek, om man nu kan skriva så ;-)
Lundqvist borde få spela, tack vare honom så blev de bara 2-1st till finnarna igår kväll. han storspelade =) så han borde komma som andra keeper, första é ju såklart salo.
MikaH: Om dom du nämde, tycker jag att Ronnie Sundin, Andersson, Davidsson och Lunkan är absolut bäst. Martin Lindman har jag faktiskt inte sett spela så mycket. Själv e jag lite besviken på Magnus Johansson, tycker inte att han har levt upp till förväntningarna. Han gjorde bort sig ganska mycket i SHG..tappade puck i viktiga lägen konstant.. Så jag vet inte om jag tycker att han ska få en plats i Tre Kronor i VM
Frölunda85: Det är väldigt svårt eftersom jag inte är så insatt i Hardys filosofi, det handlar väldigt mycket om att vissa spelare skall spela på ett visst sätt (roller) eftersom andra spelare kommer si eller så (åkvägar etc.) men jag tror av dom som var med i helgen är andra femman med Johansson, Sundin, Andersson, Hannula och Davidsson givna. Henrik Lundqvist spelade nog till sig en plats mot Finland. I övrigt tycker jag att många duktiga spelare fanns med och bör hålla VM-klass men som inte riktigt har blommat ut, en outsider tycker jag Martin Lindman är men han måste få spela med en "rätt" backkollega.
Frölunda85: Jag menar att det är helt ok att DU tycker att Wernblom har skött sig bra och bör få ingå i VM-truppen. Jag har själv skrivit (se datumet på förra inlägget) att jag tycker Wernblom skall vara med i Tre Kronor.
Sen skriver jag att NU när jag sett Wernblom i Tre Kronor kanske han inte har den spelstil som passar i Tre Kronor.
Frölunda85: Det är bra att du tycker det, jag har nämligen en egen kommentar här i gästboken som antyder detsamma, "En tanke" 2003-01-10 15:20:14. Har dock omvärderat Magnus efter helgen , men det är jag.