Tre Kronor

Nationellt · 18021 inlägg · 811 ämnen

« · 264744 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Vem ska vakta kassen?
Punkk:

"Noronen spelar i Buffalo och den som fick fick chansen i SJ sista matcherna var Vesa Toskala!!

Voskala kanske nu äntligen får chansen på NHL-spel, att han definitivt har kvaliteén visade han när han spelade SM-slutspel med Färjestad. Han verkar dock ha problem med jämnheten"

- Jo, jag skrev fel... menade förståss Vesa Toskala i SJ Sharks och Mika Noronen i Buffalo, saken är att jag blandat på dom hela livet,
båda spelade i Ilves och båda är jämngamla, o.sv.
jaja... själv tycker jag Toskala är mycket jämnare än t.ex. Miikka Kiprusoff, han är ännu ojämnare..

Jaja... härligt att Hardy tog med Mikael Holmqvist till VM..
verkligen överasskande för mig... med tanke på att han inte spelat i tre kronor före träningsmatcherna förra veckan...
Men Hardy insåg väl till sist hur jävla bra han egentligen är.

Sv: vmtruppen
DaHonk: För att besvara din spelare vs spelare:

Nordgren vs Rudslätt, där väljer jag Nordgren alla dagar, kanske enögd men han har varit fan så mycket bättre än Rudslätt iår.

Rönnqvist vd Karlberg, där väljer jag nog Rönnqvist, mest beroende på mer internationell rutin.

Rönnqvist vs Wernblom, där blir det Wernblom som går in, kan behöva tuffa spelare även med ett spelsystem som inte fungerar för fem öre.

Sv: vmtruppen
Frella: mmm.. man hoppas ju på att det kommer loss några fler.. men samtidigt så tycker jag verkligen inte att man använder dom bästa från elitserien heller.. och har inte heller gjort på hela säsongen.. mycket på grund av ett sketet spelsystem bara blir sämre och sämre för varje år det används.. *sur*

rudslätt/rönnqvist vs nordgen?
rudslätt/rönnqvist vs karlberg?
rudslätt/rönnqvist vs wernblom?

nä.. man får väl trösta sig med att man har rätt dålig koll :)

Sv: vmtruppen
DaHonk: Det är bara hoppas på fler sugna NHL-spelare när man ser truppen, tror inte att motståndarna skiter knäck när de läser Sveriges forwardsbesättning. Sverige får nog finna sig i att vara ruskigt nederlagstippade iår. Finland, Kanada, Ryssland, Tjeckien och Slovakien slåss om guldet, Sverige slåss för äran.

Sv: vmtruppen
RavenLord: det verkar ju så.. karlberg tex, fick han 2 landskamper denna säs eller?? skrota den där himla torpedhockeyn... ta in dom bästa killarna istället å låt dom spela hockey!!! blir ju upprörd.. (mer än det verkar som kanske)

Sv: vmtruppen
Hur fan kan Jönsson gång på gång bli med i Tre Kronors Trupp ?? Man bör ju gå efter senaste tidens form inte gamla meriter....Hur bra var han i slutspelet ex SVAR=urusel
Rudslätt *suck* ja nu när han spelar för Djurgården då krävs det inte mycket för att bli Landslagsman tydligen

vmtruppen
är ett skämt... jag förstår mig inte på hardy... jag förstår mig verkligen inte på hardy... rudslätt är säkert en bra hockeyspelare.. men VM?!?!?! *suck*

Sv: NHL PROFFS!!
bajenmattias: Kanada ser också ut att få ett intressant lag med bland andra Dany Heatly som slutade 9:a i NHLs poängliga trots att han spelar i ett lag som Atlanta.

I Finland så kommer som vanligt Saku Koivu dominera då det handlar om internationellt spel. Teemu Selänne är långt ifrån vad han var 98 men med Koivu vid sin sida lär ett och annat skott hitta i nätmaskorna. Olli Jokinen är ju också med och han är den intressantaste finländaren i NHL just nu anser jag.

Sverige får nog hoppas att Anaheim slår ut Detriot och att NHLs svar på Timrå IK Minnesota Wild tar sig vidare mot Colorado. Philadelphia Flyers borde om de fortsätter som senast trots förlusten kunna slå ut Toronto.

Sv: NHL PROFFS!!
Goa Gubben:
Colorado kan man ju hoppas på men jag unnar Mats Sundin ett stanley cup guld :)

bajenmattias's tråd
Är det sant att Finnarna får Koivu och Selläne i vm?

Det innebär kanske att Sveriges chanser minskade nu med dessa 2 spelare... Jag minns bara Sellänes lilla uppvisning i Nagano 98 :(

Sv: NHL PROFFS!!
Hoppas Colerado och Toronto åker ur.

Sv: Vem ska vakta kassen?
Goa Gubben: det blir nog lundqvist

Sv: Vem ska vakta kassen?
Henrik Lundqvist, Tommy Salo och Mikael Tellqvist!

Sv: Vem ska vakta kassen?
finne85: Angående Hedberg, han var första-målvakt tills han blev skadad. Sen iom att Pittsburgh totalt byggde om sitt lag så gavs Sebastian Caron chansen som förstemålvakt trots att Moose var tillbaks skadefri (möjligtvis p.g.a att Pens ändå var ute ur playoff-racet). Nästa säsong blir intressant att se vilken de väljer.

Sv: Vem ska vakta kassen?
finne85: Noronen spelar i Buffalo och den som fick fick chansen i SJ sista matcherna var Vesa Toskala!!

Voskala kanske nu äntligen får chansen på NHL-spel, att han definitivt har kvaliteén visade han när han spelade SM-slutspel med Färjestad. Han verkar dock ha problem med jämnheten.

BILJETTER TILL bla. SWE-Belarus
Har ett, eventuellt två biljettpaket med följande matcher:
Elysee Arena Åbo
26/4 kl 16:00 Canada- Vitrysland
26/4 kl 20:00 Lettland- Sverige
27/4 kl 16:00 Canada- Lettland
27/4 kl 20:00 Sverige - Vitryssland

Pris högstbjudande, Ord pris 50 euro

Kontakata mig på mail [email protected]

Sv: Vem ska vakta kassen?
finne85: Hedberg har väl varit skadad också iofs.

Det är just det vi får se. Jag tycker att både Lundqvist och Liv förtjänar en chans på denna nivån. Vi måste få kvitto på att vi har någon annan en Tommy Salo, som fö själv debuterade i landslaget samma säsong som han senare blev OS-hjälte i. Kanske kan Någon av dessa unga målvakter ta den rollen nu? Ett VM är en turnering man kan kosta på sig att chansa i lite tycker jag. World Cup och OS är de viktigaste turneringarna.

Sv: Vem ska vakta kassen?
Jimmy:

"Ni har 1 NHL-målvakt som är förste målvakt i sitt NHL-lag, Pasi Nurminen i Atlanta. Sverige har 2 st, Tommy Salo och Johan Hedberg.

Hur du får att Sverige har 0 och Finland har 5 tillgängliga vet jag inte eftersom Jussi Markkanen är andremålvakt bakom Salo. Vem är då den 5:e? Nurminen, Hurme, Kiprusoff och Toskala = 4 st

Kimmo Kapanen har för övrigt tackat nej till landslagsspel."

- Ja Finland har 5 NHL målvakter, och du räknade ju upp alla oxå.
Pasi Nurninen (52 matcher, 90,6 %), Jani Hurme (28 matcher, 90,7), Jussi Markkanen (22 matcher, 90,4 %), Miikkka Kiprusoff (22 matcher, 87,9 %) och Mika Noronen (11 matcher)
Men Noronen har spelat dom senaste matcherna för San Jose nu och är väl inofficiellt 1:a målvakt nu när Nabokov är skadat...

Johan Hedberg har ju iofs bara spelat 41 matcher (89,5 %) så det är ju inte så mycket, har han vart 1:a målvakt iår? han har ju bara spelat ½ av matcherna... ?


Håller faktiskt Lundqvist eller Liv i ett VM?
Mitt val skulle falla på Tellqvist i AHL, om han är tillänglig?

Sv: NHL PROFFS!!
Deas:

Jag sätter en bira på det?

Sv: NHL PROFFS!!
bajenmattias: Lemieux i VM? :) Det skulle jag inte sätta pengar på...

Sv: Vem ska vakta kassen?
finne85:

Ni har 1 NHL-målvakt som är förste målvakt i sitt NHL-lag, Pasi Nurminen i Atlanta. Sverige har 2 st, Tommy Salo och Johan Hedberg.

Hur du får att Sverige har 0 och Finland har 5 tillgängliga vet jag inte eftersom Jussi Markkanen är andremålvakt bakom Salo. Vem är då den 5:e? Nurminen, Hurme, Kiprusoff och Toskala = 4 st

Kimmo Kapanen har för övrigt tackat nej till landslagsspel.

För Sveriges del skulle iaf jag vilja att Henrik Lundqvist fick chansen i VM. Tommy Salo har trots allt varit första målvakt i 6 raka VM-turneringar. Tycker det är dags att låta någon annan stå nu. Stefan Liv är mitt val som andremålvakt bakom Lundqvist.

Sv: NHL PROFFS!!
Det kan nog bli många proffs i årets VM eftersom Stanley Cup- slutspelet ligger tidigare än vanligt i tiden.

Sv: Vem ska vakta kassen?
finne85: Ska jag säga varför finland får hem sina bästa spelare för att dom spelar i dom sämsta NHL lagen vi svenskar spelar i dom bättre lagen därför får vi inte hem dom bästa till VM sen vinner vi OS lätt

Sv: NHL PROFFS!!
bajenmattias: Mattihas nordström och kristian huselius och marcus nillson har tackat ja sen försöker dom ficksa så att Matihas johansson kan komma

Sv: Vem ska vakta kassen?
finne85:

Asså!!!

Fan vad ni är självsäkra..... FINNAR I ETT NÖTSKAL!!!

Jag tror och VET att Sverige kommer att vinna VM Guld i Ishockey!

Finland har ingen chans!

Sv: Vem ska vakta kassen?
bajenmattias:

"varför inte prova Robban Nilsson mot lite sämre motstånd!"

- haha... där kanske vi överdrev lite, eller? :)

hursomhelst så har ni rätt stora problem med målvakterna...
nu jämför jag med Finland.
vi har 5 NHL målvakter som är tillängliga, och sen Kari Lehtonen och Niklas Bäcktröm i finska ligan, och sen Fredrik Norrena och Kimmo Kapanen i Svenska ligan.

Ni har ingen NHL målvakt, däremot AHL?!
Och i Sverige har ni Lundqvist, Liv och Henriksson.

Så på den fronten har vi mindre problem, hehe :)
Iofs är det ju mycket bättre med 1 riktigt bra målvakt än 2 halvbra.

sen kommer väl oxå Tommy Salo efter att dom åkt ut 4-0 i matcher mot Dallas??
Eller??

jaja.. vi vinner guld iaf.
inga men, eller nej.
så är dt.

NHL PROFFS!!
Nån som har koll på vilka spelare som missar Stanley Cup slutspelet och som finns tillgänglkiga för VM?

Vet ju att Johan Hedberg har tackat nej!!

Innebär detta att Kanada får Lemieux eller?

Sv: Vem ska vakta kassen?
Predator: Jag tycker Hento och Lundqvist ska vara VM-målvakter om inte Salo kommer.

Sv: Vem ska vakta kassen?
bajenmattias: Jönsson ska inte med...

Sv: Vem ska vakta kassen?
Portello: Hedberg har sagt att han kommer om det blir kris för Hardy.

Sv: Vem ska vakta kassen?
bajenmattias: Hedberg har väl tackat nej om jag inte missminner mig.

Sv: Vem ska vakta kassen?
bajenmattias: nja Liv har väl inte varit bra i år?

Rhodin tycker jag inte ska med ...Mycket usel under finalserierna...

Sv: Vem ska vakta kassen?
Ford Prefect:

Håller inte med :)

Lundqvist och Liv skal med till Vm!!!

Mer reservation för Salo eller Hedberg.....

Vilka andra fårn Elitserien kommer att vara med då?

Jag kan bara spekulera i Nordström

Jönsson som är överskattad......

Rhodin, N Andersson R Sundin J Johnsson Khanberg skall få chansen! kanske Tolsa!!

Våga chansa med yngrew spelare!!

varför inte prova Robban Nilsson mot lite sämre motstånd!

Sv: Vem ska vakta kassen?
Predator: Lundqvist och Tellqvist med Henriksson som backup och lämna Liv hemma.

Vem ska vakta kassen?
Så... vem tycker ni borde vara Tre Kronors "starter" i VM?
Om vi nu räknar med att Salo ej kommer rör det sig om dessa fyra grabbar:

*Daniel Henriksson, Luleå (stabil hela säsongen, även bra spel i landslaget)

*Stefan Liv, HV 71 (inte alls lika stabil i elitserien den här säsongen, har dock en del rutin redan och kanske är på gång nu)

*Henrik Lundqvist, Frölunda (strålande säsong såväl i Frölunda som de få matcher han spelat med Tre Kronor, sliten?)

*Mikael Tellqvist, St. John's (hyllas för sin fantastiska säsong i AHL, utmärkt statistik för att spela i ett så pass dåligt lag)

Vem tycker du ska starta, alternativt ranka målvakterna.

Sv: Sverige - Schweiz
Robert P:Det gör mig inte skrämmande ändå hur som helst..Sverige ska vara en bättre hockeynation än vad Schweiz är.

Sv: Sverige - Schweiz
Sverige verkar ju ha gjort en betydligt bättre match igår. 4-0 i mål och 39-16 i skott ser ju riktigt bra ut. Kul att Hento fick hålla nollan på hemmaplan också. Kul också att Jonas Rönnqvist gjorde mål igen.

Sv: Sverige - Schweiz
Skidrow: Rhodin har väl varit osynlig hela landslagssäongen i stort sett, han och Artursson har inte varit lyckade i landslaget iår. Men de är säkert givna ändå...iaf Rhodin.

Sv: Sverige - Schweiz
Guinness: ja Söderström har ju varit helt osynlig tex.

Sv: Sverige - Schweiz
Skidrow: Håller bara med...desvärre är det fler som är det förtillfället...

Sv: Sverige - Schweiz
Guinness: får hoppas på det för just nu är han bedrövlig...

Sv: Sverige - Schweiz
Skidrow: Rhodin skärper nog till sig ska du se...

Sv: Sverige - Schweiz
Frella: Rhodin borde inte vara given så kasst som han spelar nu!

Sv: Sverige - Schweiz
Nike89: Schweiz spelade utan folk från Lugano och Davos, plus att dom saknar Jenni, vilket torde innebära att man i runda slängar saknade nånstans kring samma antal spelare som Sverige saknade.

Sv: Sverige - Schweiz
Nike89: Jo men i finallagen så är väl Jönsson och Peter Nordström, Thomas Rhodin säkert givna, även Niklas Andersson. Magnus Johansson, Ronnie Sundin. Dragkedjan ger jag inte mycket för efter deras insatser i de tidigare landskamperna. En som jag gärna ser är Jonas Johnson.

Ser man till hela landslagssäsongen så passar Nordgren in bra i Hardys förlegade spelsystem, han har oxå visat att han är en bra torped tidigare. Igår hade han 2-3 bra lägen, men var rätt osynlig emellanåt. Crippe tror jag inte har någon chans att komma med, men han var ändå bäst igår av Timråspelarna i ett annars för dagen väldigt avslaget Sverige. Stefan Liv glänste med några väldigt fina räddningar så han spelar nog till sig en plats som 1a eller 2a, kanske 3a om nu Salo dyker upp.

Sv: Sverige - Schweiz
Frella:Det finns förmodligen en del spelare från final-lagen som skulle kanske kunna göra resultatet bättre eller nåt.Michael Holmqvist är helt klart en intressant spelare i alla fall.Så av det du såg igår så tycker du Norgren ska till VM även fast han inte ens var bäst av folket i Timrå?Löjlig text i ST med "en okänd VM kadidat"
Schweiz hade nog sitt bästa lag mot Tre kronors knappast bästa lag.A

Sv: Sverige - Schweiz
Nike89: Av det jag såg igår så fanns det 2-4 stycken. Davidsson, Holmqvist, Nordgren, Hannula(även om han spelade kort tid så glimtade han till då han var inne.) Joker på Crippe som var bäste Timråspelare igår, samt en av de bättre på planen.

Sv: Sverige - Schweiz
Expressen uppger att Floridas två svenska forwards Kristian Huselius och Marcus Nilson kommer att förstärka Tre Kronor. Även Mathias Johansson, Pittsburgh, och Daniel Tjärnqvist, Atlanta, är aktuella.Även Mattias Norström har tackat ja.

Tycker ni förstorar upp 1-1 matchen mot Schweiz,för hur många tror ni av dom som kommer vara med i VM egentligen?

Sv: Sverige - Schweiz
datsyuk:Anledningen till att ingen av dom nånsin kommer få en chans så länge dom är i AIK är att dom spelar i Allsvenskan.
Kommer Jämtin som det ryktas till dvs att han går till HV och gör bra i från sig där så kanske.

Sv: Sverige - Schweiz
Dragan 2k: ge mattias beck o jämtin chansen i landslaget!

« · 264744 · »