Café

Grupper · 50200 inlägg · 1048 ämnen

2917761 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo: Tydligen söker de sig till dig.

Fundera på det.

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo: Nej jag är allt annat än svag.
Och jag berörs lite och ingenting av vad andra nötter vill kalla sig, jag sköter mitt eget och beblandar mig inte mer personer med så skruvade åsikter.

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo: Du säger att jag får ha vilka böjelser jag vill. Det refererat till det jag debatterar.

Det verkar som att du tycker jag har böjelser.

Oavsett. De böjelserna är ju utifrån ditt perspektiv.

Det kändes väl inte så roligt att du gick ned på den nivån, men förväntat. Det är ju ungefär den argumentationen som som kommer. Bästa argumentet verkar det som.

Tycker du inte som jag så är du, typ " du har böjelser". Som att din egna argumentationen (din känsla) och åsikten är typ, perfekt, bäst, jag vet mer än alla andra, jag vet mer än alla andra människor osv.

Den typen av argumentation är ju dödfödd från början. Det handlar ju inte ens om logik, sunt bondförnuft eller något. Det är bara en arrogant inställning.

Att en person som känner att den är t.ex gay har mentala problem är ju så neandertalar-likt som det kan bli.

Du måste verkligen ha blivit unikt missgynnad av de problem du påstår du blivit utsatt för. Själv känner jag inte igen det, trots att jag såklart känner personer som inte identifierar sig som du tänkte.

Jag vet inte ens någon över huvud taget som har varit utsatt för det.

Stackars dig. Känns som att du är lite svag som inte klarar av att känna dig oberörd av det här.

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo: Ja, personer som har dessa mentala problem tenderar kraftigt att kräva att du skall tilltala dem med påhittade pronouns och annat trams, det är att köra ner skit i någon annans hals.

Som sagt, du får ha vilka böjelser du vill och du får identifiera dig som vad du vill, men förvänta dig inte att någon annan ska leka med i dina fanatiker och framförallt kräv inte att omgivningen ska anpassa sig efter dig.

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo:

Tryckas ner i din hals?

En person som säger att han inte identifierar som som det kön han befinner sig i kör alltså ner det i din hals.

Dennes personliga känslor har alltså med dig att göra.

Du sa rakt ut att jag levde i en fantasivärld.

Så vad är det för behov som de personer du förbannar dig över du behöver anpassa dig över?

Du känns unik i min värld.

Men vi lever ju mer eller mindre närmare den välden. Du verkar vara närmare.

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo: Att folk som är män helt plötsligt är något annat, nej det är dom inte, dom är fortfarande män och detta ska inte tryckas ner i halsen på andra.
Hela den här idén om att omvärlden ska anpassa sig efter vad du tycker att du är flyger inte hos mig.

Nej jag säger inte att du är i en fantasivärld, jag säger att folk med blått hår, fula som fan och som skriker att alla andra ska anpassa sig till deras behov och mer eller mindre ska ansvara för deras lycka och bekräftelse är personer som lever i en fantasivärld och som absolut inte ska uppmuntras.

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo:

Ja, så är det inte i USA numera. "Stannar med dom själva"

Vad menar du med det?

Menar du att de som fantiserar om bibelns ord bara håller det för sig själva?

Du säger att jag är i "fantasins värld" Vad menar du med det?

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo: Det spelar inge roll alls.
Du får tro att du är en traktor vad mig anbelangar så länge du inte förväntar dig att alla andra är skyldiga att rätta in sig i din fantasi, precis som det på långa håll är just nu.
Om du som frisk person ifrågasätter detta så blir du kallad alla möjliga hemskheter av det etablissemanget.

Personer får leva i sin fantasi så länge den fantasin stannar med dom själva och gärna bidra arbetsmässigt på arbetsplatsen, på samma vis som företagare har samma rätt att avskeda folk som ställer till problem på arbetsplatsen pga sina psykiska besvär.

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo: Nä ,jag säger inte det. Och i USA så är det helt ok att säga att de som tror de är en giraff skall inte jobba för mig.

Men i Sverige om en som tror den är en giraff, men ändå jobbar lika bra som vem som helst, ja då är det inte ok att sparka personen.

Allt beror på vad vi vill. Varför tycker man att en som tror på Jesus, men inte tror på dinosaurier, men som tror på att jorden bara är 5000 år, men som är lika bra som den som tror han är en giraff, har högre trovärdighet än den andre?

Och vad spelar det för roll?

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo: Precis, det har inte och ska inte ha någon betydelse för andra, vi vill inte bli tvingade till det heller.
Vill man vara en giraff så är det helt ok, men förvänta dig inte att alla andra ska betrakta dig som en sådan, den leken får du leka själv.
Mentala kalhyggen är vad som är och behöver psykisk hjälp
Ist för kemisk kastrering som barn för att föräldrarna gillar idén att barnen ska få vara giraffer.

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo:

Haha! Det handlar inte om hur många kön det finns. Det handlar om att oavsett vad man känner att man är så har det ingen betydelse för andra.

Att någon känner att den är en giraff, spelar någon som helst roll för dig.

Så bara gå vidare. En annan kanske känner att han tror att världen är bara 5000 år och att dinosaurier aldrig funnits och att Jesus dog på korset för alla våra synder.

Det verkar ju vara ok.

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo: Med tanke på hur media alltid medvetet felaktigt framställer en av det bästa presidenterna i modern tid så kan jag tycka att det är extremt uppfriskande att han är vass tillbaka när han får chansen.

Visst är det många vänster om som inte gillar honom, men samtidigt har ju vänsterpolitik alltid varit en katastrof så ingen är egentligen förvånad och när man nu ser klimathetsen, lögnerna om covid, invandringen och alla försök att övertyga folk med hjärna att det finns 511 kön och att det är alla andras ansvar att just dessa nötter känner sig lyckliga så myser man lite extra när man ser vänstern gråta på sociala medier och Trump mäklar fred, något ingen annan president hittills lyckas med.

Missförstå mig rätt, Trump är inte felfri, absolut inte, men när man ser stolpskott som Pelosi, Sanders, Obama och åklagare som Letitia James så framstår han ändå som en hedersknyffel.

Så nu har jag rört om i grytan, trevlig kväll.

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74: Det intresserar mig ju inte.

Du sade att Lotta skulle pudla.

Du själv pudlar ju inte för fem öre.

Allt som jag har påstått hittills. Du är bara tyst.

Så du håller med om allt.

Är det ditt sätt att säga att du står för det du tycker?

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo:

Jag ber om ursäkt om du tog illa upp inte meningen att du skulle gå i taket

Inte men avsikt

Grattis tiil segern mot ssk

Nu stänger jag denna debatt

Som sagt jag har lite svårt att förklara mig ibland hur jag tänker men men

Som sagt inte meningen och ja jag är spiknykter

Varit länge nu fö

Ha det fint

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74: Men att gå till personligt angrepp: "'är aldrig ok."

Tydligen för dig.

Det är ju bara skojsigt när han gör det.- För dig.

Att han hotar sina närmaste vänner, verkar ju bara skojsigt för dig.

Vad skall jag säga?

Den som står för det står för det. Du är ju en av dem.

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo:

Nej

Nu orkar jag inte diskutera detta mer

Om Trump går till personangrepp mot andra kan inte jag göra något åt men jag gör det inte mot andra men vi är alla olika och tur är väl det

Ha en fin kväll

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74: Trump gör väl aldrig personliga angrepp. Nu skrattar jag ihjäl mig.

Är du och Trump kompisar?

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo:

Ja du verkar ju veta hur det ligger till och känna Trump

Stå för vad du tycker det är helt ok men personangrepp är aldrig ok

Jag står för mina åsikter men skulle aldrig kalla folk för idioter

Det är jävligt barnsligt

Som sagt

Jag lägger ner nu

Ha en fin kväll

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74: Om man inte ser det uppenbara så blir det så.

Låtsas som du, att hot som varenda utsatt tar som ett allvarligt tom. livsexistentiellt hot är på skoj. Såklart reagerar jag mot din skojsiga tolkning.

Du är tydligen ok med med att Trump säger att vi skall militärt ta över Sverige. Därför är du en idiot.

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo:

Jävla idiot? Personangrepp

Gulligt

Ha en fin kväll Numo

Går inte att diskutera politk, man blir bara osams

Sänker mig inte till din nivå

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74:

Haha! Hur vet du att det är tomma hot?

Varför gör han en massa tomma hot om han hans högsta önskan är att få Nobels fredspris?

Det är ju mot vänner. Jävla idiot.

Men du verkar ju gilla det.

Lägg ner NATO. Du är helt lurad.

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo:

Jag skrev att mycket av han säger är för att reta upp folk

Det var det jag syftade med dina påståenden

Mycket av det han säger skall nog tas med en rejäl nypa salt

Det där om Grönland och Kanada har ju bara varit tomma hot

Så du menar att kriget hade existerat ändå? Nyfiken på hur du menar då

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74:

Absolut av en annan uppfattning.

Men för det första. Du svarade inte på en enda av mina frågor. Varför?

Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo:

Trump räknade väl inte ens med att få priset?

Men det hade vart jätteroligt att se hela vänsteretablissemangets reaktion om han nu fått det

Trump berör och jag tror mycket av det han säger är bara för att reta upp folk

Han får verkligen som han vill många gånger

Lotta skriver ju indirekt att Usa skall hämnas på att Trump inte fick Nobelpriset

Varför skulle usa attackera Norge?

Hör du inte hur dumt det låter?

Tror som sagt inte Trump bryr sig nämnvärt om Nobelpriset utan försöker koncentrera sig på att skapa fred mellan Israel och hamas vilket han sagt är det viktigaste just nu

Sedan måste man komma ihåg att det är hamas som startade kriget på den där musikfestivalen så frågan är väl varför alla vänstermänniskor skall hata på Israel

Kriget hade inte ens existerat om inte hamas hade startat det eller hur?

Eller är du av annan uppfattning?

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74:

Gillar du att Trump hotar att ta Grönland med militär hjälp?

Gillar du att han Gör samma med Kanada?

Gillar du att han tycker det är ok att han plötsligt skjuter en torped på en Vaxholmsbåt i Stockholms skärgård med förklaringen att det var droghandlare?

Håller du med USA att Palestinas folk skall vara statslösa. USA och Israel är snart ensamma om det.

Norge är rädd för att Trumps usla självkänsla skall drabba Norge pga att Trump inte fick det fredspris han KRÄVDE. Har de verkligen fel. Vad skall Lotta pudla om?

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo:

Jösses vilken bitter människa

Frågan är om hon pudlar i morgon?
Uppladdat:

500x0-img6394.png


Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo: VA! Hade de pajas med i motiveringen??

Sv: Zon för politiska diskussioner
Rulltårtan :

"María Corina Machado från Venezuela vinner Nobels fredspris.

Hon tilldelas det för sitt ”outtröttliga arbete för demokratiska rättigheter”

Utan att man behövde nämna hans namn så finns han ju mer eller mindre med i motiveringen för årets pristagare.

Sv: Zon för politiska diskussioner
puffe2: å nu tror den dumme jäveln att han skall få Nobels fredspris! En sån jävla pajas han e!
Sen kan man ju tycka att Greta e en bortskämd liten flicka men hon e ju iallafall inte tyst om det som Israelerna gjort i Gaza! Folkmord!!

Sv: Puffes frizon för god musik
puffe2: USA vs. England, music-style?

Dag 2. Hur lätt som helst 😁🤘👏
Uppladdat:

500x0-screenshot20251005192937x.jpg


Sv: Puffes frizon för god musik
Bad_Brett: Vi har inte samma ideologiska bakgrund, men bjuder ändå på lite häst-jazz på kvällskvisten då, lysande!! Lite skamsen, men som Benny Hill-nörd ser jag likheter mellan Roy och Benny, fast Roy är ett musikaliskt geni

Önskar dej en fortsatt trevlig republikansk kväll

www.youtube.com/watch?v=tUdTcP-fs9g&list=RDtUdTcP-fs9g&start_radio=1

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74: En del håller på Leksand , Trump o annat, Andra följer en annan moralisk kompass. Vem är vi att döma andra. Alla har sin övertygelse

Sv: Zon för politiska diskussioner
Söderöver:

" UD sa: åk inte!

Greta sa: Det är viktigare än era tips och rekommendationer! "

Korkat såklart eller för att citera Seth Rydell

" Är du dum i hela jävla huvudet " passar nog bäst här men som sagt nu kommer konsekvenserna av dumheten

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74: synd att Hamilton blivit gammal…

Annars hade vi kunnat skicka honom!

BreakoutGreta!

Dom tror passionerat på sin sak. Dom VET på förhand att det inte kommer funka.

Fan hon hade redan provkört…

Ändå åker hon/dem…

Martyrskap av något slag är alltså målet…

Ja… sitt där då…

Har Israel rätt att frihetsberöva obeväpnade människor efter att ha mött upp dem på internationellt vatten?

Nja… det är ganska fel men skiten är ju redan fel… att tokmörda allt som rör sig i Gaza kan vara ett tecken på att Israel och IDF inte bryr sig om några i deras ögon tramsiga regler så vaffan…

UD sa: åk inte!

Greta sa: Det är viktigare än era tips och rekommendationer!

Och nu… ja… sitt där då! Rätt eller fel? Bryr det dom som satt henne där? Påverkar det den faktiska förutsättning att hon sitter i ett fängelse som har ”pittoresk” inredning…

Nja…

Hoppas det går bra för henne till slut men…

Ja…
Så gick det med den saken…

Sv: Zon för politiska diskussioner
mattias - 74: jo… man väljer att göra saker. Sedan får dom konsekvenser…

Sv: Zon för politiska diskussioner
Söderöver:

Nu sitter Greta i Fängelse trots att UD har rekommenderat att inte åka till Gaza och att man dessutom sagt att man inte tänker hjälpa de som reser dit

Snorungen får skylla sig själv.

Skulle ärligt säga att det är rätt åt henne

Mamma Malena måste va stolt

Sv: Puffes frizon för god musik
puffe2:
Inte förvånad,
Du och är från samma planet! 😂

Sv: Puffes frizon för god musik
Silly: Oj, tänkte ju köra Hylander när du körde poesi förut, men höst då

www.youtube.com/watch?v=GbKE0gJETA0&list=RDGbKE0gJETA0&start_radio=1

Sv: Puffes frizon för god musik
puffe2:

Nu är hösten här...



Sv: Zon för politiska diskussioner
NuMo: Mm precis…

Ansvarsfullt…

Alltid skönt när man kan do the crime without the time.

Men det är ju intressant för en politiker som har en svans med följare som av någon outgrundlig anledning vill att landet ska drivas som ett bolag av någon som kan affärer…

Så väljer man en ekobrottsling…

Ett land bör inte drivas som ett bolag för övrigt…

Det är lite mer komplext än så…

För övrigt jävligt svagt av oppositionen att inte förtydliga det inför valet…

Sv: Zon för politiska diskussioner
Söderöver:

Jut i det här fallet så har jag för mig att "vem som helst" hade blivit straffad, men eftersom Trump skulle bli president så blir kontentan att man bara tog honom i örat.

Ett par citat ur svt nyheter "Trumps advokater har försökt få domen avskriven och i andra hand få påföljden uppskjuten, men fick i natt nej från högsta instans, USA:s högsta domstol."

"Fredrik Bergman Evans säger att en dom för grovt bokföringsbrott i många fall leder till fängelse eller stora summor böter.

– Det som gör att Donald Trump döms men slipper straff är det faktum att han om en dryg vecka tillträder som USA:s president, säger Bergman Evans och fortsätter:

– Enligt USA:s konstitution är uppfattningen att man inte kan döma en tillträdande president till fängelse."

En konstitution som presidenten själv inte bryr sig mycket om i övriga fall.

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo: mm lagom är bäst!

För mycket åt något håll slutar alltid i obalans och bråk.

Han är dömd för bedrägeri.

Det är ett faktum…

Vi kan ju prata lite om bokföringsbrott med om du vill…

Ska man sedan vända sig mot rätten, mot domaren, mot åklagaren som för statens talan eller mot juryn/erna så ska man absolut ha lite belägg för sina anklagelser…

Sv: Zon för politiska diskussioner
Söderöver: Det är inget bedrägeri, det är banken själva som ansvarar för förhandlingen och lånar ut mot det beloppet man anser att fastigheten är värd.
Trump gjorde absolut inget fel, banken gjorde inget fel, däremot kan man diskutera spelets regler som gynnar de företag som vet hur man undviker att betala skatt på laglig väg, men det är fortfarande inte ett bedrägeri, i just detta fallet ogillades åtalet av en domstol som frikände Trump, helt rätt!

Jag håller med om att det på håll blåser högervindar, men det är samtidigt nog en reaktion på vänstervindar som blåst ett tag och många har börjat tröttnat.

Tack för samtalet 👍🏽

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo: Ok. Så bedrägeri är norm.

Då ska man självklart inte hålla ansvariga ansvariga för det?

Eller då ska man bara hålla andra ansvariga ansvariga för det?

Här i Sverige finns ett bekymmer med att individer blåser Försäkringskassan på pengar för att vårda folk som inte behöver den nivå av vård man uppgett…

Det är inte jätteovanligt i den branschen…

Ska vi göra något åt det eller är det bättre att lägga pengarna som det kostar att kontrollera och utreda saken på trafikövervakning eftersom det är mer aktion för pengarna där?

Bedrägerierna är ju ändå vanliga, det är ju så det funkar…

Ihåligt argument..

Iaf… ok! Sorry att jag är jobbig och gnabbas om ALLT!

Min upplevelse om samhället just nu är att starka höger/konservativa vindar blåser och många som står och pustar på det är inte genomtänkta utan reaktiva på en våg som går…

Så jag tycker det är viktigt att prata om saker tills det blir redogjort för hur läget är.

Ha det!

Sv: Zon för politiska diskussioner
Söderöver:
Just den stämningen blev dock en fars eftersom det är så hela fastighetsbranschen är uppbyggd.
Jag kan tipsa om att lyssna på Kevin O’Leary’s take på det.

Men för att runda av en annars utdragen debatt eller vad vi ska kalla detta så håller jag verkligen med dig om att politik och rättsväsendet skall vara 2 helt oberoende av varandra skilda delar, tyvärr är det ju inte så och har väl aldrig varit, varken hör eller där.

Trevlig kväll

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo: Vad gör du när du påstår att en jury är ”extremt korrupt”?

Jag tycker du hamnar i träsket du anklagar andra för att vara i.

Förtal är verkligen svårt att hålla sig ifrån när man tycker massa saker.

Sluta trigga min ryttarnerv då!? Om du blir klämd av att jag lägger mig i och tycker… hehe!


Vidare är det jäkligt olyckligt att allt fler stater kastar demokratiska värderingar i havet i sina avudsjukor inför män som Putin, Xi, Jong-Un m.fl. som har sådan vacker och total makt.

Får se om Tjeckien vandrar denna väg med.

Rättsapparaten måste alltid vara separerad från politiken i operativa delar. Lagar kan stiftas av politik men makten lagar ger genom juridiska institutioner får aldrig användas av politiker.

Oavsett vilken sida av politiken denna representerar.
Det Trump gör i USA nu på den fronten är sjukt trist för demokrati.

Angående Lititia James, Litifia antar jag att du menar
Letitia James… som stämde Trump för bedrägerier kring värderingen av hans företag med uppsåt att Trump skulle skaffa sig villkor som var fördelaktiga för honom…

Vad är det som är fel med det? Om man lämnar oriktiga uppgifter med uppsåt att nå fördelar man inte förtjänar så begår man ju bedrägeri… det ska man väl stå för isåfall?

Nu ska man hämnas… men sedan då? När Trump är borta… ska man hämnas igen från andra sidan?
Och efter det? Ska man hämnas igen?

Jävla parodi! Mänskligheten verkar fullständigt övertygad om att kortsiktigt snabba enkla poäng ska få sänka oss fullständigt…

Sv: Zon för politiska diskussioner
Gavelo: jag är snarare humanist än vänster men eftersom högern inte e det så ok då är jag väl vänster! SD som har ett eget trollkonto är höger och ljuger ju hela tiden! Trump gör ju inget annat än ljuger! Putin ljuger jämt osv osv ! Men de ljuger väl bättre än jag:)
Trevlig helg!

Sv: Zon för politiska diskussioner
Rulltårtan : Nu ljuger du igen, Genuin fråga!, varför ljuger ni på vänsterkanten så mycket ?

Jag skrev inte att du var farligare än.. jag skrev att ett problem är människor som dig som sprider desinformation, förtalar och anser sig ha rätten att ta saken i egna händer mot andra oliktänkande.

Och du behöver inte svara på min fråga egentligen för vi vet redan varför ni gör så.

Jag lämna Café tråden
Önskar dig trevlig helg och hoppas inte din värld går under!

🫶🏻

2917761 · »