knaskamilla: Jag kommer ihåg dem som bäst på slutet av 80- talet och en bit framåt, 95-96 kanske. Har för mig att det var där någon gång som Stefan, trummisen, också lämnade bandet. Perikles är fortfarande ett bra band även om jag inte följt bandet sådär jättemycket på slutet. Det som kännetecknade "Perkan" under den period jag tyckte om dem som mest var deras förmåga att snabbt som attan lära sig spela och sjunga purfärska hits som spelades på diverse topplistor runt om i Sverige. Där fanns nog inget band som ens var i närheten.
Costanza: Lite vemodigt då, med tanke på din kompis Kenneth, Hoppas du inte tar illa upp, tycker bara detta är en låt att minnas med, vi kan ha haft ett underbart liv alla
Perikles är fortfarande ett bra band även om jag inte följt bandet sådär jättemycket på slutet. Det som kännetecknade "Perkan" under den period jag tyckte om dem som mest var deras förmåga att snabbt som attan lära sig spela och sjunga purfärska hits som spelades på diverse topplistor runt om i Sverige.
Där fanns nog inget band som ens var i närheten.