Roger Malmgren, vd för Sundsvall Event & Gatufest, berättar lite om ekonomi, ambitionsnivå och varför det inte är så lätt att få världsstjärnor att komma till Sundsvalls Gatufest:
"Han är övertygad om att ett dragplåster inte gör hela Gatufesten. Samtidigt sticker gatufestgeneralen inte under stol med att även han saknar en hejdundrade superstjärna. Festivalen försökte med både Deep Purple och Gary Moore – men fick nej. Även från svenska pophjältarna Kent, som man jagat i två år, blev det nobben. Ett tag var man också nära en ”favorit i repris” – men innan Gatufesten hann bestämma sig ställde ZZ Top in hela turnÉn på grund av sjukdom. – De här stora banden kunde helt enkelt inte, så är det i den här branschen. Man måste förstå att många av de utländska namnen inte ens vet vad Sundsvall är, säger Roger Malmgren."
mattias - 74: Tango & Cash kollar jag alltid på hos farfar han hade den inspelad. Kan ha sett den 200 ggr mellan 90-94 😂😂. Vägrar kolla nu för vill inte besudla minnet
"Han är övertygad om att ett dragplåster inte gör hela Gatufesten. Samtidigt sticker gatufestgeneralen inte under stol med att även han saknar en hejdundrade superstjärna. Festivalen försökte med både Deep Purple och Gary Moore – men fick nej. Även från svenska pophjältarna Kent, som man jagat i två år, blev det nobben.
Ett tag var man också nära en ”favorit i repris” – men innan Gatufesten hann bestämma sig ställde ZZ Top in hela turnÉn på grund av sjukdom.
– De här stora banden kunde helt enkelt inte, så är det i den här branschen. Man måste förstå att många av de utländska namnen inte ens vet vad Sundsvall är, säger Roger Malmgren."