Mike.F: Som sagt skandalen kom och situationsrummet gjorde som vanligt dömer till FBK´s nackdel. Nu är jag så less på detta att jag gräver ner mig i den djupaste delen av grottan.
Mike.F: Fortfarande ingen skandal men det kommer. Skönt att vi steppade upp i 2:a och var betydligt hetare än i 1:a. Hoppas att Dicken får lite smörj i 3:e för att lätta upp tillställningen.
eltifoso: en mycket bättre 2:a period av Färjestad och Dif såg lite tröttare ut! Kunde blivit ett mål till för båda lagen! Skall bli intressant å se 3:e! Svensson ser lugn och tät ut!!
eltifoso: I egenskap av att vara en av HS alla initierade analytiker så har jag varnat för laget som centras av Ryno/Johansson med Steen som lök på laxen😂
Svanru: Kommer bli en härlig drabbning ikväll. Förmodligen inte lika tajt som mot HV, men lite smutsigare. DIF är troligen det lag som kör med mest fulspel efter avblås och långt från pucken. Hoppas domarna är vaksamma på detta
Annars känns det som att matchen slutar beroende på vilket fokus hemmaspelarna håller ikväll. Fullt fokus = trolig vinst, ofokuserat av någon anledning så blir det mer ovisst
Sven.Savage: Mitt huvudfokus låg i går konstigt nog på matchen i Timrå. Känns på något vis mer underhållande och mer spännande än en match 2 i en semifinalserie.
Men av det jag sett kan jag dra vissa slutsatser.
1-1 i matcher mot ett starkt guldtippat DIF tar jag alla dagar i veckan, tycker det känns minst lika bra som emot HV och den serien vann vi ju
Ingen kan säga att vi har marginaler eller domarna med oss detta slutspel.. ännu (kanske kommer framöver, den som spar han har)
Bengtsons tackling igår kan vi inte gnälla på domarna, det boxplayet får han ta på sig.
Härligt med minst ännu en hemmamatch tack vare torsken igår. Mer pengar, mer underhållning.
Fortsatt några som klagar på förstalinan i FBK? :)
Det känns habilt detta, vi har minst 50/50 att ta oss vidare. Bara vi inte går i difs fälla att lira gris, shit vad mycket skit de håller på med konstant efter avblås och utanför spel.
Perro: Jag känner tyvärr som ryssarna gjorde i Canada Cup Vi kan inte vinna. De har bestämt sig för en final mellan VF-DIF allt annat vore en sensation. Jag lovar att det inte kommer finnas en endaste blundande domare eller situationsrum för att undvika finalen mellan storstäderna. Ett exempel är efter typ 19 utvisningar beslutar man när det är några sekunder kvar vi tar ut en av de heliga. Bedrövligt
Svanru: Kan garantera att ni vinner serien och går till final. 100%. Dif kan sprattla till delar av nån match och gå på energi och domarhjälp men i det långa loppet maler ni ner dom med er stabilitet och bredd.
Svanru och eltifoso: SÅg matchen på iPad men samtidigt som jag pysslade med annat. Av det jag såg fick jag dock känslan av att zebrorna kanske blev ganska rika efter matchen, om det nu inte bara var trycket från det fullsatta Hovet som manövrerade zebrorna.
Tungt, men spelmässigt får man ku intrycket av att det här grejar nog Ulfven ganska enkelt.
Svanru: Oskarshamn i SHL alltså Båda SHL lagen torskade sina bäst av 7 serier mot allsvenska lag
Snacket om att utan kvalserie skulle det bli omöjligt att avancera upp u SHL kan väl läggas på hyllan ett tag nu
Lönebudgeten blir underordnad det faktum att på ena sidan står ett lag som älskar dessa matcher och spelar med hjärtat och vunnit sig dit, medans på andra sidan står ett lag , visserligen välbetalda, men ett lag bestående av spelare som inte alls trivs i situationen och de har förlorat sig dit under säsongen
Lägg till det faktum att många gånger har knektarna i SHL lagen redan gjort klart med nytt lag inför kommande säsong, så de spelar mest av matcherna och försöker undvika skador
Tror inte det kommer vara omöjligt nästa säsong heller, sanna mina ord
Svanru: hade för mig att ni var tippade 1:a men det kan vara minnet som sviker mig! Hur som helst så e ni ju bättre nu fast Dif.s raggarhockey börjar ge utdelning!
Svanru: Djurgården inte riktigt i form ännu, men som vanligt får de en gratisbiljett in i matchen och serien av de randiga Skrattretande, ser man till spelet skulle en hemmaspelare typ konstant vara utvisad i andra perioden
Svanru: verkar ju vara spel mot ett mål!! ni seglar mer och mer upp som dom stora favoriterna som experterna trodde inför säsongen!. Starkt då laget inte ser så märkvärdigt ut på pappret tycker jag! sen är ju pappret inte så avgörande på isen;)
eltifoso: Nu höppas jag att vi verkligen kör över Jurgarden ikväll oavsett hur många mål vi får bortdömda eller spelare som blir avstängda. Huke er göbber å kärringer för nu ladder vi öm.
eltifoso: Mycket bra första 39 men det är farligt att bevaka ledningar för tidigt samt ge jurgardarna energi till nästa match. Som vanligt blir våra mål bortdömda av SR fast nästan kopior blir godkända för andra lag. Ha en go kväll
eltifoso: £€k$and tillbaka i SHL denna kväll. Snacket om stängd liga och omöjligt att gå upp lär väl fortsätta ändå .. kan redan höra ”ja men nästa säsong... ja då är det stört omöjligt..”
Tro mig, det finns alltid goda möjligheter att kvala upp, så stor skillnad är det inte på isen som skillnaden i ekonomi gör gällande.
Så mycket annat än truppens lönekostnad avgör hur matcherna slutar
Svanru: Färjestad j18 vidare till SM-final efter övertygande seger mot Skellefteå , de höll dessutom nollan i matchen Snyggt jobbat Gott med bra juniorer i organisationen
Sven.Savage: Ledarkedjan klev fram när den behövdes som mest
Skön seger men hatten måste lyftas för våra motståndare som gjorde denna serie så spännande och underhållande
Skönt att vinna i en sjunde också så det blev mer klirr i kassan än om vi snöpligt hade vunnit redan i måndags😊
Nu vänstra ärkerivalen och nemsis Djurgården. Men dessutom väntar minst ytterligare två hemmamatcher varav den ena på en lördag, det borgar för bra med folk och förra årets publikantal i slutspelet lär krossas
Mer om motståndarna och våra eventuella chanser får jag återkomma med
Nu blir det en kopp te här hemma, alltid roligt med hockey
Nu fokuserar vi på årets sista match då vi har kraftigt underpresterat och med icke hjälp av situationsrum och andra har vi inte en chans. Jag kommer inte ens vara deprimerad av den förmodade förlusten då Golfen, chillin, tomaterna är på G. Andra får deppa efter kvällens debakel och tabloiderna kommer att skrika ut nyheterna att HV blir en underdog men Lulefansen kan jubla ikapp med dem. Mitt tips är 2-5.
Tarasov: För mig är hockeysäsongen förmodligen över imorgon och därmed lämnar jag grottan för att se det underbara dagsljuset och fokusera på massor av golf. Starttid torsdag kl.10.00 på min hemmabana i Götet.
eltifoso: ännu en härlig dag har startat här i Karlstad. Biljetterna går åt som smör i solsken inför morgondagens blivande episka drabbning
Förutom detta, glädjs vi åt vår duktiga juniorer som avancerat till semifinal i sitt slutspel, mycket bra jobbat
Ikväll blir det Oskar- Timrå Som objektiv åskådare håller väl de första på underhunden Oskar, som inte bara försvarar sig väl. Utan överaskande nog har ett bättre grundspel, lugnare försvarspel och frejdigare offensiv. Detta till en billigare lönepeng än SHL laget Timrå
Heja underdogen, samtidigt ser vi leksand ge det andra SHL laget mora fullt upp i sin serie, vi kanske ska tagga ner snacket om stängd serie ännu ett tag ? De allsvenska lagen ser fortsatt ut att matcha botten i SHL
Svanru: Solen skiner i morgon också Törs vi hoppas på över 8000 pers, vore magiskt att gå vidare inför en sådan inramning nu när alla räknat ut oss igen 😎