1150x200-64570.jpg

Färjestads BK

SHL · 19670 inlägg · 1110 ämnen

« · 637779 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Fbk - FHC
Bonuz: Bonuz: "med 1:a och 2:a målvakten skadade, det säger endel. Jobba på lite nu så vi får er i finalen!"

Jaha, och? Jag tycker ni har ersatt båda dessa skadade målvakter väldigt bra! jag tycker inte det verkar spela nån roll vem ni än har i kassen, ni är ändå alltid lika täta bakåt, så ditt resonemang håller inte, även om ni hade tur efter 2-0 målet, när Radek sköt klockrent i ribban.

Sv: Fbk - FHC
mok:

Precis vad jag ville ha sagt =)

Sv: Fbk - FHC
Sibbe: Ne för resten så torskade dom ju vore illa om det var det bästa dom presterat isåfall :)

Sv: Fbk - FHC
Bonuz:

"Säsongens bästa spel för Färjestad" presterades bara i första perioden, den vann vi klart med 2-0, resten av matchen var det definitivt inte "Säsongens bästa spel för Färjestad".

Sv: Fbk - FHC
"Säsongens bästa spel för Färjestad" och då tar dom VF på övertid med 1:a och 2:a målvakten skadade, det säger endel. Jobba på lite nu så vi får er i finalen!

Sv: Fbk - FHC
LLA-FanVaBra: Har en misstanke då vi vart inne på detta tidigare har dock ingen förståelse för det...

Sv: Fbk - FHC
mok: De lär du nog veta vid de här laget

Sv: Fbk - FHC
Svanru: Kan du utveckla vidare vad som menar med en Andersson?

Sv: Fbk - FHC
Oj oj oj!

Sv: Fbk - FHC
Sibbe: Jag håller helt med VF dominerade kraftigt men kunde trots allt inte utnyttja lägena .-)

Sv: Fbk - FHC
Svanru:

Ja den andra perioden går klart till frölunda, Henriksson och en del tur räddar oss. Men vi leder fortfarande rättvist och förhoppningsvis backar inte gubbarna hem alldeles för tidigt för då kan det gå illa...

Sv: Fbk - FHC
Svanru: Brukar ni vara bra i 3:? Det är vi!!

Sv: Fbk - FHC
Sibbe: Pelle gjorje en Andersson inte speciellt vackert.

Sv: Fbk - FHC
Svanru:

Den bästa perioden denna säsong, iaf av vad jag sett.

10-3 i skott och det kunde mycket väl ha varit 3-0 eller mer efter första. Nu gäller det att inte slappna av och bjuda in Frölunda i matchen, då blir det förlust! Fortsätt åka och skjuta...

Sv: Fbk - FHC
LLA-FanVaBra: Äntligen vi gör 2 mål i en period otroligt

Fbk - FHC
Gött att leda med 2-0.. Sköna chanser de haft å ;P...

Sv: VAD HÄNDER!!!
hallå men för 17 !! ni ligger 5 i elitserien och inte på den inte på nedre delen av serien .

Sv: VAD HÄNDER!!!
Bengt:

Visst är det så, det är i offensiven det klickar. Lite intressant fakta:

Efter 29 omgångar förra säsongen hade vi exakt lika många poäng som nu och hade dessutom gjort exakt lika många (få) mål. Då hade vi släppt in 65 mål mot 60 i år.

Då bar det till final

...än finns hoppet om final och guld...

ps. jag vet att förra säsongen var ett undantagsfall men fakta är fakta...ds

Sv: VAD HÄNDER!!!
eltifoso:


Problemet är ju att en sådan som Höglund måste börja stänka i puckarna. Bakåt är ju laget allt som oftast stensäkert.

Sv: VAD HÄNDER!!!
mattias - 74: "Jag döljer inte mitt egets lag brister. Tabellen ljuger inte. Leksand är inte bättre än så här. Men vad beträffar FBk så börjar ju det också likna en pensionärsbrigad nu för spelare som Jönsson Nordström Höglund Rhodin m.m blir ju inte yngre... leksand har ju faktikst inte en enda i truppen nu som är över 35 :-) utom Lindmark då men han spelar ju knappt..."

Well, Nordström vet vi ju inte om han nånsin kommer tillbaka? Jag tror inte det är många som förstår vilken oerhört bra spelare Nordda är, och att FBK lider läskigt mycket av att han är ur spel, han är en suverän 2-vägsspelare.
Om man vill göra en jämförelse, så kan man säga att det skulle bli samma effekt på FRÖ om tex Jonas Jonson skulle bli indisponibel, eller om Svartvadet i modo skulle gå sönder, eller om Emwall i LHC skulle gå sönder, ja listan på jämförelser kan göras lång.

Sv: VAD HÄNDER!!!
eltifoso: Jo finns ju alltid undantag som sagt :) Nej det är imponerande att komma till final så många år på raken inget snack om saken., Det är ett tufft jobb att komma så långt säsong efter säsong.

Sv: VAD HÄNDER!!!
eltifoso:

Du menar väl lycka till i Jakten på nytt kontrakt :-)

Sv: VAD HÄNDER!!!
mattias - 74: Exakt, men det du säger är ju ingen hemlighet eller nyhet, åldern står faktiskt i de officiella papprena och är känt bland alla. Således inget nytt. Att trots denna pensionärsbrigad ligga på den övre halvan är ju bra gjort i mina ögon. Några segrar till och det blir till och med slutspel.

Blir inte så lätt för Leksand att nå detsamma trots vad alla sa i början av september, jag minns hur det lät när Strömberg efter ålandsmatchen sa att "leksand ser lite lätta ut", det blev ett jäkla liv och det skulle minsann bli både semifinal och komma före FBK i serien. Nu är ju inte serien slut än, men det verkar dock som om Strömberg visste mer än de flesta forumskribenter.

Ha en bra helg och lycka till i jakten på smguldet

Sv: VAD HÄNDER!!!
eltifoso:

Jag döljer inte mitt egets lag brister. Tabellen ljuger inte. Leksand är inte bättre än så här. Men vad beträffar FBk så börjar ju det också likna en pensionärsbrigad nu för spelare som Jönsson Nordström Höglund Rhodin m.m blir ju inte yngre... leksand har ju faktikst inte en enda i truppen nu som är över 35 :-) utom Lindmark då men han spelar ju knappt...

Sv: VAD HÄNDER!!!
mok: Stämmer nog bra det, samt endel leksandssupporters som försöker dölja sitt eget lags brister med att hitta fel hos andra.

Att missa final något år emellanåt är bara normalt. Inte ens mäktiga Vf eller årets kometlag HV har varit i final ens två år irad än, än mindre fem år. Skulle vara kul om luleå tog sig till final i år, breddar intresset lite mer över hockeysverige.

Sv: VAD HÄNDER!!!
mattias - 74: Det kanske ni också borde göra, det jag sett av er så är ni minst 3-4 klasser sämre än förra året.

Sv: VAD HÄNDER!!!
eltifoso:

Visst går ni till slutspel men mitt tips är att ni åker i kvarten, det jag sett av er imponerar inte... Ni är minst 2 - 3 klasser sämre än förra året. Ni kan ju alltid flytta opp några juniorer :-)

Sv: VAD HÄNDER!!!
eltifoso: Jo man kan alltid analysera till förbannelse för att några månader senare bli slagen på fingrarna. Man kan bara utgå från läget för stunden och där är inte FBK sej likt mot vad man är van med iaf. Men som sagt mycket kan hända och i slutspelet händer mycke underligheter.

Tror dock inte så många icke FBK supporters pratar om fiasko utan det är nog mest FBK supportrarna som gör det dom är så vana vid framgång som dom blivit blinda för att det kan gå dåligt.

Sv: VAD HÄNDER!!!
mok: Nej inte som det ser ut nu, men det är ju knappast något fiasko att för första gången missa en semi på X antal år, OM nu så skulle bli fallet. FBK har varit borträknat så många gånger tidigare och kommit igen så jag vet inte vad jag ska tro. Roligast var väl Wennerholm när han i januari 2004 skrev sin krönika om att "Sagan om FBK" är slut nu, det kommer dröja många många år till nästa final.

Ja det tog några månader och sen följdes det upp med en till året efter, trots att de fick möta "real Modo" i kvarten.

Sv: VAD HÄNDER!!!
eltifoso: Slutspel hamnar säkerligen Färjestad i det tvivlar jag inte på men frågan e hur långt man kommer där om inget händer med laget eller något värvas för att stärka upp svaga positioner. Men final som det ser ut nu... aldrig.

Sv: VAD HÄNDER!!!
Stigsson: =)
Ja jäklar så dåligt det går iår, har gått bättre än ifjol vid samma tidpunkt och det var ju verkligen ett fiaskoår. Tror nog att FBK tar sig till slutspel även detta år.

Sv: VAD HÄNDER!!!
Danne_l: Dom börjar kanske uppleva vad man kan kalla för Brynäs/Leksands syndromet. Dom lever ju fortfarande kvar i det som hände på 60 och 70-talen. :-)

Sv: VAD HÄNDER!!!
fredrik1:

Knappast Sveriges bästa lag. Kanske det som är problemet. Fansen, laget och ledningen tror fortfarande man är det.

Sv: VAD HÄNDER!!!
fredrik1:

Jag röstar på dom 5 första alternativen...

VAD HÄNDER!!!
Vad är det som händer i våran Kära klubb. Varför går dte så knapert visst vi vinner mot botten men får sryk mot toppen.
Man är väl lite för bortskämd efter alla segrar och finaler:).. Men något måste göras snart någon slags förnyelse.

Men vad
1. ny tränare?
2, nya spelare?
3. ny matrialare?
4. ny styrelse?
5. För gammla spelare?
6. inväntar slutpelet där vi vinner ändå?


Var är felet för visst är vi bättre vi är ju sveriges bästa lag:)..

Sv: Förhistoria: FBK-MIK
Metal Guru:

I gamla Färjestads ishall så höll Göran hov, vilket han väl gör nu med men det märks inte så mycket då hallen är större. När musik-killarna spelade någon gammal rockdänga så reste sig Göran och tog av jackan och rockade lös. Ibland jävlades de med honom och satte igång låten för att när Göran precis fått av sig jackan stänga av låten. I detta läge hytte Göran med näven mot dem. Han satte på sig jackan och satte sig ner och då drog de igång låten igen med samma resultat för att sedan stänga av den igen när Göran tagit av sig jackan. Göran vinkade även till publiken när han dansat och fått applåder. Han brukar även gå runt i Karlstad och samla burkar och röka gamla fimpar. När jag körde färdtjänst så fick jag köra Göran till hockeyn en gång och sa till honom att matchen redan börjat, vilket den inte hade. Göran blev skogstokig och skrek: "kör som fan! Pöjkera klarer sig inte utan mig!". Det kvittade i det läget att jag försökte förklara för honom att jag bara skämtade. Som alla kanske förstått så är Göran utvecklingsstörd.

Sv: Förhistoria: FBK-MIK
Frisco:
Åj då. DATE ERROR #147.
Ska ju som ni alla förstår vara den svarta Tsunamidagen 2004.12.26, där det passade att broderligt dela på poängen.

Bengt:
Berätta mer om Göran. Han hade vi långa diskussioner med, om allt mellan himmel och jord.

Sv: Förhistoria: FBK-MIK
Metal Guru: Försenat? 2005.12.26, nåja.

Kul reportage.

Sv: Förhistoria: FBK-MIK
Metal Guru:

Haha, bilden där ni snackar med två män och en kvinna så sticker legenden Göran fram huvudet med världens psykblick. Alla som någon gång gått på hockey i Karlstad känner till Göran. :)

Förhistoria: FBK-MIK
I ett försök att slå världsrekord i 'försenat matchreferat' har jag kreerat ett litet bildreportage från 2005.12.26, då FBK mötte MIK. Ni är välkomna att titta in på Faleijs Finest sida (länk), för att se om ni känner igen er.

Röj.


Sv: Hv71 -FBK
pontare: Sorgligt att vi än en gång inte kan stå upp mot ett lag från topptrion, skärpning krävs, även om topptrion, och framförallt HV är ruggigt duktiga.

Sv: Hv71 -FBK
Karlsson * 4


Tack för matchen!

Sv: Hv71 -FBK
HV vet uppenbarligen hur man gör mål i pp. Tredje målet för kvällen i pp, vilket då är alla.

Sv: Hv71 -FBK
LLA-FanVaBra:

Vore ju ganska bra om FBK kunde vinna den här matchen då övriga topplag verkar ha en svår afton. Just nu verkar det dock mörkt, 2-1 till HV.

Hv71 -FBK
Ja inte mål några mål än så länge. bara vi håller tebax HV nu å tar poäng.. ;P

Sv: Djurgården - FBK
Bengt: precis

Sv: Färjestad - Brynäs !
mattias - 74: vem har inte det

Sv: FBK schysstast i ES
65selander: Ordet inte finns ej i min terminologi.

Sv: FBK schysstast i ES
Svanru:

Läs mitt svar till stigsson i detta ämnet i leksands gb..

Sv: FBK schysstast i ES
norrland: siffrorna gäller endast 6 omgångar och för fasthållning, hakning och interference. Annars så ser ni vilka som är snälla grabbar som inte får kyssa bucklan :-)

« · 637779 · »