1150x200-64570.jpg

Färjestads BK

SHL · 19891 inlägg · 1110 ämnen

« · 645801 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Modo-Färjestad 30/12
Dawidovski: Mööööcke mineralvatten då :)

Sv: Modo-Färjestad 30/12
mok: Jag dricker heller aldrig pilsner eller liknande på hockeymatcher, tror det var mineralvattnet som ville ut:-)

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Sibbe: "Var det många lilagula på plats?"


Nja, inte så många... vi var väl ett 30-tal ca! ingen vidare fart på oss, brukar inte vara det heller, eftersom vi är så få, och vi har ingen som tar tag i det heller.

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Dawidovski: på toa? Var den pilsnern som ville ut månne? Därför dricker jag aldrig pilsner under hockey matcher :)

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Dawidovski:

Såg du Jönssons mål har du nästan också sett Mattssons 2-1-mål, nästan identiska. Highlights från matchen kan du se på hockeyligans hemsida, där kan du även granska det bortdömda målet närmare. Det är visserligen svårt att se men pausa i rätt läge så hittar i varje fall inte jag Ledin i målgården. Nåväl, seger och två pinnar är inte fy skam med dom förberedelserna.

Var det många lilagula på plats?

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Sibbe: Tjena Sibbe! Jag var på plats i kempe! Första perioden var rätt så dålig, FBK fick 3 raka 2 minutare mot sig... en av dom var en "puck out"

Andra blev bättre, med fler målchanser åt båda håll, 2 storspelande målvakter höll siffrorna nere, FBK vann perioden med 1-0, 1-1 inför 3e, där rivstartade FBK med att göra 2-1, fast det målet missade jag, (var på toa...)
sedan gjorde modo ett väldigt snyggt mål genom Salle, snyggt frampassad av nån av slovakerna? Robin Jonsson ramlade på nåt konstigt sätt vid blå innan det blev mål:-(

FBK gjorde sedan 3-2 i slutet på 3e, men det blev bortdömt för spelare i målgården... själv så var jag inte riktigt med där, såg inte hur det var med spelare i målgården ska sägas!
Men sedan så frälste Högga oss i Sudden death, TACK FÖR DEN JONAS!!!

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Det blev seger i årets sista match, efter sudden. 2-3 skrevs slutresultatet till och det var två bra målvakter på isen. FBK-målen gjordes av JJ, Mattsson och Höglund fixade avgörandet.

Matchen var försenad pga att flyget fick landa i Umeå istället för Ö-vik. Det är väldigt strongt av grabbarna att behålla fokus på det viktiga!

På måndag gästar LHC LLA, poäng hade varit väldigt trevligt då. Jag skickar iväg ett tidigt tips:

2-2

Gott nytt år!

Sv: Scandinavium Cup
eltifoso:

Malmö har tydligen nån supertalang i Magnus Paajärvi-Svensson nr 26....

Riktigt duktig och vad jag hört skulle han spela med Malmös J 18 och vara en bland de bästa spelarna

Sv: Scandinavium Cup
Dragan 2k: Tror det kan ses som en uppvärmningscup inför U16-elit som startar 7e januari. Dit även FBK kvalificerat sig.

Matchen står nu 6-3 till Mission GBG och som väntat blev det för tufft schema för grabbarna.

Om bara en liten stund så är det nedsläpp i finalen mellan Frölunda och Malmö. Sätter en liten slant på hemmalaget i den matchen.

Sv: Scandinavium Cup
Danne_l: "...Turneringen riktar sig till elitsatsande föreningars U-16 lag och innefattar 8 lag. Spelare får vara födda tidigast 1990 och truppen skall omfatta minst 18 spelare."

Klippt och skuret från Frölundas officiella.

Sv: Scandinavium Cup
eltifoso:

Vad är det för åldrar på pöjkarna i turneringen?

Sv: Scandinavium Cup
eltifoso: Blev en knapp förlust i semifinalen mot ett starkt Malmö. 2-0 slutade matchen. Nu spelas match om tredjepris direkt efter utan vila för våra Karlstadpojkar, skulle förvåna mig om de kan mobilisera energi för att ro hem en medalj mot Gbg Team Mission.

Verkar trots allt som ungdomsverksamheten fungerar tillfredställande, lite märkligt då FBK enligt flera sk experter och andra supporters inte har någon ungdom eller juniorverksamhet alls.

Oj där tog visst Team Mission som väntat ledningen.

Sv: Scandinavium Cup
eltifoso: Ser ut att ha varit en småstökig tillställning.

Sv: Scandinavium Cup
Bengt: Segertåget för våra ungdomar fortsatte tidigare idag då de mosade SSK med 5-1

40.00 GK out SSK 33. STENMARK, Max
40.00 GK out FBK 1. DAHLBOM, Marcus
38.42 5 - 1 EQ FBK 14. BJÖRKLUND, Henrik
(11. STERNER, Robin)
35.29 2 min SSK 26. NORDSTRÖM, Marcus BOARD
29.48 4 - 1 PP1 SSK 25. LARSSON, Sebastian
(22. KIPPOLA, Mathias)
29.28 5 min SSK 20. FLODKVIST, Thom ROUGH
29.28 10 min SSK 20. FLODKVIST, Thom ABUSE
29.28 20 min SSK 20. FLODKVIST, Thom GA-MI
29.28 2 min FBK 11. STERNER, Robin ROUGH
29.28 2 min SSK 11. GRÖNDAHL, Andreas ROUGH
28.35 5 min FBK 17. RUNDKVIST, Adam KNEE
28.35 20 min FBK 17. RUNDKVIST, Adam GA-MI
27.55 2 min FBK 6. LUNDQVIST, Oscar INTRF
23.44 2 min SSK 19. GUSTAFSSON, Johan ROUGH
23.44 2 min FBK 17. RUNDKVIST, Adam ROUGH
20.20 2 min FBK 14. BJÖRKLUND, Henrik INTRF
20.13 4 - 0 EQ FBK 14. BJÖRKLUND, Henrik
(24. LINDSKOG, Jakob)
First Period (30 min, total 30 min)
18.06 2 min FBK 14. BJÖRKLUND, Henrik HO-ST
17.48 3 - 0 EQ FBK 10. TÅNG, Henrik
15.17 2 min SSK 9. ANDERSSON, Max HOOK
14.39 2 min SSK 25. LARSSON, Sebastian TRIP
13.28 2 - 0 EQ FBK 14. BJÖRKLUND, Henrik
(24. LINDSKOG, Jakob)
09.29 10 min SSK 28. BÄCK, Dennis ABUSE
03.31 2 min FBK 27. NYGREN, Magnus KNEE
00.17 1 - 0 EQ FBK 11. STERNER, Robin
00.00 GK in FBK 1. DAHLBOM, Marcus
00.00 GK in SSK 33. STENMARK, Max

Scandinavium Cup
Adam Rundkvist verkar precis som sin far vara en framspelare. Fem assist på tre matcher.

Uffe Sterners son Robin visar även han framfötterna med 2+2 på tre matcher.

Sv: Löfbergs lila fortsätter FBK-satsningen:-)
Frisco: Nej men den har värmlandsanknytning, och om en person säger att han bojkottar allt som har med värmland att göra, så borde denna gästbok således bojkottas också.

Att den inte officiellt är knuten till FBK är väl bra?! Sedär ja nu gjorde luleå som väntat 1-0

Sv: Löfbergs lila fortsätter FBK-satsningen:-)
eltifoso: Tänk på att...
...denna gästbok har inget officiellt med FBK att göra.

Sv: Löfbergs lila fortsätter FBK-satsningen:-)
mattias - 74: Denna gästbok har i allra högsta grad med värmland och FBK att göra.

Sv: Löfbergs lila fortsätter FBK-satsningen:-)
Dawidovski:

Bara fint.... Bojkottar allt som har med Värmland att göra :-)

Sv: Löfbergs lila fortsätter FBK-satsningen:-)
mattias - 74: Hehe, hur känns det å dricka derbyrivalens sponsorkaffemärke?

Sv: Löfbergs lila fortsätter FBK-satsningen:-)
mattias - 74:
Som sponsrar Brynäs :)

Sv: Löfbergs lila fortsätter FBK-satsningen:-)
Dawidovski:

Vilken tur att man dricker Gevalia då :)

Löfbergs lila fortsätter FBK-satsningen:-)
KARLSTAD
Färjestad och Löfbergs Lila har enats om att förlänga sponsoravtalet med tre år. Löfbergs Lila fortsätter därmed som föreningens huvudsponsor till och med år 2009. Med det nya avtalet har Löfbergs Lila varit Färjestads huvudsponsor i 17 år, ett närmast unikt och långvarigt förhållande i svensk elitidrott.

– Vår verksamhet bygger på långa, säkra och trygga relationer med våra samarbetspartners. Att Löfbergs Lila, som ett av landets starkaste varumärken och ett stabilt lokalt företag, ser oss som en bra marknadskanal under så lång tid är vi naturligtvis mycket stolta över, säger Färjestads marknadschef, Thomas Rundqvist.

Samarbetet i sin nuvarande form inleddes 1992, då Löfbergs Lila gick in som föreningens huvudsponsor efter en tids uppehåll. Sedan dess har samarbetet varit obrutet.

– Sponsoravtalet med Färjestad stämmer väl överens med Löfbergs Lilas lokala förankring i Karlstad och har under många år varit en av hörnstenarna i vår marknadsföring. Vi har stor nytta av sponsringen av Färjestad i vår kommunikation över hela landet och det känns därför bra att nu kunna säga att Löfbergs Lila är Färjestads huvudsponsor i ytterligare minst tre år, säger Peter Holm, vd för Löfbergs Lila


Jörgen Kalitzki (2005-12-29)

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Modoante: Jasså? :-) Men du får fan stå med oss på bortastå den här gången:-)

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Dawidovski: Jag kommer

Sv: modo-fbk
jens magnusson: "Det har alltid gått bra, när det är många på borta läktaren. Bara det är fart på spelarna och hejar klacken går det bra....
Hoppas jag......"

Hmmm? Det låter ganska troligt att det ska gå bra för FBK med dessa ingridienser:-)

Sv: modo-fbk
jens magnusson: Om du tittar neråt, så ser du att jag redan startat en tråd om Modo-FBK... vi ses på bortastå.

modo-fbk
Hoppas det kommer massa fbk:are till kempehallen!!

Det har alltid gått bra, när det är många på borta läktaren. Bara det är fart på spelarna och hejar klacken går det bra....
Hoppas jag......

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Dawidovski: Jag. Det räcker och blir över.

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Dawidovski: Jag + ca 4000 andra.

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Ok, frågar igen, vilka kommer på fre till kempehallen?

Sv: SSK - FBK
Ushh vilken tråkig förlust... hoppas på lite bättre fart på fre i kempe.


match chatt
kan någon hemsidan till färjestads match chatt?

Sv: SSK - FBK
Sibbe: Ok, härligt Sibben! Mitt tips är en klassiker:-) 1-2 blir det.

SSK - FBK
Nu tycker jag vi lägger ner allt tjafs i övriga trådar, något uttjatat nu...

Startar matchtråd nu istället ;)

SSK borta är aldrig lätt, en match spelad där denna säsong med lilagult intresse och då blev det förlust, 1-2. Hemma var siffrorna omvända, 2-1. Jämnt och målsnålt alltså. Formen SSK har är minst sagt usel men trender är till för att brytas och om vi inte är på tårna direkt åker vi på stryk igen. Mitt tips:

2-4

Sv: JJ i OS truppen
Bengt:

Jag struntar i vad du tycker om mina argument.... Jag hävdar att Jönsson är en sopa och det står jag för... Vem var det som sa?

"Undrar om det är Domarn eller Jönsson som dömer matcherna" Hur som helst så den personen som sagt det jävligt nära sanningen!!!

Tack för mig...

Sv: JJ i OS truppen
mattias - 74:

Att du alltid ska försöka underbygga dina argument med "...skall understrykas att jag talar för fler när jag skriver detta så det är inte bara jag som anser att...". Det ger ju inte dina argument någon direkt trovärdighet.

Sv: JJ i OS truppen
knaskamilla: "Nu tror jag du missuppfattade mig. Du skrev ju att Leksand är överskattade, det var det jag ville få en förklaring till av dig men inte fick."

Det var det jag menade, att Leksand har varit överskattade ett bra tag, ända tills media och alla insåg att, dom nog inte är så bra som vi trodde, alltså VAR Leksand överskattade, får väl säga då att jag jämförde med Leksand när dom var överskattade då!

Sorry om jag blandade ihop att dom VAR överskattade, med att dom fortfarande ÄR överskattade:-) No hard feelings?

Sv: JJ i OS truppen
Dawidovski:

Nu tror jag du missuppfattade mig. Du skrev ju att Leksand är överskattade, det var det jag ville få en förklaring till av dig men inte fick.

Förresten har jag sett dem teka, men jag har ändå ingen aning om ifall de ramlar hälften av gångerna de gör det. Du verkar dock ha specialstuderat, så jag antar att du har bättre koll på det.

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Poffa: Danne var faktiskt riktigt trevlig att samtala med trots att Frölunda inte direkt bjöd på någon vidare underhållning, och till skillnad från många andra så klagade han inte på utsikten från bortastå.

Sv: Modo-Färjestad 30/12

Danne_l:

I nya arenan kommer "stället att vara" att heta H4. Sektionen är fint belägen i ett av hörnen, med tillgång till Sportpub och toaletter precis utanför. Inte nog med det, medans man tar sig en pilsner så kommer man dessutom kunna blicka ut över en oerhört vacker stad. Härligt, härligt.


Sv: Modo-Färjestad 30/12
Poffa:

Jaja, sorry. Lovar att komma förbi där nästa gång(på motsvarande plats i nya arenan alltså)

Frisco:

Jag var faktiskt riktigt trevlig mot Paddan. Precis så som min mamma uppfostrade mig att vara mot främlingar.

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Poffa: Exakt så. Äntligen ett bra inlägg av dig Poffa.

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Danne_l: Jättetrevlig? Mot vem?

Sv: Modo-Färjestad 30/12
NuMo: Visst har väl även en trevlig kille som jag blivit illa bemött i Kempehallen, men det är väldigt sällan det händer, det är skillnad på snea blickar och att bli illa bemött:-)

Sv: Modo-Färjestad 30/12

Danne_l:

Har vi inte avhandlat det här tidigare? Du skulle ju kommit bort till H Höger och smakat lite på det goda livet. Då hade du inte varit så ledsen sedan.

Gör om, gör rätt. :-)


Sv: Modo-Färjestad 30/12
NuMo:

Nää, jag var jättetrevlig. Bjöd ju till och med på tre poäng.

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Danne_l: Betedde inte du dig så att du blev illa bemött? Det tror jag aldrig att Dawidovski har blivit.

Sv: Modo-Färjestad 30/12
Dawidovski: Jag ser i stort sett alla matcher, men ingen match kan jag ta för given på förväg. Jag har ju barn att göda.

« · 645801 · »