Det var nog bara du som tog illa vid dig angående hans påstående om att man är psyksjuk om man tror på Brynäs i final. Annars hade sannerligen inlägget varit borta för längesen. Jag skulle gärna se att du bifogar den lagtexten där det står att han bryter mot svensk lag...;)
Jo, du anklagade faktiskt de som tror på att Brynäs ska nå final för att vara psyksjuka. Det är en kränkning och bryter alltså mot svensk lag och därmed också mot HockeySnack:s regler (se Regler). Hade du däremot gett uttryck för en personlig åsikt (jag tycker att...) hade det varit ok, men så var nu inte fallet. Även om det inte, vilket jag tror och hoppas, menades allvarligt, bör man tänka över vad man skriver här på HockeySnack.
Och nej, att döma av Brynäs värvningar så här långt tror jag inte att laget når final den kommande säsongen.
Och Daniel Henriksson är troligen tänkt som förstamålvakt. Varken Eriksson eller Heino-Lindberg borde kunna hota honom.
"Vad menar du med att anklaga folk för att vara psyksjuka på ett forum för ishockey?."
Jag anklagade inte någon, utan försökte bryta isen snarare. Det är fantasier om jag byter ord, att tro på Brynäs i final kommande säsong. Du, 87bth01, kan väl inte allvarligt mena, eller tro, att brynäs går till final?. Isf, är du inte psyksjuk, utan något oförklarligt.
Min poäng var, att inte ta omröstningen så allvarligt som vissa personer i detta forum gjort(läs längre ner), utan att det snarare var Brynässupportrar som ville spela ett litet spratt. Eller så har folk varit oseriösa, poängen e som sagt att det inte borde tolkas så seriöst som vissa har gjort(läs längre ner).
PS. Vem är fbks förste målis kommande säsong?. Tycker synd om "hento" som värvades som förste målvakt, en lovande sådan, som senare inte fick en seriös chans att konkurrera med Gerber. Hoppas fbk släpper fram honom denna säsong, han kan bli lika bra som Lundquist(kanske lite sämre då ;O).
mok: Med vår ödmjuka inställning och vårt storsinne att tillåta andra åsikter än våra egna så är det helt OK att diskutera i denna GB. Att tro på LIF är i alla fall lite magstarkt.
Crazyhorse: Visst ser det ju hyffsat ut och vi har säkerligen goda chanser men man skall aldrig vara övermodig sen känns det numer som vi disskuterar i fel forum.
mok: Nej, men allvarligt talat, baserat på spelarmaterialet, så tror jag vi har en bra chans att försvara guldet. Men det är betydligt svårare att vara jagad än att jaga, så det blir väldigt svårt.
Personligen har jag inget emot att dem vinner vartannat år i alla fall. :) Om inte frölunda vinner så hoppas jag att Leksand skräller.
Crazyhorse: Visst ser läger bra ut men du låter aningen övermodig ändå måste jag säga. Sen kan man inte leva på statistik från föregående säsong. Leksand.... inte en chans.
mok: Jo, speciellt med tanke på att vi har tre intakta kedjor som spelade sm final för 4 månader sedan. Har en fjärdekedja att spika sedan är det klart.
Jag står bakom det påståendet då frölunda hade bäst statistik var det gällde elitseriespelare med, och vi var minst beroende av nhlproffsen. Därför tror jag att det blir guld igen.
Svanru: Äsch, du är grinig för att du hade fel under slutspelet, och för att du fortfarande har fel. Jag reflekterade bara kring det faktum att det är mer sannolikt att Brynäs åker ut, eller, att ni inte kommer till final. Hursomhelst, så JO, man är psyksjuk om man påstår att Brynäs tar sig till final.
Inget ont mot alla brynäsfans som röstat, men det kommer nog att ta några år till innan ni kommer till final igen.
Ps, nu när NHL kommer igång igen, vinner vi ännu enklare nästa år.
mok: Ledin är ingen buse, han är mer hockeyspelare än Kåberg! Så någon busligevinnare ala ledin blir det inte! möjligtvis kåberg igen då, fast det skulle förvåna mig en hel del om så blev fallet! Förresten, har någon spelare vunnit busligan 2 år på raken?
Poffa: Jag får nog motvilligt hålla med dig lite poffa, trots allt så är ju inte ledin lika busig som Chara och Souray, fast Kåberg kanske drar på sig en del utvisningar kommande säsong också... hoppas bara på att det inte blir lika många:-)
Sibbe: Ledin har iaf imponerat nåt grymt i sandgropen! för er som inte vet vad sandgropen är, så kan ni gå in och kolla på www.farjestadsbk.se när alla andra var knäckta, så ville ledin köra ett till varv!! Kåberg har också visat upp sig från en väldigt bra sida när det gäller fysiken!
Nä, nu ska jag iväg å jobba! ha det så bra i sommarvärmen:-)
Danne_l: Nej kanske inte Boustedt det tycker jag vi såg tecken på när han tränade. Men tur att vi inte vet hur det hade gått utan Evensson för man e rätt nöjd med hur det gick med han och efter han :)
Är ju inte hans förtjänst att dom blev så bra som dom blev, det jobbet grundlades långt innan. Men tveksamt till att en coach som t ex Boustedt hade vågat släppa fram flera unga och helt orutinerade killar.
Inte botten kanske. Men säg att vi hade fått ett stolpskott till som tränare som inte hade vågat släppa fram de yngre talangerna. Då hade vi fått klara oss med de äldre medelmåttorna och vips hade vi legat där nere igen.
Danne_l: VF hade säkerligen inte harvat i botten utan Evensson. Klubben var på G uppåt och Evensson var kanske precis vad man behövde för att kliva ett steg till.
Danne_l: Jag snackade med min gamla skolkompis T Steen t o m han är aktuell för A-laget. Han nämde även att att VF rycker i skridskoprinsessan Kåberg för spel. Har ni kris eller???
Ett tips till Målis varför inte Pekka eller Abrahamsson de lär vara lediga
Ni har konstiga metoder att sänka VF från insidan. Jag menar, smart att skicka hit Evensson? Hade ni aldrig gjort det hade vi fortfarande harvat där nere i botten..ja du vet där Timrå kommer befinna sig i år?;)
Nja, det är inget skämt. Han är inneboende hos mig och ingår i min hemliga plan att sänka VF från insidan. Det kommer mera... Brian Tutt kan tänka sig VF.
Svanru: Det verkade ju fungera att "bua" på era sk NHL spelare dom tappade fonkus samtidigt som Frölundaiterna smällde på dom. Dom gjorde inte så stor nytta sen fattar jag inte varför du skall dra in "aldrig hata bara älska" eftersom det är Goa Gubbars motto som typ har 300 medlemmar.... tillhörde dock inte en av dom som buade då jag ansåg det rätt segt i längden. Men många tyckte väll det var kul när det skrevs om det och fortsatte.
Målvakt e det tunt med ännu får letas upp något alldeles speciellt. En junis lär det inte bli utan en "världsmålvakt" är vad som behövs.
mok: Du menar det sportsliga uppträdandet ni gav den store lirarn under finalserien. Helt enligt devisen "aldrig hata bara älska". Morr.
Nej då vi som är så vänliga skall plocka fjäder efter fjäder. Färga fjädrarna i lila och gult och ylande springa runt med fjäderskruden medans ni går med rumpan bar.
Förexten har ni fått någon ny målis eller tar ni en från ert berömda junislag.
1.87bth01: Ok, förlåt om jag rörde om i grytan, att du tog åt dig av mitt påstående, jag ber om ursäkt.
Svanru: Vi behöver ingen ny målvakt, Sandberg fixar biffen.