Jag tycker att Jönsson, Nordström, Höglund och Rhodin har bara blivit bättre och bättre ju längre turneringen har gått. Bra av Hardy att sätta ihop Färjestads spelarna i samma femma. För dom känner ju varandra sen tidigare så dom vet ju ungefär hur dom andra spelarna gör på isen. Höglund är inte så snabb men han har ett bra skott och Nordström är ju kämpen i kedjan och Jönsson är spelgeniet. Medans Norström står för tuffheten och Rhodin för skotten i powerplay. Vad tycker ni andra FBK:ARE OM Färjestadsspelarnas insatser i VM? Och vem har varit bäst enligt er av Fbk spelarna. Enligt mig har Nordström varit bäst.
FBKpower: Du har helt rätt i att dom presterat bättre och bättre ju längre turneringen gått. Totto har ju fått spelat mest av alla i flera matcher så att Hardy har förtroende för honom råder det ingen tvekan om... Jönsson har ju även han hittat kassen igen, vilket är väldigt roligt. Han och Nordström är en fruktansvärt bra kombination, framför allt i boxplay, vilket de även visat under ES. Nordan är ju den bästa poängplockaren i kedjan och han sliter som vanligt hur mycket som helst. Det glädjer mig mycket att han skrivit på för 3 nya år i FBK... Höglund var inte särskilt bra i början av turneringen men han har, precis som de övriga i kedjan, bara blivit bättre och bättre. Trots det tycker jag att Höglund kan betydligt mer än vad han visat... Så totalt sett så tycker även jag att Nordan är den bästa FBK:aren i Tre Kronor för tillfället.
Nu är jag beredd att be om ursäkt för kritiken mot Tomas Rhodins spel i Tre kronor. Han var tvksam i början vill jag dock påpeka, men efter att VM är slut så vill jag bara säga att han faktiskt gjorde en bra turnering. Även den bäste kan ha fel......=)