Fotboll

Grupper · 16856 inlägg · 42 ämnen

« · 2818356 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby: Bryr mej inte så värst , men har förstått att Everton är laget man håller på i staden Liverpool, typ som att Celtic är laget i Glasgow, typ som att QPR är laget i London etc.

Sv: FA-cupen/Ligacupen
{8225}: Gör man som Liverpool och kör med i stort sett reservlaget är det väl klara tveksamheter på hur hårt man faktiskt gick för att vinna.

Sv: FA-cupen/Ligacupen
{8225}: he he he!

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby: Plymouth Argyle, Coolt namn, slog ut nåt bonn-lag idag då

Sv: FA-cupen/Ligacupen
mattias - 74: Klart det är en skräll. Men utan att veta alls antar jag att Leeds valt att hålla så mycket fokus det bara går på att komma sämst topp-2 i Premiership (där man nu leder knappt).

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby:

City fick kämpa mot Leyton Orient men vann med 2 - 1, Millwall slog ut Leeds efter seger med 2 - 0 , det kan ju ses som en liten skräll iaf

Fler matcher i FA cupen nu klockan 16:00

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby:

Ja det var kattens lek med råttan men Tottenham är ursäktade, de har 11 spelare på skadelistan b.la 3 ordinarie mittbackar samt första målis. Maddison m.fl

Sv: FA-cupen/Ligacupen
mattias - 74: Nu såg jag inte matchen men 4-0 säger nog det mesta...

Sv: Superettan
Rip Kirby:

Brage var bra vid denna tiden

Göran Arnberg hade spelat OS med Sverige.

Jonas Källström i laguppställningen är för övrigt Kims farbror så det finns lite att vara stolt över som Borlängebo ;)

Sv: Superettan
mattias - 74: Satan i gatan. I stort sett bara landslagsspelare... att som Brage "bara" förlora med 1-2 är helt jävla galet!
och som du säger en SINNES sjuk elva!

Sv: Superettan
Rip Kirby:

Jag såg matchen mot Inter

Jag var 14 år

Aldrig sett så mycket folk på Domnarvsvallen

Deras laguppställning var sjuk

www.youtube.com/watch?v=1yaxGnGLJZ4

Sv: Superettan
mattias - 74:

* IK Brage grundades under namnet IK Blixt. Man slog sig sedan samman med Domnarvets IF och bildade då Domnarvets GoIF. En utbrytning av fotbollsvännerna i föreningen skapade 7 april 1925 IK Brage.

* Den första säsongen i näst högsta serien kom 1930–1931 efter kvalseger mot Djurgårdens IF. År 1937 tog Brage steget upp till Allsvenskan.

* År 1977 kom Rolf Zetterlund till klubben. Under Zetterlunds ledning avancerade klubben från division III till allsvenskan. Zetterlund tilldelades Guldbollen 1980.

* År 1982 spelade Brage för första gången i Uefacupen. Man mötte Lyngby BK och Werder Bremen.

* Största fotbollsmeriten är spel i Uefacupen 1988, då Brage mötte blivande italienska mästarna Inter och förlorade med knappa 1–2 både på Stadio Giuseppe Meazza och i returen på Domnarvsvallen. UEFA-cupspelet kom under Brages storhetstid, som inträffade på 1980-talet då laget skördade framgångar i Allsvenskan.

* Det ursprungliga damfotbollslaget spelade åtta säsonger i Sveriges högsta division mellan åren 1979 och 1989.[2]

Sv: Superettan
Peja:

Grattis till IK Brage

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby:

ikväll hoppas jag såklart Liverpool vänder 1 - 0 på Anfield mot ett skadedrabbat Tottenham.

Blir kul med en final mot Newcastle på Wembley ;)

Sv: Premier League
Rip Kirby: Eller eventuellt har vunnit. Säsongen 2024-25 pågår ju.

Sv: Premier League
mattias - 74: Antalet ggr Liverpool och Man U vunnit PL antar jag?

Sv: Premier League
Rulltårtan :

Ok jag förstod ändå inte vad du menade med 2 - 13

Kalla mig trög ;)

Sv: Premier League
Rip Kirby: Det var ju lite med glimten i ögat:)

Sv: FA-cupen/Ligacupen
mattias - 74: 2-0 Newcastle! 4-0 totalt. Finalen närmar sig ;)

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby:

Nej verkligen inte oavsett vilket lag man håller på så är det synd med skador och som i detta fallet en nyckelspelare.

Sv: FA-cupen/Ligacupen
mattias - 74: Skador är aldrig kul..

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby:

Ny skada på Martenelli också :/

Sv: FA-cupen/Ligacupen
mattias - 74: Klokt ;)

Börjar se frustrerat ut i Arsenal ;)

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby:

Vi byter tråd ;)

Newcastle ser riktigt heta ut

Sv: Premier League
mattias - 74: Isak stenhårt i stolpen och 1-0 Newcastle på returen!

3-0 sammanlagt. Go Gunners!

Sv: Premier League
mattias - 74: Han kan inte räkna alls.

Sv: Premier League
Rulltårtan : Du sorterar alltså bort dryga 90 år av engelsk ligafotboll när du räknar sådär? Spännande att du då bara plockar bort exakt allting som lagt grunden till varför PL idag anses vara kanske världens bästa fotbollsliga.

Sv: Premier League
Rulltårtan :

Segrar? hänger inte med

Sv: Premier League
mattias - 74: segrar i PL!

Sv: Premier League
Rulltårtan :

2 - 13?

Sv: Premier League
mattias - 74: isåfall är det bara att gratulera och reducerat till 2-13;)

Sv: Premier League
Rulltårtan :

Hoppas kan man ju ;)

Jag tror dock inte det, laget ser sjukt stabila ut.

Sv: Premier League
mattias - 74: man kan ju hoppas att liverpool kraschar:)

Sv: Premier League
Rip Kirby:

Torsk ikväll mot Newcastle i LC och Arsenal blir titellösa även denna säsong ;)

Skatorna vann 1a matchen med 2 - 0

Sv: Premier League
mattias - 74: Det går inte bra för Arsenal och coach Artetas försök att utmana om titeln i Premier League. Personligen bryr jag mig inte alls, men det är ändå lite kul att den tränare som klagar på det mesta inte har ett rätt i sitt uppdrag som coach 😆😅

Sv: Premier League
mattias - 74: På Emirates torde det en gång för alla stå klart vilka enorma problem City har i sitt försvarsspel, för helvete vilket bjudgodis Arsenal fått ikväll!

Sv: Premier League
mattias - 74: tillsammans med många fler.,

Sv: Premier League
Rulltårtan :

Tungt för United nu.

Ny förlust mot Palace på Old Trafford och Martinez utburen på bår :(

Undrar om spelare som Höjlund Zirkzee och Dalot försvinner i sommar.

Höjlund är ju inget annat än en rejäl fiaskovärvning.

Sv: The Championship
{8225}: CL-final 2027

Sv: The Championship
4 raka segrar. Vad händer?
Uppladdat:

500x0-qprgerry.jpg


Sv: Premier League
Rip Kirby: ja nu vände ju United det hela MEN om du undrar varför det är som det är så kan det stavas ägarfamiljen Glazer!! Total misskötsel sen sir Alex sista år i klubben! Amorim som är tränare nu har att beakta flera dyra felköp som klubben gjort och har än så länge inte köpt in något eget! Men till skillnad från tidigare kan han göra byten i matcher som förändrar matchbilden totalt som igår!

Sv: Premier League
Rip Kirby: United hittar dock sig själva och lyckas till slut både kvittera och avgöra matchen efter ett hat-trick från Amad Diallo. Målen i minut 82, 90 och 94.

Sv: Premier League
mattias - 74: Kan du förklara för mig hur det är möjligt att Manchester United ligger under, på hemmaplan mot ligans särklassiga jumbo Southampton med 0-1 efter första. Då har man ju faktiskt spottat upp spelet när man vänder och vinner lokalderbyt i Manchester och man utmanar ju även Liverpool på bortaplan. 15:e plats ligger man på just nu, men man har som tur är bra marginal ner till Everton, Ipswich och Wolves som alla slåss kring nedflyttningsstrecket. Och som man klagade på José Mourinho, titta var klubben är nu?

Sv: FA-cupen/Ligacupen
mattias - 74: Nej, men jag tycker bara att han har en onödigt tråkig attityd i intervjuer och liknande. Det finns alltid ursäkter eller saker att skylla på om och när Arsenal tappat poäng. Jag kallar det för looserbeteende.

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby:

ok vad är det Arteta sagt och gjort. kan inte hänga med i allt haha

Sv: FA-cupen/Ligacupen
mattias - 74: Jag ser att jag nog var lite otydlig. Jag menade Arteta, inte Jesus.

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rip Kirby:

Vad syftar du på för kommentarer som Jesus sagt? vad har jag missat?

Här är nästa runda förresten

Från thefa.com

Saturday 8 February 2025 Fourth Round Prope

15:00 1 Manchester United VS Leicester City
15:00 2 Leeds United AFC VS Millwall / Dag & Red
15:00 3 Brighton & Hove Albion VS Chelsea
15:00 4 Preston NE / Charlton VS Wycombe Wanderers
15:00 5 Exeter City VS Nottingham Forest
15:00 6 Coventry City VS Ipswich Town
15:00 7 Blackburn Rovers VS Wolverhampton Wanderers
15:00 8 Mansfield / Wigan Ath VS Fulham
15:00 9 Birmingham City VS Newcastle United
15:00 10 Plymouth Argyle VS Liverpool
15:00 11 Everton VS AFC Bournemouth
15:00 12 Aston Villa VS Tottenham Hotspur
15:00 13 Southampton VS Burnley
15:00 14 Leyton O / Derby Co VS Manchester City
15:00 15 Doncaster Rovers VS Crystal Palace
15:00 16 Stoke City VS Cardiff City

Fixture dates and times may change, subject to TV selections and replays

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Rulltårtan : Gunners drabbades dessutom av en skada i matchen på målskytten Gabriel Jesus. Inte för att jag gråter det minsta för Mikel Arteta, men utan att veta hur allvarlig skadan är kan jag inte låta bli att få känslan "rätt åt dig" för hans tidigare kommentarer under säsongen.

I övrigt i FA-cupen då? Ja, Tottenham visar "klass" där man fick slita mot division 5-laget Tamworth som tog matchen till förlängning. Att Spurs där går ifrån och vinner med "klara" 3-0 skulle då inte lugna mig en enda sekund om jag nu haft mina sympatier hos Londonklubben.

Premiershipklubben Plymouth skickar ut Brentford från Premier League efter seger med 1-0. Då ska man veta att Plymouth, eller the Argyles, ligger absolut sist i den engelska andraligan. Brentford har ändå en rätt stabil plats i Premier League där man för närvarande innehar elfteplatsen.

Liverpool hade det något lugnare i sin match mot Accrington Stanley som ligger på 19:e plats i League Two. League Two är den fjärde högsta divisionen i det engelska ligasystemet, under League One, och den lägsta divisionen i English Football League. 4-0 vinner man med där bla en 16-årig målskytt presenterar sig. Rio Ngumoha, fostrad i Chelsea, med sina 16 år och 135 dagar gammal är den yngste spelaren någonsin i en Liverpool-elva.

Cupspel är väl något av det allra roligaste som finns, där dramatik inte alls sällan tar upp stor och raffinerad plats!

Sv: FA-cupen/Ligacupen
United slår ut Arsenal trots spel mot ett lag förstärkt med en domare och det IGEN! starkt!

Sv: FA-cupen/Ligacupen
{8225}:

2 skrällar hittills

Plymouth slår ut Brentford och Doncaster som spelar i League 2 slår ut Hull från Championship

« · 2818356 · »