Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Jag har ju naturligtvis mina City-glasögon på mig, och med dessa ser man att Vassell står exakt i linje med Arsenals försvar. Enligt offsideregeln ska det vara luft emellan och det finns det - verkligen - inte. Jag har dessutom matchsekvensen inspelad, och ser på den just nu.
Krossa Arsenal nästa vecka.
Jag brukar, nåja för det mesta, se någon match på lördag, men inte idag, valde hockeyn istället. Jag har enbart läst tabellen, så jag har svårt att uttala mig om domarinsatserna i matcherna idag. Men det låter som det var ännu en domartabbe idag, det börjar bli rätt många av den varan. Har domarna blivit så mycket sämre?
Och Arsenal har idag visat att de inte längre är ett lag för toppen, spelade på sin höjd jämnt idag mot ett city som med sitt på förhand svaga mittfält totalt manövrerade ut Arsenals dito. Om alla linjemän fått sin starroperation betalade av domarförbundet hade matchen slutat 1-1, ett resultat som Arsenal isåfall skulle varit mer än nöjda med.
Det blir genast lite roligare när något av de bottentippade lagen överraskar.
Nu har jag inte sett Everton och Aston Villa spela så mycket, så det kanske är rättvist att de skall vara så långt ner i tabellen. Men det är iallafall några placeringar sämre än vad jag hade förväntat mig.
Just nu så susar Chelsea iväg lite väl mycket tycker jag, visserligen har serien nyss startat så än kan mycket hända, men att något lag skall rå på Chelsea känns just nu väldigt avlägset.
scim:
Det här ställer jag så klart upp på. Här visar C+ att fotbollskunnandet är lika med noll. Ett av årets hetaste derbyn i fotbollseuropa väljer man bort och istället visar man en fullständigt meningslös match från allsvenskan. Tragik!
Om ni håller med mig så kan ni liksom jag skriva på namninsamlingen på att matchen ska flyttas tillbaka. (Se länk)
Den andra matchen var den mellan två överaskningslag i årets PL, nämligen City hemma mot West Ham. West Ham har med tanke på att de slutade på plats nummer 6 i championchip ifjol verkligen imponerat i upptakten av PL. Matchen öppnade i ett högt tempo och det var City som höll i taktpinnen. Den tidigare kritiserade Kiki Musampa styrde och ställde på mittfältet och levererade bollar fram till Cole/Vassell i parti och minut, och man gick bara och väntade på när första City-målet skulle komma. Efter c:a 20 min kommer det då Musampa spelar bollen till Cole som snabbt hittar Vassell som enkelt bryter sig loss från markerande Repka och driver bollen in mot straffområdet, där stöter han på Ferdinand Junior, stannar upp, och klackar sedan bollen till den ditrusande Cole som retfullt enkelt placerar bollen i bortre krysset ur en besvärlig vinkel. Ett oerhört vackert mål och en självklar kandidat till årets dito. Sedan fortsätter City trumma på men tar bara med sig 1 mål i halvlek. I andra lugnar spelet ner sig en aning men det är fortfarande City som styr allt, West Ham kommer upp i några ströanfall men det reds för det mesta ut av ett välspelande City-försvar. City utökar även sin ledning efter att bollen hittar ut till Musampa på vänsterkanten efter slarv i WH-försvaret, Musampa avfyrar vänstersläggan och Carrol kan inte alls hålla bollen, som dimper ned vid Coles fötter och han behöver bara peta in den i det vidöppna målet. West Ham får lite nerv i matchen när man genom kvalhjälten Bobby Zamora reducerar på stopptid men man mäktar inte med att skapa några ytterligare farligheter. Matchen slutar följdaktligen 2-1 till City som tar en mycket välförtjänt seger efter att ha uppvisat det bästa spelet på säsongen. Statistiken bekräftar detta, City skjuter 17 skott på mål, West Ham 3.
Tar man en titt i tabellen så kan man konstatera att det är London och Manchester som dominerar Premier League, de nio högst placerade lagen är antingen från London eller Manchester-området. Fotbollsstäderna Liverpool och Birmingham har det betydligt tyngre, med sina bästa lag placerade på 12e resp 14e plats. Nordöstra England imponerar inte heller, Sunderland på näst sista plats är kanske ingen överraskning men Newcastle är definitivt en besvikelse på plats 13.
Matchen Wigan - Newcastle slutade precis. Wigan vann med 1-0 tack vare en bedrövlig domarinsats. Under matchens gång hann han med att blåsa Newcastle på en straff, ett mål (bollen var över mållinjen men domaren ignorerade detta) samt 40 sekunder av förlängningstiden. Det annonserades 4 min stopptid men domaren blåste av redan efter 93:20, helt idiotiskt, speciellt då 4 min var rejält i underkant med tanke på alla fördröjningarna under matchen. Utöver detta så gav domaren dessutom Wigan rejäl fördel i alla 50-50 situationer, ibland var det riktigt löjligt.
Nu är det hursomhelst dax för de andra matcherna:
Chelsea - Bolton:
Bolton vann visserligen på Stamford för två år sedan och kryssade ifjol, men man har spelat på tok för dåligt i år för att kunna rubba mästarna. Jag råspikar ettan.
Liverpool - Blackburn:
Liverpool har inte direkt imponerat i säsongsupptakten och man har Gerrard skadad, men det ska ändå räcka till att slå högst mediokra Blackburn.
Sunderland - Man United:
Sunderland har förvisso spelat upp sig efter en dålig inledning men United ska inte ha några problem mot Black Cats.
Tottenham - Everton:
Tottenham har väl inte riktigt visat den toppklass många förväntat sig, men i dagens möte mot årets flopplag Everton, som endast mäktat med ett mål framåt, är segern självklar.
Middlesbrough - Portsmouth:
Portsmouth är svaga och en definitiv kandidat till att hamna i bottenstriden, samtidigt som Middlesborough är ett självklart mitten-eller-bättre-lag. Hyffsat säker etta.
West Brom - Arsenal:
WBA har kapacitet att ligga högre än vad de gör, men de har inte fått ut max ur truppen ännu. Arsenal har visserligen problem med skador men bör kunna hämta ut tre poäng från Birmingham idag.
Haha, nu gick Del Horno bort sig kapitalt och gav Stelios Giannakopolous (hmm) öppet läge för att rulla in 0-1. Härligt med lite nerv i matchen. Jag är fortfarande säker på ettan.
Ja, hur orkade man ens skriva det där? Om ingen annan vill göra ett försök så accepterar jag utan omsvep priset för dagens fånigaste HS-inlägg. Vinna med 4-1 på Anfield, så gör man ju bara inte.
Dessutom: fotbollsspelaren Jermaine Pennant förtjänar ett bättre öde än Birmingham, men människan Jermaine Pennant gör det knappast.
Ja just ja, City vann idag också.
Och nu gjorde Arsenal mål...Taylor tappar in matchens enklaste skott, typiskt. Nä, den styrs visst, jaja snöpligt.
Intressanta poänger du tar upp, men det jag tyckte var mest intressant att se var nog ändå Ljungbergs übermanliga knuff som satte Sheringhams gummihandleder i gungning, samt domarens gest mot Sheringham efter det gula kortet. En gest värdig att ge Ove Molin, alla dagar i veckan :-)
Nalle Sjuh:
Jag tror bestämt att du får tillkalla en tekniker som kollar upp den där installationen av Canal Digital. Det verkar som att du har extremt otydlig bild. Eller har du inte betalat räkningen så du har det där gamla hederliga analoga signalfiltret inkopplat?
Solklar hands i straffområdet, domaren gör inget. Sheringham springer fram och ska prata med domaren, då kommer Ljungberg in och knuffar bort Sheringham. Pinsamt. Att Ljungberg dessutom tror sig aldrig göra något fel, medans alla andra som är nära honom borde bli utvisade missade du kanske också.
HAHA!
Tur att man numera är med Canal+ så att man kan kontrollera äktheten i dina utsagor. I det här fallet vinner "fjollan" Ljungberg manlighetskampen mot "datornörds-överkroppen" Sheringham med mil. Välförtjänt gult kort för en tjattrande och struttande 39-åring som borde insett att hans dagar med fri lejd i domartrakasserande var över så fort han lämnade den skitiga nord.
Fredrik Ljungberg - den bäste svensken i världens mest fysiska toppliga. F.ö. tycker jag att Man Ure är alldeles för överrepresenterat bland moderatorerna härinne. In med scim - en kunnig och jolmigt babyblå skribent!
scim:
Det är inte för att han spelar i Assenall. Han hade fått spela i United, Liverpool eller Exeter om han ville, jag hade fortfarande skämts över att en svensk fotbollsspelare inte är mer "karl" än så. Jag har haft svårt för Ljungberg i landslaget också, för ett par år sedan kunde han ju bara springa med bollen till kortlinjen och sedan tappa den, eller vifta om frispark.
Han skulle vara så mycket bättre, i mina ögon, om han slutade med att hela tiden kräva frispark så fort någon är i närheten och om han struntade i att kommentera saker då han får frisparkar mot sig.
De flesta Liverpool supportrar i min närhet delar den uppfattningen. Att man värvade honom istället för att återköpa Owen är obegripligt, och ett hån mot fansen. Owen sänkte förresten City idag med matchens enda mål. En jämn match där ett City utan naturlig målskytt på plan inte lyckades omsätta sina chanser till mål.
Det må vara hänt, men enda anledning till att du skriver saker som att Ljungberg får dig att skämmas för att vara svensk är för att han spelar för Arsenal. Jag tycker det snarare är så att det är spelare som Ljungberg som gör mig stolt över att vara svensk, han är ju trots allt den ende i Premier League som inte skämmer ut sig, tvärtom, han är en tillgång för sitt lag.
scim:
Ronaldo är också av samma skrot och korn, men han är inte svensk. Han kommer från ett av de länderna där den typen av spel är något som kommer med modersmjölken.
Apråpå Merseyside föresten, satt och tittade på matchen Birmingham - Liverpool innan. Jag hade Liverpool som en toppkandidat inför säsongen men det vill jag här med ta tillbaka, snacka om fantasilöst spel. Hela spelidén verkar vara att spela långbollar på oduglingen Peter Crouch. Man kan säga mycket negativt om den långskånken, och jag är väldigt snäll om jag bara säger att man inte precis kan bygga ett lag kring honom. Skulle Pepe Reyna föresten lösa Pools målvaktsproblem? Skulle inte tro det, han får ta på sig båda målen idag.
Nä, det finns ett lag i Liverpool, och dom spelar på Prenton Park.
Everton som lag är ju betydligt bättre nu än när man hade Rooney. Jag tippade Everton som ett bottenlag förra säsongen, men man överpresterade å det grövsta. Inför den här säsongen har man faktiskt förstärkt laget en del men det kan inte hindra dom från att hamna i tabellens undre hälft.
Jag blir vansinnig på Ljungberg. En sån fjolla på planen att det inte är sant. Solklar hands i straffområdet och då Sheingham vill prata med domaren så är Ljungberg där och struttar. Innan det har han varit en primadonna som dråsat i marken så fort en motståndare varit i närheten.
Ljungberg är en duktig spelare, men han är en kärring på planen och jag skäms som svensk att se hans patetiska uppträdande på en fotbollsplan.
Att han hittat målet var iofs ingen högoddsare. Försvarsmässigt är jag rätt lugn, Dunne och Distin är rätt svåröverlistade där bak och Thatcher/Mills är två rätt elaka ytterbackar. Det är anfallet jag oroar mig över, speciellt då vår enda pålitliga avslutare Cole eventuellt missar matchen pga av skada. Jag hoppas att vi spelar följande startelva mot Newcastle
James
Mills, Dunne, Distin, Thatcher
Croft, Ireland, Reyna, Musampa
Sibierski, Vassell
Om det låser på topp så vill jag se att man snabbt byter in någon av herrarna Wright-Phillips/Fowler.
Nem men Owen har ju hittat nätet så försvaret fårnog det ganska svettigt :)
Nä, inte riktigt. Backsidan var nästintill identisk med hur den sett ut de flesta PL-matcherna med undantaget att Mills bytts ut mot Onouha, enligt mig en förstärkning, åtminstone defensivt. Hela mittfältet var ganska grönt, endast Reyna från den ordinarie startelvan. På topp spelade Vassell och Sibs som var rätt heta i förlustmatchen mot Bolton. Som sagt inte ordinarie lag men ändå tillräckligt bra för att man ska kunna köra över ett skitlag som Doncaster, men som så många gånger förr visar City att man inte är ett lag som kan leverera på beställning. Förra året var det likadant då man åkte ut mot Arsenals b-lag i liga-cupen och mot Oldham (League 1) i F.A. Cupen.
Bara att hoppas att det kommer en reaktion på detta till helgen mot Newcastle som på inga sätt imponerat i upptakten av Premier League.
Nu var City nästa lag att åka på en skräll, 0-0 efter 90 minuter mot Doncaster Rovers (mittenlag League 1). City gör 1-0 i första förlängningshalvleken efter Richard Dunne blivit nerriven i straffområdet...sedan åker City för andra matchen i rad på en hands i eget straffområde och Doncaster gör mål på den efterföljande straffen. Matchen går sedan till straffläggning där Doncaster inbytte målvakt blir stor matchhjälte efter två räddningar. Slutresultat 4-1 Doncaster. Skämmes City.
Så ironiskt att du då ägnat 10 av dina första 11 inlägg till att diskutera den ;)
Okej, hade ingen aning om när 1-0 kom. Eftersom ingen tv kanal är direkt intresserad av att visa en skit match i liga cupen så gav jag så klart också fan i att bry mig. såg bara på text tv resultatet och letade upp spurs lag uppställning. Men även efter det kunde jag inte förstå hur det gått till...
underskattning eller bara en fruktansvärt dålig match. skiter i vilket, cupen är inget av intresse för moi.
Grimsby sköt 1-0 i 87e matchminuten så det var nog lite sent att vakna då. "En gnutta underskattning" är dagens understatement.
Ja jag vet att dom ställde upp med ett bra lag. Och en gnutta underskattning infann sig säkerligen också. Men jag håller på min teori att hade det varit en mer betydelsefull match så hade dom inte förlorat mot Grimsby. Dom hade inte motivationen att jobba på för en kvitering sista 10-15min som dom hade gjort om det var en PL match. Sen att dom förlorar försvarar jag inte, Tycker man kan begära en vinst av ett lag som är rankat att hamna topp 6 i ligan denna säsong.
För att förtydliga det jag skrivit tidigare. Hade det handlat om att man inte värderade Liga Cupen hade man ställt upp med ett mer B-betonat lag och hoppats på att det skulle räcka för att vinna matchen. Detta var dock inte fallet här utan man ställde upp med ett i stort sett ordinarie lag men lyckades ändå inte bärga en vinst. Detta gäller även Aston Villa som även dom ställde upp med ett rätt ordinarie lag, men där var utgången i matchen enligt förväntningarna.
Precis, man underskattade Grimsby som lag, inte Liga Cupen som cup ;)
Nej kanske inte just den matchen, Men samtidigt hade det varit en viktigt match så hade Grimsby fått pisk. Så vet inte riktigt vad det beror på att dom förlorade. För dom hade en del A-lags spelare på planen....
Jag förstår precis vad du menar, jag tycker bara att formuleringen var lite underlig. Hursomhelst, så det var alltså därför Tottenham förlorade mot Grimsby? För att man inte tar Carling Cup på allvar?
Ja, det undrar jag också, möjligtvis ansåg domaren (felaktigt) att Pires touchade bollen igen.