Bissett19: Ytterst tråkigt, det som hänt. Men jag förstår inte riktigt beslutet att ställa in matchen. Kan ju knappast vara en säkerhetsaspekt. Inters fans var ju inte inblandade, utan det var ju en sammanstötning mellan fans till Juventus och Lazio.
Det rann iväg till slut ändå. 8-0 och största vinstmarginalen i CL. Får hålla med TV6-kommentatorerna dock om att det var pinsamt från Besiktas sida. Jag hade nog kunnat hindra 8-0 målet, och jag är 1,73...
O Glade Glenn skriker som en galning när Liverpool gör mål som vanligt.Matchen känns annars rätt klar,Besiktas ser lagom intresserade ut.Kan nog bli ett par baljor till för Liverpool. Inte ens Hyypiä kan vända denna match;)
Rosenborgsguttarna har 1-0 på Mestalla mot Valencia,det vore rätt coolt om dem lyckades knipa nån poäng där.
Men Benayoun är glödhet... Och Crouch verkar sugen på att visa vad uttrycket target player faktiskt betyder. Kan tvärtom vad du säger bli många mål ikväll!
Inte en kommentar ännu om dagens matcher? Då får jag åtgärda det.
Om Arsenal borde ha haft tre pinnar i söndags fick man nog vara glada för en i dag. Arsenal hade mycket boll, men United har ett betongförsvar och var hela tiden otroligt giftiga på kontringarna. Skulle något lag ha vunnit sett till målchanser så måste jag erkänna att Utd låg närmare segern. Minns jag rätt är Arsenal nu, om man räknar matcher i alla tävlingar, uppe i 25 raka utan förlust sedan man förlorade hemma mot West Ham i april förra säsongen. Inte alls så illa pinkat, måste jag säga. Och dessutom är väl det ett tecken på att det är dags att på allvar börja tro att Arsenal kan utmana om ligatiteln. Jag ser fortfarande United och Chelsea som huvudkandidater till att vinna (med Utd som större favoriter än Chelsea med tanke på att Drogba och Essien missar ett gäng matcher i jan-feb), men efter de två senaste matcherna är det dags att inse att Arsenal har något riktigt bra på gång och kanske, kanske är man med och slåss om titeln hela vägen ut.
Liverpool däremot vete fan. Visst, de har ett par viktiga gubbar skadade, men det jag såg av dagens match mot Blackburn var inte mycket att hänga i julgranen, och innan alla skadade är tillbaka och i full form igen kan de ha halkat för långt efter. Jodå, det är bara sex poäng upp och en match mindre än Utd och Chelsea, men med tanke på att United, Chelsea och Arsenal alla är bra form kan avståndet snabbt växa. Skulle två av de tre lagen dra iväg till nio-tio poängs avstånd kan nog Benitez glömma ligan. Det går att ta in tio poäng på antingen United, Chelsea eller Arsenal - men knappast två av dem och, vågar jag nog påstå, definitivt inte alla tre. Inte ens när man har en match tillgodo på två av dem. Vi är ju inte där ännu, men tåget är på väg att gå så ska Liverpool med är det nog dags att gå och köpa biljetter snart.
Rent matematiskt ökar givetvis hans chanser, men i praktiken är de nog precis lika stora. Jag hoppas att han står imorrn, men jag litar på Svennis i frågan.
Jag kan ju förstå att man slänger in honom i en studio, för där gör han ju minst skada i sin mysfarbror-roll. Men att låta honom kommentera live fotboll när han uppenbarligen både lider av starr och demens är obegripligt. Dessutom släpper de iväg honom helt själv, ingen studio eller exportkommentator som kan rätta alla fel han häver ur sig.
Skärpning Canal+, värva någon munvig ersättare från radiosporten.
LL: Nog är det innanför straffområdet nog, för det är då Gerrards ben slutar att fungera. Straffen kan man alltså ifrågasätta. Och Gerrard borde nog få sitt nervsystem kollat, för benen skall väl inte sluta springa för att någon gruffar lite i brösthöjd.
Sen tycker jag nog att Everton skulle ha haft straff i sista sekunden. Det är ju en sån neddragnig man ser i Ultimate Fighting.
Ja dom hade tur idag liverpool. jag är besviken på lagets insats. Dock håller jag inte med dig om den första straffen. En klar tröjdragning och straff dock som du säger på gränsen men frispark had ejag kunnat accepterat också.
dock mattades everton av sin 1:a utvisning. Nu lever mitt odds iaf :) Nu hänger det på Villa ikväll =)
mattias - 74: fast jag tycker att straffen (den första alltså!) var feldömd för förseelsen sker utanför straffområdet. Jag tycker till och med att det kunde ha varit frispark åt andra hållet, Gerrard fäller ut armen och hindrar försvararen från att springa ikapp honom. Samtidigt går spelvändningen så snabbt så det är svårt att klandra domaren för att han inte hinner se det.
Den andra straffen däremot är inte mycket att klaga på. Men det var en snygg räddning av Neville, han skulle nog göra sig bra som målvakt :-)
Men du, där blev Everton blåsta på en solklar straff! LeScott blir rejält nerdragen av Carragher men domaren är för feg för att blåsa. Svagt.