Fotboll

Grupper · 16995 inlägg · 42 ämnen

« · 938648 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Serie A
Bissett19: Ytterst tråkigt, det som hänt. Men jag förstår inte riktigt beslutet att ställa in matchen. Kan ju knappast vara en säkerhetsaspekt. Inters fans var ju inte inblandade, utan det var ju en sammanstötning mellan fans till Juventus och Lazio.

Sv: Serie A
Man hade sett fram emot en ny match med Ibra igen,men matchen ställs in då En Laziosupporter har skjutits till döds:(

Sv: Premier League
scim:

Ny seger för city i Em ?

Sv: Champions League
Bissett19:

Satan, vilken träff... Det är vackert!

Sv: Champions League
Wayne Gresky:

Thanks!
Japp, det var snyggt det också, men kommer som sagt lite i skymundan av Ibras mål...

Sv: Champions League
Bissett19: Inte utan att man ställde sig upp o jublade. Fruktansvärt snyggt mål, gåshud.
Nu vill man se lite mer sånt där även i landslaget.

Maestro Ibra, please!


Sv: Champions League
Någon som har en länk till Källströms mål?
Det var visst också rätt snyggt har jag hört, men tyvärr inte sett...

Sv: Champions League
Nu har en annan fått sett hästsparken också. Starkt jobbat av Brassarna också i CSKA.

Zlatans första såg ut som det var Brynäsare i CSKA's försvar.

Sv: Champions League
Bissett19: När det är fotbolssporr på TV så somnar en strax före 2030 för att vakna 0300 för att stänga v TV'n. Life sucks

Sv: Champions League
wap.hockeysnack.com
Satan i gatan vad snyggt Zlatans mål var.Bra match,snygga mål,fotbollsporr helt enkelt.

Sv: Champions League
Wayne Gresky:

Verkligen, en av de bättre man sett på ett tag. Är imponerad över Moskvas insats.

Svennis:
Kööööp Wagner Love.

Sv: Champions League
scim:

4-2 var sjukt snyggt!
Zlataaaaaaaaaaaaaan!!!!
Vilken bra match det är.

Sv: Champions League
mattias - 74:

Vilken match, först två klassmål av Moskvas brassar och sedan snabb replik av Inter via Zlatan och Cambiasso!

Sv: Champions League
Bissett19:

Heja Inter, nästa skräll är ett faktum ??

Sv: Champions League
mattias - 74:

Nej.
Barcelona1 - 0Glasgow Rangers
1:a halvlek
 Mål 
T.Henry - 6' 

Sv: Champions League
Kan skottarna fortsätta skrälla ??

Barcelona - Glasgow Rangers

Sv: Champions League
Mike Skinner: 8-0 till Pool, vilken slakt! Lobbmål från utanför straffområdet med röven, när hände det senast?

Sv: Champions League
Det rann iväg till slut ändå. 8-0 och största vinstmarginalen i CL. Får hålla med TV6-kommentatorerna dock om att det var pinsamt från Besiktas sida. Jag hade nog kunnat hindra 8-0 målet, och jag är 1,73...

Sv: Champions League
Projta:

Jävligt roligt att Rosenborg leder faktiskt! Och själv känner jag mig lite nöjd med att i halvtid ha haft åsikten om att Benayoun verkar glödhet. ;)

Sv: Champions League
sylf: Jaja jag får äta upp de där långt tillbaka känns det som :) . Aja skoj med Rosenborg leder iaf med 2-0 nu

Sv: Champions League
Projta: "Startar man med Croch o Voronin kan de int bli mycket mål =).. Blir" långa bollar på Bengt" ;)

Hmmm, 4-0 nu!

Sv: Champions League
Mike Skinner:

O Glade Glenn skriker som en galning när Liverpool gör mål som vanligt.Matchen känns annars rätt klar,Besiktas ser lagom intresserade ut.Kan nog bli ett par baljor till för Liverpool.
Inte ens Hyypiä kan vända denna match;)

Rosenborgsguttarna har 1-0 på Mestalla mot Valencia,det vore rätt coolt om dem lyckades knipa nån poäng där.

Sv: Champions League
Projta:

Men Benayoun är glödhet... Och Crouch verkar sugen på att visa vad uttrycket target player faktiskt betyder. Kan tvärtom vad du säger bli många mål ikväll!

Sv: Champions League
mattias - 74: Startar man med Croch o Voronin kan de int bli mycket mål =).. Blir" långa bollar på Bengt" ;)

Sv: Champions League
sylf:

Sissoko är inte med så det ökar våra chanser avsevärt. Hoppas på oavgjort på Marseille matchen ikväll. Då är det definitivt inte kört.

Själv har jag 4 , 5 ,6 på Pool på Bomben ikväll :-)

Sv: Champions League
Projta: Jag har själv tippat 5-0, men det räcker inte. Torsken hemma mot Marseille blir ödesdiger.

Sv: Champions League
sylf:

Dysterkvist det är inte kört än, bara nästan.

Dock tror jag som du men vägrar göra det egentligen

Sv: Champions League
mattias - 74: Ähh idag blir den e säker vinst med 4-1 !

Sv: Champions League
mattias - 74: Nej, men den som spelades i Istanbul för 2 veckor sen var det. Nu är CL bara en transportsträcka, 3 matcher kvar sen är det slut.

Sv: Champions League
sylf:

Skall man våga säga att matchen ikväll mot Besiktas är Viktig :-)

Sv: Premier League
Inte en kommentar ännu om dagens matcher? Då får jag åtgärda det.

Om Arsenal borde ha haft tre pinnar i söndags fick man nog vara glada för en i dag. Arsenal hade mycket boll, men United har ett betongförsvar och var hela tiden otroligt giftiga på kontringarna. Skulle något lag ha vunnit sett till målchanser så måste jag erkänna att Utd låg närmare segern. Minns jag rätt är Arsenal nu, om man räknar matcher i alla tävlingar, uppe i 25 raka utan förlust sedan man förlorade hemma mot West Ham i april förra säsongen. Inte alls så illa pinkat, måste jag säga. Och dessutom är väl det ett tecken på att det är dags att på allvar börja tro att Arsenal kan utmana om ligatiteln. Jag ser fortfarande United och Chelsea som huvudkandidater till att vinna (med Utd som större favoriter än Chelsea med tanke på att Drogba och Essien missar ett gäng matcher i jan-feb), men efter de två senaste matcherna är det dags att inse att Arsenal har något riktigt bra på gång och kanske, kanske är man med och slåss om titeln hela vägen ut.

Liverpool däremot vete fan. Visst, de har ett par viktiga gubbar skadade, men det jag såg av dagens match mot Blackburn var inte mycket att hänga i julgranen, och innan alla skadade är tillbaka och i full form igen kan de ha halkat för långt efter. Jodå, det är bara sex poäng upp och en match mindre än Utd och Chelsea, men med tanke på att United, Chelsea och Arsenal alla är bra form kan avståndet snabbt växa. Skulle två av de tre lagen dra iväg till nio-tio poängs avstånd kan nog Benitez glömma ligan. Det går att ta in tio poäng på antingen United, Chelsea eller Arsenal - men knappast två av dem och, vågar jag nog påstå, definitivt inte alla tre. Inte ens när man har en match tillgodo på två av dem. Vi är ju inte där ännu, men tåget är på väg att gå så ska Liverpool med är det nog dags att gå och köpa biljetter snart.

Sv: Premier League
scim:

Trodde ärligt talat på poäng för er idag men efter 20 minuter ändrade jag uppfattning :-)

Sv: Premier League
mattias - 74:

Frågan är väl varför Garrido fick spela matchen ut, det var den sämsta insats av en enskild spelare i City-tröjan. Någonsin.

Resten av insatsen sög ju iofs också, men det får man nog räkna med som ett numera (något naivt) spelande lag.

Sv: Premier League
Scim:

Pajsakonster av Drogba as usual. varför spelar inte Bianchi? Skadad? Samars är väl inte ordinarie annars eller ?

Sv: Premier League
mattias - 74:

Rent matematiskt ökar givetvis hans chanser, men i praktiken är de nog precis lika stora. Jag hoppas att han står imorrn, men jag litar på Svennis i frågan.

Sv: Premier League
mattias - 74:

Länken också

Sv: Premier League
scim:

Schmeichel lånas ut till Cardiff och det ökar Isakssons chanser att få bli 1:a målis i city.

Där får han erfarenhet säger svennis om Kaspers klubbbyte

Står han i helgen redan ?

Sv: Premier League
scim:

Vem efterträder JOL??

Sammy skall ju vara assisterande till Benitez har jag tyckt mig höra

Sv: Premier League
Så har Martin Jol fått sparken från Tottenham, och för några veckor sedan fick Sammy Lee kicken från Bolton...precis som jag tippade inför säsongen.

Synd att jag inte spelade pengar på det bara...

Sv: Champions League
Bissett19:

Liverpool riktigt illa ute i CL. Nu krävs seger i återstående matcher vilket naturligtvis går men är omöjligt :)

Fokus på Ligan nu Tack !

Sissoko ryktas till Juve. Jag blir det första att gratulera juve till en Världsmästere i Felpassningar.


Nån som vet hur det gick för Glenn " Jag skall krypa " Hysen?

Sv: Premier League
LL: Joo men hegerfors har gjort sitt nu ! e så trött på att höra hans röst helt och hållet..

De värsta är att han kritesrar alla nya Kommentatorer spec en av min Favo.
Jesper Husfeldt

Sv: Premier League
LL:

Jag kan ju förstå att man slänger in honom i en studio, för där gör han ju minst skada i sin mysfarbror-roll. Men att låta honom kommentera live fotboll när han uppenbarligen både lider av starr och demens är obegripligt. Dessutom släpper de iväg honom helt själv, ingen studio eller exportkommentator som kan rätta alla fel han häver ur sig.

Skärpning Canal+, värva någon munvig ersättare från radiosporten.

Sv: Premier League
scim: Hegerfors som en gång i tiden var så bra, snacka om att han har tappat stinget.

Sv: Premier League
Kan någon vettig människa ge Hegerfors kommentatorsförbud med omedelbar verkan?

Sv: Premier League
mattias - 74: fast jag påstår att det var utanför straffområdet som han tog tag i tröjan och då ska det inte vara straff utan frispark.

Sv: Premier League
LL: Nog är det innanför straffområdet nog, för det är då Gerrards ben slutar att fungera. Straffen kan man alltså ifrågasätta. Och Gerrard borde nog få sitt nervsystem kollat, för benen skall väl inte sluta springa för att någon gruffar lite i brösthöjd.

Sen tycker jag nog att Everton skulle ha haft straff i sista sekunden. Det är ju en sån neddragnig man ser i Ultimate Fighting.

Sv: Premier League
LL:

Ja dom hade tur idag liverpool. jag är besviken på lagets insats. Dock håller jag inte med dig om den första straffen. En klar tröjdragning och straff dock som du säger på gränsen men frispark had ejag kunnat accepterat också.

dock mattades everton av sin 1:a utvisning. Nu lever mitt odds iaf :) Nu hänger det på Villa ikväll =)

Sv: Premier League
LL:

Jo där blev Everton rånade på en straff.

Sv: Premier League
mattias - 74: fast jag tycker att straffen (den första alltså!) var feldömd för förseelsen sker utanför straffområdet. Jag tycker till och med att det kunde ha varit frispark åt andra hållet, Gerrard fäller ut armen och hindrar försvararen från att springa ikapp honom. Samtidigt går spelvändningen så snabbt så det är svårt att klandra domaren för att han inte hinner se det.

Den andra straffen däremot är inte mycket att klaga på. Men det var en snygg räddning av Neville, han skulle nog göra sig bra som målvakt :-)

Men du, där blev Everton blåsta på en solklar straff! LeScott blir rejält nerdragen av Carragher men domaren är för feg för att blåsa. Svagt.

« · 938648 · »