Rytter: som jag förstod det var valet tidiga lördagsmatchen eller sena söndagsmatchen, men jag kanske missförstod det hela? Och helt själva kunde de förstås inte välja heller, Aston Villa var givetvis också med och bestämde.
Oavsett vilket så var det väl ganska många spelare som spelade i går som inte spelade i söndags, och det var dessutom hemmamatch båda gångerna så de behövde inte resa någonstans så tiden mellan matcherna tror jag var av ganska marginell betydelse.
Var inte valet United hade mellan att spela tidig match på Söndag eller sen match på Söndag? Det var iaf så jag trodde att det var, inte att dom själva kunde besluta ifall matchen skulle gå på Lördag eller Söndag.
mattias - 74: United valde själva att spela i söndags. De hade kunnat spela 12.45 på lördagen (engelsk tid) men ville inte det eftersom det hade varit landslagsuppehåll.
Jag ser det "nästan" som en omöjlighet för United att gå vidare. Sista Portomålet blir nog avgörande till deras fördel. Hade inte dom kvitterat hade det räckt med 0 - 0 nere i Portugal. Nu måste United göra mål. Men jag gråter inte :)
Dessutom förstår jag inte varför United spelade igår och inte i kväll med tanke på att de hade match i ligan så sent som i söndags ?
mattias-74: X är inte alls otänkbart, men jag anser att Arsenal ska vinna den här matchen. Villarreal är inte särskilt bra i försvarsspelet, det ska Arsenal kunna utnyttja.
Ikväll är det så återigen dags för Champions League
Personligen har jag en förhoppning om att United skall förlora men det finns inte på världskartan. endast grov underskattning kan snuva United på segern ikväll..
Poffa: hehe, tur att du inte var lite snabbare på att skriva då så att du inte hade hunnit trycka på "Skicka" :-)
En bra helg för min del. Arsenal vann och Villa förlorade. Dessutom var det i går ett underbart vårväder och det blev årets första utomhusöl som uppladdning inför Arsenal-City.
Hade United förlorat i dag tror jag att de hade bommat alla återstående titlar, men nu kommer de att ta åtminstone ligan. Och nu bör även striden om fjärdeplatsen vara i det närmaste avgjord, de sex poäng som skiljer är i praktiken sju eftersom Arsenal också har 17 mål till godo på Villa.
Bissett19: antagligen väntade han sig att Ronaldo skulle gå på kraft igenom muren. Måste säga att det även var väldigt passivt agerat av utespelarna, det var ju bara en spelare som försökte rusa fram mot bollen.
Poffa: inte ofta man ser att det blir frispark för bakåtpassning. Inget bra ingripande av Milner där som tvingade Friedel att ta bollen med händerna. Får se om United kan spela upp sig efter det här.
Oavsett vilket så var det väl ganska många spelare som spelade i går som inte spelade i söndags, och det var dessutom hemmamatch båda gångerna så de behövde inte resa någonstans så tiden mellan matcherna tror jag var av ganska marginell betydelse.