Fotboll

Grupper · 16993 inlägg · 42 ämnen

« · 1256763 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: FA-cupen/Ligacupen
renen: Fan vad läckert. Men de blir inte favoriter i finalen, va?

Sv: FA-cupen/Ligacupen
T T: Ja hoppas.

Sv: FA-cupen/Ligacupen
Pompey till final?

Sv: La Liga
Och där tog matchen mellan City och Birmingham slut, en match där City fortsatte visa fin målform och vann med hela 5-1. Därmed går man upp på 62p och +28 i målskillnad.

Liverpool med en match mer spelad har 56 och +21 och Tottenham och Aston Villa, har med en match mindre spelad 58/+26 respektive 54/+12.

Tottenham och City har det svåraste spelschemat med möten mot Arsenal/Chelsea/United respektive United/Arsenal, samtidigt som Liverpool och Villa har något lättare matcher.

Personligen tror jag Villa har försatt sina chanser, och de krävs förmodligen vinst i samtliga av de återstående fyra matcherna för att ha en chans på fjärdeplatsen, och eftersom en av matcherna är mot Chelsea så har jag svårt att tro att de klarar av det, speciellt med den form de visar upp nu.

Villas form är inte heller den speciellt stark för närvarande, men deras återstående matcher ser som sagt hyffsat överkomligt ut och näst sista matchen för säsongen är borta mot City, inte alls omöjligt att det kan bli en final om fjärdeplatsen. Deras dåliga målskillnad jämfört med de andra lagen talar f.ö. mot Villa.

Tottenham vet jag inte riktigt var jag har, deras försvar verkar vara inne i en svacka just nu, och är ju inte alls positivt med tanke på att de tre kommande matcherna som sagt är mot Arsenal, Chelsea och United. Även Tottenham har ett möte mot City (omgången innan Villa möter City) och även den kan visa sig oerhört viktig.

Nåväl, ska bli intressant att se hur denna omgång summeras på onsdag, och sedan nästa omgång då City möter United (med mig på plats), Tottenham möter Chelsea, Liverpool möter West Ham och Villa möter nerflyttningsklara Pompey.

Som sagt...spännande avslutning, även om bottenstriden börjar se avgjord ut.

Sv: La Liga
mattias - 74: Faktum kvarstår ;)

Frågan är om Liverpool spelat bort sina chanser till fjärdeplatsen nu. Ska bli intressant att se hur Aston Villa och Tottenham klarar sina svåra matcher mot Everton resp Arsenal på onsdag...det/de lag som vinner där är definitivt att räkna med i avslutningen!

Sv: La Liga

scim:

Svårt och göra mål när man inte är med :)


Sv: La Liga
mattias - 74: Jag tror inte Liverpool har så mycket glädje av dom fantasimålen. Idag gjorde han förresten 0 mål, men det gjorde Rooney med. Tevez däremot, han har gjort ett.

Sv: La Liga

scim:

I Själva spelet har rooney ett plus på Torres men som striker finns det ingen bättre enligt mig än Torres. Sätt honom i barcelona och han gör 40 mål.


Sv: La Liga
mattias - 74: Rooney har både fler gjorda mål och bättre målsnitt. Att Torres spelat i färre matcher är bara ett tecken på att han är klenare än Rooney och något som givetvis ska med i bedömningen.

Sv: Serie A
mattias - 74: Det måste ha spekulerats om ett uppgjort kryss men så blev det inte. Lazio vann, 2-3.

Sv: Serie A

T T:

Konstig odssättning på bet 365.com

11 Apr 15:00 Bologna v Lazio 5.50 1.50 4.75



Sv: La Liga
mattias - 74: Rooney är i alla fall fulare!!! Shreks lillebrorsa med större öron!

Sv: Premier League

sylf:

Idag vill jag se bländande fotboll på Anfield! Så pass bländande att Machini sätter vinet i halsen och darrar sig till söms i natt.

4:e platsen tillhör Liverpool


Sv: La Liga

scim:

Glömde tillägga att jag inte håller med dig om att Rooney är bättre än Torres. Nu är Rooney skadad och Torres har varit skadad men är båda friska så är båda riktigt bra men Torres är bättre. Min åsikt.


Sv: La Liga

Poffa:

Ja det är tufft men jag överlever


Sv: La Liga

mattias - 74: Liverpool-hat?! Du skämtade, jag skämtade tillbaka, du var för trög för att fatta att jag försökte vara elak med glimten i ögat.

Jag inser nu att du håller på både Leksand och Pool, det måste vara ett tufft liv. Här ta några smileys till och använd dem då du känner för det. It's on the house...

:-) ;-) =) :-P :-D


Sv: La Liga

scim:

Håller med dig men faktum är att Liverpool är beroende av 2 spelare och när dom går sönder så brukar allt som oftast pool förlora eller tappa poäng. Detta är iof inte nåt vanligt fenomen men skillnaden mellan pool och ex United är att united har betydligt bättre spelare att sätta in vid skador.

Jag försökte bara vara rolig när jag sa att meesi höll Liverpoolklass men Poffa var tvungen att gå in och vädra sitt Liverpoolhat ändå... Fel tråd dessutom.

Redigerad kommentar


Sv: La Liga
mattias - 74: Rooney är bättre än Torres, alla dagar i veckan, sedan är Uniteds backlinje och målvakt klasser bättre än Liverpools dito, men det valde du att inte nämna.

Anledningen till att Liverpool ligger där de ligger är för att de har inkompetenta ägare och en överskattad tränare, som fick en gloria på huvudet efter CL-finalen mot Milan. Att ha många spelare på skadelistan är ofta bara en reflektion över vilken typ av spelare man har i truppen samt kvalitén på läkarteamet.

Sv: La Liga
sylf: Fuskas hela tiden ? mja finns ett par PL spelar som är duktiga på filma oxå, inte minst Drogba och Nani

Sv: La Liga

mattias - 74: Jodå, ditt "budsakp" gick fram. Jag trodde dock inte att man skulle behöva lägga till smileys hela tiden, då man skojar tillbaka. Här, ta ett par smileys och lägg in i mitt tidigare inlägg.

:-) ;-) =) :-P


Sv: La Liga

Poffa:

Jag skojade men tydligen gick inte mitt budsakp fram.. Torres är bättre än Rooney, Gerrard är bättre än Carrick, Nani, Scholes m.fl.. Skillnaden att ni ligger bättre till i tabellen är att ni har bättre lag poch sluppit skador på nyckelspelare, jag var som sagt ironisk men du är som vanligt snabb att vara dum..


Sv: La Liga
mattias - 74: Näe, inte Liverpoolklass på den killen. I PL funkar det inte att vara 1.05 hög och väga 32 kilo. I la liga funkar det bättre där det fuskas och filmas hela tiden. Även om jag måste tillstå att killen ändå är hyfsad......Skulle förmodligen ta en plats i Gefle med lite träning:-))

Sv: La Liga

mattias - 74: Vore Liverpool ens hälften så bra så skulle de inte harvat omkring på 6:e - 7:e plats i Premier League.

Domaren däremot, han håller Liverpool-klass. Är alldeles för petig och därmed rena katastrofen och får massor av uppmärksamhet.


Sv: La Liga

65selander:

Liverpoolklass på den killen :)


Sv: La Liga
mattias - 74: Messi har iaf uppfyllt en del utav ditt tips :-)

Sv: La Liga

T T:

Tippar på att ronaldo och Messi målar. Ronaldo på straff :)


Sv: La Liga
Avspark strax då. Det är bara att luta sig tillbaka och njuta. Lite synd på Zlatan bara om man ska vara petig.

Sv: Premier League
Förra helgen hälsade vi Newcastle välkommen tillbaka till Premier League. Den här helgen hälsar vi West Bromwich välkommen åter. Detta efter att de vunnit dagens match mot Doncaster med 3-2.

Sv: Diverse

T T:

Köpte Papperstidingen idag och läste en rolig grej i Wennmans Englands krönika London Calling !

" Denna ständige Robbie Savage. Derbystjärnan berättar i sin Mirror-Kolumn  om sin kväll i London nyligen. Han skulle värma upp inför en bröllopsmiddag hoppade in i en taxi och sa. Kör oss till ett bra ställe i Soho. Där passar vi in liksom. Taxichauffören tittade på Robbies vita kostym och nyblekta tänder och sen på hans kompis som hade tatueringar och ring i örat. sen körde han dom utan ett ord till Londons största gaybar "

Humor..


Sv: Europa League
T T: Game over nu (kanske)!

Sv: Europa League
renen: Haha, tänkte precis skriva att Benfica kan göra en Bayern.

Sv: Europa League
mattias - 74: Ojoj vilket anfall! Nu gäller det att inte göra en manchu :)

Sv: Premier League

sylf: Sitter nog snyggt på min välbyggda bryggerikropp.

Annars så såg den jävligt bra ut förutom övergångstället längst ner på armarna.


Sv: Premier League

sylf:

HAHA Ja " Han " blir väl alldeles till sig :)


Sv: Premier League
mattias - 74: Undrar vad din pojkvän tycker när du köper en så tajt tröja:-))

Sv: Premier League

sylf:

Undrar vad Carragher och Kuyt säger nu när tröjorna är så tighta, dom har ju alltid spelt i tröjor som fladdrar :)


Sv: Premier League
mattias - 74: Bara att hänga på låset och beställa en!!!!

Sv: Premier League
mattias - 74: Kommer ta lång lång tid innan jag kan förlika mig med att Carlsberg inte finns med på tröjan längre. Om ens någonsin..


Sv: Champions League
T T: Bra! även om denna semi inte känns så het, men bra att manchu åkte :)

Sv: Champions League
Aaaaaaarjen Robben!

Sv: Champions League
renen: Inter-Barca man tackar ja :)

Sv: Champions League
Poffa: Messi-Arsenal 4-1 slut. Vilken spelare!

Sv: Champions League
Messi - Arsenal 3-1 efter en halvlek.

Sv: Premier League
Välkommen tillbaka till Premier League, Newcastle.

Sv: Premier League
Dream Team: Inte som den här, vi har tre lag som slåss om seriesegern (med Arsenal som outsider), fem lag som slåss om fjärdeplatsen (med Everton som outsider) och sex lag inblandade in nerflyttningsstriden. Sällan har det varit så många lag inblandade i kampen om de olika nyckelpositionerna.

Sv: Premier League
scim: Jag vill minnas att avslutningen så nära som förra säsongen var rätt så spännande också! ;)

Sv: Premier League
Dream Team: Bra omgång för City idag, seger mor Burnley samtidigt som Tottenham lite oväntat förlorade borta mot Sunderland.

Anmärkningsvärt från de matcherna var att Sunderland brände två straffar (båda av Bent om jag inte missuppfattade rapporterna) samt att City ledde med hela 3-0 efter endast dryga 7 minuter.

Ska bli intressant att se om Liverpool hänger med i kampen om den åtråvärda fjärdeplatsen i morgondagens match mot Birmingham. Sällan har avslutningen av Premier League varit så spännande!

Sv: Premier League
mattias - 74: Vilket också blev fallet. Mer än bara "poäng", t.o.m.

« · 1256763 · »