Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Som du kanske känner till så innehåller Europa fler länder än Spanien, och det är givetvis bättre för europeisk fotboll om lag från flera länder är med långt in i turneringen. Däremot är det bättre för spansk fotboll med två lag i finalen. Ja, du förstår kanske skillnaden om du funderar en stund.
Roligt med två spanska lag i finalen är det hursomhelst, onekligen, inte.
Glenn sa väl att han inte tyckte att det vore bra med en final med två lag från samma land.
Tror på Arsenalseger ikväll med 2 - 1 mål av Henry och Fabregas, fast man skall inte underskatta Villareal! Vore onekligen roligt med 2 spanska lag i finalen!
Ralf Edstöm sa att det inte är bra för europeiskfotboll med 2 spanska lag i finalen!!! Fattade inte vad han menade med det riktigt.. Är det bättre med 2 Engelska då elller vad??
mattias - 74:
Med tanke på att Milan hade två jättelägen i första så kunde det slutat 2-1 till Milan, också.
Själv så tittade jag mest på Milan - Barcá tyckte det va en rätt så tråkigt match.. men till slut så vann Barcá med 1-0 borta mot Milan...
Jag kan sträcka och säga att Barcelona är i Final !
Tycker riktigt riktigt synd om Spurs, men dom får väl tacka Koreanen elle va han kommer ifrån!
mattias - 74: Matchen Spurs-United har väl egentligen dominerats av Spurs trots att United leder med 2-0 efter första halvlek.Spurs har missat massor med chanser o den största målsumparn av alla är Dawson som har haft tre kanonlägen att göra mål.Medans Rooney har haft två lägen o gjort två mål,det andra efter ett taffligt försvarspel av Spurs ytterback Lee.
Annars är det ju en bra match med högt tempo o för en gångsskull bra passningspel,ska bli intressant o se om Spurs är starka nog att komma tillbaka i matchen,eller om man viker ner sej nu.
Först mötet snart på Whit hart lan mellan Totenhamn- Man U
Spurs kämmpar för 4e platsen, och United för sin 2a plats..
Hoppsa att spurt vinner denna match. dom är värde 4e platsen tycker jag.
Start: 13:45 C-plussport
Den andra matchen är Derbyt mellan Sunderland-Newcastle.
Sunderland har redan åkt ur och Newcastle har en Uefa plats att spela om..
Sen är alltid derbyn i england roligt att se på. kommer nog smälla en del kan jag lova..
Start 16:00 på C-pluss
scim: Jo det var ju föga överraskande att du skulle välja tre Citymål:-)
Men jag kan garantera dej när säsongen avslutas o Skysports kör sina topplistor på snyggaste mål så kommer Cahills mål idag finnas på toppfem.
Jag bedömmer alltid situationen som helhet, och det drar naturligtvis ner på betyget om målet föregås av 30 sekunder hönsgård där bollen studsar till höger och vänster.
Jaja, tre mål som var snyggare, för enkelhetens skull väljer jag tre Citymål:
1. Joey Barton, City - Charlton. Får ett pass felvänd 25m från målet, vänder sig om och skjuter ett stenhårt skott, stolpe-in.
2. Kiki Musampa, City - West Ham. Croft slår ett inlägg från hörnflaggan, inlägget ser ut att landa på tok för långt utanför straffområdet men då dyker en framrusande Musampa fram och drämmer till bollen på helvolley, rakt upp i krysset.
3. Danny Mills, City - Everton. Mills tar emot bollen, driver den framåt några meter och avlossar från 30m en riktig kanon som går spikrakt in i krysset.
scim: Då tycker jag du på rak arm kan nämna tre mål som är snyggare.
Jag tycker ju knappast att kriteriet ska vara hur situationen är,utan det måste ju bedömmas för hur målgöraren prestation är, o i det här fallet så gör ju Cahill en otrolig prestation,som ska bedömmas därefter.....
Situationen som helhet är på tok för rörig för att det där målet ska få plats på min topp-5 lista.
scim: "Nåja, riktigt snyggt var det, men jag har lätt sett 20 mål i årets Premier League som varit snyggare."
Nu överdrev du lite va??nu har jag kanske inte sett alla mål i PL i år men det här måste absolut hamna på topp 5.Men en bra match var det jämfört med matchen efter Blackburn-Liverpool som var en sömning historia...
Nåja, riktigt snyggt var det, men jag har lätt sett 20 mål i årets Premier League som varit snyggare. Rättvis seger till Villa hursomhelst, men Baros skulle blivit utvisad efter sin bedrövliga filmning.
Projta: Sjukt jäkla mål Olof Mellbergs ersättare Gary Cahill gör för Aston Villa,2-1 till Villa.En cykel/karatespark i bortre krysset,är nog det snyggaste mål jag sett i år!!
Sjukt snyggt!!!
För alla fotbollsälskare så kan jag varmt rekomendera ett hett derby som börjar nu på Canal plus,nämligen titeln om bäst i Birmingham,matchen mellan Aston Villa o Birmingham.
Blir nog en tuff match som vanligt då poängen för båda lagen är livsviktiga i kampen om överlevnad i Premier Leauge.I Aston Villa är fortfarande Olof Mellberg skadad.
Jag blev f.ö. Millwall jag med, det måste jag väl säga att jag är relativt nöjd med, trots läktarbråken som uppstod senast dom mötte City.
Precis som ni säger är det högsta serien utanför ligasystemet, i folkmun kallat The Conference och motsvarar väl ungefär Div 5 här hemma i Sverige. Skillnaden är att Englands femtedivision är nationell, mycket imponerande! Divisionen under utgörs av en nordlig och en sydlig Conference. Accrington Stanley toppar f.ö. Conference och kommer nästa år spela i League 2!
Paddan: Ett gammalt klassiskt gäng. Huserar inte de långt nere i systemet numera ?
Ett gäng QPR-supportrar har f.ö ett publag vid namn Accrington Stanley Bowles. =)
Stanley Bowles för den som till äventyrs inte vet det är en gammal QPR-legend.
mattias - 74: Ja, alltså när jag försökte vara mer sanningsenlig i mina svar så ville Liverpool supporta mig, men när jag ljög så dammråttorna flydde så var det bara Accrington Stanley som ville supporta mig.
Hmm, Accrington Stanley it is...
LL: Du hann före mig. Själv supportas jag av Millwall !!
Jag som i själva verket håller på eleganterna från Sheperd's Bush, QPR.
uk.tickle.com/test/footie/start.html
Själv är jag supportad av Arsenal! :-)
När det gäller individuella kvaliteér så går det inte ens att jämföra Sverige och England. England står därmed inte och faller med Rooney och Beckham på samma vis som vi gör med Zlatan. Det är hursomhelst inte i anfallet vår största svaghet ligger, det är i anfallet, vi har odugliga ytterbackar och virriga centerditon.
Bissett19 är helt rätt ute. Zlatan styr inte Sveriges spel, men han är ovärderlig och skillnaden som gör att andra lag har mkt stor respekt för oss och tänker sig noga för i val av taktik.
Sen är det allmänt bekant och mer regel än undantag att svenska spelare kan vara rätt dåliga i sina resp ligor, för att sedan göra mkt bra ifrån sig så fort det vankas landslagsspel. Den italienska ligan är dessutom extremt egoistisk, sas. Massor av spelare som hellre tar ett skott eller dribblar lite för mkt istället för att passa. Zlatan har bara tagit seden dit kan kommit sas. Att såga honom på grundval av ett par mindre bra insatser i CL, mot mkt bra motstånd och dessutom med ett par röda kort och avstängningar i bagaget, det tycker jag är lite överdrivet.
Håller med. Vi måste ha en zlatan som är bra i Vm om vi inte skall misslyckas totalt.. Lika med England. Håller inte Rooney och David Beckham fan på sig så kommer England åka i åttondelen!