Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Ser på Lazio - Inter. Två gula kort för Zlatan under första halvlek och därmed utvisad. Det första gula är solklart. Han är sent in i situationen och trycker till för mycket.
Det andra är dock horribelt. Lång boll ut till Zlatan på kanten, Zlatan står dock offside. Flaggan kommer upp medans bollen är i luften (bakom Zlatans rygg och då Zlatan har ögonen på bollen) och ögonblicket före Zlatan på volley drar till bollen så blåser domaren för offside. Domaren anser då att Zlatan slagit bort bollen och ger honom hans andra gula kort. Sicken pajas.
Men av de ca 70 minuter jag såg (sedan började det blåsa så in i helvete så att mottagningen via parabolen försvann, kanske lika bra det iofs) så spelade i alla fall Arsenal inte bra, det är bara att konstatera. Det är tydligt att en svaghet man har är att man inte klarar att spela när det måste köttas. Planen var tämligen sönderregnad och då kan man inte finlira, men Arsenal klarar inte sådana förhållanden särskilt bra. Sedan är ju Lehmann totalt på mellanhand på målet, idiotiskt att rusa ut så där. Bara att bredsida in bollen i mål.
Arsenal borde för övrigt se över hur man tränar. Det är många skador av typen "bristning i låret" och liknande nu. I dag var man nere på femtealternativet (!) i anfallet, Jeremie Aliadiere får i vanliga fall knappt ens komma in på arenan när Arsenal spelar, men i dag spelade han från start.