Fotboll

Grupper · 17164 inlägg · 42 ämnen

Premier League


Sv: Premier League

Dream Team: Definitivt inte av spelarna själva i alla fall, definitivt inte av någon sentida manager heller. Ej heller av väldigt många fans, troligen en majoritet, som i själva verket är rätt desillusionerade och besvikna på landslagets prestationer allt som oftast. Jag följer ett flertal engelska forum, däribland ofta det som kommenteras på BBC och Skysports och vet hur snacket brukar gå 

Däremot fungerar Tabloid-pressen i England på ett extremt sätt, Afton-horan x100, där finner du krigsrubrikerna inför mästerskap, där haussas det till vansinne. Där faller också giljotinerna efter varje misslyckande mycket hårt.

 

Slutsats: Vem f-n bryr sig om pressen. Äkthet kommer från något helt annat än kravet på att sälja lösnummer. 

Redigerad kommentar

Redigerad kommentar


Sv: Premier League
Hahl Bundy: Jag håller med. Maken till storhetsvansinne får man väl leta efter. Alltid utsedda till världsmästare innan varje mästerskap, och alltid sämst när det gäller.

Sv: Premier League

Hoppas att den nye förbundskaptenen verkligen satsar på the new generation. Det gamla gardet har misslyckats allt för många gånger, Är bara nån enstaka +30 jag vill se där Parker måste vara helt given. Han är ju liksom ändå rätt ny.

Och ja, jag håller på England, har alltid gjort och kommer alltid att göra.....


Sv: Premier League
Hahl Bundy:

Hoppas att Steve Mclaren får en chans till.

Sv: Premier League
mattias - 74: Kanon att Capello slutar. Ju mer skit o strul för England desto bättre för oss i EM.

Mer sånt!

Sv: Premier League

Frisco:

Jag skulle tro att han är ett hett namn till att bli efterträdare.


Sv: Premier League
mattias - 74: Hoppas för allt i världen att det I N T E  blir Redknapp.

Sv: Premier League

Frisco:

Spekulationer om vem som tar över? Redknapp? Slutar han endast för att Terry fråntogs bindeln är det ju bara löjligt. Capello var kanske den tränare som kunde ta England långt i ett mästerskap. Sverige kan nog jubla åt detta.

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

The FA confirms that Fabio Capello has resigned as England Manager


Sv: Premier League

Bissett_19:

Det där är inte ok, jag upplevde det annorlunda från Tv soffan. Klantigt och tur att han bara fick ett gult. Liverpool borde skaffa en psykolog till honom.


Sv: Premier League
mattias - 74:

Så bara för han bad om ursäkt så är det en olyckshändelse?.
Bollen är ju inte i närheten.

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

Bissett_19:

Suarez såg mer ut som en olyckshändelse och han skulle ju be Parker om ursäkt också, däremot hade Skrtels sastning kunnat ge rött. För övrigt var det en domare som var jävligt konsekvent och bra åt båda håll. en ny bekantskap bara 26 år.


Sv: Premier League
mattias - 74:

Jag påstod inte att han filmade,frisparken och varningen helt i sin ordning,tyckte bara det såg kul när han rullade sina åtta varv.
Sen kunde Liverpool likaväl åkt på två röda,först på Suarez då han kängade Parker? i magen/pungen trots att bollen inte var i närheten.Sen på Skrtel som satsade våldsamt på Bale med dobbarna före.

Sv: Premier League

Bissett_19:

Du menade den där gången när Parker fällde honom när han hade bollen i full fart och domaren gav Parker ett korrekt gult kort? Det är svårt att stanna när man blivit fälld i fart. Sedan tror jag säkert du räknade varven så jag köper att det var exakt 8 stycken . Förvånande att du inte påstod att han filmade, du brukar ju vara snabb att säga det. Förr säsongen samt denna säsongen har han inte filmat en enda gång, kommentarer på det?

Parker för övrigt som var Tottenhams i särklass bästa spelare. För övrigt är jag besviken på Spurs spel, trodde pool edan mött Stoke hemma men dom var tydligen på Anfield igår också , otorligt tråkig fotboll men effektivt som tusan.


Sv: Premier League
NuMo:

Riktig skitmatch än så länge.
Har dragit på smilbanden två gånger under första halvlek.
Den första när katten löpte in och försökte visa Liverpool att man skulle anfalla på vänsterkanten.
Den andra gången när Gerrard rullade åtta varv efter han blivit fälld.


Sv: Premier League

NuMo:

Härligt och se att Bale inte kommer nånstans. Jag är dock nervös som fan. Suarez lär komma in nu och förhoppningsvis avgöra.


Sv: Premier League
mattias - 74: Besvikelse. Liverpool har ingen som helst strategi för att få in bollen i avslutningsläge inne i straffområdet. inga inlägg och inga instick. Inga djupledslöpningar i centrum. Nada. Inte underligt att man inte vinner några hemmamatcher.

Sv: Premier League
Dream Team: Liverpool har ju ingen spets i sitt anfallsspel. Det går runt runt statiskt.

Sv: Premier League
I'll kill that cat!

Sv: Premier League
mattias - 74: Nu kör vi, kämpa Liverpool!!

Sv: Premier League

Berka:

Snackat med en del unitedsuuporter idag som sa att Webb gjorde fel som blåste straff i båda lägena, jag blir bara mer och mer säker när jag ser repriserna. Snart dags för Liverpool - Spurs. Nervös som fan :)

Fin bild i länken.


Sv: Premier League

mattias - 74: oviktigt om han slänger sig och förstärker de, han får ju en spark!

Straff alla dagar i veckan.

Hade blivit frispark alla dagar i veckan utanför straffområdet så att det blir samma bestraffning i straffområdet ser jag som en självklarhet!


Sv: Premier League

Berka:

Evra slänger sig som en jävla vante. Det där är inte straff på långa vägar. Titta igen skall du se ;)


Sv: Premier League
mattias - 74: Pinsam? Haru fel på synen kompis, första är solklar! Fast den andra är en filmning.

Sv: Premier League
mattias - 74:
Fast det blev ju en helt ok match tack vare det.

Sv: Premier League

sylf:

Chelsea - Howard Webb 3 - 2 med 15 miuter kvar. 2 pinsamt dömda straffar för United.


Sv: Premier League
Wow! Fantastiskt mål av Newcastles nyförvärv Cissé.

Sv: Premier League
mattias - 74: Ja jag vet, man blir frustrerad även fast ligan redan är körd

Sv: Premier League

Berka:

Skall vi utse Arsenal till kvällens målsumparlag. Helvete vad dom bränner chanser..


Sv: Premier League

Funderar på om det är Liverpool man ser på. Känner inte igen dom. Spelar fantastiskt bra.

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

Dream Team:

Han som satt fast i stolpen protesterade tydligen mot RyanAirs rekryteringspolicy. Allt detta enligt en del Engelska journalister som twittrar om det. Underbart =)


Sv: Premier League

Dream Team:

Nu hoppas vi Swansea vinner så finns 4:e platsen inom räckhåll igen ;)


Sv: Premier League
mattias - 74: Bellamy, 2-0!

Sv: Premier League

Dream Team:

Liverpool tar ledningen genom Carroll. Han såg het ut i Lördags så nu vänder det tror jag.


Sv: Premier League
mattias - 74: Men vilket rikspucko! :)

Sv: Premier League

Dream Team:

HAHA inte vet jag, här är en till bild ;)


Sv: Premier League
mattias - 74: Clever guy? :) Vad vill han uppnå tro?

Sv: Premier League

Dream Team:

En Evertonsupporter ha satt fast sig vid målstolpen med handklovar =)


Sv: Premier League

Hahl Bundy:

Ärligt att erkänna att man köpt honom för en fail video...  Dock tror jag ju inte det var det som var hela grejen med att man värvade Downing, jag utgår ifrån att man även sett han spela i Aston Villa. ;)

Sedan är Aftonbladets rubriker alltid så seriösa eller hur? Ungefär som när Rooney fick 3 matchers avstängning i kommande EM då man kallade det fult överfall.. Jo jo.

Vi får väl hoppas han gör mål på Lördag när jag är på  plats då ;)

 



Sv: Premier League

Dream Team:

Verkar som om Balotelli blir avstängd ändå.

 

http://www.facebook.c...mp;theater

Redigerad kommentar


Sv: Premier League

Dream Team:

Ja det var svagt av Webb att missa den där.


Sv: Premier League
mattias - 74: Men vilken jävulsk idiot! Tyvärr så gick det nog att missa den där "lilla" stämplingen i nacken.

Sv: Premier League

renen:

Sanslös match mellan City och Spurs men Balotelli borde fått rött för detta. Webb måste sovit?


Sv: Premier League

renen:

Vilken tur att dom tänker på matchen på Lördag ;)


Sv: Premier League
mattias - 74: Vilka hjältar! fy fan vad kassa  dom är.

Sv: Premier League

sylf:

Äntligen får man väl säga?



Sv: Premier League
Dream Team: Inte speciellt unikt:-)

www.youtube.com/watch?v=fb5_ULy16-4

« · 1466531 · »