dempa: Utan att på något vis vara språkexpert, vill jag spontant hävda att det är fler stavelser i efternamnet Motaraghebjafarpour än det är i hela namnet Phooripong Chaowalitpreecha.
{10873}: Två frisparkar från typ samma avstånd till mål. Vid det första utnyttjar han ju att Courtois är skymd, men frispark nr. 2 som går rakt upp i krysset, Dra åt helvete!
mattias - 74: GIFFARNA drog till med säsongens bottennapp efter förlust med 4-1 borta mot Utsikten. Totalt håglöst och uppgivet. Tränarn galen och fick gult kort. Örgryte drar ifrån i toppen.. ⚽️ Suck, ska det vara så svårt att sparke lite boll?
mattias - 74: grattis! varje gång sandviken utannonserar en match på ett storslaget sett som mot VSK eller nu detta stål-derby så går man på pumpen bigtime, på hemmaplan.
Tack, Mushin börjar så sakteliga komma igång med målskyttet, mitt tips är att han säljs innan säsongen är slut om det fortsätter såhär, tycker han är mogen att prova på allsvenskt spel igen, spelade ett fåtal matcher med HIF tror jag 2022 så nu kommer det säkert hända igen
Hoppas dock han blir kvar i Dalarna säsongen ut såklart
mattias - 74: Den nye tränaren Ates har fått en hel säsong att jobba med. 2 bra mittbackar, tyvärr köper Mjällby 1 av dom. En stensäler målvakt i Olsson. Tvätt fortfaeande en skral ekonomi som gör att försäljningar blir nödvändiga.
Herminator: Repeat.. :/ En stensäker målvakt i Olsson. Tyvärr fortfarande en skral ekonomi som gör att försäljningar blir nödvändiga. (Sabla Samsung "rättstavning" .) 😵💫
Joel Cedergrens värvning av Erol Ates kan endast beskrivas som 100 av 100. Det är förmodligen den i särklass bästa värvningen i svensk elitfotbolls historia. I allra högsta grad om man enbart tittar på pappret.
En komplett okänd tränare från Finlands andraliga i ett mediokert lag. Efterforskningen Joel lagt ner på den värvningen är mirakulöst stark.
Ates tar alltså laget från nedflyttning till toppen på 30 matcher!
Match idag på Domnarvsvallen som jag fortfarande säger trots att våran hemmaplan har bytt namn ;)
Västerås SK kommer på besök och har runt 1000 supportrar med sig till eftermiddagens drabbning i Borlänge.
Skulle gärna sett matchen på plats men det är min födelsedag idag och jag inväntar gäster för kaffe och gofika klockan 16 så jag får se matchen på tv ;)
Jag jobbade nåt år med en kille som heter Phooripong Chaowalitpreecha, det lärde jag mig faktiskt säga helt perfekt 😄