Peja: Fast, att lägga mer pengar behöver inte nödvändigtvis innebära att lägga tillräckligt med pengar för att hitta den sportchef som Gefle behöver. Jag tror vi kan enas om att assisterande tränare brukar ha lägre löner än både sportchefer och huvudtränare.
Pinaceae: I Gefles fall handlar är inte lönerna så annorlunda för de heltidsanställda. Det handlar om att vara heltidsanställd men inte mycket mer än så, dvs handlar det om möjligheten att få jobba med fotboll på heltid. Det finns massvis med kompetenta fotbollsmänniskor men oerhört få heltidsanställda sportchefsposter, det var tyvärr en dundertabbe att göra Bengtsson till sportchef.
mattias - 74: När spelet i playoff inleds i mötet Man City-Real Madrid dominerar hemmalaget den första matchen (förutom antalet skott på mål). Med 10 minuter kvar "ser man ut" att ha allting under kontroll tack vare Erling Haalands ... | #Läs mer ·