Förkylningen som går i truppen skördar nu offer 4 och 5, Lehtonen och Lasu. Ville, Philly och Pastorn skadade. Peter Andersson tar en backplats, det gör säkert Mike också. Inga optimala förutsättningar direkt, vi har ju "nytt" lag till varje match.
qslig: Blir ju lite s där att troll går när inte spelet funkat. Dock tyckte jag det såg bättre ut men finns att jobba på fortfarande. Södertälje jobbade på bra.
JBlom: Att det skall vara så förbannat svårt att få trissan i mål, Pastorn skulle vikt in den pucken, för att inte tala om Klinga, men det går fan troll i allt nu. Bäckman var bäst på plan, inget snack. Tur att vi har backar som gör mål :). Surt ändå, skulle haft den här matchen....
lu93rowa: Bäckman var grym! Men varför kan inte Frölunda spela som om det vore Sudden hela tiden. Kanske dags för det nu. Nu lär snart målskyttarna kliva fram mot Färjestad. Synd bara att individuella misstag ska bana väg för Södertäljes mål.
Det är så här att min far är Frölunda-fan och jag är ute efter att handla julklapp till han.
O då kom jag på den briljanta idén att man kunde köpa tex ölglas eller nån frölundaporslinsfigur eller nåt. Gick in på frolundaindians.com men dom hade inget kul alls. Bara tröjor kepsar o annat tråkigt.
Så vet ni nåt ställe som man kan handla lite vettiga grejer på?
"Och så går man på toa och vad händer då? Givetvis avgör LHC matchen i PP. Håkanson gör målet på pass av Mårtensson/Johansson. En trio som mkt väl kan få sina tröjor i Cloettas tack om tio år.
(Tomas Ros, Stångebro)"
Hur fan kan en journalist som är satt att bevaka en match gå på toa 10 min in i sista perioden vid ställningen 2-1? Är det inte sånt periodpauserna är till för?
Avgjort..... Jävligt klantigt av pettersson och väldigt dåligt av honken, sparka honken och köp en bra målvakt, ja håller med aftonbladet att han är elitseriens mest överskattade målvakt