Danne_l: Jo men vi är så mycket bättre än Brynäs så dom siffrorna ljuger ju inte. Men sen kunde BIF lätt fått in en puck i första perioden då dom hade ett gäng vassa chanser. Men Henke var vassare. Siffrorna symboliserar ju inte alltid matchbilden.
Danne_l: Att besegra Brynäs anser jag inte skall vara så svårt. Dock trodde jag MoDo skulle vara svårare även om siffrorna i den matchen ljuger en aning.
Rätta mig om jag har fel. Pebben spelade inte. Högardh inte heller. Och så Ronnie Sundin borta på grund av sjukdom. Ändå vinner man i Södertälje som annars är en arena där det är svårt att ta med sig alla poäng. Starkt.
Sannes: Längtar redan till lördag, då jag ska ner till götet och kolla matchen mot malmö. Sedan kommer det tråkiga uppehållet för landslaget. Bara hoppas at det inte blir några skador då. Så att vi kommer med fullt lag till matcherna mot timrå och färjestad. Bara 7 matcher kvar i grundspelet, sen börjar slutspelet. det ska bli så kul.
Sannes: När det var pling i rutan på 4-2 målet stog det att det var Kahnberg. På text-tv står det Niklas Andersson. Du får väl fortsätta med ditt 5-2 på tipset :)
Heda: Låter logiskt det du säger, men jag tror att SSK har flytet med sig och kvitterar till 1-1. När de sedan tar ut målvakten i förlängningen gör den ene av bröderna Lundqvist 1-2
mok: Säg att vi gör 0-1 då efter 49:28. Eventuellt skulle jag kunna tänka mig att det är Plüss som gör det. Varför? Varför skulle han inte göra det?
Sen lägger vi in 0-2 i tom bur med minuten kvar, men Hallin ger sig inte, plockar ut målvakten igen, och med 3(!!) sekunder kvar så spricker Henkes nolla?
JaSa: Låter som ett fint tips. Jag väljer att satsa på 3-0 till Frölunda och ja Lunkan sätter nytt rekord elitserierekord beträffande att inte släppa in mål.
Stigsson: Har tyvärr inte sett dom matcherna i Kinnarps i år så kan inte ge en rättvis bedömning. Så visst kan det bli kamp men tror visserligen att det blir hyffsad kamp vilket lag man än får möta. Slutspelet är nått helt annat. Nya förutsättningar där dom 50 grundomgångarna inte spelar nån som helst mening.
Sannes: Du påstår ju att du är en vettig person. En vettig person väljer väl vettiga kompisar. Om kompisarna nu inte är vettiga, innebär väl det att du själv inte är speciellt vettig. Det motsäger isf ditt påstående om att du är en vettig person.