Klinth: Hehe får nog ta och hålla med dig Klinthan! Jag har också skrivit om rädslan för en eller två skador på några nyckelspelare som Nicke o Kallio t.ex... Rankar inte heller VF som 1:a eller 2:a.... 3-4 är mer troligt... Men hoppas ju givet på 1:a i serien o obesegrat genom slutspelet!! Muahahaha!!
Rävar o ungtuppar då eller Klinthan??!!
PS. Men jag hävdar att Dif kommer ligga i grupp 3 och SSK i gr. 2..... DÖD ÅT DJURGÅRN! (och död åt tengil)
Stigsson: Om vi då skall hålla oss till 3 grupper så bedömer jag det i dagsläget så här:
Grupp 1: Färjestad och HV71
Grupp 2: Frölunda, Linköping, Timrå, Luleå, Leksand och Djurgården
Grupp 3: Mora, Södertälje Brynäs och Modo
Grupp 1 & 2 är då även lagen som går till slutspel.
Detta kan ju naturligtvis ändras om det dyker upp sena nyförvärv, långtidsskador och dyligt.
Frölunda har enligt mig en farligt tunn trupp i år. 3 bra kedjor och 1 juniskedja. Vad händer vid eventuell skada??? Hoppas innerligt på en riktigt bra förstäkning framåt. Sedan är det naturligtvis kul att junisarna på chansen, och visst kan de lyckas med tanke på deras framfart i J18 / J20 och J landslaget, men ändå... Bakåt likadant. 6 backar + en junis som nr 7... Här är jag dock mindre orolig. De 6 är ju inte dåliga om man säger så och Demén-Willaume har jag hört mycket gott om. Är tydligen väldigt lovande... Målvakterna då... Vad ska man säga? Rutin, rutin och rutin. Gamla rävar med mycket rutin... Salo har dessutom mycket att visa det svenska folket, och nu har han ju ett försvar framför sig denna säsong...
Så, med tanke på detta så rankar jag inte Frölunda som elitseriens bästa i år, men med rutin, rutin och rutin kryddat med ungdomlig iver och hunger så blir det spännande, rafflande och... SM-GULD i vår igen... MUMMA!!!
mattias - 74: Chara får man inte glömma men du gillar verkligen att hacka ner på FBKs fula spel... tycker du skall se lite i backspegeln hur ditt eget lag har spelat under vissa säsonger.
mattias - 74: Färjestad är väl inte helt odugliga vad gäller spelskicklighet. Att de spelat i jag-vet-inte-hur-många-finaler på raken är väl ett bevis på det. Och det var väl knappast Sourays och Kåbergs förtjänst att FBK spelade final förra säsongen
Han grundar det på att de inte har någon Souray eller kåberg som kan slå FBK fram till final, nu kanske de måste " spela " sig till en finalplats!! Det var därför hela hockeysverige inte gillade dem förra säsongen! det stavas SHELDON SOURAY!
Jag var och kollade på matchen vf-fbk i lysekil och fbk såg väldigt starka ut i halva andra och hela sista så dom går garanterat till slutspel om dom spelar så. Men såsom dom spelade i underläge vad jag såg då var ju inget imponerande.
Frölunda har inte spelat med fullt lag nån gång under en träningsmatch så vi vet ju inte deras toppkapacitet.
eltifoso: Ser inte till matcherna överhuvudtaget faktiskt då försäongsmatcherna säger noll och intet speciellt i början. Ser mer till vilka spelare som finns och tränarna givetvis, Men ser inte varför du tror dom skall få det så svårt?
Klinth: Om jag inte minns galet så sade eltifoso även förra säsongen något om att en slutspelsplats för FBK skulle vara ett mer än godkänt resultat med tanke på det svaga laget.
claesw: Och björnen skiter i skogen, trähästen har träkuk och 8 lag går till slutspel. Visst kan FBK vara ett av dessa, men det är ju några matcher att spela innan vi vet...
mok: Vilka matcher menar du då mok? Jag tycker inte FBK på något vis ser starka ut, de gjorde en turvändning mot guldfavoriterna Frölunda, sen har de vunnit mot fyra svaga lag utan att på något vis imponerat. Nej FBK får det svårt i år och tar de sig till slutspel är jag nöjd.
heffe: FBK ser som alltid starka ut men har en del svaga delar i sitt lag som vi får se hur dom fungerar sen när allt drar igång. LHC och HV har jag inte häng med hur det hår. Men Leksand har la det gårr bra för med vad jag vet. Men vet vissa säsonger när Frölunda vunnit allt på försäsongen sedan har det gått åt helvete :)
heffe: Det finns ett beslut som tagits av Frölundas styrelse inför kommande säsong. Laget skall byggas på ett sådant sätt att det blir spänning under hela säsongen samt att kvartsfinal, semifinal och final skall avgöras på ett jämnt och spännande sätt, allt för att vi supportrar skall kunna njuta av förstklassig spänning. På så sätt kommer guldet att smaka extra ljuvligt...
Fjolårets överlägsenhet tog bort en del av spänningen, även om den i sin underbara fulländning gjorde att vi fans ändå befann oss i 7:e himlen.
mok: Nej det är väl sant, ingen idé att bli orolig nu. Hjälper ju föga... Skulle dock vara trevligt att få se VF göra en bra turnering 8-10 sept (inte 100% på datumen), då spelar vi mot svenska lag och börjar närma oss premiären. FBK ser ju oförskämt starka ut hittills, även LHC och HV verkar gå hyfsat, så jag tippar att VF inte kommer överglänsa dem som förra säsongen. Men man kan ju hoppas :)
mok: Zvolen blev tvåa i det slovakiska slutspelet, man vann dock grundserien på samma poäng som Slovan Bratislava. Slovan Bratislava skulle senare komma att vinna finalserien över Zvolen med 4-3 i matcher
heffe: Vet inte exakt hur bra laget är förutom att dom har en del vettiga spelare. Slovakiska ligan e ju inget direkt man har koll på. Sen var ju Frölunda inte komplett men sen vad säger en träningsmatch? 1-0 på ett slagskott från tekningscirkelt och 2-0 i öppen bur. Vi behöver inte vara bäst nu.
Salo spelade enligt GT väldigt bra, släppte in ett skott snett utifrån och Lillis satsade med tom bur i slutet men slovakiska Zvolen punkterade matchen med 2-0 i öppen kasse. Spelare som inte var med: Martin Plüss (ryggskada), Anton Axelsson (sjuk) och Magnus Kahnberg (fotproblem)
mattias - 74: SM-guldet är inte klart föränns något lag har vunnit 12 matcher i slutspelet, och det har vi inte gjort än, inte något annat lag än så matchen om SM-guldet kommer inte vara avgjord på länge.
Paddan: Det var det. Sedan har jag för mig att Zvolen var inblandad i ngn skandal med en spelare som överföll domaren eller linjemannen. Det fick Alavaaras påstådda överfall att se ut som en öm kram.
Poffa, Paddan: Haha. Ni är inne på samma spår grabbar. Demonmålvakten har bara stått en match än så länge. Ikväll står han dock mot HKM Zvolen. Och håller antagligen nollan. Oduya gör säkert ett par mål och några assists till.
audiblegiraffe: Äääh. Dessa snorkiga fragglar. Har pluggat franska ett bra tag men väljer att prata engelska i Frankrike. Anlednigen är enkel. Har fått större delen av min språkutbildning i en amerikansk skola öppen endast för eliten.
Apropå matchen igår har årets värvning i Elitserien nu gjort 1 mål och 2 assst på sina två matcher med Frölunda.
"Je parle un peu de francáis", skulle det ha hetat ;)
Dock skulle det alldeles säkert ha funkat att göra sig förstådd i talspråk på det sättet, även om fransmän av hävd är rätt snarstuckna vad gäller språkliga "utbölingar". Dock gäller väl detta mer att man konsekvent "vägrar" ta till sig andra språk som exempelvis engelska. Fast det är klart, franskan är ju ett annat världsspråk, så varför inte få hävda det i sitt eget land..?
audiblegiraffe: Okej, här kommer en kort liten studie i det franska språket. "Le" är det maskulina ordet för honom, det och den, "la" den feminina motsvarigheten. Eftersom Frankrike och en stor del andra länder, dock inte alla, benämns i den feminina formen, ska den franska ordalydelsen alltså vara la France.
"Vive la France", "vive la Suéde", men "vive le Pays-Bas" (Nederländerna), t.ex.
Rävar o ungtuppar då eller Klinthan??!!
PS. Men jag hävdar att Dif kommer ligga i grupp 3 och SSK i gr. 2..... DÖD ÅT DJURGÅRN! (och död åt tengil)