Frölunda HC

SHL · 60708 inlägg · 3408 ämnen

« · 916505 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Frölunda - Linköpings HC
brynästigern:

Finns en del löst pack ni kan få adoptera, som de där så kallade utmanarna t ex. Så vi kan få ha vår klubb för inbördes beundran ifred.

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Sannes: Du är välkommen till våran gästbok..!

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Jag har aldrig kritiserat matchtippandet i denna gästbok, det får gärna fortsätta inte mig emot. Det har en viss charm att läsa hur de där så kallade Experterna tror att de kan tippa....
För egen del så lägger jag all krut i HS Matchtipsgästbok, jag tycker att det är roligare att tippa flera matcher samtidigt än bara en Frölunda match, fast helt omöjligt är det väl inte att jag slänger in ett sömmersketips någon gång.

Under förra säsongen (och även tidigare säsonger också) så skrev jag inlägg under Frölundas matcher bland annat vilka som gjorde mål och så vidare, men det var inte alls bra det eftersom det blev så jobbigt att läsa i gästboken för dom som hade varit på matchen.
Och råkar man dessutom skriva något dåligt om Frölunda så var det inte heller bra.
Jag tycker att mina inlägg har varit väldigt lugna och sansade, så känns det inget vidare att man får höra att det där är inget man skall skriva här. Därför väljer jag att inte skriva så mycket i Frölunda boken, om jag tack vare detta är långsint eller snudd på idiot vet jag inte. Finns säkert några som tycker det och då bjuder jag på det i så fall.

Men kanske har de flesta av mina inlägg i denna gästboken varit jätteotrevliga och burdusa och då är det ju befogat att man säger till mig.

Så i slutändan så är det väl mig det i fel på.....
Någon annan gästbok som vill adoptera mig....?? :)))




Sv: Frölunda - Linköpings HC
Danne_l: Är det westerlind på bilden i bannern? Tycker det ser ut att finnas en viss likhet.

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Danne_l: Tvekar jag inte en sekund på. Jag ser fram emot en SM-final mot er.

Sv: Frölunda - Linköpings HC
distanserad:

Suck, skrev ett bra svar till dig men så lade internet ner!

Du får en kortare version här:)

Instämmer i det du säger men tror själv att LHC kommer värva på backsidan, och gör dom så bör det bli en offensiv sådan. Framåt ser det hur intressant ut som helst.
Redan ifjol såg vi vad som händer när LHC väl får upp ångan, de blir grymt tunga att möta! Samma läge med Frölunda i år, vänta bara tills de får ordning på maskineriet, då jävlar!

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Frågan är om det över huvudtaget går att göra något åt Frölundaboken här?

Skribenterna har migrerat bort till WWS, mittzonen.net eller Svenska Fans.Inga nya tillkommer.

WWS forumet har ju mellan 50 och 200 inlägg per dygn beroende på om det är match eller inte.

Jag är inne en del på Klinths linje också angående engagemanget. Man försökte, i engenskap av moderator här, att bibehålla engagemang men jobb och familj samt andra anledningar har orsakat att man inte har tid.
Bland annat var expertpanelen en riktigt rolig grej som var ett direkt försök att skapa lite tryck i gästboken med lite over the top inlägg.

Men med säg 7-8 aktiva skribenter under de senaste åren och noll som tillkommer är det en omöjlighet att orka fortsätta.

Angående Danoj gillade jag honom som skribent och är en polare privat men han tröttnade på allt tjafs och det var inte på grund av klimatet i Frölundaboken utan överlag på HS.

Problemet var som jag har känt hela tiden - efter försvinnandet från Hockeyligans nätverk med synlighet på klubbarnas hemsidor och hockeyligan.se samt uppkomsten av andra alternativ har Frölundaboken dött ut.

Nu talar jag givetvis ur ett Frölundaperspektiv. Det är mer debatt, det hettar till emellanåt, det diskuteras flitigt om formationer som inte fungerar, spelare som ska bänkas, tränarkompetens med mera inne på WWS.

Allt sådant som tidigare diskuterades här. Eller så är det bara att man tröttnar. Det hände i Djurgårdsboken, i HV boken och så här.

Idag är det väl ändå bara MoDo, Timrå och Brynäs som kan sägas ha aktiva gästböcker. De andra ligger i ide.

Sv: Frölunda - Linköpings HC
distanserad: Så då menar vi båda att det mest defensiva laget vinnet i morgon? Det är ju bara en del, det gäller att vara kall och sätta de chanser man får. En del lag jag har sett hittills har varit mycket bättre på att få målvakten till sidledförflyttning i ett tidigt skede av spelavändningen. Det väntar jag fortfarande på hos Frölunda. Kanske släpper mot just er ;-)

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Gidde: Dum fråga, efteråt naturligtvis ;-)

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Klinth:

Ah, du kör en helgardering alltså?

OK, vi delar på 4-2, 2-4 så får du väl välja först!

Gör du det före eller efter matchen?! ;-)

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Gidde: Så förvirrad som jag är så kanske jag har tagit det resultatet, kanske inte... Det återstår att se ;-)

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Om 2-4 är ledigt så tar jag väl det då! :)

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Klinth: Ligger absolut mycket i vad du säger och det var def. problemet i braket i gävle för oss. Men det handlade iofs inte bara om backarna utan det var hela kedjorna som inte brydde sig om att stå ivägen bakåt.

Sv: Frölunda - Linköpings HC
distanserad: Kruxet är att med den hockey som spelas idag baserat på det regelverk som gäller så blir målvakten väldigt beroende av sina backars uppträdande. Dom måste orka ligga oerhört nära hela tiden för att slippa ta tag och åka ut. Ligger dom en bit ifrån så smäller det direkt. Samma problem som Frölunda har bakåt. Kan ju knappast skylla på Gistedt i öppningsmatchen...

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Danne_l: Tjaaa, hur mår vi. Bra fråga.
Tror ungefär det är som med Frölunda - finns sjukt mycket att ta av.
Linköping har producerat en jävla massa chanser, BRA chanser - men haft förtvivlat svårt att pilla dit dem. Det kommer lossna när som helst. Mot Brynäs skulle vi lett med 3-4 noll efter första - men resten är historia.
Bakåt är vi inte sämre än någon annan trots medias överreaktion mot några offensiva backförluster. Frammåt ser det sjukt intressant ut denna säsong med utropstecken för de nya löftena Zackrisson och Carlsson.
Enda orosmolnet är Stana i buren. Han är bara bra när han vill. Och kan vara lika dålig som han är bra.

Jag tråktippar: 2-2.

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Klinth: Och innan du nämner det. Feta fingrars syndrom är något jag lider av...

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Linnea: Hrmm.. Jo, 4-2 var det ju jag skulle få fram... Fel... Igen... SOm sagt...

Sv: Frölunda - Linköpings HC
rackham:

3 - 5

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Linnea:

Tsssss!

4-3!

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Klinth:

Linköping ja, hur mår klubben egentligen? Framförallt, hur mår dom imorrn kväll efter 1-6 i baken?

Således tror jag att Frölunda vinner med 6-1.

Sv: Frölunda - Linköpings HC
Klinth: Nja... nu tror jag du har fel. Igen. Vinner gör vi, so far so good, men jag tror vi vinner med 5-3.

Frölunda - Linköpings HC
Trots kritiken så fortsätter den fleråriga trditionen med Expertpanelen vs utmanare och övrigt patrask.

Inledningen på säsongen är ju inte 100%-is och många mumlar redan nu om kräftgång och kvalspel. Tur att det är några omgångar kvar att spela...

Linköping har ju även dom varit lite upp och ner, så denna sammandrabbning är oviss.

Min peng hamnar till slut på Frölundaseger (otippat va?) med 2-4.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Ett mycket fint och bra initiativ är omröstningen på Linköpings klotterplank. Den är rak, tar ställning och hymlar inte. ;)

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
FreddanVF: Håller med. Mer smutskastning mellan klubbarna och alla gäster på HS. Mer hets mot mindre betydande folkgrupper såsom Göteborgare. Mer verbalt välriktat våld med ironi och frustration i botten. Dock lite mindre av Kickans mordhot mot verkliga människor och spelare.

Så jävla trist med massa mesinlägg.
Visst fan kan vi ta lite gliringar från andra? Bara att ge igen?

För övrigt spöas alla tiders goa gubbar i morgon.
En rak höger, ned för räkning: 1-2-3-4-5-6-7 - 8-0 till LHC!

Må hockeyfan ta er allihopa.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Det som är lite kul att se är att nu när matchtippandet kritiseras och bristen på övriga inlägg påpekas så blev det genast en debatt som många har engagerat sig i. Det kanske är så att dom som brukar starta diskussioner inte orkar hålla på med det i längden?

Jag kan ju bara se på mig själv, har inte tid att hänga här så mycket som jag en gång gjorde, och då tillför man inte mycket i debatterna heller. Samtidigt har flera år här på HS gjort att de flesta saker har ältats om och om igen. Samtidigt var det många olika skribenter förr, med härligt olika synpunkter och sätt att uttrycka sig. Då behövde man städa hårdare i trådarna. Nu är det samma folk, likriktade synpunkter. Inget känns nytt. HS är avslaget, eller också är det jag.

Det enda som lever, även om även det har bleknat en hel del, är Expartpanelens utmaning (,atchtippande). Förr så var det mer debatter och ironiska inlägg runt resultaten. Det var hur kul som helst. Nu blr det på sin höjd 3-1.

Men om inte det får finnas kvar, vad finns då???

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Sannes: Ja men ingen kan utöva en hård politiskt korrekt rensing :)

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
mok:
Blir det några sura miner så talas även om det i bloggen, sådeså!

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Sannes: Sura mi9ner blir det säkerligen där oxå bara att ingen kan göra nått år det :)

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
mok:
Tja det bästa med en blogg är ju att jag få skriva det jag vill utan att det blir sura miner.. Bara en sån sak.. :)

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Sannes: Ah där ser man :) Jag slog huvudet på spiken kan man säga då. Men blogg är ju visserligen i stort en envägskommunikation vilket inte en gästbok eller Forum är. Men jag tror mer att "problemet" här i gästboken är att det är för få skribenter som har något att tillföra. Folk har tröttnat, lagt ner, bytt till andra forum etc. Kikar man generellt på gästböckerna här inne så är det ganska dålig fart på dom flesta. Finns la en 3 -4st som verkligen lever.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
mok:
Det är det jag har gjort, skapat en blogg alltså :)

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Danne_l: Hårt hållen... vissa surar kvar över gamla saker fortfarande. INte många saker som rensats eller styrts upp på lång tid här inne. O varför grina att den är så tråkig när man inget gör åt saken själv? Grina är alltid lätt men att göra nått åt det verkar himla svårt. Men saken är ju som jag skrev att denna gästbok skall och bör ju handla om Frölunda på ett eller annat sätt. Vissa andra gästböcker här inne handlar om allt eller inget o man undrar vilket liv vissa har som håller på o skriver i dom. Vill man skriva av sej kan man la skapa en blogg eller nått :)

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
slashpuppie: Vad är det som hindrar dej eller nån annan att dra upp en debatt om Frölunda eller hockey i allmänhet som faktiskt denna gästboken handlar om? INget.... men att disskutera massa annar dravel så kan man ju söka sej nån annanstans.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
mangan: Vi skulle behöva ett litet överfall så det hettade till lite. Men då riskerar man ju blir avstängd eller så kollar folk snett på än för man kritiserar just deras spelare. Lite töntigt är det allt. Det gäller inte den just den här boken utan hela HS.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Dream Team: Eller att diskussionerna blivit så mycket bättre kvalitetsmässigt att det inte finns så mycket för andra att tillföra. Vi måste börja skriva fler dumma eller provokativa inlägg helt enkelt..

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Danne_l: Davidsson hängde väl här en del tidigare med. Men att folk tappar intresset behöver ju inte bero precis på att gästboken har tråkat till sig. Det kan ju hända andra saker i det vanliga livet, utanför HS, som styr åt det hållet.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
slashpuppie:

I ärlighetens namn var vi inte särskilt många innan heller. Jag kan komma på två personer som lagt ner, danoj och Broström.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Danne_l: nä, flera har ju avsagt sitt medlemsskap just pga detta, tyvärr...

men som sagt, vore kul att få igång gästboken igen

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
slashpuppie:

Bra! Nu får vi igång en diskussion och kanske kan få fart på gästboken igen.

Någon mer? (Är ju iof inte särskilt många frölundaiter kvar här inne)

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Danne_l: jag tror att många med sannes och mig känner att man inte kan skriva någonting här utan att bli kritiserad och "påhoppad". Inte med konstruktiva motargument utan bara för att det bara är ett "fel" inlägg. Man tröttnar till slut att skriva när man blir motarbetad....

Det är ungefär så jag upplever det, någon som instämmer?

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
knaskamilla: Nej, jag får nog nöja mig med ordet karaktär, tror jag.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Dream Team:

Nja, tror du att en sådan tråd kan bli originell i sitt innehåll? Jag är scheptisk. Lite mer Paddan skulle nog liva upp den här gästboken.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
knaskamilla: Jag väljer att svara på svenska, mest för att det nog skulle se lite töntigt ut om mitt svar kom på engelska.

Originalitet är såklart bra, men måste detta eftersträvas i allt som sker? Det är ju blott en rubrik på en tråd. Det är väl själva innehållet i tråden som ger den en karaktär och ett värde i sig att möjligen framstå som just originell.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Dream Team:

There can only be one original.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
knaskamilla: Vad är töntigt med det? Bristen på egna idéer eller något annat?

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Dream Team:

Hm. Tja, förutom att det vore töntigt att sno samma namn så tror jag nog inte att det finns några hinder.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
knaskamilla: Nu vet förstås inte jag vilka gästböcker du föredrar. Vad jag avsåg var dock trådnamnet du angav i ditt förrförra inlägg. Det har med all säkerhet kopierats några gånger. Inte just här, men på andra håll. Om det nu finns något som heter ensamrätt på sådant är jag dock osäker på. Det kanske är värt att kolla upp.

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
Dream Team:

Inte vet jag, jag läser nästan aldrig i den här gästboken. Den är rätt trist.

Sv: Snick snack - en tråd om ingenting
Knaskamilla:

Det har vi redan:)

Sv: Skellefteå AIK - Frölunda
knaskamilla: Har inte det gjorts ett par ggr om redan?

« · 916505 · »