JBlom: Men det finns en liten positiv tendens om man nu kan se några sådana nu direkt efter en tung förlust.
Frölunda spelar bara bättre och bättre hemma. Först 3-1 sedan 4-0. Så många mål som Frölunda gjorde idag har Färjestad inte ens gjort i båda matcherna i Frölundaborg. Matcherna blir tätare och tätare i Karlstad idag blev det inte 4-2 utan 3-2. På lördag kanske det blir 2-2 och förlängning då allt kan hända, men vi vet hur det gått de senaste gångerna Frölunda och Färjestad har möts i sudden i slutspel.
Det finns fortfarande hopp men det hade varit mycket härligt att få ta med sej en seger från Karlstad och ha möjlighet att avgöra på hemmais i en kokande borg.
piff: Ja vad ska man säga, det var inte våran tur idag igen... Nu måste det bli vinst hemma på torsdag annars kommer jag bli riktigt förbannad. Tror verkligen på vinst hemma men sen blir det en tuff bortamatch igen. Sånt här suger verkligen.
piff: Kuben missade lite av varje. Ackeström är en vandrande katastrof, och Ronnie gör några osmarta grejer också. Såg segt ut idag tyckte jag. energilöst på nåt sätt. Bara att hoppas att de spottar upp sig till torsdag och sen släpper lös vargätarinstinkterna på påskafton.
Ursäkta att jag kommer med ett litet konståkningsinlägg.... Jag har precis sett invigningen och vi hockeysupportrar har ett och annat att lära från dem.... Jäklar sicket liv det var på dem, jättekul :)
För övrigt så var det en väldigt fin invigning... :)
Linnea: Bara trikåerna som fattas.. 2-2 efter första perioden. Folk i studion säger att Färjestad har övertaget men jag tycker det motsatta (: Kämpa på Frölunda!
rackham: Jag tror att Lintner hadde gjort sig bättre i Scandinavium och konståknings-VM.. Säger inget om jnätackingen men den piruetten han får till efteråt är inte att leka med.
rackham: Nu förstår jag inte vad du menar riktigt, experter? Iofs Ros å Nyström ska ju vara experter så ja det kanske stämmer på dom experter du syftar på... :)
Stigsson: Jasså lagen har begärt det... kan som sagt tro det blir lättare med resor etc men kan ju inte vara smidigt vad gäller vila etc och 2 matcher på 2 dagar är segt för publiken ibland med.
mok: Tror mig ha läst något om att man spelar två dagar direkt på varandra för att lagen har begärt att få det så när det är två matcher i rad på samma ort.
Möjligt, men sportsligt är det knappast rättvist. Knepigt. Tyvärr spårar hockeyn ur mer och mer. Kommer publiken tillbaks idag?, tveksamt. De skjuter sig foten de sk hockeypamparna.
Fysisk hockey: Förstår inte anledningen med 2 matcher på 2 dagar måste vara rätt tunga ben idag och även imorgon. Kanske för att minimerande resandet och boendet borta?
Håller med dig om FBK:s powerplay. Det är så uppenbart hur vi spelar, så t o m en "soffcoach" som jag kan se mönstret. Jag tyckte mig se trötta VF ben igår, kommer de orka ikväll eller är det FBK:s tunna trupp med skador och sjukdomar som inte pallar. Vi får se ikväll. För övrigt är det märkligt att de spelar 2 matcher på 2 dagar. Någon som vet varför?
mok: Tyvärr så lär det bli tuffare idag, än vad det var igår. Förhoppningsvis kan det vara så att det mindre manskapet i Färjestad kan ta ut sin rätt, men det tror jag knappast. Dessutom kan man nog skaka målisen om man trycker på rejält.
Risken finns att det redan är hatten av, men knappast utan kamp. I borgen tror jag Frölunda vinner oavsett hur det går idag, och i värsta fall blir det en sjunde och avgörande batalj i Karlstad. Då kan vad som hels hända, Färjestad har ju inte övertygat på hemmaplan, och deras vassa powerplay är söndertrasat.
Klinth: Trodde nog båda lagen skulle vara med allerta igår men kändes ganska avslaget och kanske sparade dom krafter till idag. VF måste vinna idag för en ev 7e avgörande i Kaffeladan kan bli jobbig värre.
Snyggt tippat , nu utökade "vi" utbölingar försprånget lite mera .