FreddanVF: Haha. Det är för roligt att läsa dessa "avslöjanden".
Min favorit är fortfarande "Tengby slogs blodig av Pernilla" Tanken var då vad i helsike. Now what?
Då var det när hon skulle göra skidtricket och slå av korken på en champagneflaska och träffade tyvärr Tengbys tumme när han höll i flaskan varvid blodvite uppstod.
Det är nog expressen.se som avslöjat det. Dom brukar ju vara först med saker och dessutom skryta om det. Som när dom igår skrev i sin egna tidning om att dom minsann var först ut på nätet med "Charlotte Perrelli i bilolycka" och då hade hon kommit fram och hjälpt till, inte krockat. Men bara det att dom var först med det, var ju för mycket. Det med att vi var först och sportbladet avslöjar osv har änna gått för långt.
shinzawai: Jag har också hört detta. Och det ska vara en back från MoDo. Vi får väl se om det stämmer. Har dessutom hört en sak om Tolsa men det håller jag för mig själv.
om vi ska snacka lite kring de rykten som florerat så tycker jag att riku hahl vore ett fint nyförvärv. han skulle nog passa fint mellan kallio/andersson. månsson vet jag inte riktigt vad jag tycker om, lite för många krogar i götet för att känna sig på den säkra sidan :).
qslig: Angående "pensionärerna" i VF så är Ronnie Sundin betydligt närmare pension än Jonas iaf. Ronnie såg redan trött ut ifjol när han gick bort sig otroligt, för att vara Ronnie, många gånger. Helst då i backpar med Johan Fransson. Fransson bytte miljö och spelar nu mest av alla backar i Linköping där han är minst lika bra som han var i Luleå, som var en av anledningarna till att Frölunda värvade honom. Nu ska jag inte snacka bort att vi snackar om Johnson. Men det kanske var fel att formulera det som så att du gått på myten. Det är iaf många som gått på den. Han är inte alls dålig. Kanske inte lika bra som han varit men nog bra för att fortfarande platse i ett Frölunda med mål att ta guld. Sen sa jag inte att han skulle spela i någon förstakedja.
Ska vi snacka kaptens material så tycker jag inte det finns många som tar den titeln ifrån honom. Många säger Kallio men som han går ut i media och skäller på det ena och det andra så ser jag inte honom som någon bra kapten. Dom jag kan tänka på i första hand är Martin Plüss eller Jonas Nordquist. Möjligtvis Karl Fabricius han har lätt för att prata och går väl hem hos dom flesta.
Men för detta så ska man ju inte automatiskt pensionera Johnson, såvida han inte själv vill det. Sen är det väl bara bra att vi har en som gör mål i PP?
Och titta på hans mål mot Färjestad nu i kvarten till exempel. Det är rena raketer från slottet och alla sitter i princip i nättaket. Ingen annan sätter pucken i nättaket förutom Mike i fjärdelinan då när hans rökare når den nivån. Jonas är nog den ende som kan lägga pucken över isnivå. Iaf har ingen annan motbevisat det.
Vad gäller arbetsinsatser osv. Jag vet inte om du läst intervjun med både Tomi Kallio eller Roger Melin som vi har på wws. Men iaf där betonade Jens Gustavsson när han bröt in i Roger intervjun om hur bra kapten Johnson är. Han tar hand om dom yngre och trots att matchen i Luleå där han själv gjorde en halvinsats och fick sitta och Lars Eller tog hans plats så pushade han ändå på Eller och dom yngre. Han är som en pappa för dom yngre och en riktigt bra kapten. Han jobbar jäkligt mycket där inte vi vanliga har insyn.
Johnson är en av dom som har ett hjärta för föreningen och borde därför vara kvar pga det då han fortfarande är bra. Däremot spelare som Kariya och andra legosoldater borde bytas ut.
FreddanVF: gått på myten? du får det att låta som jag säger något jag hört? har följt frölunda såpass många år nu och jonas johnson är inte längre den jj som man är van att se. han har gjort grymt många fina säsonger i frölunda men har blivit sämre och sämre under de senaste säsongerna.
ang. hans statistik så är många av målen i pp och ett visst antal poäng är ju egentligen inget större bevis på att han har varit bra hela säsongen. hade han inte varit lagkapten kunde man haft lite större överseende med hans insats denna säsong, men nu har han ju C på bröstet och då förväntar jag mig mycket mer, och då talar vi inte enbart poängmässigt utan genom arbetsinsatser föra sitt lag, föregå med gott exempel. där tycker jag johnson har falierat.
jag har definitivt inget hat emot johnson men frölunda är inne i en generationsväxling och jj bör inte vara kvar samt några till för annars kommer man att stå o stampa med ett lag som riskerar en ny säsong som ser ut som de två senaste.
Saken är väl bara den att någon gång så måste VF, likson FBK, börja föryngra laget. Det kan låta konstigt, men jag hoppas att Prestberg försvinner även om han var FBKs bästa målskytt under säsongen. Just för att man måste börja föryngra och då är det bättre att spelaren själv vill flytta på sig.
qslig: Du har tydligen gått på myten om att Johnson bara glimmar i slutspelet. Han gjorde 16 mål i Elitserien i år, med det delade han andraplatsen i laget tillsammans med Magnus Kahnberg och Martin Plüss. Endast Kallio på 27 mål var bättre. Han var femte bäst i laget på sina 27 poäng. Jag tycker det bevisar att han är bra genom hela säsongen. Jag vet inte varför folk har ett slags hat mot Jonas att han inte levererar när han faktiskt gör det.
Visst han kan se långsam ut ibland men han är verkligen inte dålig. Han ska vara kvar i laget. Sedan kanske han inte ska vara i någon förstakedja men det är en annan sak.
FreddanVF: hoppas jag verkligen inte. det räcker inte att ha en lagkapten som glimmar till i slutspelet, om man ser till hur grundsäsongen såg ut. behövs nytt blod på flera punkter, även en ny center mellan kallio/andersson.
FreddanVF: Johnson bör nog stanna men inte heller han i första linen han måste ner bland kedjorna annars står vi där nästa säsong igen med samma första kedja som alla liter på till 100%. Det funkar inte.
Ja minst två riktigt bra backar måste ju in. Acke och Ahnelöv lär försvinna. Sen kan man ju fråga sig hur de gör med Larsen? Ronnie blir kvar tror jag, dock inte i en förstaupställning.
Danne_l: Det som ska behållas är första, andra och fjärdekedjan. Plüss kan vi behålla också såklart. Är mindre säker på vad jag vill göra med resten... Jag tycker inte Micke H eller Steven K har kommit upp i den nivån man kan förvänta eller kräva av dom. Sen har vi många backar som måste upp till bevis. Acke, hejdå.... Ronnie är för långsam vi kan inte ha honom kvar bara för att han är en mysgubbe i båset och för lång å trogen tjänst. Andreas H... Håller tyvärr inte måttet defensivt. Han är en klippa i PP men defensivt nej. Söderholm har spelat upp sig han har visat den klass som gör honom landslagsmässig. Jag tycker att Niemi blivit sämre och sämre men han är ändå bra nog att behållas framför allt för defensivens skull. Mäntylä är den som varit bäst bakåt. Vi måste ha in Mycket nytt blod där bak.
Det som gör mig mest förbannad är alla bortslarvade poäng mot SSK, Mora, och andra skitlag. Tänk vilken hemmafördel vi hade haft om vi hade spelat bra mot bonkegäng och inte bara mot bra lag.
Danne_l: Men det är ju inte frilägena han släpper in. Han släpper ju inte konstiga skott som han egentligen ska ta och i andra matcher är han en spelande vägg. Det är för mycket upp å ner helt enkelt.
Fysisk hockey: Kul att ni gläds så mycket över att slå ut oss. Det måste ju bero på något slags lillebrorskomplex, lite som att när Finland säger att dom bara vill slå ut Sverige sedan kvittar det hur det går. Lite som ni säger nu. Skit samma hur det går med resten av slutspelet bara vi slog ut storebror.
Vi i Göteborg förstår att ni har lillebrorskomplex.
Danne_l: Precis en kille som Ahonen går inte att göra mycket åt. Vi behöver byta ut Ahonen. Stabil visst men han har stängt igen på allvar i alldeles för få matcher. Med vårt försvar är det inte direkt någon bra kombination. Han behöver höja sig till nästa säsong annars får han bytas ut. Han håller inte måttet i ett lag som vill eller borde ha ambitionen att vinna guld.
Många backar måste också bytas ut... Acke, Ronnie till å börja med...
Fysisk hockey: Att jag orkar? Ska du säga med din presentation. Snacka om att vara långsint... Jag har iaf droppat gamefacet och kommit tillbaka till verkligheten och jag önskar färjestad ett stort lycka till. Du å andra sidan har ju hästlängder tills du når din ödmjukhet.
Så sluta snacka e du snäll...
Grina om ett par jävla sekunder i en match som var över för längesen.
Danne_l: Kan ju vara så, Men skulle va intressant med ett byte av Rahm och Gistedt en säsong för att se om Gistedt kan komma på benen igen och Rahm kan matchas i ES nån match.
Nä så enkelt var det kanske inte, men Rahm nämnde Leman på sin blogg. Jag kan tänka mig att de flesta målvakter har sin egna mentor eller tränare. Henke och Joel hade Lehner och nu när det verkar som att även Joel lämnar kanske han inte behövs helt enkelt. En kille som Ahonen tror jag inte det finns så mycket att göra åt, han har sitt spelsätt även om det går att peta lite på små detaljer.
Min favorit är fortfarande "Tengby slogs blodig av Pernilla" Tanken var då vad i helsike. Now what?
Då var det när hon skulle göra skidtricket och slå av korken på en champagneflaska och träffade tyvärr Tengbys tumme när han höll i flaskan varvid blodvite uppstod.