liepins: Du måhända ha rätt VM är viktigt och ingen av dem gjorde någon jättesucce, med blandade känslor var Nordan en av de klart bästa = proffs. Loob lovade i en intervju att undersöka möjligheterna att undersöka möjligheterna för FBK att vara med i WHA
svanru: Tycker inte det är så klart att vi gör det. Finns en jag tror kan vara förlorad och det är Norrena. Han ligger närmast. Kallio och Ronnie Sundin vill ha bra kontrakt om de ska åka över. Vetefan om de får det.
Dragan 2k: Lite mer info om Jonas Jacobsen. Vad jag vet spelade han i den berömda storklubben Hisingen innan han kom eller t o m värvades (fy mig) till Frölunda. han blev bl a 10:a i utvisningsligan i Mora Hästens Cup 1998 :-).
Dragan 2k: ja Eronen har en underbar speluppfattning som syns när han spelar. Han står alltid rätt och gör mycket sällan nåra fel. Han kommer VF att behålla så länge det går.
liepins: Alavaara gjorde en hel del fel i defensiven men han var bra framåt. Är det någon som får lämna klubben så tror jag att det blir Alavaara. Tror att dom behöver Kakko mer än Alavaara.
liepins: Näe, vill se lite mer från Kakko iaf... han är ju stor å så men taklas altför sällan.. lite mer smälla på från honom hade varit bra... Ett bra skott som också används för lite...
Dragan 2k: ja honom vill man inte bli av med... och lilla vilda Acke jämte så kompleteras dem hur bra sm helst. inget att ändra på där inte...men hur skulle man göra om Calle lr Kenny nu ångrar sig och kommer, vem skulle få flytta på sig?
Själv skulle jag nog se att det var Kakko och/eller Alavaara...
Vi vill tacka för postogramet vi fick på vårat bröllop. Dom vi vill tacka är. Mok GG, Klinth, danoj, Dragan 2k, liepins, Linnea, Peter72, Skalpjägaren, VF-chefen, gud och sannes.
Det värmde verkligen och att få ett postogram från er.
Kom prcis på vem vi snackar om. Jonas vann +/- ligan i J-20 superelit säsongen som var. Bra speluppfattning, lysande i såväl boxplay som i powerplay. Syns kanske inte så mycket, men gör ett stort arbete i det tysta. Har spelat 15 juniorlandskamper.
MoK GG: Tja, snabbt vet jag inte om det var. Släppet var den 22:a och jag var inne och hämtade den 23:e. Hoppas bara det inte blir en långsam väntan till den 25:e september kl. 19:00.
Det känns rätt säkert att han är kvar i Frölunda, tycker jag.
Tror du att Norrena sticker iväg? Vart då?
Visserligen är han inte med grabbarna i USA men det beror väl på att han nyligen blev pappa?!