Borås> Jo HV lär ju vara extra taggat efter 2 raka förluster mot VF och den sista med 5-0 hemma. Så det blir nog hårda tag om dom 3 poängen imorgon. Det som talar emot VF imorgon är att det blir över 10 000 på läktarna och då har dom en frömåga att förlora :)
Imorgon är det dax för HV igen, jag hoppades före lucia att vi skulle vinna alla 3 matcherna. Det är på god väg, men imorgon är en ny match. Såg på comhem i onsdags Hv var inte mycket att hänga i julgranen. Dom har säkert laddat om sina batterier till imorgon. Men jag tror ändå att vi vinner, det måste dom ju göra, jag kommer ju och tittar på dom. Jag tippar med hjärtat att dom vinner med 4-1. FORZA FRÖLUNDA
Carna gav INTE armbågen med avsikt, det syntes på tv bilderna. Såg matchen live, han lyfte armen för att skydda sej. Annars hade Carna fått en kraftigare smäll än Rasti. Det var en juste närkamp, det sa även kommentatorerna på comhem.
Keskinen> Såg du matchen? Alla utom HV fansen vet och inser att Rasti kom bakom Carna och satsade Carna höjde axeln och skulle skydda sej. Sen att det tog illa är bara att beklaga. Sen vet i fan om jag tycker Rasti är en av elitseriens roligaste spelare. Han om nån är ju destruktiv. Han åkte mest runt och gjorde fulheter och tacklade spelare efter avblåsning. Och det är knappast första gången. För det är väl knappast en slump att han ligger etta i tabellen mest utvisade spelare där för övrigt Kung Carna ligger på 20 plats. Sen visst Carna är inte elitseriens snällaste spelare men inte heller den fulaste. Fortfarande svårt att smäta 5-0 förlusten eller? Trodde vi ältat sönder deta ämne redan .. men ICKE!
Du var inte där, det förstår vi. Checking from behind??? Som sagt, händer alldeles för mycket skit kring Carna. Ni och jag missar att se en av Elitseriens roligaste spelare, en som trollar lite extra med pucken, i nästa match. Rasti borta pga Carnas fegheter. Jag tycker det är förödande för hockeyn med fega fula spelare som Carnbäck! Vem tar han bort härnäst? Z?
Frölunda fan> Kanske att ta i att säga att dom e sämst dom ligger ju inte där dom gör i tabellen för intet. Låt säga att dom hade en mycket tung annandag bara. Dom kommer igen... förhoppningsvis inte på lördag bra :) Tung att mista både Liv och Ahl samtidigt.
Angelica> Det är bara att beklaga och be om ursäkt för dom VF supportrar som inte kunde hålla käften. Mycket dålig stil kan man säga. Dom flesta av dom kom från Jönköping. Dom har inte bara vart HV spelare utan landslags spelare. Alla dutkiga idrottsmän skall hedras!
det brukar vi inte alls...... kanske på hemma plan men skulle det vara så någon annansatan skulle vi visat respekt! ' till och med tidningarna på peckade att VF var lite väll högljuda!
tyckte att det var lite taskigt av er VF fans som var i kinnarp igår! ni höll på att skricka å sjunga under hedrandet av stillman å örnskog! ni kunde varit tysta! bara för att de har varit hv spelare så behöver man i nte bua å sjunga!
Nej just det......det är därför han leder utvisningsstatistiken överlägset! Det hade blivit en "Checking from behind" om lille Ratislav hade lyckats men Kung Carna såg faran och gjorde något åt det. En schyst tackling i rent självförsvar, så var det! Sen om lille Ratislav blödde lite näsblod har väl inte med saken att göra om tacklingen är ful eller inte.
Nä, ok. Vansinnigt förstås av äldre Pavlikovsky att säga så. Men jag fattar om han är sur. Apopå GP... Det där med "attackerades bakifrån" är ju härlig formulering gjort för göteborgarna! Det låter ungefär som en våldsam tackling som brukar rendera minst 10 min i båset. Sån var det ju inte, utan en schysst tackling från snett bakifrån. Väl synlig för Carnbäck som ju t ex hade tid sätta in stöten! Rasti är inte snäll, sitter ofta i båset men aldrig för grejer likt de Carna sysslar med. Men faktum kvarstår, hur kul är det med all skit som händer kring Carna? Och kan det vara en slump att det händer så ofta? Är killen bra för hockeyn?
Moget av Richard Pavlikovsky att hämnas på Carnbäck på lördag... Visar inte det att carna inte är värst? Så vitt jag kan minnas så har carna aldrig skämt ut sig på detta sätt... Eller som GP skriver: "Patrik Carnbäck var en hatad man i Kinnarps Arena. I slutet av 1:a perioden satte han ut armen när HV:s Ratislav Pavlikovsky - allt annat än en snäll pojke - attackerade bakifrån". Nu såg jag som sagt inte det som hände, men jag litar mer på Göteborgs största tidning än på några sur HV-fans...
Så på lördag står vi upp för vår kära Carnbäck! VF vinner med 5-3.
OskarB> 30-50 personer var nog att ta i men 20-25 kanske. Tyvrr kan jag inte säga att ingen i GG hände med. Såg 2 som gjorde det och merparten hade inte ens kommit upp på läktaren ännu. Dessa 2 bad jag hålla käften sen gjorde dom det. Som sagt det finns alltid rötägg så är det. Gott Nytt på dej
MoK GG: Jag är medveten om att inte alla på denna läktare gjorde bort sig under ceremonin, dock vet jag att det var Frölunda fans som gjorde det. Med tanke på ljudstyrkan på ramsorna uppskattar jag det till omkring 30-50 pers som skrek. Om du ärligt kan säga att INGEN av GG's medlemmar hängde på och att ni gjorde vad ni kunde för att få tyst på dräggen, så ber jag om ursäkt, annars står min kritik fast.
Jag har varit med i NBS sedan början av 90-talet och jag VET att om situationen hade varit den omvända så hade alla sådana tendenser kvävts i dess linda precis som det alltid gjorts vid rasistiska tendenser och tendenser till hån av skadade spelare och liknande. Rötägg finns överallt, men får de inget gehör så tystnar de snabbt. Att 5-10 pers skriker åt dem att hålla käften brukar hjälpa ganska bra.
Skalpjägaren: De flesta lags supportrar kör hatramsor i större eller mindre omfattning´. Det är inget nytt. Även GG kör nidramsor om motståndarna, fast man undviker ordet hata. Samma personer som ena dan skriker hata Göteborg kan nästa dag sätta sig i bilen för att gå på Liseberg eller åka och julhandla eller vad som helst. Det är sällan det finns någon substans bakom.
Allroundspelare: #20 Joel Lundqvist #30 Jonas Johnson #24 Niklas Andersson #14 Patrik Carnbäck
Stabilaste målvakt: #32 Petter Rönnqvist
Har ni något att tillägga eller vill ta bort så får ni skriva det. Det är därför jag göra denna intressanta uppställning för att ni ska ha åsikter. Får man alla dessa viktiga kuggar att fungera samtidigt så är det inget snack om var SM-Guldet hamnar i vår.
Mangan> Du kunde inte sagt det bättre... du var inte dör därför skall du inte uttrycka dej! Det var inte GG som drog dessa ramsor under cermonin. Det var andra VF folk som hade tagit sej dit på egen hand. Mycket dålig stil av dom ändå.
Jag kan till viss del hålla med om att det var dålig stil av GG att sjunga när HV spelare hedras men eftersom jag inte var på plats så kan jag inte uttrycka mig mer. Men å andra sidan så är ju Goa Gubbar sveriges sportsligaste klack i mina ögon sett. Har aldrig hört en enda liten nedsättande hatramsa ur dessa Goa Gubbar. Att hata däremot är väldigt osportsligt och framför allt, väldigt småbarnsaktigt. Men de växer väl upp så småningom de också.
Jag ber alla Frölunda supportrar som ska dit på Lördag. Låt inte oss störas av att NBS ska dit. Fortsätt istället att heja på Frölunda istället för att bua ut en enstaka motståndare. Jag lovar, det kommer att bli bättre drag då. Det blir alltid bättre drag när alla älskar än hatar. Jag är och kommer aldrig att vara med på någon som helst hatramsa på Lördag.
Frölunda spelar som ett lag och förtjänas bättre stöd av sina supportrar. Vi är där för att älska Frölunda, inte att hata HV 71.
Jo, vi i Hv-fans och även spelarna har redan glömt matchen mot Indianerna. Det är väl ingen nyhet att Hv brukar ha svårt för VF?! Men inte i Kinnarps brukar de inte ha det! Det kommer bli en kanon match på lördag mellan två av Seriens absolut bästa/ Starkaste lag.
Vi komer upp med förhoppningsvis 5 bussar till VF-land på lördag. Dessutom så kommer det annat folk oxå som tar sig dit på egen hand eller bor i Götet. Så invasion är rätta ordet!
Förresten alla kunniga skribenter här varför tror ni att Hv kan spöaalla andra lagen man ha krossat Dif i år, man har spelat jämn hockey med Fbk varenda match. Iofs så spelade vi jämn hockey tom bättre än VF i går men utdelningen fanns inye hos oss. Men ser ni någon anledning till att Hv Blå har svårt för er?
Jag ber alla som kommer till scandinavium på lördag att bua så fort den andre av de äckliga bröderna Pavlikovski har pucken. Allt detta på grund av hans uttalande om hämnd på Carnbäck. Vi måste stå upp!!!!!!!
Jävla tjöt om Stillman och Carnbäck nu då. ge er! Man gör inget sådant medvetet!
Sen OSKAR B> Synd att du blandar in hela klacken i detta. Visst det var flera som skrek. Men du tror inte det var fler VF supportrar på läktaren än dom 55 man som åkte upp med Goa Gubbar?
OskarB> Jag tror i och för sig inte att NBS står så högt i kurs i Götet heller. För som göteborgare är det ju aldrig kul att höra motståndarklacken från Jönköping skandera: "hata, hata, hata Göteborg". Det är som du säger synd att dräggen förstör för andra, men du ska nog se om i eget hus först. Det är vad jag kallar riktigt uselt och lågt NBS!!! Men det är ju klart, har man förlorat så måste man ju alltid gnälla på nåt...
Först och främst: Grattis till vinsten. HV var riktigt usla, det var inget snack.
MEN Goa Gubbar, som tidigare stått ganska högt i anseende hos mig, föll idag som en sten till att i min mening vara Sveriges absolut största samling av ohyfsade drägg.
Innan matchen hölls en ceremoni där Fredrik Stillman och Stefan Örnskog hedrades för sina insatser i HV71 och i Svenska landslaget genom att få sina nummer pensionerade. Tyvärr förstördes det hela av ovan nämnda samling drägg som inte hade vett att hålla käften. Och det var inte enstaka rop från några glin som tyvärr finns i alla klackar, utan det var organiserade ramsor från större delen av raggarhopen på Östra stå. "Aldrig hata - bara älska" är väl en fin devis, men lite hyfs och vett tycks inte finnas. Jag hade förväntat mig det från Black Army, men inte från GG. Riktigt USELT GG!!
Hmm. Visst tål jag en förlust, mina små länningar hade nog ätit väl mycket julskinka. Men... Kul med spelare som sätter lite färg på den stundtals lite grå elitserien, visst. Carnbäck är nog en sån. Ok om han kör på gränsen. Men spearingen hade inte mycket med hockey att göra, det var avsiktligt skitfult! Sen om det var meningen att det skulle göra "så" ont, det vet nog bara Carnbäck bäst själv... Apropå Stillman ja. Hur det än kommer sig så kan man ju undra hur Carnbäcks klubba hamnade där den gjorde. Stillman var vid mittlinjen om jag inte minns fel och typ 1-2 m rakt bakom åker Carnbäck och drar upp klubban saftigt hårt i ögat på stille!?! Hur i h_e kunde den hamna där??? Kom inte och påstå att det var omedvetet, för det är helt omöjligt... Vad tror ni om nästa match då? Min gissning på 3-3, Huusko avgör på straffar!
Att det skall bli sånt liv på Hv fansen när dom förlorar. Och alltid skall det skyllas på Carnbäck att han skadar folk medvetet. Det får väl varenda människa inse att man inte går ut och skadar något medvetet. Visst Carna är inte den snällaste spelaren men det finnes sådanna i alla lag. Ta förlusten och svälj ner den!
Frölunda har överlägset bäst forwards i Elitserien tillsammans med Färjestad. Backarna kan bli bättre men Ronnie Sundin kan bara bli sämre! Vilken kanonkille! Vilken kanonback, en riktig klippa. En spelare jag kan tänka mig alla klubbar skriker efter. Frölunda har en, den enda, vår egen Ronnie Sundin!
Håller med "skalpjägaren"! Carnbäck är den speltypen, att hela tiden spela på gränsen, lite småful. Men hur f-n hade elitserien sett ut om alla hade samma spelstil? Små, snälla veklingar som bara åker omkring för att se fin ut i sin nytvättade matchtröja. Fördjävligt rent ut sagt. Det är tur att vi har spelare som "Kung Carna" också! Annars hade Elitserien varit en enda soptipp, kryddad med några hjärntvättade smålänningar som bara klagar.
Förresten, Carna satte inte klubban i ögat på Stillman med mening. Jag var på matchen och har situationen i huvet lika klart som om det vore i morse. Så kom inte här och lek hockeyexpert bara för att låta viktig. Det underlättar att gå på matcherna innan man öser skit ur munnen.
Frölunda vann mycket rättvist idag. Siffrorna kanske rann iväg på slutet men med tanke på Frölundas knapra bortafacit så var det ändå välförtjänt. På lördag är det en ny match och jag tar aldrig ut en seger i förskott. Inte förrän klockan står på 19.59 i tredje perioden och laget leder med 5-0. Då kan det vara läge att tänka på 3 poäng. Man kan ju alltid spekulera i matcherna och HV blir inte lätta även om det sett lite darrigt ut på målvaktsposten.
Jag tror ändå Frölundas forward skicklighet avgör på Lördag och att jag kan som alla andra VF supportrar promenera hem från Scandinavium med en 5-2 seger i ryggen.
Jag gillar Carnbäcks stil, hård och tuff. Nu såg jag inte själv det som hände, så jag kan inte svara på det. Men de matcher jag sett (samtliga hemma hittills) så tycker jag att carnbäck spelar schysst... Men det är förstås alltid tråkigt när spelare skadar sig.
Fegisen Carnbäck har gjort det igen! Det kan inte vara en slump att det så ofta skadas spelare när Carnbäck är i närheten. Sällan renderar skadorna dock i utvisning för nämnde Carnbäck. Varför? Jo, för att det ofta är fega "tjuvknep" i dolda lägen. Idag spearing på Pavlikovsky några minuter in i första. Pavlikovsky går in i tackling och möts med spearing. Schysst? Antagligen brutet näsben och givetvis färdigspelat för denna matchen. Vem minns inte heller när Carnbäck genom en rallarsving med klubban punkterade Fredrik Stillmans öga? Sanslös grej!!! Hur kul är det egentligen med hockeymördare?? Debatteras i NHL men borde det göras här med! Gillar ni fans Carnbäcks stil? Grattis förresten till välförtjänt seger över HV idag (fast utan Carnbäcks äckligt fula spearing skulle det kanske slutat annorlunda, vem vet....)
UNDERBART!!! Fy f-n va gött! Det vågade jag aldrig hoppas på, 5-0!!! Nu tar vi dem den 29:e av bara farten... för det e ju hemma!!! Vilken jevla knock.
Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar... Vi e grymma, vi regerar...