Som jag skrev nånstans igår så tror jag inte han kommer spela särskilt många minuter till med Frölunda. Frågan är ju bara vem som skulle vilja ta över hans kontrakt. När t o m en alpklubb tackar nej är det illa...:)
Klinth: Ja varför inte... Är det bara matchträning han behöver så. Lars Eller kan stanna i Frölunda en stund så kan Borås använda Morrison utan problem.
Danne_l: Men borde man inte kunna ändra inställning när man märker att det går åt skogen? De spelar ju trots allt 60 minuter, då hinner man väl snöra på sig skridskorna och komma in i matchen?
Danne_l: Tycker det är synd att en sånn bra spelare som Jonas Nordqvist spelar helt utan hjärta, Annars verkar ju hjärtat i laget vara Fabbe snacka om killen som vill nått iallafall! Niklas Andersson? måste ju vara less på att spela hockey större filmare får man hitta, ska väl vara Wernblom då! I övrigt syns det att det finns mängd med klass men ingen verkar vilja ta skit jobbet förutom Fabbe.
Danne_l: Instämmer! Det om Melin tänkte jag på igår när jag lyssnade på web-radion. Riktigt bra att han kan ta det beslutet och bänka spelare som har taskig dagsform. Nu kanske bästa lösningen hade varit att bänka nästan alla men det går ju som sagt inte. :)
Saken är den att vi tycks tro att det bara är att åka upp till Luleå och plocka med sig tre poäng hem - även spelarna tycks tro det. Så är det ju däremot inte. Sen kan man ju dock bli förbannad över hur viljelöst det såg ut.
Jag hittade trots allt några ljusglimtar värt att lyfta fram:
* Frölunda faller inte igenom totalt som de hade gjort för en månad sedan, att torska med 1-3 borta mot Luleå är ingen katastrof. * Melin. Han visar att han inte är rädd att bänka de som inte är bra och istället vågar satsa på de som är heta för dagen, oavsett lön och nummer på ryggen. * Lars Eller och Johan Andersson, de grabbarna visade att vi faktiskt har reserver som kan gå in och lyfta spelet. Skall bli oerhört intressant att följa dessa kommande veckor.
Danne_l: Man blev ju inte coollugn av att se hur gubbarna presterade i går. Maken till ineffektivitet, vilja och kallat vad du vill. Uselt är det enda ord som känns rätt just nu, även om 3-1 iofs är bättre än 0-6 som det blev i Scandinavium... Men ändå inte bra.... Snarare uselt.... Suck.
Danne_l: Jag kan ju inte säga att jag sett så överdrivet mycket av Frölunda denna säsong, men det lilla jag sett så har ju Morrison inte direkt tillhört någon av de tongivande spelarna. Snarare har man nästan blivit förvånad över att han faktiskt hade istid och funderade på vem han i sådana fall åkte och gömde sig bakom hela tiden.
Danne_l: Såg att Morrisson vänt åter till Frölunda. Har du någon aning om ifall man tänkt sig använda sig av honom i Frölunda, eller om man kommer att försöka leta ny klubb åt honom?
Tror det blir 0-22. Står 0-7 efter två perioder men Luleå är så naiva att de väljer att plocka målvakten hela den tredje perioden i hopp att vända på 0-7 underläget och då rasar målen in
ajon: Jo vore ju skönt med lite mer poäng så vi kan snacka om en verklig Melin effekt på laget. Visst vi har inte förlorat sedan Melin kom men inte sagt att spelet stämmer till 100% ännu iaf. Men skönt att se att mycket är bättre, spelarna verkar trivas mer och offrar sej mer iaf. Få se hur långt det kan räcka.
Njae, men det verkar ju som att Samuelsson tackade nej att spela in honom i laget när det bara var tre matcher. Resten av säsongen är en annan sak...
Ny fråga till alperna således.
Tyvärr lägger vi våra pengar på sparkade tjänstemän istället för spelare så du kan räkna bort oss från listan över potentiella klubbar.
Men kanske Ejendal sympatiserar med sparkade transatlanter och ger honom kontrakt för att sälja stövlar over there...?