Frölunda HC

SHL · 60597 inlägg · 3406 ämnen

Säsongen 2019-20


Sv: Säsongen 2019-20
Mike.F: En brynäsare skrev ju följande inlägg innan.

"Läste nån gång att nazisterna ”forskat fram” att rött-vitt-svart gav det mest kraftfulla intrycket -> därav färgerna på hakkorssymbolen".

Sedan nämndes några lag med de färgerna, men inget har hakkors på dräkten, som tur är.

Sv: Säsongen 2019-20
Mike.F: haha! Kallas de apakatterna i Göteborg? Jag har ändå bott där och bor i Borås nu, men aldrig hört det ordet förr.

Sv: Säsongen 2019-20
Berge: nja det är väl så att JAG kallar allt jag inte gillar för Apakatt som egentligen är norska men heter då Apekatt och betyder apa och i det här fallet blev SD apakatter!!
Något kan t.ex. smaka apakatt eller se ut som apakatt mm


Mike.F

Sv: Säsongen 2019-20
Mike.F:
Den ursprungsbefolkning som vänt sig mot att diverse namn och bilder används har just sett dem som nidbilder. Att den bild som nästan alltid förmedlas är Indianer i full krigsmålning. Och att den inte alls känns som en bild som de vill förknippas med längre.

Håller för övrigt med om SD och din syn på dem...

Sv: Säsongen 2019-20
Nä efter 2:a Perren igår såg det riktigt illa ut men vafaen man vill ju inte måla fan på väggen! Usch vad det såg uselt ut men det var 3 mot 5 ggr 2 plus ett höstlöv och 4 mot 5 och 0-4 i baken där!!
Bättre i 3:e men det var så dags då, går dock som vanligt inte att dra några växlar av dessa matcher på försäsongen det kan bli vad faen som helst!

Mike.F

Sv: Säsongen 2019-20
Mike.F: Var Norlinder med?

Sv: Säsongen 2019-20
Mike.F:
Hur går det för Niederbach? Gör han nåt avtryck?

Sv: Säsongen 2019-20
Tarasov: spelade inte matchen mot Rögle då det kan jag inte svara på faktiskt!

Mike.F

Sv: Säsongen 2019-20
{8225}: yes det var han men han syntes inte lika mycket i denna matchen som i förra, men helt ok!

Mike.F

Sv: Säsongen 2019-20
Mike.F: Robin Alvarez? den såg jag inte komma måste jag erkänna!

Mike.F

« · 2077338