Diaz: mmm , Johan Alcén var faktiskt klar för Leksands juniorlag men i samma veva försvann Fredrik till Västerås för Leksand valde dumt nog att satsa på Marcus Lundell i J20 och Pekka försvann med sen dök han ganska snart upp i Brynäs
svennis: Ja men Kevin Doell och Ric Jackman = 2 vem är den tredje transatlanten? Eric Johansson född och uppvuxen i Kanada har svenskt pass och spelar som svensk och räknas därför inte som transatlant.
Projta: Ni har ju redan Jackman och eventuellt Doell. Då denne amerikan blir ju den tredje transatlant och man får bara använda 2 under match. En av dem skulle vara en dyr värvning för att ha på läktaren.
mattias - 74: Måste säga att han inte hade allt för höga krav om Jörgen Sundqvist och Magnus Gästrin är de två första som ploppar upp i skallen på en fråga om vilka tre spelare från Sverige som han skulle vilja se i Leksand.
mattias - 74: Man kan faktiskt räkna lite olika här beroende på varför du tycker det är bra med svenska nyförvärv. Om det är beroende på vad som står i passet eller om du vill att de flesta skall förstå svenska.
Egentligen är det väl 6 utlänningar redan nu som kanske blir 7st, då Eric J visserligen har dubbelt medborgarskap, men inte pratar svenska.
mattias - 74: Kan alltid hoppas att det blir en Kanadesare ! och slippa de dära slöa Tjeckerna, tycker varken Vopat, eller Groosek va bra eller är bra !
87bth01: Även om han nu spelat in 2 små snuttar som kommit ut så förknippar iaf inte jag Leksand med porrfilm för dom har ju inget med saken att göra även om han lirar i Laget. Sen lär han säkerligen få höra ett och annat men hoppas bara han biter ihop och skrattar åt skiten.
Toukko har jag sett spela massa gånger och han har blivit snällare han med.
Är det denna bentackling som gör att du kallar Lundström för vårdslös? I Slutet av klippet
Skelleftefansen får väl skriva vad de anser om honom. Jag har som sagt sett för lite av honom.