Ingenting som undgåt mig, men du ska veta ett en serie är en serie och inte EN match. Hade de vart i en final i bäst av en (1) hade de vart IMPONERANDE men nu räknar man ju ihop alla matcher, och förtillfället så ligger ju Mora efter Bajen i tabellen, dock inte med så stor marginal men så är det. Tillägas bör att serien är långt från avgjord
Dessutom ber ja om ursäkt för min dåliga gramatiska förmåga eller va de kan heta. Men de är inte lika stor skillnad som dom där påståendena som man får höra i skolan, typ SJUK GYMNAST, RÖK FRITT osv.
Lyssnade nyss på en intervju med Niklas Eriksson på radio Dalarna!
Han tror leksand fixar sig kvar i Elitserien! Att Leksand har varit i den här situationen förut är ju ingen nyhet. Det gä'ller att vara mentalt stark och bara vänta på att Kethupflaskan skall gå i topp sa han :)
Jag är beredd att hålla med. 9 matcher kvar och visst finns chansen till fortsatt elitseriespel utan kval. Den skall vi ta!
Roberth: Jag kan ju meddela att MIK spöade Bajen med 8-1, om det nu undgått dig. Men visst, Bajen blir heta, det tror jag. Jag tror dock att deras defensiv inte kommer att räcka. Moras chanser är inte heller så små som folk tror. Efter att ha sett en hel del matcher i norra allsvenskan i höst och kunnat jämföra med MIK är min slutsats så. Mora är helt klart i nivå med SAIK och Bajen, det sa jag redan innan serien började.
Sen till något icke hockeyrelaterat, men som gör att jag suktar efter antihistamintabletter:
start fältet- skall vara sammansatt och därmed skrivas startfältet
värde lösa- skall vara sammansatt och därmed skrivas värdelösa
botten lag- skall vara sammansatt och därmed skrivas bottenlag
Detta är inget som du personligen ska ta illa vid dig av. Jag hugger direkt när jag ser missbruk av svenska språket, oavsett vem som missbrukar, leksing eller moring, moderat eller vänster.
De kan ju va så här att halva start fältet är helt värde lösa i Elitserien och att det är därför de är så jämt i botten på den serien. Men ja tror tvärtom att de inte finns nått riktigt bottten lag utan de kan gå hur som helst nu med 9 omgångar kvar eller va de kan va.
Å är de nått lag som går upp så är de ju Bajen eller Sellefteå, men det ska mycket till.
Roberth: Och du sa att du var opartisk?? Det finns väl knappast någonting som skulle tyda på att du inte är opartisk, har jag fel?? Du ligger ju ganska långt ifrån vad experter och journalister tror.
För övrigt hoppas jag verkligen att du får äta upp det där om att inga SA- lag skulle ha en chans. Jag tycker nämligen tvärsom att SA- lagen ser starkare ut än på länge. Har sett i genomsnitt 4 hockeymatcher/ vecka den här säsongen, både ES och AS så lite referenser har jag.
Visst dom kanske går till KS men där kommer de bli pinsamt för dom norra Siljansborna, kommer inte ha en chans skulle. Det kommer inget SA-lag att ha. Elitserien är för bra i år.
Roberth: Du ska nog inte vara så dundersäker Roberth. Som jag sagt förut; Jag tror Moraspelarna längtar mer efter ett möte med "stora lillebror" än leksingarna längtar efter ett möte med "lilla storebror".
Och vadå "mot förmodan"??? Tycker du att en kvalserieplats ligger så fjärran för MIK??? Jag skulle vilja höra dig utveckla det resonemanget lite i så fall.....
Roberth: Såg att både Tobias Holm O Elias Granath har spelat både i A-laget o J 20 laget i dag ;-) Måste vara jobbigt för Holm o hålla reda på vilka som är med o mot spelare. Ena dagen i Leksands A-lag, sedan i Arboga sedan i LIF´s A-lag sedan i J 20. Vad är nästa anhalt tillbaxs till Kumla eller ;-)
Roberth: mjoo visst.. Jag är inte så säker längre på att han kommer bli nån stjärna.. han verkar ha svårt att ta klivet från jun. stjärna till "stor" stjärna..
Roberth: Hehe nej verkligen inte.. Men själv så förstår jag inte varför han ens funderar på dif. Hur tror han att han ska kunna få istid där? Särskilt nästa år när det är lockout i nhl. Nej, ja tror det hade varit bäst för honom att stanna.
Men å andra sidan så verkar han inte hinna hitta nånstans att ta vägen innan sista januari.. Så han blir nog kvar i leksands junior lag. Gör man sådana där utalande så får man ju skylla sig själv.
Ok, men de man har läst och de han själv har sagt har de ju värkat som om han visste att de skulle bli ett mellan år och att chanserna och poängen kommer. Tålamodet har väll tagit slut kanske. Men ja tror de är erna styrelse som har fumlat på något vis....Nä Borlänge blir de nog garanterat inte =)
Roberth: Mjo visst kan det vara så. Men jag tror det är antagligen kenta som är missnöjd med hur robert har utvecklats i leksand och han vill att han ska få chansen i en annan klubb. Och jag tror inte att dom väljer Blge.
Kenta,,,,,,,,Han är väll vuxen nog att fatta sina egna beslut ?, tar din farsa dina beslut ?... De tycker ja låter ännu konstigare att han ska ha ringt å sagt att han ska byta. de är nått annat, han är för lovande helt enkelt. "Leksands principen"
Roberth: Några andra 82:or Daniel Sperrle Linköping Jimmy Danielsson Sundsvall Jörgen Sundqvist Skellefteå Johan Eneqvist Hammarby Jonas Nordqvist Luleå Dan Tryborn Sundsvall
Detta är några av många spelare som ni har skickat i väg
-Sanna-: japp det stämmer det var Jarmo som sa åt spelarna att han tyckte dom skulle ha det.
I dag mot Modo Hockey gör Maurice Rozentahl debut i leksands tröjjan med nummer 14 på ryggen.
Spelare som ej deltar är Jens Nielsen (Avstängd) Joonas Jäskeläinen (problem med Ljumskarna) Tommy Westlund (Handskada) Robert Nilsson (Spelar med J-20)
Hoppas nu att ni vinner i morgon så att Brynäs kommer på 7:e plats igen. Satt förövrigt på O'Learys på Kungsholmen i går med Rodrigues och Westerlind när matchen började så kom Tommy E från TMS in med några TMS polare och dom var allt annat än glad efter matchen ;-)
Jag och Tommy samt en till från TMS fortsatte sedan för att fira segern samt sorgearbete för vissa.
Vad tror ni om fransmannen, panik värvning eller tillskott?
Stigsson: Föregående inlägg gäller även dig och din medmoring MrAce... håll er på er sida och lycka till! Och för allt i världen planka in på matcherna också, annars kan man få för sig att ni bidrar med pengar till mora ik!
66Hagberg: Var fick du luft ifrån? Knip igen innan du ransakat dina egna led! Ni har för bövelen samlat "krispengar" hela j*vlä säsongen -brünäsare...
Att vi supportrar väljer att visa vårt stöd då andra skulle vänt laget ryggen är inget tiggeri. Hade haft viss förståelse för ditt påstående om det varit IF som gått ut och uppmanat till pengainsamlingen... har lust att skriva idiot, men låter bli :)
Dream Team: aj då det va inte bra.. tror vi har djurgårn å färjesta inom de närmaste matcherna. Då behöver vi alla resurser vi har. Borta är dom å tror ja..
mattias - 74: Det finns inte så mycket att diskutera, överanalys och antaganden gör att vi bara hamnar i nån sorts domedagsspiral där alla bör avgå eller att vi spelar i HA nästa säsong (Hänt ofta i andra forum här på HS).
Ingenting som undgåt mig, men du ska veta ett en serie är en serie och inte EN match. Hade de vart i en final i bäst av en (1) hade de vart IMPONERANDE men nu räknar man ju ihop alla matcher, och förtillfället så ligger ju Mora efter Bajen i tabellen, dock inte med så stor marginal men så är det. Tillägas bör att serien är långt från avgjord
Dessutom ber ja om ursäkt för min dåliga gramatiska förmåga eller va de kan heta. Men de är inte lika stor skillnad som dom där påståendena som man får höra i skolan, typ SJUK GYMNAST, RÖK FRITT osv.