Ja du man kan undra vad aom ligger bakom det ryktet? Han spelar garanterat i Finland före Allsvenskan! Han har minst ett par år till kvar på sin karriär på Elitnivå.
Match igen! Jag tror att LIF vinner med 4-1 ikväll. och vår ena dansk(green) kommer att göra en del poäng ikväll! Själv så är man på plats, dock på sittplats eftersom tjejen ska med ;) Lycka till GUBBAR!
Stigsson: Nikos är amerikan med grekiska rötter, kusin med Chris Chelios, de gäller inte. Stahtos är canadensare, har ju inte spelat hockey i grekiska liga
Diaz: Tycker de e lite kul att ni testar lite nytt, snart kanske vi får se spaniorer och greker eller rent av nordafrikaner som förgyller våran hockey vardag
immelmann: nej Läck såg riktigt skakig ut o man var ju fan nervös på läktaren varje gång pucken var innanför Leksands blå! Det gör ju backarna osäkra också! Satsa på Ayers med lite mer rutin!
Huss: Lensand var bra sista 10 i första perioden, sista 10 i andra samt sista 10 i 3dje, konstigt att dom inte kan hålla i en full match eller i en full period :/ Eller hur tomas o mattias ;)
det positivta: +++ Kempe/Jonsson Att ta time-out när man leder med 3-2 i andra perioden är det inte många tränare som gör, mycket positivt initiativ! ++ Juha Lind (och Jens Bergenström) Tycker Lind var allt annat än osynlig i de första perioderna trots att kommentatorerna sa så, är riktigt imponerad faktiskt, och att han hittar Bergenström så bra (ja, vid fler tillfällen än vid målet) så tidigt på säsongen är imponerande + Power Play Såg riktigt bra ut stundtals, ljusår bättre än ifjol också. Är dock rädd för att de kommer tillbaka till fjolårets "passa till Huokko så skjuter han" vana, det blir väldigt förutsägbart efter 35-40 omgångar.
--- Läck Nej nej nej, det här duger inte. Läck gav inget säkert intryck och det sprider sig till hela försvaret, att inte kunna lita på sin målis är INTE bra. -- Elofsson Håller medelmåttig allsvensk klass.. fattar inte varför leksand tog tillbaka honom - Motivationen Stundtals var spelarna riktigt loja och verkade mest vilja få det överstökat.. och det i första omgången.
och det här var inte direkt en sån match där läck hade extremt lite att göra, AIK sköt faktiskt 22 skott. vänta tills matcherna mot nybro och hammarby
s80t6: Mm Ayers borde kanske få chansen nästa match.
Till Läcks försvar kan sägas att det påstås vara svårare att stå i mål i sådana matcher som den idag mot AIK, då man får stå overksam långa stunder och plötsligt kommer ett anfall då det gäller att vara beredd och fokuserad.