Sven.Savage: Efter att ha särskådat den slutliga tabellen, förefaller det så ja. Med facit i hand är jag isf nöjd med att vi slapp Brynäs i åttondelen. Fast...vad vet man om det här egentligen.
Undrar hur bra Ilves är...Men vi måste nog lyfta vårt spel typ 2 klasser, och samtidigt ha avsevärt mycket bättre "välkalibrerade sikten på våra bössor", om vi realistiskt sett ska kunna besegra Ilves över 2 matcher
Det är iaf vad jag tror. Det går inte gärna tro nåt annat.
DrCox: Är väl fortfarande som tidigare: i princip en match över sex perioder där de tre första spelas hos det lägre rankade laget medan period 4-6 spelas hos det högre rankade. Om den sammanlagda ställningen är oavgjord efter period sex, blir det förlängning etc.
Brno? När Luleå har fungerande Bulanhockey brukar vi slå tjeckiska lag. Så, om vårt lag hittar fram ska vi nog få bra chans. Svårare blir det i kvarten i så fall, då vi får möta Ilves Tampere som vann samtliga matcher i CHL:s kvalspel.
Sven.Savage: Hade Zug tagit 3p hade de ju fått 11 p mot Berns 10. I det här fallet har det inget med antal OT-vinster att göra.
Hade Zug istället tagit 2 p, hade de ändå varit efter Bern, eftersom Bern har tre 3-poängare och då hade Zug isf bara haft 2. Och trepoängsvinsterna räknas väl före totalt antal vinster. Om Zug har färre trepoängare än Bern, spelar det väl ändå ingen roll hur många OT-segrar fler de isf har. Eller?.....
Nåja, skit samma. Nu får vi möta Brno. Det kanske ändå var ett hyfsat ufall till slut. Vad tror du om Brno Sven.
Sven.Savage: Nej. Om Zug tar 3 p passerar de oss, men sparkar också Brno under oss. Då blir det lag 8. Zug mot lag 9. Luleå. ------------------------------------------------------------------------ Mitt tidigare inlägg om att det blir Bern för oss om Zug tar 3 poäng, syftade på det du skrev ovan här. Har jag fel?
Nu kommer det med högsta sannolikhet inte att bli så, eftersom Brno leder med 1 mål med 2 minuter kvar att spela, men dock för ty.
Realisten: Du får ursäkta, men du har en irriterande vana att komma med sådana kommentarer, gärna till folk från andra klubbar. Jag anser att det är förbannat dålig ton och har för vana att radera sådan skit. Du kan anse dig varnad.
eltifoso: Kanske. Om vi fått igång laget till åttondelen. Som det varit tidigare har nog Luleå varit svagare än de två andra. Men jag tror du har rätt. Vi lär ju få in Shinnimin först någon dag efter första åttondelsmatch. Men kanske drömspelaren som varvat upp i Schweiz?
Sven.Savage: Det enda lag som i praktiken kan missa slutspel nu är Penguins Bremerhaven. Och de missar, om Mountfield med 2-2 borta mot Lausanne, vinner och tar 2 eller 3 poäng, och/eller Berlin vänder 4-1 borta mot Salzburg till vinst med 3 poäng. --------------------------------------------------------------------- Du får ursäkta, vem bryr sig om det???... Gör du ??.....
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Undrar hur bra Ilves är...Men vi måste nog lyfta vårt spel typ 2 klasser, och samtidigt ha avsevärt mycket bättre "välkalibrerade sikten på våra bössor", om vi realistiskt sett ska kunna besegra Ilves över 2 matcher
Det är iaf vad jag tror. Det går inte gärna tro nåt annat.