Luleå HF

SHL · 122148 inlägg · 893 ämnen
« · 384391 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Vivix: Det är ju bra i alla fall.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Vad är det som pågår i Linköping? 7-0!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Jaha. Utvisarrönnmark hittade tre utvisningar till, när pausen börjar. Han har inte funderat på huruvida han kan vara medskyldig till att det blir så många utvisningar? Finns det ingen domardomare som kan plocka bort den där visselpipefetischisten?

Nu har han redan lyckats finna 7x2 minuter på MooDo, och 7x2 minuter på Luleå, plus då 1x10 på mange.

38 minuter på 40 minuter spelade i en match som inte verkar ha varit ful alls. Försöker han sätta någon slags rekord? Eller har han slagit vad med någon om att han kan blåsa ut hur mycket han vill, utan att någon protesterar?

26 av minuterna är dömda på någon magnus. Domaren vill väl bara sätta likamed-tecken i boken?

Inget av lagen skall vara speciellt vassa i utvisningsmatcher, men faktum kvarstår att MooDoo gjort 1-0 på sina utvisningschanser, och Luleå har gjort 0-1 på sina. Och enligt kommentarerna verkar lule föra matchen, om något lag, vilket inte säger så lite när det är i dövik, men det är inte lätt att lira hockey när eländet bara blåser av.

För övrigt räknar jag BP första två minuterna av en period som omöjliga att utnyttja, det har väl aldrig blivit mål i ett sådant läge.

Samtidigt som PP sista två minuterna i en period är högchansläge för mål, det blir oftare mål i PP då än vid andra tillfällen.

Och...ja, ni har redan gissat det: 2.41 av lules PP har gållt första 2 minuterna, medan 2.41 av MooDoos har gällt sista 2 minuterna. Vilket innebär att, även om antalet utvisade minuter är jämnt, förutom då 10an på mange, så har MooDoo haft oerhörd fördel som följd av hur oral den där rönnmark är. har han läst om blow jobs på nätet och vill testa??

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin:

22-12 till oss...
...i utvisningsminutrar.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: PP i början av tredje. Känns fortfarande som vi kan vinna det här. Luleå har, enligt webbradion, varit snäppet bättre. Man ska aldrig ge upp!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Vivix: Jo, mycket Kapus och mycket tella. Bra, förstås. Men man vill ju ännu mer höra mycket rönkenkedja. Nu är ju visserligen inte kommentatorerna speciellt vakna. men det låter som att mange gått ut?

Andra utvisningen på MooDooist som MooDoo har farligaste chansen, och den här gången sätter de SH 2-0!

För tusan, där faller mitt tips på 1-5, och nu åker mange ut igen! Han var tydligen med. Bara för att åka ut.

Hmm. Enligt kommentatorerna verkar lule ha haft mer spel än mooDoo i denna match. Och 2-0 står det!

Naturligtvis utvisning när det är >2 minuter kvar av andra. Det absolut sämsta tillfället att få utvisning på. 3-0 snart?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Jaha Mangehatarn slår till igen. 2+10

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Jaha, 2-0. Gonatt?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Våra J18-grabbar verkar inte heller ha domaren på sin sida. 2+10 och 5+20, båda på Lulekillar. Såklart.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Verkar vara rätt låg nivå idag. Här tas det på allt. Dock verkar Luleå ha ett litet spelövertag. Verkar som Kapus är på hugget och skjuter på allt.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Vivix: Jaha, och så kompenserar han ut en MooDooist. J-a domare att blåsa hela tiden. Här har två lag samlats för att spela hockey inför en publik på många tusen och massor av intresserade lyssnare. Och så måste han spela huvudrollen? Kunde han inte bli hockeyspelare, då, om han nu måste påverka så mycket? Jag kan absolut inte tro att det är juste.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
JA VAD FAAAN! Holding direkt på tekning, och ut med ytterligare en lulespelare! Jag har ju inte hört speciellt fult spel, men redan 16 utvisningsminuter på första 25 minuterna! Och 10 av dessa på lulingar, förstås.

Ta ifrån honom pipan!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Och nu kom nästa.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Vad tusan, nu brjar andra, och rönnmark plockar en dubbelutvisning redan efter 35 sekunder. Har han provision på folk i båset?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Ja, så sades det på officiella.

Tydligen Warulfven-Tjurgårn på anal+, och warulfven har visst gått på, som vore de warulfvar. 16-3 i skott, 2-0 i mål, och Looben skrattar i pausintervju. Jag satte på anal+-ljudet, men dock inte rullat ned duken ens. Jag känner mig rätt ointresserad av att se andra lag på duken, när man kan ha lule på liveradion. Men nu vill vi ha en riktig andraperiod från Luleå! Och så att rönnen lägger av med att blåsa så mycket.

Publiken i övik låter mer än några andra, låter, på det sätt som publik låter när de vrålar/buar åt vad som helst utan att förstå vad som händer. Knepiga jeppar, speciellt inför blåsglada domare.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Vad var det för fel på Bulan? Lårkaka?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Du har rätt. Anti-magnus rönnmark är blåskåt idag.

Hörde att farfar Robban Nordmark har målat igen! tusan hakar, gamlingen är riktigt het och målar hela tiden numera. På den tiden han spelade i lule - det var väl cirkus tjugo år sedan sist - målade han väl inte ens var femte match, men nu går han på med sätt som snart kommer att göra makrusnäslund och peterforsberg oroliga.

Får vi ingen ytterligare senast lördag (eller det blir väl kontorstid fredag?) ser vi gärna stålmannen strömwall på isen ASAP!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Kanske för båda heter Magnus? :)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Ja och Lhc verkar ju sköta sitt jobb också så än finns det hopp!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Albert Hall: Nejmen, nu tar rönnmarken ut en luling för tredje gången!

Verkar som att MooDooisterna fått matchen dit de vill nu, efter rönnmarkens ingripanden och 1-0 målet.

Nu, när MooDoo är i gång krävs det en hel del för att komma igen och ta initiativet igen. Den där Riiksmaann tycker jag är en obehaglig j-l att stå i vägen.

För övrigt verkar det som att rönnmark tar ut mange och MooDooisten så ofta han kan: har han något emot vederbörande?

Nu ser man ju inte matchen, så inte vet jag om de fulat sig så där. Men annars är det trist med domare som måste bestämma för mycket. Många utvisningar förstör gärna en match, tyvärr.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Vivix: 13-11 i skott till oss, hyffsat bra iaf.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Fan, Mange ut igen.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Det är något som saknas, tror jag. Eftersom vi redan har lirat Oasis och tagit på keps vet jag inte? Aha, LL är inte här och kan slå av radion. Det måste vi kompensera pånågevis...

Albert! Du har ingen bra skrock-full åtgärd att dra till med?

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
nappen: Mot Modo ska man ta ledningen. Nu blire svårt...

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Satan! J-a skitMooDooister att ta ledningen, naturligtvis direkt efter det att kommentatorena förklarat att MooDoo är riktigt kassa i PP, och naturligtvis en j-a felträff som turligt studsar in.

Jaha, dags för Rönnmark att kompensationsutvisa, eftersom han antagligen plockade fel, när han plockade luling tidigare, men: ut med Fagemo också!

Sluta nu, Rönnmark. Höj nivån så det blir hockey för tusan!

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Ajaj..

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
JOY: Ah, rönkenkedjan ligger på igen! Fast nu tar de ut mange? Vafan, det var ju vi som hade trycket - vem dömer?

Jaha, rönnmark ja.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Låter som att Luleå börjar bra i alla fall.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Jag tror det blir en målrik match som Luleå vinner med 5-3.

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Liam Devlin: Oasis spelas för fullt nu. ;)

Sv: LHF:s väg mot SM-guldet, del 2
Och nu gissar jag att det är dags för en gammal favorit att hjälpa till: Välkommen fram, Guldtråd. Nu gäller det...

Mot MooDoo!

Sv: Fransson
nappen: Appselut! Jag hämtar kepsen, du laddar med Oasis?

Sv: Välkommen, HUGE!
Huge: Hmm. Förstafemman börjar inta position. Försvaren arbetar för att täcka upp vid blå linjen. Var kommer attacken? I mitten? På kungssidan?

6. ------ Lf8 - g7

Sv: Fransson
tk75: Nej, det är nog lika bra att man vänjer sig.
Usch, börjar kännas lite nervöst nu. Men känns ändå som att det kan gå vägen idag.

Sv: Fransson
Vivix suck ska detta me skador aldrig ta slut ??

Sv: Fransson
Liam Devlin: 4e gången ikväll? :)

0-2 chansar jag på, som Miiiister Andersson själv sagt.

Sv: Välkommen, HUGE!
Liam Devlin: Dags igen för ett nytt drag i tungviktsmötet:

6. Lc1 - e3

Sv: Fransson
zigge: LHF045! Det måste naturligtvis betyda något riktigt viktigt. Jag matade in data i mitt speciella skrockprogram, det som för tre matcher sedan informerade mig om hur nödvändigt det var att jag bar lulekeps under matcherna och nappen lirar oasis, varefter vi bara vunnit.

Nå, väl inmatat, bearbetades det hela och resultat kom nyss. Det blir 1-5 i kväll. Kom ihåg var du läste det först!

Sv: Välkommen, HUGE!
Poffa: Jodå! Om man nu kan kalla det öppet, när det är sicilianskt, men att välja draken borgar ju för att det lär bli action.

Men något dag-drag i taget lär väl inte störa andra så mycket, så visst skall det väl gå här? kanske blir en extra bok så småningom...sportsnacksportschack?

Sv: Fransson
Liam Devlin: Nu har vi MooDooister vår egen SatsEtiker, #7 !!
Såå, Ni har åxå en fingerskadad? Vi med, men när han återkom, målade han direkt, SHORT-HANDED!! Aldrig har väl just ben. SHORTHANDED passat så bra, på en tum-skadad (Inch-injured??).

Ett OMEN i morse, så säkert som något: Jag fastnade på parkeringen bakom en mindre bra chaufförska, o vad ser jag för reg-nr??
Jo LHF045 !! Så Då vet vi alla! Men huru tolka? MODO's siffror först, elr LHF's`? Blir det verkligen 0-45 ?? Elr blire 4-5 , till MODO? Dvs 5-4?
Elr kanske 45-0 till MODO? Men inte ens en Dålig Hento kan väl...Vem e andre-målis ikväll?
Frågerna är många, fast vi har tecknen!!

Sv: Fransson
Liam Devlin: Jag glömde ju kommentera Tjurgårn och Lulehockey. De lagen är mest stabila i hela serien när det gäller plockade pinnar under seriens gång, och Lule är faktiskt i särklass mest stabilt: vi har 14+13+13+14 pinnar per tiomatchperiod. Men nu gissar jag förstås att det blir >14 under de sista tio matcherna. Bland annat för det att det är vår vår nu.

Och dessutom, när det gäller kvällens match, kommer säkert målvaktera att vara ännu mer avgörande än vanligt. Hento måste gå någorlunda jämnt med moståndaren...varför, varför står det nästan alltid bara finnar och motar våra puckar? Det är ju vi som skall ha bästa finnen, av principip! Men inte f-n gör hento annat än en normal, och därigenom utmärkt insats ikväll. Och det kommer att räcka. För så bra är vi. Bara att acceptera!

Sv: Fransson
Vivix: Hmm, ett fingerbenbrott brukar inte hindra från spel, om det kan immobiliseras tilräckligt för att inte äventyra läkning, eller riskera utvidgad skada. Men visst är det möjligt att det sätter ner franssonkapaciteten lite, det beror på exakt var och hur frakturen är belägen.

Det här är verkligen ett år att minnas. Skuggan, Petter, Junkka, långa perioder också Åkerström. Och dessutom 2-3 stycken extra imför var match. Just nu halva eller hela frågetecken för mange och bulan, och så bidde det ett finger extra, såklart. Bra att det inte uppstod vid konservburksöppning iaf, ett farligt moment i det farligaste av rum: köket.

Ändå har vi mycket att vara tacksamma för just nu. Vi har ett lag där alla verkar beredda att ge allt. Med sådana vänner går man gärna in i hetluften. Tänk om det var hos oss som hos Warulfven!

Det blir en tuff match i kväll. MooDooisterna har ju också en svår situation, strecknära och skadedrabbade, precis som vi.

Men var har vi MooDoo, egentligen? Det är en fråga man alltid ställer sig, men nu mer än någonsin. Senaste veckorna skulle det gå åt helvitte för laget, visste alla, men de verkar slingra sig ur det hela och vrida sig till pinnar här och där ändå. Ser man på t ex Pölsan och Korven, så har de, efter de inledande tio omgångarna, därefter bara tagit mindre och mindre antal poäng. och beskriver alltså en stabil och nedåtgående trend. Det tredje stabil laget i full fart mot träsknivå är naturligtvis Warulfven. Räknade tidigare ut att warulfven, satsestetiskt sett, kommer att ta två pinnar sista tio matcherna; just så usla är de.

Den absolut mest stabila uppåtgående trenden är faktiskt, lite i skymundan, Soppan. De har, varje tiomatchperiod det här året, tagit fler poäng än de tog perioden innan. Ganska uppenbart hur de blivit bättre och bättre, och de har absolut chansen att flytta ned något av lagen framför sig till plats 11. Det lag som kan bli aktuellt, av satsestetiskta skäl, är naturligtvis Pölsan.

Teglet har andra halvan av serien presterat som ett topplag och kommer säkert att fortsätta så. De har en god chans nå slutspel, men tiden rinner snabbt nu i slutet.

Blixtlåset och Styvben visar faktiskt exakt samma. Utmärkta första tio, dassiga, match 10-20, men därefter har de båda bara blivit allt bättre.

Pingen är egentligen svårast att bedöma, som siffertrillare. De har ju varit helt suveräna, efter den första trevande inledningen, men är det på väg att tappa nu? Kanske, Kanske inte. Ja, Timrå är det väl lika med. En massa bra insatser i rad, och sedan blahaa blaha, sedan kommer di igen, och...sen blire bala igen. Konstigt.

Och MooDoo tillhör väl de där svårbedömda. Igenkligen. Skall de bli kassa nu. Men de verkar ha skitit i den informationen och tar pinnar ändå.

I kväll blir det spännande. Rätt svårt att veta hur det skall gå, faktiskt. Igenkligen talar ju mycket för MooDoo, för trots vår föregående match mot Pingen, är vi ändå fortfarande i särklass sämst på bortais, dubbelt så kassa som de som är näst sämst. Men. . .jag är inte säker på att det spelar någon roll i kväll. Jag tror att lule inte längre är beredda att vika ned sig, vare sig hemma eller borta, oberoende av hur många som är skadade. Och mot ett lag med den inställningen tror jag att MooDooisterna får det j-a svårt.

Jag tror vi vinner.

Sv: Fransson
Albert Hall: Ja, verkar som det vilar någon slags förbannelse över oss. Måtte bara bussen ta sig fram utan missöden.

Sv: Fransson
Vivix: Nog är det väl själve fan!

Fransson
Nu har Fransson brutit ett finger också! Men spelar tydligen ikväll ändå.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva: Frasse i all ära men jag ser hellre Tom Koivisto i Luleå som Petters och Junkkas ersättare!!

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
matsby:
Det är ju förvisso sant men å andra sidan så i en nervig kvalserie så kan ju allt hända. Inte minst om det skulle bli Darladerby mellan Leksand å Mora. Sen att Skellefteå har darrat hittils beror väl mycket på att dem är nere i en mindre svacka för närvarande. Dock så är jag övertygad om att de tar sig ut dem under de kommande omgångarna. Så de är förmodligen den starkaste kandidaten att kunna rubba något av ES lagen. Fast visst får de två elitserielagen ta på sig att vara STORfavoriter.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva:
Personligen så tror jag inte att något lag underifrån är så pass
starka så de skall kunna snuva något av elitserielagen på en plats nästa säsong, det ser ju ut som alla lagen kan slå varandra i superallsvenskan i år, och det tyder jag som en svaghet istället för att alla skall vara lika bra.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
matsby: Om han nu är en dyr lössning så lär väl AIK vänligt få kliva åt sidan. Tror inte de tycker de är värt att lägga dyra pengar på en spelare när de nyligen har förstärkt det skuldtyngda laget. Med eller utan Franzen i laget så skulle jag bli väldigt förvånad om dom spelade ES nästa säsong. Tycker inte direkt att de har imponerat den här säsongen så vare sig de värvar Franzen eller ej så tror jag ES är väldigt långt borta för dem.

Sv: Junkka spelar ej mer denna säsong
Lövva:
samma sak sägs det i vår GB, antar att han är en dyr lösning iaf.

har vi hållit oss så här länge så kan vi lika gärna köra på, ingen idé att panikvärva nu, bättre att spara pengarna då.

« · 384391 · »
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
38% (22)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
16% (9)

Antal röster: 58 st   | Kommentera (0)

Sidan sköts av: Sven.Savage